Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Verificare an fabricatie Mazda?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
74 răspunsuri în acest subiect

#55
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Am sunat la Europa si mi-au zis sa sun la RO ca nu imi pot da date. La Hiroshima nu vad nici un numar de telefon.

#56
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 17.04.2007
Categoric cea mai buna varianta e sa contactezi Mazda, nu dealeri nu cei din ro nu cei din de. Acum ideea e ca sunt sanse mari sa ai o masina de la finele anului 2014, ajunsa la dealer in 2015 si vanduta tie in 2016 ca noua. termenul de noua e cu dus si intors pt ca nu poti spune ca masina ta era veche. Ideea e ca eu daca as cumpara o masina in 2016 care in acte e 2016 si ulterior as afla ca a fost produsa in 2014 m-as simti inselat, deci iti inteleg frustrarea. Pe de alta parte, daca masina e ok si nu ai probleme, bucura-te de ea. :)

Editat de Drag0n_X, 30 septembrie 2016 - 10:31.


#57
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 Drag0n_X, on 30 septembrie 2016 - 10:30, said:

Categoric cea mai buna varianta e sa contactezi Mazda, nu dealeri nu cei din ro nu cei din de. Acum ideea e ca sunt sanse mari sa ai o masina de la finele anului 2014, ajunsa la dealer in 2015 si vanduta tie in 2016 ca noua. termenul de noua e cu dus si intors pt ca nu poti spune ca masina ta era veche. Ideea e ca eu daca as cumpara o masina in 2016 care in acte e 2016 si ulterior as afla ca a fost produsa in 2014 m-as simti inselat, deci iti inteleg frustrarea. Pe de alta parte, daca masina e ok si nu ai probleme, bucura-te de ea. Posted Image
Exact.
Masina merge bine. Sper sa nu ma trezesc cu ea ruginita la un moment dat.

Da asta este sentimentul. De frustrare. Am dat o gramada de bani pe ea.Daca se dovedeste ca este 2014 inseamna ca nu mai putem avea incredere in nimic.La banii pe care i-am dat pe o masina "noua" puteam sa imi iau un second hand de fitze din DE dar cu condicutza :) in care scrie tot istoricul inclusiv... data de fabricatie.

#58
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Un indiciu il poti avea pe geamurile laterale sau chiar pe parbriz, la fel cum a precizat cineva mai sus pentru data de fabricatie a pieselor. Pe geamuri, in partea de jos trebuie sa ai patru sau cinci puncte urmate de o cifra. De ex ....4 inseamna ca fost fabricat in 2014, ....5 - 2015 samd.

#59
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.291
  • Înscris: 05.06.2006
Exact cu s-a mai spus pe aici...verifica piesele masinii.

DOT geamuri , faruri , centuri de siguranta .

Si eu am primit `o teapa` de la un dealer Mazda din Romania (Proleasing Motors Ploiesti) . Intr-un final mi-am recuperat paguba de la angajati (niste revizii gratuite) .Nu cred ca era vina dealer-ului pentru ca in momentul in care am vrut sa ma adresez sefului s-a schimbat toata situatia. De masina am fost mai mult decat multumit.

Editat de polizei, 30 septembrie 2016 - 11:53.


#60
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 stanescu2, on 30 septembrie 2016 - 09:40, said:

Nu e de facut. E de stiut. E o problema de principiu aici.


Ideea este ca nu mai ai ce face acum daca este 2014...nu exista o lege ca in Germania (dupa cum spune cineva mai sus) ca sa clarifice situatiile astea. Iti inteleg frustarea si ai dreptate dar in afara de a te enerva singur nu o sa obtiii mare lucru.
Ti-am zis cum verifici simplu anul de fabricatie. Si daca este 2014 stii ce marca de masina/dealer vei evita data viitoare.

#61
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Da o sa ii fac o verificare piesa cu piesa. Multumesc mult.

#62
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005

 stanescu2, on 30 septembrie 2016 - 11:09, said:

Exact.
Masina merge bine. Sper sa nu ma trezesc cu ea ruginita la un moment dat.


Depinde ce inseamna pentru tine la un moment dat. Ca la un moment dat chiar o sa o apuce rugina. Ideea e ca daca doar i-ai spus dealerului sa fie fabricata in 2016 si nu ai ceva scris (eventual si un raspuns scris) nu prea ai ce face. Poate cu ceva scris ajungeai la japonez si mai primeai "despagubiri" ceva revizii, presuri, azot in pneuri etc :D

#63
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Dealerul a scris negru pe alb ca e 2016. Nu asta este problema. La fel si Mazda RO. dar cand ma duc mai sus la Europa ma trimit la RO. Pare politica firmei. Am pe hartie date contradictorii despre aceeasi masina. Insa nu am cu cine sa vorbesc mai sus. Daca asta este politica mazda..nu ai cu cine vorbi la ei.

#64
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 22.08.2012
O plangere la OPC ai incercat?
Daca ai raspuns in scris de la neamt, si o plangere la tribunal face minuni. Stiu ca nu crezi, dar o sa vezi.

#65
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.028
  • Înscris: 17.10.2004

 adisz, on 30 septembrie 2016 - 08:19, said:

Unde ar trebui plasat?Atata timp cat se implica si moderatorii in discutie fara sa ne traga de urechi,nu vad de ce ne-ar deranja unde este locul topicului.
Poate sa-l puna si la religie si spiritualitate,ca raspunsurlle si comentariile tot astea ar fi.
Aici nu-i vorba de Fifi,s-ar putea sa fie vorba de o manarie grosolana.Am zis s-ar putea.

ps.
Sunt atent la acest topic,pentru ca eu cred faptul ca reprezentantele auto s-ar preta la lucruri josnice,chiar si de acest gen.
Am lucrat o vreme si eu intr-o reprezentanta auto si imi asum cele zise de mai sus.Am avut si eu o experienta "interesanta",dar era implicata masina de servici.
coltul turnatorului, legis tot de pe aria auto.i

#66
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 Olteanul_sfios, on 30 septembrie 2016 - 14:28, said:

O plangere la OPC ai incercat?
Daca ai raspuns in scris de la neamt, si o plangere la tribunal face minuni. Stiu ca nu crezi, dar o sa vezi.
O sa ajung si acolo..Deocamdata nu sunt in tara. Curand o sa fac prima revizie. Poate ma duc la alt service de aici si ii rog si pe aia sa imi printeze datele..

Editat de stanescu2, 30 septembrie 2016 - 14:38.


#67
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.028
  • Înscris: 17.10.2004

 florinppv, on 30 septembrie 2016 - 11:16, said:

Un indiciu il poti avea pe geamurile laterale sau chiar pe parbriz, la fel cum a precizat cineva mai sus pentru data de fabricatie a pieselor. Pe geamuri, in partea de jos trebuie sa ai patru sau cinci puncte urmate de o cifra. De ex ....4 inseamna ca fost fabricat in 2014, ....5 - 2015 samd.
mai lasati prostia asta...geamurile se pot produce inainte, nu le mai bagati in cap asta la oameni.
Nu mai este Germania ce a fost, nu luati cu litera de lege.

Editat de partyman, 30 septembrie 2016 - 14:39.


#68
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Mie mi se pare aiurea sa nu existe clar pe masina sau in VIN data de fabricatie trecuta. Cand te duci la alimentara si iei lapte la asta te uiti. Data de fabricatie este esentiala pentru orice produs. In sfarsit...Mai sap.

 partyman, on 30 septembrie 2016 - 14:38, said:

mai lasati prostia asta...geamurile se pot produce inainte, nu le mai bagati in cap asta la oameni.
Nu mai este Germania ce a fost, nu luati cu litera de lege.
Nu iau cu litera de lege nimic. Dar intamplator de la serviceul de aici am vazut eu cand a cautat in baza de date care e unica  De la bucuresti am primit niste poze care pot fi foarte bine pictate. Or fi alte formuri dar datele sunt aceleasi. Dar cum am zis, curand fac revizia..ma mai duc la unii. Sa vedem ce imi dau aia..2013 nu poate sa fie ca modelu e din 2014...Ar fi prea de tot...Poate obtin un 2015 !!!:)..Glumesc evident

#69
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 partyman, on 30 septembrie 2016 - 14:38, said:

mai lasati prostia asta...geamurile se pot produce inainte, nu le mai bagati in cap asta la oameni.
Nu mai este Germania ce a fost, nu luati cu litera de lege.

Cu siguranta se pot produce inainte, max. un an, nu cred ca isi permite niciun producator sa tina pe stoc piesele timp de doi ani. Deci daca pe geam/piese ai 2015, stii sigur ca masina a fost asamblata in 2015 sau 2016, nu anterior. Asta e ideea.

#70
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Eu zic ca iti faci inima rea degeaba. Ca-I 2014 sau 2016 rugina tot o mananca. Sigur , e o chestiune de principiu , dar ramai cu in gust amar. Daca nu ai stipulat clar conditia de fabricatie 2016 , chiar nici nu are rost sa te consumi.

#71
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.028
  • Înscris: 17.10.2004

 florinppv, on 30 septembrie 2016 - 15:23, said:

Cu siguranta se pot produce inainte, max. un an, nu cred ca isi permite niciun producator sa tina pe stoc piesele timp de doi ani. Deci daca pe geam/piese ai 2015, stii sigur ca masina a fost asamblata in 2015 sau 2016, nu anterior. Asta e ideea.
corect dar vine cate unu care zice ca le stie pe toate si zice, ai geamuri din 2015, masina e din 2015 nu-i din 2016...sau mai rau , ai avut accident nu-s geamuri originale...

Editat de partyman, 30 septembrie 2016 - 16:04.


#72
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Oameni buni, Toate aceste supozitii nu ar trebui a existe. Ca proprietar de masina  eu trebuie sa am acces in mod transparent si neingradit la toate informatiile producatorului legate de masina cumparata de mine. Despre asta este vorba . Nu sa fac eu supozitii sa ma uit pe geamuri pe motor, in becuri, pe roti sub roti, sa citesc ciferele din VIN de la coada spre cap si de la cap spre coada..doar doar oi descoperi secretul piramidelor. Ce e asta !!!??..unu imi zice o data de fabricatie altul alta data..dupa cum le convine lor..Dealerul probail imi da de buna data comenzii..... E vorba de ditamai compania. Nu cred ca au datele brambura. Orice service are acces la aceste date. Ca o masina sa fie reparata, orice atelier autorizat Mazda este conectat la sistemul lor sa vada ce piese sa comande de unde ..ce stocuri sunt etc..etc. Acolo se centralizeaza inclusiv reparatiile..si se vad apoi de oriunde ..si de la Polul Nord daca vrei...Ei se lauda ca nu mai umbli cu caietul de service ca au ditamai serverele si bazele de date. Masina mea ca si a altora are o data de nastere nu? Ce e asa greu sa o aflu?

Editat de stanescu2, 30 septembrie 2016 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate