Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

probleme itp

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016

View Postericmario, on 04 octombrie 2016 - 20:47, said:

Nu mai este obligatorie identificarea masinii la schimbare de proprietar.
Informeaza-te.
Pentru vehiculele care sunt sau au mai fost înmatriculate în România şi care îşi schimbă deţinătorul, Registrul Auto Român eliberează un certificat de autenticitate în cazul în care se menţin principalele elemente de identificare şi caracteristicile constructive ale vehiculului în aceeaşi configuraţie ca în momentul omologării. […]

Pe baza acestui certificat şi a inspecţiei tehnice în termen de valabilitate, vehiculul se poate prezenta la autoritatea care efectuează înmatricularea.
Actele necesare eliberării certificatului de autenticitate sunt:
– cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

#20
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

View Postsstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:49, said:

Pentru vehiculele care sunt sau au mai fost înmatriculate în România şi care îşi schimbă deţinătorul, Registrul Auto Român eliberează un certificat de autenticitate în cazul în care se menţin principalele elemente de identificare şi caracteristicile constructive ale vehiculului în aceeaşi configuraţie ca în momentul omologării. […]

Pe baza acestui certificat şi a inspecţiei tehnice în termen de valabilitate, vehiculul se poate prezenta la autoritatea care efectuează înmatricularea.
Actele necesare eliberării certificatului de autenticitate sunt:
– cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

Nu, nu mai este obligatorie. Altfel cum iti explici schimbarea de proprietar, si schimbarea numerelor si trecerea pe numele meu? Si toate astea, cu dosarul la politie, unde se presupune ca certificatul de autenticitate ar fi INCA obligatoriu.

#21
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
cum sa nu mai iei certificatul de autenticitate de la rar? nu are cum sa se scoata vreodata asa ceva , trebuie sa ti verifice seriile a caroserie, la motor.. altfel ce masina inmatriculezi tu pe numele tau? altul care s a oprit in pauza dupa ce a alergat dupa pokemoni? sau ce dracu?

#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Din Iulie 2016, NU se mai face identificarea RAR la masini deja inscrise in .Ro.

L.E.
@ssteliane - mai usor cu limbajul, ca ne suparam!

Edited by calinkgb, 04 October 2016 - 20:52.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postd4rk_ang3l91, on 04 octombrie 2016 - 20:46, said:


RAR-ul nu are tarife mai mari fata de restul service-urilor autorizate?
Chiar daca e mai scump, e neglijabil.

#24
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016

View Postd4rk_ang3l91, on 04 octombrie 2016 - 20:51, said:

Nu, nu mai este obligatorie. Altfel cum iti explici schimbarea de proprietar, si schimbarea numerelor si trecerea pe numele meu? Si toate astea, cu dosarul la politie, unde se presupune ca certificatul de autenticitate ar fi INCA obligatoriu.
si politia ti a trecut numele tau in cartea masinii si ti a schimbat talonul fara certificat de autenticitate?
acum vad si eu.. imi cer scuze. de asta chiar n am stiut..deci cu alte cuvinte poti inmatricula o masina pe numele tau cu seria la sasiu schimbata..si motorul de la BMW pe tico.

Edited by sstelian, 04 October 2016 - 20:55.


#25
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

View Postsstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:51, said:

cum sa nu mai iei certificatul de autenticitate de la rar? nu are cum sa se scoata vreodata asa ceva , trebuie sa ti verifice seriile a caroserie, la motor.. altfel ce masina inmatriculezi tu pe numele tau? altul care s a oprit in pauza dupa ce a alergat dupa pokemoni? sau ce dracu?

Te rog frumos NU te mai certa. Si nu mai face off-topic. Am cerut o parere, vreau parere. PUNCT !!!

https://inspectoraut...te-obligatoriu/

View Postsstelian, on 04 octombrie 2016 - 20:53, said:

si politia ti a trecut numele tau in cartea masinii si ti a schimbat talonul fara certificat de autenticitate?

Da, mi-a trecut numele pe talon, si pe carte. In plus, pe langa asta, culmea, mi-a dat si alte numere.

Edited by d4rk_ang3l91, 04 October 2016 - 20:56.


#26
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
mi am cerut scuze in legatura cu asta.. chiar nu am stiut ca s a scos autentificarea masinii. a

Edited by sstelian, 04 October 2016 - 21:00.


#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View Postsstelian, on 04 octombrie 2016 - 19:29, said:

solutia este sa ti faci itp ul acolo la rar si sa nu te duci singur.. o cunostinta ceva acolo oricine are. mentionez de ''cunostinta'' sa se rezolve mai repede.sa nu pierzi timpul pe drumuri.

pe ce-ti bazezi asemenea afirmatii?

#28
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016

View PostDany_Darke, on 04 octombrie 2016 - 21:00, said:


pe ce-ti bazezi asemenea afirmatii?
pe faptul ca eu am luat o masina, cu itp ul aproape expirat, m am dus la o statie itp, am aflat de acolo ca masina este blocata in RAR si nupot face itp ul decat la rar, era blocata ca s a circulat de catre samsarul de la care am luat ocu cauciucurile uzate, lipsa semnal pe partea dreapta ,si mai multe..ala a zis ca nu are talonul la el ,si cei de la rar a blocat masina in trafic. stiam ca are motorul schimbat, nu era problema la statia de itp cu 250 de lei se rezolva, ma baga dupa programul celor de la rar sau cand iau ei o pauza si imi luam itp si cu motorul schimbat.. deci nu am avut incotro decat sa apelez mai sus.. am dat 500 de lei si mi s a facut itp ul la rar, mi a trecut noua serie in civ .. fara ca eu sa am acte de provenineta pe motor.

imi bazez aceste informatii ca traim in Romania.. unde orice este posibil

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
...unde orice e posibil, mai putin ca o statie ITP (franciza) sa-ti faca verificarea dupa terminarea orelor de program RAR, sau cat acestia sunt in pauza.
Stii... baza de date e a RAR-ului.
Cat timp astia nu lucreaza, poti sa uiti de smecherii sau promisiuni.

@initiator, fa ITP-ul la RAR.
Vor opera modificarea in CIV din principiu.
Oricum, numai ei au dreptul sa aduca modificari CIV-ului.

Edited by ericmario, 04 October 2016 - 21:14.


#30
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011

View Postsstelian, on 04 octombrie 2016 - 21:06, said:

pe faptul ca eu am luat o masina, cu itp ul aproape expirat, m am dus la o statie itp, am aflat de acolo ca masina este blocata in RAR si nupot face itp ul decat la rar, era blocata ca s a circulat de catre samsarul de la care am luat ocu cauciucurile uzate, lipsa semnal pe partea dreapta ,si mai multe..ala a zis ca nu are talonul la el ,si cei de la rar a blocat masina in trafic. stiam ca are motorul schimbat, nu era problema la statia de itp cu 250 de lei se rezolva, ma baga dupa programul celor de la rar sau cand iau ei o pauza si imi luam itp si cu motorul schimbat.. deci nu am avut incotro decat sa apelez mai sus.. am dat 500 de lei si mi s a facut itp ul la rar, mi a trecut noua serie in civ .. fara ca eu sa am acte de provenineta pe motor.

imi bazez aceste informatii ca traim in Romania.. unde orice este posibil

Pai 500 lei pentru ce? 120 lei este vizita la RAR pentru problema mea (din spusele celor de la ITP)

#31
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
eu am dat 500 ca nu aveam motorul original pe masina si a trebuit sa mi treaca noua serie care era destul de lizibila, daca nu era lizibila, ruginita alte alea era mai simplu. nu m am pus s o sterg cu acid sau alte alea.. asta nu inseamna ca este si cazul tau, la tine se poate rezolva cu mentionarea in civ  ''seria nu poate fii citita'' si ai rezolvat mult mai simplu, dar pt asta fa i itp ul la rar

#32
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Am inteles, ideea e ca eu mi-am facut programarea pt modificarea in CIV...

La RAR deh, masina e buna, fara rugina, probleme directie, suspensie (cel putin dupa spusele celor din service, cand am dus-o la verificat), dar mi-e ca cei de la RAR sa nu o treaca asa usor

Edited by d4rk_ang3l91, 04 October 2016 - 21:21.


#33
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
asta cam asa este, ti o verifica cu simt de raspundere cei de la RAR, nu ca cei de la statiile de itp..unde dau itp ul si masinilor ce scoti picioarele prin podea..

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sa nu crezi ca sunt asa ursuzi.
Pe de alta parte, o inspectie mai amanuntita e si in interesul tau.

ps. Despre ce masina vorbim?

Edited by ericmario, 04 October 2016 - 21:27.


#35
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Golf 4

Nu e o masina prin care scoti picioarele prin podea, testul pisica eu zic, ca il trece Posted Image) deci e ok Posted Image

//Asta e, mie imi place masina, nu o sa-i fac tuning, nu ma intereseaza bass-ul in portbagaj, maneaua la maxim, luminite prin interior si exterior, etc etc. Ma duce, ma aduce, e spatioasa (pt mine)

Edited by d4rk_ang3l91, 04 October 2016 - 21:32.


#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Puteam sa jur....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate