Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttestor73, on 23 septembrie 2016 - 12:28, said:

Totul.
Mai puțin suport, servicii, stabilitate software, bloatware, accesorii disponibile.

Edited by ro_explorer, 23 September 2016 - 13:06.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postserginho74, on 23 septembrie 2016 - 11:57, said:



A enumerat Adm principalele diferente.
Daca in trecut imi cumparam iphone pentru calitatea de fabricatie si cum arata, acum si Samsung, copiindu-i pe cei de la Apple la greu, au ajuns la aceeasi calitate de fabricatie si design frumos.
/

Asa este. Apple atragea mult prin calitatea produsului. Acum nu doar Samsung exceleazã la asta ci si restul producãtorilor consacrati. De HTC nu mai zic. Pana si chinezii, de la Huawei pana la firme mai mici, sunt ireprosabili la constructie cand e vorba de telefoanele de top. Apple poate sa mai atragã doar prin soft. Dar si ãla pare castrat când vii de pe altceva.

Edited by caiuscorneliu, 23 September 2016 - 13:11.


#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@ro_explorer: adica???
1) Samsung ofera suport timp de 2 ani, exact ca orice alt producator de pe piata Android (nu merita deloc sa amintim de Apple cu al lor suport de peste 2 ani, fiindca acolo esti cam obligat sa faci update, nu mai ai downgrade la dispozitie si de cele mai multe ori ramai blocat cu un telefon pe care iOS-ul sacadeaza in draci daca nu are hardware macar din ultimele 2-3 generatii de iPhone/iPad)
2) Servicii ofera iarasi exact ca alti producatori daca ai telefonul adus pe cai oficiale in Romania
3) Stabilitatea software e uneori stirbita de cate-un update (si reparata cat de repede posibil), dar macar nu-ti omoara (chiar si temporar) telefonul cum o face Apple de foarte multe ori cu primele variante de iOS din fiecare versiune majora
4) Bloatware are, dar se poate dezactiva sau chiar scoate definitiv
5) La accesorii sper ca glumesti, nu-i asa? Preturile comparativ cu Apple (cand au ceva echivalent cu cei de la Samsung) sunt cam la fel sau mult mai mici (de exemplu castile Samsung oferite la pachet cu S6 sau S7 costa de 3 ori mai putin decat Apple earpods).

Edited by Hider141, 23 September 2016 - 13:16.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt utilizator android, nu pe mine trebuie sa ma convingi. Spun doar niste fapte .. Apple are o calitate a serviciilor superioara Samsung.
Cat depsre faza cu "bloatware poti sa il scoti" ... cred ca tu glumesti acum. Vorbim de telefoane scoase din cutie si utilizate, fara root, fara "custom rom" fara minuni din astea. Vorbim de experienta produsului scos din cutie. La faza asta samsung mai are de mancat mamaliga.

Dar da, samsung face telefoane bune, pentru cine poate sa le inghita si partea mizerabila a ceea ce reprezinta Samsung.

Pentru mine Samsung nu este o optiune ... intre Samsung si iPhone aleg iPhone fara sa clipesc.

Edited by ro_explorer, 23 September 2016 - 13:21.


#23
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postcaiuscorneliu, on 23 septembrie 2016 - 13:10, said:

Asa este. Apple atragea mult prin calitatea produsului. Acum nu doar Samsung excelează la asta ci si restul producătorilor consacrati. De HTC nu mai zic. Pana si chinezii, de la Huawei pana la firme mai mici, sunt ireprosabili la constructie cand e vorba de telefoanele de top. Apple poate sa mai atragă doar prin soft. Dar si ăla pare castrat când vii de pe altceva.
Da am butonat ieri mai multe minute un P9, se simte extraordinar in mana, calitate este excelenta si ca design fara suparare dar este peste ultimele iphonuri fara discutii.
Nu doar ca are doua camere pe spate dar acestea nu ies deloc din carcasa.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Un lucru de luat in calcul:
Faptul ca modulul optic al camerei nu iese din carcasa nu e neaparat un lucru bun. Se fac multe compromisuri optice pentru asta (se elimina lentile din grupul optic), cel mai dureros fiind pierderea masiva de claritate in zonele periferice.
daca vignetingul aferent si aberatiile de geometrie se pot corecta relativ usor prin software, defocalizarea perfierica nu e corectabila si doare ... doare rau daca vrei sa faci poze ca lumea cu telefonul (bineinteles, limitandu-ne la cadrul reprezentat de fotografia cu un telefon).

Edited by ro_explorer, 23 September 2016 - 14:11.


#25
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Ca utilizator de P9 am dat comanda de mar7.

#26
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ca utilizator actual majoritar de S7 ma gandesc serios sa cer o oferta de retentie pentru un iPhone 7Plus, poate scot un pret mai bun decat pentru un iPhone 6sPlus la liber. Parerea mea e ca doar varianta Plus la iPhone a venit cu un upgrade, variant non-Plus nu are decat la carcasa upgrade.  
Din nefericire nu are culoarea mea favorita, Space Grey... nu prea imi place negru ca se vad amprentele pe el...

#27
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postro_explorer, on 23 septembrie 2016 - 14:06, said:

Un lucru de luat in calcul:
Faptul ca modulul optic al camerei nu iese din carcasa nu e neaparat un lucru bun. Se fac multe compromisuri optice pentru asta (se elimina lentile din grupul optic), cel mai dureros fiind pierderea masiva de claritate in zonele periferice.
daca vignetingul aferent si aberatiile de geometrie se pot corecta relativ usor prin software, defocalizarea perfierica nu e corectabila si doare ... doare rau daca vrei sa faci poze ca lumea cu telefonul (bineinteles, limitandu-ne la cadrul reprezentat de fotografia cu un telefon).
Dar de cand nu este un lucru bun? incepand din 2014?
Ma gandesc ca cei de la Huawei au pus brandul Leica pe spate ca sa ascunda toate compromisurile care le-au facut, nu?
Mie nu imi vine in minte un flagsip cu probleme pe care le descrii si cauzate de faptul ca sensorul a trebuit sa incapa perfect in carcasa. Nu imi dai exemple.

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttestor73, on 23 septembrie 2016 - 12:28, said:

Totul.
Da, bine...piata spune altceva

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOriOn20, on 23 septembrie 2016 - 14:40, said:

Mie nu imi vine in minte un flagsip cu probleme pe care le descrii si cauzate de faptul ca sensorul a trebuit sa incapa perfect in carcasa.
Toate au probleme de genul asta (mai mici sau mai mari) .... dar cu cat telefonul este mai subtire, cu atat sunt probleme mai mari la optica din camera foto. Ca sa faci poze cu zgomot mic in lumina putina trebuie senzori mari fizic (nu neaparat ca numar de pixeli ci pixerli mari care sa poata capta multa lumina), ceea ce inseamna suprafete mari pe care trebuie sa controlezi focalizarea. Asta se poate face dar numai prin manipulare optica prin multe lentile suprapuse, ceea ce, inerent, duce la cresterea pe verticala a grupului optic -> umflatura de la camera). Crezi ca degeaba Samsung si Apple (si multi altii) au umflaturile cu pricina? Pur si simplu nu mai au de unde face compromisuri.
Cat despre brandul Leica pus pe un telefon, nu iti fa tu iluzii ca ar aduce ceva semificativ la camera unui telefon .. ala este marketing pur., nimic mai mult.

Putem discuta despre fotografie si optica cat vrei tu (fotografia e unul din hobby-urile mele), dar nu aici caci stricam topicul.

Edited by ro_explorer, 23 September 2016 - 15:08.


#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
N as fi crezut vreodata ca un telefon poate naste astfel de pasiuni :)

#31
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postro_explorer, on 23 septembrie 2016 - 15:06, said:

Toate au probleme de genul asta (mai mici sau mai mari) .... dar cu cat telefonul este mai subtire, cu atat sunt probleme mai mari la optica din camera foto. Ca sa faci poze cu zgomot mic in lumina putina trebuie senzori mari fizic (nu neaparat ca numar de pixeli ci pixerli mari care sa poata capta multa lumina), ceea ce inseamna suprafete mari pe care trebuie sa controlezi focalizarea. Asta se poate face dar numai prin manipulare optica prin multe lentile suprapuse, ceea ce, inerent, duce la cresterea pe verticala a grupului optic -> umflatura de la camera). Crezi ca degeaba Samsung si Apple (si multi altii) au umflaturile cu pricina? Pur si simplu nu mai au de unde face compromisuri.
Cat despre brandul Leica pus pe un telefon, nu iti fa tu iluzii ca ar aduce ceva semificativ la camera unui telefon .. ala este marketing pur., nimic mai mult.

Putem discuta despre fotografie si optica cat vrei tu (fotografia e unul din hobby-urile mele), dar nu aici caci stricam topicul.

Asa se explica de ce P9 este slab la fotografia in interior.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu chiar de asta.
In primul rand are senzoul mai mic. In al doilea, apertura mai mica (numarul F mai mare) si nu in ultimul rand nu are stabilzare optica (sau are?). Toate astea 3 lucruri fac obiectivul sa fie mai compact si sa se comporte mai prost la lumina.

Edited by underb, 23 September 2016 - 20:44.


#33
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nu are stabilizare optica.

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,711
  • Înscris: 21.06.2016

View PostHider141, on 23 septembrie 2016 - 13:13, said:

@ro_explorer: adica???
1) Samsung ofera suport timp de 2 ani, exact ca orice alt producator de pe piata Android (nu merita deloc sa amintim de Apple cu al lor suport de peste 2 ani, fiindca acolo esti cam obligat sa faci update, nu mai ai downgrade la dispozitie si de cele mai multe ori ramai blocat cu un telefon pe care iOS-ul sacadeaza in draci daca nu are hardware macar din ultimele 2-3 generatii de iPhone/iPad)

2) Servicii ofera iarasi exact ca alti producatori daca ai telefonul adus pe cai oficiale in Romania
3) Stabilitatea software e uneori stirbita de cate-un update (si reparata cat de repede posibil), dar macar nu-ti omoara (chiar si temporar) telefonul cum o face Apple de foarte multe ori cu primele variante de iOS din fiecare versiune majora
4) Bloatware are, dar se poate dezactiva sau chiar scoate definitiv
5) La accesorii sper ca glumesti, nu-i asa? Preturile comparativ cu Apple (cand au ceva echivalent cu cei de la Samsung) sunt cam la fel sau mult mai mici (de exemplu castile Samsung oferite la pachet cu S6 sau S7 costa de 3 ori mai putin decat Apple earpods).
1. Aiurea, eu am iphone 5s si ipad mini 1 si amidnoua merg ca in prima zi.
2. Serios? exista "samsung store" unde sa te duci cu telefonul daca ceva nu merge?
..
5. E prima oara cind aud ca se plinge cineva ca primeste ceva scump pe aceeasi bani. Daca castile costa mai putin la pachetul S7 nu insemna ca telefonul e mai scump?

Nu mai zic  ca samsung e epitomul "evil company"... daca conteaza.

#35
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHider141, on 23 septembrie 2016 - 13:13, said:

@ro_explorer: adica???
(nu merita deloc sa amintim de Apple cu al lor suport de peste 2 ani, fiindca acolo esti cam obligat sa faci update, nu mai ai downgrade la dispozitie si de cele mai multe ori ramai blocat cu un telefon pe care iOS-ul sacadeaza in draci daca nu are hardware macar din ultimele 2-3 generatii de iPhone/iPad)

Si cam cum faci downgrade la un Samsung fara sa pierzi garantia? Remember Knox?

#36
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Aceleasi stereotipuri fumate de ani de zile de fanii aifone, nimic nou. Sa va spun cum vad eu lucrurile cu majoritatea posesorilor de iphone din Romania. Am o nepoata care si-a dorit si pana la urma si-a cumparat acum cativa ani un aifon. Toate bune, incantata, etc.Ea si inca vreo doua prietene, in aceeasi postura. Nu mai stiu exact situatia dar trebuia sa ma intalnesc cu nepoata intr-un loc si i-am zis sa ma sune cand ajunge acolo. Problema mare! Nu are credit. Pai cum, pe aifon? Prietenele poate mai norocoase? Da de unde! Aceeasi situatie. Aveau aifon dar nu mai aveau 2-3 euro sa-si incarce cartelele. Bun, trecem peste asta si m-am uitat si eu prin telefonul nepoatei sa vad ce are pe acolo ca m-a facut curios. Cand ma uit, aproape nimic, cateva aplicatii gratuite sau trial gen busola, ceva de masurat pulsul, nimicuri, mizerii plus facebook la loc de cinste(ca ala e gratis). Am intrebat de ce nu are alte chestii pe acolo si mi-a spus ca daca vrei ceva trebuie sa platesti. Pai de unde? Daca nu avea sa-si incarce cartela... De ce ti-ai luat aifon? Pai e la moda, trebuie sa fiu in rand cu lumea, cand ma duc la un local si scot aifonul si-l pun pe masa arata foarte bine. Si sta cu un citro o ora si se uita pe facebook daca localul are wireless, altfel...Asa ca cu astfel de posesori de iphone cum sa nu mearga bine si dupa 10 ani? Cand nu-l umpli de aplicatii si de tot felul de jocuri?
Acesta este un caz particular insa sunt foarte multi in Romania in aceasta situatie. Nu vorbim de state unde iphone-ul este poate la jumatatea pretului din Romania si unde cativa dolari pentru aplicatii nu reprezinta nimic.
Acum si fata mea isi doreste un iphone. Am sa il cumpar ca n-am incotro. Parca vad ca dupa maxim un an va renunta la el si va trece inapoi la android (acum are S5). Ii vor lipsi toate aplicatiile, jocurile si ce mai are ea pe acolo pentru ca eu nu-i voi cumpara pe iphone. Dar sa se convinga singura ca eu n-am reusit. Probabil ca voi ramane cu acel iphone si-l voi vinde caci mie nu-mi trebuie. M-am jucat o saptamana cu iphone-ul unui vecin si m-am lamurit ce si cum(nici daca-l primesc gratis nu l-asi folosi) cu toate ca eu folosesc telefonul pentru vorbit si foarte putin facebook si navigare pe net cand am nevoie. Bateria pe mine ma tine cam o saptamana. Imi place sa pot personaliza ecranul, sa pun ce icoane vreau unde vreau, sa pot sterge din aplicatii, intr-un cuvant sa nu fiu obligat sa folosesc o configuratie care mie nu-mi place.
In concluzie, din punctul meu de vedere, la noi in tara in proportie de 95% iphone-ul este folosit de snobi care nu pot fi mai prejos decat colegul, vecinul, comeseanul, colegul manelist samd.
Sper ca n-am suparat pe nimeni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate