Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

probleme itp

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Am fost astazi la ITP, dar m-au picat deoarece nu mi putea citii seria motorului, si m-au trimis la R.A.R. pe motivul acesta. Ei ce pot sa faca in cazul asta?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
wow... nu vrei sa stii... daca seria motor nu e? se bate o noua serie, se face omologare artizanala, costa acum cativa ani vreo 900 lei!
incearca sa faci ITPul tot la statia la care a fost facut ultima oara!

cum adica te-au picat?
sa-ti dea banii inapoi!

Edited by Nero-d, 04 October 2016 - 19:10.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De regula, daca seria e ruginita, iti trec in civ "fara serie".

#4
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

 Nero-d, on 04 octombrie 2016 - 19:09, said:

wow... nu vrei sa stii... daca seria motor nu e? se bate o noua serie, se face omologare artizanala, costa acum cativa ani vreo 900 lei!
incearca sa faci ITPul tot la statia la care a fost facut ultima oara!

cum adica te-au picat?
sa-ti dea banii inapoi!

Masina e cumparata, ITP-ul e facut in alt judet. Nu mi-au luat bani pentru ITP (nu mi l-au facut)

#5
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
eu m am dus la o statie itp sa mi fac itpul  chiar cu motorul schimbat la masina.. se putea face fara probleme, la mine problema a fost ca am cumparat masina si era blocata in rar, n am putut sa i fac itp ul decat acolo.. si l am facut, serie scrisa pe carte si restul..cu putina rabdare si bani se rezolva totul.

#6
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Si atunci solutia este sa merg la RAR si sa revin la statia de itp?

#7
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
solutia este sa ti faci itp ul acolo la rar si sa nu te duci singur.. o cunostinta ceva acolo oricine are. mentionez de ''cunostinta'' sa se rezolve mai repede.sa nu pierzi timpul pe drumuri.

Edited by sstelian, 04 October 2016 - 19:30.


#8
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Si daca incerc la alta statie?

#9
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
incearca.. dar tot la fel.. cu o cunostinta ceva.. ca altfel si ala o sa te respinga daca nu ti gaseste seria.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Chiar daca scapi cumva, peste doi ani iar se repeta problema. Mai bine mergi la RAR, si daca seria nu se poate citi, fotografia, "din cauze naturale", iti trece in CIV ca nu ai serie, platesti o taxa mica, pt modificari in CIV si ai rezolvat problema definitiv, ulterior poti chiar schimba motorul, fara probleme. Daca seria nu se vede, ca a fost pilita, slefuita, arsa cu acid, s-ar putea sa ai probleme. Daca zici ca ai cumparat-o recent, din alt judet, nu ai fost la RAR pt autentificare, sau ai luat-o acum, cand nu se mai cere?

#11
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

 rumegus, on 04 octombrie 2016 - 19:51, said:

Chiar daca scapi cumva, peste doi ani iar se repeta problema. Mai bine mergi la RAR, si daca seria nu se poate citi, fotografia, "din cauze naturale", iti trece in CIV ca nu ai serie, platesti o taxa mica, pt modificari in CIV si ai rezolvat problema definitiv, ulterior poti chiar schimba motorul, fara probleme. Daca seria nu se vede, ca a fost pilita, slefuita, arsa cu acid, s-ar putea sa ai probleme. Daca zici ca ai cumparat-o recent, din alt judet, nu ai fost la RAR pt autentificare, sau ai luat-o acum, cand nu se mai cere?

Era inmatriculata in alt judet, eu am cumparat-o de la cineva din acelasi judet. Nu am mai fost la RAR, deoarece nu se mai cerea. Si ce probleme as putea avea?

#12
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
cine sa ti ceara sa te duci la RAR? te duci la RAR doar sa i faci identificarea s o treci pe numele tau ( banuiesc ca nu ai asta in cap) mai ales daca nu are taxa platita, tu vrei sa mergi pe numerele si numele proprietatului din acte, nu i nici o problema, singura problema ar fi doar sa nu ti se ridice talonul de catre politie , ( ca nu ai lumina, cauciucuri uzate, etc) daca ti se ridica talonul nu l mai poate ridica de la politie decat proprietarul din acte, cu alte cuvinte o duci la fier vechi, si sigur nu ai de gand sa tii masina o viata, fa i  itp ul, de preferat cum a zis baiatul de mai sus la RAR si scrie pe carte ''seria nu se poate citi'' sau la o statie itp, cu o cunostinta si o spaga mai mare decat taxa de itp, si mergi linistit cu ea...

#13
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

 sstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:06, said:

cine sa ti ceara sa te duci la RAR? te duci la RAR doar sa i faci identificarea s o treci pe numele tau ( banuiesc ca nu ai asta in cap) mai ales daca nu are taxa platita, tu vrei sa mergi pe numerele si numele proprietatului din acte, nu i nici o problema, singura problema ar fi doar sa nu ti se ridice talonul de catre politie , ( ca nu ai lumina, cauciucuri uzate, etc) daca ti se ridica talonul nu l mai poate ridica de la politie decat proprietarul din acte, cu alte cuvinte o duci la fier vechi, si sigur nu ai de gand sa tii masina o viata, fa i  itp ul, de preferat cum a zis baiatul de mai sus la RAR si scrie pe carte ''seria nu se poate citi'' sau la o statie itp, cu o cunostinta si o spaga mai mare decat taxa de itp, si mergi linistit cu ea...

E pe numele meu de 3 luni Posted Image deci cel mai sigur, mers la RAR (unde cel mai probabil vor trece pe CIV ca nu am serie la motor) si revenit la statia de ITP de unde am fost trimis?

Edited by d4rk_ang3l91, 04 October 2016 - 20:16.


#14
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

 sstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:25, said:

aia de a RAR iti fac si itp ul, de ce sa te mai intorci la aia care nu ti au gasit seria?daca ai zis ca este pe numele tau de 3 luni , inseamna ca i ai facut identificarea. atunci aia de la rar cum au putut sa citeasca seria motorului si aia de la statia de itp nu au putut? poate asteptau o atentie ceva..

Am zis ca nu am fost la RAR, deoarece nu mai era necesara identificarea. Si nu va certati aici, eu am cerut parerea, nu am deschis topicul pentru o cearta intre doi oameni.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 d4rk_ang3l91, on 04 octombrie 2016 - 20:16, said:

E pe numele meu de 3 luni Posted Image deci cel mai sigur, mers la RAR (unde cel mai probabil vor trece pe CIV ca nu am serie la motor) si revenit la statia de ITP de unde am fost trimis?
Nu te mai intorci niciunde.
Faci ITP-ul la RAR si gata.

#16
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
ceva nu este in regula, este obligatorie identificarea masinii la schimbarea de proprietar, poate zici ca este pe numele tau ca ai bagat o la financiar si platesti impoziot pt ea.. pe talon este scris numele tau si pe carte? si nu ma cert cu .. d-astia care deschid topicuri si intreaba daca isi poate da ca barbat cu ruj pe buze...

#17
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

 sstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:44, said:

ceva nu este in regula, este obligatorie identificarea masinii la schimbarea de proprietar, poate zici ca este pe numele tau ca ai bagat o la financiar si platesti impoziot pt ea.. pe talon este scris numele tau si pe carte? si nu ma cert cu .. d-astia care deschid topicuri si intreaba daca isi poate da ca barbat cu ruj pe buze...

Nu mai este obligatorie din luna iulie :) da, pe talon e numele meu, pe carte numele meu, la primarie pe numele meu, etc etc. RAR-ul nu are tarife mai mari fata de restul service-urilor autorizate?

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu mai este obligatorie identificarea masinii la schimbare de proprietar.
Informeaza-te.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate