Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Baroase si dalti forjate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru colegii din Bucuresti am o intrebare, poate are cineva vreo cunostinta care vinde diverse fieratanii.

In targul de vechituri, care acum e bazar de scule, in spatele halei Obor, se vand la diversi comercianti de acolo tot felul de baroase si dalti mari pentru despicat sau alte obiecte gen chei pentru indoit etrieri samd...care toate sunt facute prin forjare ...
am aflat ca se fac undeva in Bucuresti, probabil la un fost combinat mare care mai are forja si ciocame pneumatice mari, vorbim de baroase din patrat de 100 mm , 80mm, chestii care nu se pot face pe scule usoare.
Am incercat si mai demult sa aflu, si zilele trecute, niciunul din cei de acolo nu vrea sub niciun chip sa imi dea ceva informatii cu ce priveste sursa, sunt peste 10 care vand obiecte de genul care absolut sigur provin din aceeasi sursa.

Daca este cineva pe forum care are idee de unde provin sau se stie suficient de bine cu vreun comerciant care are contact cu oamenii care fac sculele alea, il rog sa imi dea si mie un mesaj, as avea nevoie de niste obiecte similare ca gabarit dar care fiind atipice nu sunt facute in mod uzual.
oractic vreau sa discut cu furnizorii acelor scule sa vad daca ma pot ajuta, atata tot.
multumesc anticipat.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Esti sigur ca se fac in Bucuresti? Se pot obtine si prin forjare la liber, nu in matrite. Se fac serii mici, poate chiar de particulari. nu ma intrba cu ce incalzesc materialul si pe ce il forjeaza, ca e costisitor. Ma gandesc ca poate vin din import: Moldova, Ucraina, Rusia China etc.

Edited by arab, 14 September 2016 - 11:04.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că vin de pe https://www.aliexpress.com/ sau Doraly sau Dragonul Roşu.

#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, cred ca stiu ce e aia forja, ce e ala produs de serie si ce e manufactura, ce inseamna sa incalzesti si da bati un fier samd....stiu pt ca si eu am facut si fac chesti mici, forjareala si ciocaneala sunt o pasiune pt mine, am forja samd.
Din experienta mea alea sunt manufacturi facute intr-un atelier dintr-o fosta fabrica mare gen platforma  IMGB...nu stiu daca sunt facute de muncitori fara cunostinta patronilor, la negru  sau sunt facute de proprietar pt vanzare, judecand dupa pret si stiind costul materiei prime, energie plus salarii samd...tind sa cred ca e mai degraba la negru sau are patronul vreo combinatie la materiale..
irelevant, eu platesc pretul corect, ma intereseaza da ii gasesc pe aia care au inca posibilitatea de a lucra piese masive de 10/20/30 de kg si acces la materie prima de acest gen..



#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 neur0, on 14 septembrie 2016 - 11:16, said:

Cred că vin de pe https://www.aliexpress.com/ sau Doraly sau Dragonul Roşu.
Greu de crezut la greutatea aia

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
parințele... nu exista... nu mai exista scule forjate... dălți poate, dar baroase, topoare, târnacoape, răngi, toate sunt turnate din fonta!

nu se mai chinuie nimeni la forja!

Edited by Nero-d, 14 September 2016 - 13:53.


#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
Sunt in mod evident forjate manual, fara matrita.
Si pe mine m-ar interesa raspunsul daca-l afla cineva.

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 09.08.2006

 Nero-d, on 14 septembrie 2016 - 13:53, said:

parințele... nu exista... nu mai exista scule forjate... dălți poate, dar baroase, topoare, târnacoape, răngi, toate sunt turnate din fonta!

nu se mai chinuie nimeni la forja!
Sincer, n-am auzit de asdemenea scule turnate din fonta. Se sparg...

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deloc... ba mai mult... patenti, clesti de cuie, etc... tot din fonta
adica na, la un moment dat... se pot sparge...
oricum, ideea e ca nu mai sunt din OL forjat... sunt turnate!

Edited by Nero-d, 14 September 2016 - 15:39.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, e totusi arie tehnica, nu Poiana lui Iocan....desi tot despre forja si nicovale o fi vorba...

Uite barosul, 230x105, uite urmele de forjare, daca stiti ce e aia, se poate vedea pe una din fete si zgura/materialul ars....se vad urmele de drift si multe alte detalii....se poate estima si greutatea ciocanului folosit, probabil ca s-a folosit si presa nu doar ciocan.

In general cand vorbescceva stiu foarte bine ce spun, vreti sa va arat si forja si scule facute de mine la forja ca sa nu mai pierdem timpul aiurea?

cat despre scule din fonta....despre ce vorbim?


Attached File  20160914_170744.jpg   57.78K   53 downloadsAttached File  20160914_170753.jpg   63.26K   52 downloadsAttached File  20160914_170806.jpg   48.94K   51 downloadsAttached File  20160914_170924.jpg   45.24K   46 downloads

Ca fapt divers, nu doar fonta se toarna ci si otelul iar sculele incriminate de unii nu sunt turnate neaparat sau turnarea face partr dintr-un proces mai complicat care include si forjare sub matrita, tratament termic samd....
majoritatea sculelor insa nu se toarna vi sunt matritate la cald apoi prelucrate in functie de nevoi  degrosare, calire, finisare, accesorizare, acoperire de protectie samd....


Sculele alea care par turnate sunt doar incomplet si imprecis finisate dupa matritare, sunt facute din oteluri slabe sau improprii, prost tratate samd...
putine scule necesita si turnare iar turnarea este ca si proces o chestie mai scumpa si mai complicata decat forjarea prin matritare in multe cazuri.



Os. Barosul are vreo 18-20kile cred..ca volum, daca scadem gaura/bucsa care are cam 60x40~250cmc din totalul de 110x24=2650 ar fi un volum de 2400cmc care la o greutate aproximativa de 7.85g/cmc inseamna cam 18.8kg


#11
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Incearca la Forja Neptun , Campina si mai stiu cateva uzine care au scule adevarate.q

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ah ce rau imi pare si ce noroc ai ca n-am acum unul la indemana sa-ti arat!!!... (patent turnat din fonta... topor turnat din fonta!)
ala din poza ta o fi forjat, nu zic nu!!!... dar alea pe care le gasesti prin obor, sigur nu sunt!
nu stiu experienta ta cu baroasele... eu inca mai am un baros de 15kg
nu poti lovi cu el de mai mult de doua ori consecutiv... te omoara!, te doboara! te rupe!... deci e practic inutil!
un baros de 18-20 de kg doar thor poate "mânui"... asa ca nu te mai amagi!

Edited by Nero-d, 14 September 2016 - 18:02.


#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nero taica, crede si tu un om batran, doar pare ca e fonta...manrog, tu poti crede ce vrei dar e aiurea sa crezi aiureli cu atata patima, iti repet, si otelul s toarna, nu doar fonta.
cat despre baroase, ala a fost facut cu dedicatie pt niste baieti care il foloseau la cauciuc...daca stii despre ce e vorba....
altfel da, ai dreptate, baroasele mari sunt obositoare si in multe situatii inutile doar ca eu nu vreau baros ci alte piese mai grele, accesorii pt atelierul meu de fierarie, iar ca fapt divers acel baros nu l-am luat nici sa bat la cauciuc, nici sa pat cuie in gard sau tepuse in pieptul vampirilor, tot ca accesoriu pt atelier l-am luat.

Decibsa revenim, poate exista cineva care stie cevabconcret despre sursa acestor obiecte de care e plin talciocul....daca nu, asta e...

#14
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu sunt fan vechituri. Umblu prin targuri si adun scule vechi si noi, ciocane, topoare, tarnacoape ... Cand le cumpar, ma intereseaza si istoria obiectelor asa ca mai stau de vorba cu vanzatorii. Majoritatea celor care vand lucreaza inca in anumite fabrici si in timpul liber confectioneaza anumite obiecte apoi le vand, altii sunt la pensie si acum vand ce au produs/sustras din fabrica cat au fost angajati.

In Bucuresti stiu ca la  S.C. Faur  se mai fac piese. Uite ce scriu astia pe site:

Societatea detine posibilităti de forjare liberă (max. Ø 500mm) şi matriţare (aprox 280kg/piesă, materiale oţel-carbon şi materiale aliate, înalt aliate, aluminiu, bronzuri, pentru axe, arbori, inele, componente de axe cardanice, pistoane, biele, bucşi, tije, alte piese matriţate, în funcţie de cerinţele clientului. Realizarea matriţelor şi repararea lor se realizează de un atelier adecvat şi dotat corespunzator.

#15
gibilan_01

gibilan_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.12.2010

 Nero-d, on 14 septembrie 2016 - 18:02, said:

ah ce rau imi pare si ce noroc ai ca n-am acum unul la indemana sa-ti arat!!!... (patent turnat din fonta... topor turnat din fonta!)
ala din poza ta o fi forjat, nu zic nu!!!... dar alea pe care le gasesti prin obor, sigur nu sunt!
nu stiu experienta ta cu baroasele... eu inca mai am un baros de 15kg
nu poti lovi cu el de mai mult de doua ori consecutiv... te omoara!, te doboara! te rupe!... deci e practic inutil!
un baros de 18-20 de kg doar thor poate "mânui"... asa ca nu te mai amagi!

cum iti explici ca un ciocan turnat de 3kg.rupt in doua l-am sudat cu supertit fin,daca spui ca sunt din fonta? si tine de 3 ani.

#16
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
La Faur au forja...acum vreo 5 ani m-am ales (prin intermediul unui prieten) cu o barda,un topor si o toporisca forjate din otel de arc...barda este de exceptie,am taiat cu ea oase de taur,vaci,porci,etc si nu are nici o ciobitura pe tais...nu am ascutit-o niciodata si nici nu e nevoie...a costat doar 80 de ron...din pacate meseriasul care le-a facut a murit.
Attached File  IMG_20160130_082054.jpg   195.49K   29 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate