Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Raid sigur pentru server?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 logosu, on 05 octombrie 2016 - 18:06, said:

1. Am auzit de clustere de mai multă vreme, dar mai în detaliu, abia acum am început să citesc. Eu din câte am înţeles până acum, clusterizarea îţi pune mai multe servere la un loc, ca şi cum ar fi unul singur, cu acelaşi date distribuite pe mai multe servere. Dacă îţi pică unu din ele, rămân celelalte şi lucrurile continuă ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Am înţeles greşit? Ce anume diferă faţă de ce am scris?
2. La ce RAID poţi să adaugi din mers, înafară bineînţeles de RAID1?
3. Din cauza bugetului mă uit la SATA, SAS-urile au preţuri mult mai mari la capacităţi mari. Eu mă gândesc că 2,3 SATA (puse eventual pe servere diferite în cluster) sunt mai sigure decât 1 SAS, nu crezi?
4. Folosesc 4 x SATA. Câte ar trebui să fie, ca celălalt să fie mai rapid?

1. a explicat @bumpocbum
2. din cate stiu doar la RAID-1
3. error rate-ul la enterprise SAS este de 100 de ori mai mic decat la consumer SATA, plus ca sunt si mai rapide
4. de la 5 in sus RAID6.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 StickyFingaz, on 07 octombrie 2016 - 06:31, said:

1. a explicat @bumpocbum
2. din cate stiu doar la RAID-1
3. error rate-ul la enterprise SAS este de 100 de ori mai mic decat la consumer SATA, plus ca sunt si mai rapide
4. de la 5 in sus RAID6.

2. Merge la toate dar sistemul sa fie hot-swap. Trebuie sa ai grija sa treci totusi hdd-ul in off-line ca altfel face poc. Trebuie sa tii seama ca la Raid poti sa folosesti cel putin si un hot-spare.
3. Aici e discutabil, eu dupa 3 ani de functionare continua am inceput sa le schimb masiv, cel putin 13-14  hdd-uri au picat din 30. Tot enterprise.

Edited by bumpocbum, 07 October 2016 - 13:20.


#21
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 bumpocbum, on 07 octombrie 2016 - 13:13, said:

2. Merge la toate dar sistemul sa fie hot-swap. Trebuie sa ai grija sa treci totusi hdd-ul in off-line ca altfel face poc. Trebuie sa tii seama ca la Raid poti sa folosesti cel putin si un hot-spare.
3. Aici e discutabil, eu dupa 3 ani de functionare continua am inceput sa le schimb masiv, cel putin 13-14  hdd-uri au picat din 30. Tot enterprise.

Sa luam spre exemplu RAID-0 cu 2 disk-uri la care o sa mai adaugi inca 2. In teorie daca pe 2 disk-uri se scriu 4 blocuri de informatii (A,C - disk 1, si B,D - disk2), la citire si scriere viteza este in teorie dubla (se scriu si citesc doar jumatate din informatii pe fiecare disk. Daca adaugi inca 2 disk-uri la matrice, informatia pe ele va arata ceva de genul disk 1 - A,C, disk 2 - B,D, disk 3 - gol, disk 4 - gol. Ca sa ai blocurile scrise pe toate cele 4 disk-uri (1-A, 2-B, 3-C, 4-D) pentru a beneficia de plusul de viteza teoretica, eu presupun ca trebuie sa faci un back-up la toate informatiile de pe cele 2 disk-uri initiale, faci matricea cu 4 disk-uri si apoi restaurezi toate informatiile de pe back-up. Corecteaza-ma te rog daca gresesc.

Referitor la SAS vs SATA, am gasit la Intel o comparatie interesanta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate