Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Prioritate pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 eiffel, on 02 octombrie 2016 - 10:50, said:

Asta e legislatie rutiera. Daca esti sofer ai citit-o ca altfel nu luai permisul.

Pietonii nu au nevoie de permis. Deci niciunul ( daca nu are carnet de conducere ) nu a citit-o.
Proba teoretica o treci daca faci punctajul la intrebari, nu ca ai memorat legislatia.
Necunoasterea legii nu te absolva de raspundere.

Si chiar daca ar citi legislatia, ar ajunge sa-si bata capul cu niste texte imbecile, facute interpretabile pentru ca de ce nu.

 aeon, on 02 octombrie 2016 - 13:48, said:

fix articolul acesta cu pietonii l-am scris pe un thread cu ceva timp in urma si am fost combatut "gramatical", conform limbii romane articolul spune ca pietonul nu trebuie sa se asigure "prin locurile special amenajate"
Si politistul zice altceva :) http://mariangodina....rea-de-pietoni/

Edited by OmulLLORT, 02 October 2016 - 14:18.


#56
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 aris86, on 02 octombrie 2016 - 13:51, said:

O astfel de campanie ar trebui derulata la tvr 1
Ca sa n-o vada nimeni ?   :D

#57
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
inainte se mai făcea ceva educaţie rutieră la orele de dirigenție.si ceva educație sexuală. acu' educația rutieră se face in need for speed,asphalt şi alte simulatoare,unde înveți că nu păţeşti nimic. aia sexuală se face la capatos,wowbiz,...

Edited by sanderoalex, 02 October 2016 - 15:02.


#58
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

 Barboso, on 02 octombrie 2016 - 14:39, said:


Ca sa n-o vada nimeni ?   :D

Sa nu exageram, se uita destulă lume la TVR, ca nu apare în măsurători e altceva. Alea sunt puse pe un eșantion de 1000 persoane la nivel național, care nu respecta în totalitate voința celor care urmăresc anumite emisiuni. Personal, nu prea mai urmăresc ProTv, antena 1 deoarece emisiunilor conțin o mare doza de imbecilitate și prostire a poporului roman. La stiri, romania tv, realitatea, antena și b1 sunt partinitori pe fata de o parte și cealaltă a guvernanților și digi încearcă sa păstreze echidistanta, dar se dau ușor cu cei care guvernează. TVR de bine de rău este mai echilibrat, lipsește senzaționalul și lumea nu prea se mai uita la ei.

#59
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chestia cu mediatizarea la tv sau in presa nu va functiona. pana la urma, indiferent de post, cand se va ajunge la acea campanie, fie ea reclama sau emisiune informativa, se va schimba canalul care prezinta ceva senzational in acel moment, la cate sunt acum, nu e greu de gasit.

sa se faca asta in presa, iar nu are succes, articolele sunt ocolite in presa scrisa, insa nici un tineret nu o mai citeste, iar pe facebuci, daca maria siliconata si cu poze provocatoare nu posteaza nimic despre asta, atunci nu are rost sa urmarim ce posteaza alte persoane mai serioase, ca nu merita urmarite. uite asa se duce la vale toata campania.

iar persoanele care poate nu stiu ce si cum, ca sunt mai de la tara si poate nu educati la fel de bine, nu toti au acces la informatie. nici macar la acel tvr. pt ca exista si astfel de persoane, trebuie sa fim realisti. eu una aleg sa nu ma uit la tv si presa, insa altii de nevoie nu o fac.

#60
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
eu sunt sigur ca niste amenzi zdravene vor fi supermediatizate,iar posibilii infractori s-ar gandi de mai multe ori inainte de a calca pe bec.

#61
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
problema la noi este ca acel calcul de amenda este valabil si pt aia cu bani si pt aia fara. daca ar creste punctul, ar incepe aia mai saraci sa spuna ca este inadmisibil, revolte, chestii, etc. dar pt aia cu bani, sunt doar niste bani de inghetata pt ei. asa ca oricum ai da, nu este bine.

dar pe de alta parte, daca toata lumea care se da mare ca respecta legea, chiar ar respecta legea, atunci nu ar mai fi cu gura mare cand creste punctul de amenda. adica de ce ti-ar fi frica daca tu peste tot te dai rotund ca nu gresesti si respecti legea la litera?

dar firea omului e parsiva, asta e natura. insa asa cum altii au facut amenda mare si au educat populatia, cred ca asa trebuie sa facem si noi la nivel de legislatie.

dai jumate de salariu pe o amenda? stai 2 luni ca sa o platesti si nu circuli cu masina din cauza asta? pai a 2-a oara te mai dai rotund in fata legii? pai eu cred ca nu. vrei sa scapi de amenda si sa nu o platesti? ca la americani, mergi la racoare si/sau munca in folosul comunitatii. dar cum la noi totul este selectiv, cred ca la fel de selectiv va fi si cu amendarea si respectarea legii.

#62
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
La noi doar minoritarii pe cale de disparitie cinstitii, cunoscuti drept "prostii" mai platesc amenzile... restul le au adunate si nu platesc niciodata, iar cei ce teoretic se ocupa cu recuperari dorm pana se prescriu, de multe ori contracost.

Edited by truet, 02 October 2016 - 16:37.


#63
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Personal prefer sa traversez, de cele mai multe ori, "neregulamentar", dupa ce m-am asigurat ca nu sterg botul masinii vreunuia. Pentru ca traversatul pe "zebra" a devenit un risc mult prea mare. Ajungi sa te simti relativ "in siguranta" cand stii ca treci pe verde pentru tine, ca esti pe trecere, si de fapt te poti trezi sub masina unui dobitoc (din ce in ce mai multi d-astia pe strada). Asa, traversand printre masini, cu siguranta te uiti mult mai bine, n-ai incredere in nimic, exceptand cazurile in care esti un dobitoc si treci ca boul prin lucerna ...
De ce spun asta ?? Mi s-a intamplat sa fiu cu copilul in brate, cu nevasta langa mine, si sa vreau sa traversez ... traversam un sens de mers, liniile de tramvai, apoi ajungem la cel de-al doilea sens de mers. Ne oprim, unul mai grabit opreste la trecere (cu putin scart, dar o face) - era semafor intermitent, pe inserat ; noi tot pe scuar, langa linia de tramvai, nu pe sosea. Nevasta da sa traverseze, eu ii pun mana in piept si o imping inapoi, in timp ce din spate vine un dobitoc si se infige in spatele celui oprit la trecere. Fara pic de frana ...!!! Realizati ca daca eram in fata masinii ii curatam putin (sau mai mult) botul ... idiotul ala i-a dat un sut destul de serios.
Nu mai zic de cazurile in care esti pe trecere, treci de prima masina oprita si te ia in bot cea de-a doua ...

Edited by shymano, 02 October 2016 - 17:43.


#64
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator!

n-am sa insist pe interpretari legale!

trebuie si selectia naturala sa-si faca treaba!!!

Edited by Nero-d, 02 October 2016 - 18:31.


#65
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 OmulLLORT, on 02 octombrie 2016 - 14:13, said:

....
Si politistul zice altceva Posted Image http://mariangodina....rea-de-pietoni/

yeees, in sfarsit primesc o confirmare ca aveam dreptate
din pacate, articolul de lege e atat de prost facut (as zice ca intentionat a fost lasat asa),  incat un judecator poate decide una sau alta in functie de.. "ce trebuie" sau dupa cum a studiat gramatica limbii romane

Edited by aeon, 02 October 2016 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate