Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Aceleasi stereotipuri fumate de oameni care au vazut ifone numai in miinile altora :)

Quote

Am sa il cumpar ca n-am incotro.

Poate ar trebui sa te concenterzi pe educatie, nu pe ifoane?

#38
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012

 vrajitoruldinoz, on 24 septembrie 2016 - 01:04, said:

Poate ar trebui sa te concenterzi pe educatie, nu pe ifoane?
Pai ma concentrez pe educatie. Fata mea pana acum din clasa intai pana acum cand a inceput clasa a opta a luat doar premiul 1. Eu i-am spus: inveti, primesti tot ce-ti doresti. Asa ca nu o pot dezamagi. Ii voi cumpara mizeria aia de iphone. Se va convinge ea singura ce si cum. Daca-i place sa-l pastreze.
Ca o paranteza, pana in clasa a2-a fata mea credea in mos craciun,pana au initiat-o anumite colege in "scoala vietii", la ora actuala are o colega "experimentata" gravida in luna a 7-a. Frumos, nu?

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Tot nu am. Înțeles de ce nu e bun ip7, pentru ca nu se pot pirata ușor aplicațiile din ecosistem?
Asta e, unele lucruri costa bani. Când te bagi în ceva se presupune ca știi în ce te bagi, asta nu face un produs prost, ci doar pe utilizator.

Tot ce ai scris mai sus nu arata deloc de ce Samsungul în discuție este mai  bun decât iPhoneul în cauza. Sunt doar niște frustrări personale listate (și repet,  sunt utilizator android).

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Sint o multime de aplicatii gratis pentru iphone. Sau foarte ieftine, sub 5$. Nu cred ca exista aplicatie care sa fie pe bani sub ios si gratis pe android (ma refer ACEEASI aplicatie sub diferite OS-uri, nu aplicatii mai mult sau mai putin asemanatoare).
De fapt chiar nu inteleg ce naiba faceti voi cu telefoanele. Am zeci de aplicatii, folosesc telefonul ore pe zi, si nu stiu daca am dat 10$ pe toate si nici aia nu erau obligatorii. Ce e aia "nu poti sa customizezi iphoneul"? Ce dracu ar fi de customizat? Ce e aia sistem de operare care nu-ti da voie sa faci nimic? sa faci ce mai exact?
Singurele chestii mai suparatoare la iphone dupa mine sint  lipsa posibilitaii de a baga un card de memorie in el si treaba cu itunes care nu e groaznica dar cam nasol. A, si ca nu te lasa sa-ti faci directoare, desi nu prea conteaza.
Sint sigur ca si S7 e un telefon foarte ok de altfel.

#41
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Ma gandesc ca cel care a initiat topicul doreste un telefon pana in 3.500 de lei, altfel ar fi bagat in ecuatie si iPhone 7 Plus.

Deci el a decis sa aleaga intre iPhone 7 si Galaxy S7 Edge. In situatia asta, eu unul as alege S7 Edge pentru ca:

- este mai ieftin cu vreo 300 de lei.
- are LED pentru notificari. Puteti sa radeti cat vreti, dar eu unul nu voi cumpara niciodata un telefon fara asa ceva.
- are camera mai buna.
- are autonomie mai mare. Mult mai mare.
- are incarcare rapida si wireless. Aproape ca iti vine sa zici ca suntem in 2016.
- are ecranul mai bun si rezolutie care se preteaza mai bine pentru VR (densitatea pixelilor este cu 64% mai mare!). In plus, daca stai mai mult de o saptamana pe un ecran de peste 5.2 inches, n-ai cum sa te mai intorci la unul de 4.7 inches.

#42
Mihnea1207

Mihnea1207

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 04.06.2013
Faptul ca pe IPhone nu e prezent un LED de notificări sau măcar o alta soluție care să-ți arate dacă ai o notificare, e un mare minus. Cu LED îți dai seama de la cine ai primit mesaj, pe Whatsapp se poate seta și asta. Mai ales ca pe Samsung au băgat și Smart alert cu vibrație, ridici doar telefonul și vibrează dacă ai un apel/sms important. Peste 5 ani o să-l bage și pe Iphone, atunci sa vezi ultima inovație.

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 vrajitoruldinoz, on 23 septembrie 2016 - 23:26, said:

Nu mai zic  ca samsung e epitomul "evil company"... daca conteaza.
Da, sigur ca da. De aia hApple plateste in Europa 1% sau chiar mai putin impozit pe profit (in mod ilegal) si cand au fost somati de catre Uniune sa-si plateasca macar in transe impozitul restant au amenintat ca-si iau catrafusele si pleaca din UE, lasandu-i pe drumuri pe angajatii Apple din Europa (pe cei din Irlanda si nu numai).

Dar da, in ochii oricarui uber-fan haifon care si-a facut rate la banca pentru el, Samsung si orice alt telefon cu Android e "the pure shit" si "the most evil thing in the world".

Edited by Hider141, 24 September 2016 - 13:10.


#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu folosesc de multi ani smartwatch-uri. De la primul am renunțat complet la a mai ma uita la telefon ca sa vad dacă sunt notificări și de care....  LED-ul de notificări e la fel de util azi ca transferul de fișiere prin Bluetooth....

#45
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 Mihnea1207, on 24 septembrie 2016 - 12:54, said:

Faptul ca pe IPhone nu e prezent un LED de notificări sau măcar o alta soluție care să-ți arate dacă ai o notificare, e un mare minus. Cu LED îți dai seama de la cine ai primit mesaj, pe Whatsapp se poate seta și asta. Mai ales ca pe Samsung au băgat și Smart alert cu vibrație, ridici doar telefonul și vibrează dacă ai un apel/sms important. Peste 5 ani o să-l bage și pe Iphone, atunci sa vezi ultima inovație.
Nu vad un mare plus LED-ul ala, exact cum nici AllwaysOnDisplay nu il vad ca pe un mare plus, e mai degraba in gimmick... dureaza fix o secunda sa inchizi si deschizi ecranul cand revii dupa o perioada in care stii ca nu ai stat langa el.
Aia cu vibratia o mai foloseam si eu pe Samsung, insa daca imi aduc aminte corect trebuie sa o setezi tu. In plus, nu stia sa deosebeasca daca e apel/sms important sau nu... vibra la orice.

Edited by truet, 24 September 2016 - 13:14.


#46
Mihnea1207

Mihnea1207

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 04.06.2013
LED-ul îl vezi și de la o oarecare distanta. Sa zicem ca persoanei X ii atribui culoarea roșie pe Whatsapp, aștept un pdf sau niște poze de la ea, destul de importante. Ledul îl vad și când telefonul e pe masa, îl vezi și când mergi prin camera, nu trebuie sa aprind telefonul mereu pentru asta. Mai e util dacă am telefonul pe silențios. Ce spuneți voi despre LED sunt doar răutăți. Pai scuză-mă, poate am de cheltuit 1500 de lei pe altceva în afara de un ceas Smart. Sa nu mai zic ca Bluetooth-ul mereu activ și sincronizarea permanenta intre ceas și telefon rupe bateria. Mai punem și conexiunea pe date și cam aia e...

#47
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Telefonul se afla within arm's length in principiu.

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009


 Mihnea1207, on 24 septembrie 2016 - 13:21, said:

Pai scuză-mă, poate am de cheltuit 1500 de lei pe altceva în afara de un ceas Smart. Sa nu mai zic ca Bluetooth-ul mereu activ și sincronizarea permanenta intre ceas și telefon rupe bateria. Mai punem și conexiunea pe date și cam aia e...

OMFG....  Nu credeam sa citesc asa ceva...

Cu banii fiecare face ce vrea, într-adevăr. Numai ca un fitness band cu notificări costa mai nimic în zilele noastre.
Pe partea cu conexiunea Bluetooth, cred ca nu ai auzit de Bluetooth 4.x și ce presupune el, nu-i asa?
Deci, da... rămâne cum am stabilit :)

#49
Mihnea1207

Mihnea1207

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 04.06.2013
Am auzit, am auzit. Am avut si ceas cu Android Wear, dar tot la cel analogic de mana m-am întors.
Fitness band să-ți cumperi tu cate vrei, eu rămân la ceasul clasic pe care nu trebuie să-l pun la încărcat seara de seara. Oricum discuția a ajuns cu totul altundeva. După spusele colegului de mai sus, convins ca părerea lui e cu siguranță bună și ca o împărtasim cu toții, ăștia care fac telefoane ar trebui sa scoată și ledul de notificări, ca e oricum inutil. Soluția : fitness band. Prietene, vorbim de un telefon premium care trebuie sa le aibă pe toate. Sa te mulțumească pe tine care umbli cu tot felul de accesorii pentru telefon, dar și pe mine care nu sunt interesat de astfel de nimicuri. Și mai ușor cu aroganta și abordarea asta de sus, ca nu avem toți 10 clase aici cum crezi tu.

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E ok, daca tu vrei led de notificari, bravo tie ... dar nu inteleg ce ai cu mine, daca nu imi trebuie ? Eu mi-am exprimat pozitia proprie fata de ledul de notificari in 2016: inutil .. de ce? pentru ca smartwatch ... atat.
Iar la faza cu bluetoothul care consuma baterie ... ROFL ... atat ... Arogant sau nu, acolo ai spus o mare duma.
P.S.: smartwatchul meu il incarc o data la 2 saptamani ... nu in fiecare seara asa cum faceam cu android wear-ul anterior Posted Image ....

Edited by ro_explorer, 24 September 2016 - 14:25.


#51
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 ro_explorer, on 24 septembrie 2016 - 13:11, said:

..  LED-ul de notificări e la fel de util azi ca transferul de fișiere prin Bluetooth....
E strict parerea ta, sa nu crezi ca toti vor smartwatch/smartband.

Pana si pe Lumia avem Glance Screen, iPhone ce are? :)

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Iphone are iWatch ...

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Stii foarte bine la ce m-am referit, nu te face ca nu stii. :P

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Acum nici sa mai glumim nu putem?
Pe partea serioasa acum, nu toată lumea folosește respectivele funcții. Sigur, este bine sa ai de unde alege și în caz ca nu îți trebuie sa le dezactivezi dar asta nu handicapeaza deloc iOS-ul. Este doar un alt mod de a face treaba.
Revenind la discuția curenta, Samsung S7 este un telefon construit frumos care rulează android. Din păcate, în viziunea mea, androidul modificat de Samsung suferă și este handicapat în multe privințe. Măcar la iOS știi precis la ce sa te aștepți. La Galaxy încă este ca la ouăle kinder cu surprize, s-ar putea sa găsești chestii care sa nu îți placa.  
Repet ce am spus și câteva pagini în urma, strict intre orice Samsung și orice iPhone similar ca generatie, azi, în sept/oct 2016 eu aleg fără sa clipesc iPhone.

Edited by ro_explorer, 24 September 2016 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate