Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Prietenii unui copil super deștept

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
La școală și la liceu,este regulă că copiii superdeștepți se împrietenesc tot cu alți copii superdeștepți ?
Este adevărat ?

Edited by Deutschland19, 19 September 2016 - 04:02.


#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

 Deutschland19, on 19 septembrie 2016 - 03:50, said:

că copiii

...ca esti invidios

Edited by Karogs, 19 September 2016 - 03:57.


#3
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Karogs, on 19 septembrie 2016 - 03:57, said:

...ca esti invidios

Inca unul care crede in cacofonii.

#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Deutschland19, on 19 septembrie 2016 - 03:50, said:

La şcoală şi la liceu,este regulă că copiii superdeştepți se împrietenesc tot cu alți copii superdeştepți ?
Este adevărat ?

Nu. Prietenii ti-i alegi dupa alte criterii, nu dupa ce IQ teoretic sau inchipuit ai. Deobicei ii dupa caracterul fiecaruia.
Ce-i drept, exista persoane pentu care ii musai sa aiba "prieteni" numai dintr-o anumita categorie sociala. Astia is de evitat, indiferent cat ar fi de "superdestepti".

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Karogs, on 19 septembrie 2016 - 03:57, said:

...ca esti invidios

Cacofonia nu este o greseala gramaticala,ci doar o chestie de gust

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Am vazut ca inteligenta copiilor sta in buzunarul parintilor la fel cum performatele unei scoli stau in pozitionarea geografica cat mai aproape de centrul orasului. Surpriza a avut-o fostul meu director care si-a mutat din motive personale copilul de 10 de la scoala de centru la una de cartier iar in primul semestru a ramas corijent. Deci teoretic si social un copil este considerat mai destept daca parintii au buzunarul mai gros si mai prost daca au buzunarul subtire.
E normal ca si copilul sa aiba prieteni destepti, prin natura lor merg toti la scoala aia buna, adica din centru. Acolo totii copiii sunt genii. Restul pleava de secara.

Edited by PoeOvidiu, 19 September 2016 - 06:55.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
De obicei nu se imprietenesc cu nimeni.
Geniile mor singure, in mai toate cazurile.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

PoeOvidiu said:

Deci teoretic si social un copil este considerat mai destept daca parintii au buzunarul mai gros si mai prost daca au buzunarul subtire.
Eu am vazut elevi saraci dar foarte destepti ! deci ce spui tu are doar pe jumatate sens.
Spun "doar pe jumatate sens" caci oamenii au caractere diferite.
Unii sunt normali si nu doresc raul celor din jurul lor chiar daca ei au o viata de rahat.
Iar altii au csa motto "sa moara si capra vecinuluiu (de ce numai mie ?)".

Iar raspunsul la intrebarea @OP l-a dat @-Diana- mai sus !

#9
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu neapărat.
Conform filmelor și serialelor americane(că tot discutăm subiecte din ele),da.
În realitate copilul super/mega/giga deștept se va împrietenii doar cu cei ce vor să fie prieten cu el.
Indiferent că au același IQ sau nu.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006

 gabyxm, on 19 septembrie 2016 - 06:47, said:


Nu. Prietenii ti-i alegi dupa alte criterii, nu dupa ce IQ teoretic sau inchipuit ai. Deobicei ii dupa caracterul fiecaruia.
Ce-i drept, exista persoane pentu care ii musai sa aiba "prieteni" numai dintr-o anumita categorie sociala. Astia is de evitat, indiferent cat ar fi de "superdestepti".

Acest lucru se intampla dupa ce individul se maturizeaza.
In copilarie/adolescenta criteriile amintite de tine sunt inexistente.
Ar fi de amintit doar categoria sociala ca si criteriu,dar asta depinde in foarte mare masura de cat de dobitoci pot fi parintii copiilor,care-i influenteaza decisiv pe acestia.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Eu eram prieten cu toti Posted Image

Copii super-destepti ies din tipar, nu mai urmeaza o scoala obisnuita sau sunt pusi sa invete pentru concursuri olimpiade and shit. Cu aceasta ocazie au putin timp sa se imprieteneasca la scoala, sunt folositi de ceilalti elevi pentru teme si copiat la lucrari, iar daca acestia refuza sunt niste naspeti.

Edited by Bursul, 19 September 2016 - 08:13.


#12
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu exista asa ceva, un destept sa fie folosit pentru a copia. El ii lasa pe altii sa copieze din compasiune.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

 Deutschland19, on 19 septembrie 2016 - 03:50, said:

La şcoală şi la liceu,este regulă că copiii superdeştepți se împrietenesc tot cu alți copii superdeştepți ?
Este adevărat ?
Da, păi și oamenii mari fac la fel.

#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 adisz, on 19 septembrie 2016 - 07:42, said:

Acest lucru se intampla dupa ce individul se maturizeaza.
In copilarie/adolescenta criteriile amintite de tine sunt inexistente.
Nu trebuie sa fii om matur sa-ti dai seama ca o persoana are un comportament care nu-ti place si trebuie evitata cu orice pret sau persona poate fi ok da pur si simplu nu-ti place (posibil comunicarea chimica).




 adisz, on 19 septembrie 2016 - 07:42, said:

Ar fi de amintit doar categoria sociala ca si criteriu,dar asta depinde in foarte mare masura de cat de dobitoci pot fi parintii copiilor,care-i influenteaza decisiv pe acestia.
De la parinti vine problema: "tu nu poti fi prieten cu x sau y ca x ii sarac si y ii "prostu clasei".

Edited by gabyxm, 19 September 2016 - 08:37.


#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multe mistouri.
On topic. Da, e foarte greu pt un copil mai rasarit intelectual sa se imprieteneasca cu toti cocalari si pizdipoancele de la el din clasa care in afara de cati bani are babacu si ce shoping koool facui nu pot altceva. Pe scurt e spre imposibil..
Si mie mi-a fost greu sa discut cu o pipita din clasa mea, care mi-au zis ca nu port ciocati ca visul ei, El Grado Foot A Doore.. Si eram in 1981 la liceul industrial de la capatul tramvaiului 16.*
Solutia mea, daca poate fi numita solutie. Invata-ti copilul sa se concentreze la doar ale lui. Si de restul sa nu ii pese..Eventual sa citesca..
Baga-l la niste cercuri interesante de fotografie, cercetasi (scout), radioamatorism,(hi, hi) limbi straine mai exotice, japoneza, araba...Acolo vor fi colegi ceva mai "spalati". Din experienta, nu toti..Dar oricum...
In scoala, adica in pauze atunci cand va vrea sa schimbe cateva cuvinte o sa ii fi greu. Dar sunt doar cateva de 10 minute. Si daca e mai destept, sa dea sa copieze. Contra o ciocolata..
Muta-l in prima banca, chiar si contra spaga, pe motivul ca nu vede/aude prea bine, Da, stiu, e banca tocilarilor. Am stat in ea toata scoala, liceul, si facultatile..
Cei de pe langa ea/el il vor deranja mai putin..

* Ea  era una venita de la tara, care initial nu stia sa ajunga la gara..Dar dupa un an stia nu mai stiu cate carciumi, nu ca mine..O invitasem si imi stransesem toti bani castigati...
Cand mi-a zis ca nu acolo, mi-a fost clar ca stia si ce zona au chelnerii...Dar altfel fata buna..Dupa masa am...mancat..Ce  altceva sa ii cer mai mult?
Amicul meu m-a vazut cu ea prin oras.. Si a fost socat ca am putut sa o manevrez..Mi-a si zis ca am crescut in ochii lui. Ma credea doar cititor..Dar tocmai de aia, ca am stiut sa ii povestesc foarte multe..
Later edit.
Daca e prostul clasei, chiar nu. Dar criteriul saraciei mi se pare..
La mine in clasa era fiul unui legumicultor foarte bogat pt acele vremuri..Cand m-a facut sarantoc, imediat l-am facut sa nu se simta bine de loc. Da, asa e, dar ti se mai vad greierii din calcaie, degeaba ai bani....
Mama era divortata si traiam doar dintr-un salariu, asa ca nu prea cheltuiam bani prin carciumi ca colegul meu..

Si invata-ti copilul sa dea si replici de genul esti fiul unui parvenit, prima generatie de incaltati, ...greierii..
Chiar daca mananca bataie, cuvintele astea ustura mult mai rau decat un pumn in gura.. Si raman in clasa, adica colegi vor comenta, uite-l pe ala ce a zis..Sa nu se mire daca va auzii Greierasule..
Dupa ce am aflat ca fiul meu a incasat am fost urgent la director si Politie..Am scris si semnat hartii cu cerere de exmatriculare.....scoala de corectie..
Stiam ca nu se va rezolva nimic, dar vazandu-ma decis, tatal batausul l-a potolit.. A, ca cretinul l-a mai injurat pe fiul meu, asta e..Intre timp al meu, indemnat de mine, aflase ca ala vroia sa dea la liceul militar..Pt asta normal ii trebuia nota buna la purtare. Asa ca ii radea in fata "daca ma mai pocnesti, adio liceu. Ai deja o plangere la Politie.Si la fel si daca ma caftesc amicii tai.."..

Edited by Prien, 19 September 2016 - 09:15.


#16
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 -Diana-, on 19 septembrie 2016 - 07:29, said:

De obicei nu se imprietenesc cu nimeni.
Geniile mor singure, in mai toate cazurile.
Cam asa e,copii destepti se izoleaza,nu neaparat in mod voit,ci pt ca nu rezoneaza cu restul clasei.

#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

 Lup_Victor, on 19 septembrie 2016 - 09:02, said:

Cam asa e,copii destepti se izoleaza,nu neaparat in mod voit,ci pt ca nu rezoneaza cu restul clasei.
Daca se izoleaza, e semn ca-i lipseste inteligenta generala. La angajare i se cere sa fie sociabil, capabil de lucru in echipa.

#18
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 XORIAN_L, on 19 septembrie 2016 - 09:30, said:

Daca se izoleaza, e semn ca-i lipseste inteligenta generala. La angajare i se cere sa fie sociabil, capabil de lucru in echipa.
Nu ai fost un copil destept,nu? :D

Iti spun din experienta ca pana la angajare intr-un mediu in care majoritatea sunt de nivelul tau,o sa tinzi sa te izolezi de restul colegilor de scoala daca nu ai prea multe in comun cu ei,iar copii destepti nu prea au....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate