Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Hyundai i20 1.2 Rosu cu pasiune , interior bicolor

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
Totul a inceput aici: http://forum.softped...0#entry19859766 . Masina dupa cum am zis si pe celalalt topic e un Hyundai I20, 1.25 5DR 84 CP Benzina, Manual, Comfort. Culoare Red passion pearl, interior elegant beige (adica bicolor negru/bej). Cum am ajuns la hyundai? Cautam o masina pana in 11.000 de euro ,fara a stabili clasa, cu garantie cat mai mare, plina de airbag-uri si cu motor aspirat , fara turbo.

M-am uitat la :

- Hyundai i20, care a fost si aleasa
- Ford Fiesta , motor 1.0 non turbo. Mi-a placut interiorul , plasticul de pe plansa superioara a bordului e moale si mai placut la atingere, insa la interior e mai mica, butoanele de climatizare mi s-au parut de jucarie. Ce mi-a placut a fost omul de la vanzari, plasticele superioare , faptul ca se statea bine in scaun,insa spatiul in spate era mai mic
- Toyota Yaris, imi sarea din pret cu ceva dotari, asa ca am zis pas
- Honda Civic sedan, insa asta iesea grav din buget
- Opel corsa, a sarit din cauza interiorului si a vanzatorului slab, plus ca masina actuala pare un facelift nereusit la generatia precedenta, culmea generatia precedenta era printre favoritele mele
- Renault Clio, a sarit din cauza faptului ca se pot pune doar 4 airbag-uri, plus ca in spate e incredibil de inghesuit.
- Skoda Fabia, masina faina, incapatoare, surprinzator de fasneata, insa iesea cam scump si avea doar 4 ani garantie. Nu mi-a placut ca o gramada de chestii standard la altii la skoda se plateau.

Masina urmeaza sa soseasca vinerea viitoare. Acuma trebuie sa vad de :

- hartii..
- rca
- casco
- un set de roti de iarna

Edited by vanitty, 16 September 2016 - 18:56.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Bravo si felicitari ( regina stii care ramane,.....sper )
Sa o stapanesti sanatos si baga si tu niste poze si impresii, nu ne tine pe uscat

Si ia spune de ce a castigat i20 in fata lui yaris , ce a inclinat balanta ?

#3
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
am intrebat la Ford si al naibii nu mai aveau forduri ka precum  regina matale Posted Image Ziceau ca toate au fost retinute pentru un muzeu al reginelor Posted Image

Multam pentru urari petre Posted Image

Edited by vanitty, 16 September 2016 - 18:54.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pt iarna ia niste genti de tabla de doi lei , dar daca bagi numai oras si o mare munte( adica pacilea prin zona ) as baga allseason si la revedere

View Postvanitty, on 16 septembrie 2016 - 18:54, said:

am intrebat la Ford si al naibii nu mai aveau forduri ka precum  regina matale Posted Image Ziceau ca toate au fost retinute pentru un muzeu al reginelor Posted Image
Te-au mintit, dai drequ de nenorociti
Se dau pe sub mana dar nu oricui

Hai baga poze

Si eu va trebui sa iau la anu in primavara o masina pt fii-mea si tot spre un i20 inclin sau un yaris


#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
pai o sa ii iei care o sa ii placa mai tare Posted Image Probabil un yaris bicolor (ca arata fain in rosul ala putreda cu acoperis negru).

Acuma urmeaza sa mai aflu daca se poate pune fara a pierde garantia:

- Cotiera
SI sa vad daca se pot monta stergatoare aerotwin, care arata mai bine. In practica inafara de a arata mai bine aerotwin-urile au si alte avantaje?

Masina va sosi vinerea viitoare, e undeva prin romania in curtea unui dealer

Edited by vanitty, 16 September 2016 - 19:05.


#6
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Vinerea viitoare vine masina, de unde poze :D

Macar au invatat din ce le-am zis, si ti-au dat un termen de livrare realist. Masina era in tara? Ca doar daca e in tara vine intr-o saptamana, altfel, va mai dura.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postvanitty, on 16 septembrie 2016 - 19:05, said:

Masina va sosi vinerea viitoare, e undeva prin romania in curtea unui dealer
A , ok
Dar bre, nu se poate sa te duci tu sa o iei ?
Numai bine de o testare
Cat ai dat pe fer ?

Daca e in dealer , sa inteleg ca ai luat stoc?
Si daca ai luat stoc , ai obtinut ceva discount ?

#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
Pai cica e undeva la un dealer in romania (nu in bucuresti).Cam ce trebuie sa fac ca sa pot iesi in aceeasi zi cu masina dupa ce is anuntat ca au adus-o? Zilele astea ma interesez de casco si rca (pt ca am vin-ul). Cu ce mai trebuie sa fiu pregatit?

#9
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Legat de cotiera da, se poate, costa 250 lei una pentru Hyundai i20, m-am interesat. Apoi cat o mai fi si montajul la ei. Eu am suferit dupa cotiera, dar intr-o luna mi-a trecut. Pentru ca ar ajunge minim 350 lei. Cotiera am testat-o la cineva care o avea montata. Si dai 350 lei, si nici nu e mare lucru de ea, nu are legatura cu aia originala. Plus ca mai si acopera un compartiment de depozitare.

Sau, e varianta cu aia originala, dar costa mult, 1200 lei aprox pentru ca vine cu tot cu consola centrala.

Stergatoare aero are colegul pe Rio, is fix aceleasi si pe Hyundai. Inafara de cum arata si de faptul ca sunt mai scumpe, noi nu am observat diferente la cum sterg.

Dupa ce vine, trebuie sa faca numere rosii, o defoliaza, spala, doar daca vine dimineata poti sa o iei pe seara.

#10
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View Postpetre69, on 16 septembrie 2016 - 19:09, said:

A , ok
Dar bre, nu se poate sa te duci tu sa o iei ?
Numai bine de o testare
Cat ai dat pe fer ?

Daca e in dealer , sa inteleg ca ai luat stoc?
Si daca ai luat stoc , ai obtinut ceva discount ?

nu are nici un rost sa o aduc eu, daca pot sa o aduca ei. Am masina cu care sa circul si nu is genul care nu mai poate de nerabdare sa faca orice ca sa conduca cat mai repede fieru nou. Cand o sosi, o sosi, sper in termenul dat de catre dealer.

View Postlula_canci, on 16 septembrie 2016 - 19:12, said:

Legat de cotiera da, se poate, costa 250 lei una pentru Hyundai i20, m-am interesat. Apoi cat o mai fi si montajul la ei. Eu am suferit dupa cotiera, dar intr-o luna mi-a trecut. Pentru ca ar ajunge minim 350 lei. Cotiera am testat-o la cineva care o avea montata. Si dai 350 lei, si nici nu e mare lucru de ea, nu are legatura cu aia originala. Plus ca mai si acopera un compartiment de depozitare.

Sau, e varianta cu aia originala, dar costa mult, 1200 lei aprox pentru ca vine cu tot cu consola centrala.

Stergatoare aero are colegul pe Rio, is fix aceleasi si pe Hyundai. Inafara de cum arata si de faptul ca sunt mai scumpe, noi nu am observat diferente la cum sterg.

Dupa ce vine, trebuie sa faca numere rosii, o defoliaza, spala, doar daca vine dimineata poti sa o iei pe seara.

o sa ma mai duc la ei sa vad cum e cotiera aia de pe led line, poate nu e chiar asa de necesara , mai ales cand costa 1200 lei :)) Cat despre stergatoare, sincer.. arata bine , speram doar sa nu stearga mai prost ca alea normale . Dar in principiu banui ca se pot pune ..

ps. mi-am adus aminte ce o sa imi lipseasca cel mai mult dintre dotarile led line-ului :) Comenzile pe volan. Ma uitam pe pozele lui lula_canci, si viata e pustiu fara comenzile care is pe led line :w00t:

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Marele avantaj al stergatoarelor aero e ca iarna nu ingheata "arcele" ca la stergatoarele clasice. Asta n-ar fi o problema pe un parbriz plat ca la Aro dar la un parbriz modern, curbat e.
Pana la urma masina e a ta sau e a unei cunostinte cum ziceai in celalalt topic?

View Postvanitty, on 16 septembrie 2016 - 19:35, said:

Am masina cu care sa circul si nu is genul care nu mai poate de nerabdare sa faca orice ca sa conduca cat mai repede fieru nou.

View Postvanitty, on 15 august 2016 - 09:28, said:

O cunostinta vrea sa cumpere o masina noua, in care sa investeasca maxim 12.000 euro(tva inclus). Vrea o masina noua, cu garantie cat mai mare , incapatoare, prin programul rabla. Preferabil un hatch, cu motor simplu fara downsizing. Daca gasim in banii astia un crossover, nu se supara sau un seda...

Edited by underb, 16 September 2016 - 21:15.


#12
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
a mea, insa vroiam niste opinii fara bias-uri legate de trecut  ( :w00t: ) Oricum sunt constient ce am luat (adica nu o masina perfecta) si oricum nu is dintr-o data mare fan Hyundai. Cat despre stergatoarele aero, mi-ai dat un motiv foarte bun ca sa le doresc. Au deci o utilitate inafara de faptul ca arata bine

Edited by vanitty, 16 September 2016 - 21:21.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Atunci s-o stapanesti sanatos.
Aveam problema de care ziceam pe un Symbol. Inghetau usor curbate dupa forma parbrizului cand stateau orizontal in repaus si in a 2a jumatate a cursei cand se schimba curbura parbrizului stergeau ca naiba.

Vezi ca sunt Valeo mai ieftine in carfur, modele generice cu adaptor, nu dedicate unei marci dar destul de ok.

Edited by underb, 16 September 2016 - 21:25.


#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
cam care e durata de viata la un set de stergatoare din astea si cam cat costa de obicei un set de stergatoare? Sunt necesare adaptoare?

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
E perfecta fii fara griji
Vestici merg cu trotinete deastea prin toata europa numai noi nu putem

#16
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Cu comenzile pe volan sa stii ca mi le doream si eu, mult. Dar nu am mai avut pana acum, asa ca nu le simt lipsa, plus ca partea audio chiar e la indemana soferului, sunt mult mai aproape decat par.

Duminica o sa pun poze cu ce folosesc eu ca si cotiera, si m-a costat 30 lei.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postvanitty, on 16 septembrie 2016 - 21:28, said:

cam care e durata de viata la un set de stergatoare din astea si cam cat costa de obicei un set de stergatoare? Sunt necesare adaptoare?
Originale pana la 2 ani, generice de la 2 zile pana la peste 1 an la modelele ecomomice dar de firma (Valeo, Bosch etc). Depinde mult de cum le exploatezi.

La cele Valeo de care ziceam eu (Valeo First) au adaptoarele in ambalaj (cam pt orice fel de prindere).
Sa stii dimensiunile exacte totusi chiar daca sunt trecute marcile cu care sunt compatibile.

Edited by underb, 16 September 2016 - 21:36.


#18
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Colegul cu Rio, are stergatoarele de 1 an si 6 luni, inca merg ca noi. Sunt aceleasi lamele.

Edited by lula_canci, 16 September 2016 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate