Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Psihoistoria

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Psihoistoria se ocupă de studiul motivațiilor psihologice din spatele evenimentelor istorice. În același timp, ar putea fi folosită pentru a prezice viitorul, prin extrapolare.

În seria "Fundația" de Asimov se vorbește despre psihoistorie. Ideea de bază e că comportamentul unui singur om nu poate fi prezis cu precizie, dar comportamentul maselor de oameni poate fi prezis, la fel cum nu putem prezice mișcarea unei molecule de apă dar putem prezice cum se va comporta apa în diverse situații.

Credeți că putem prezice viitorul cu ajutorul psihoistoriei?

Edited by a3e6u9, 14 September 2016 - 08:24.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil ca da, numai ca tot in "Fundatie" se spunea ca are nevoie de un numar urias de oameni, premisa indeplinita de imperiu care avea multe milioane de planete si un cvintilion de oameni
la noi pe pamant, cu cei 8 miliarde de oameni, prezici probabil vreo 20 de minute :)

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Posibil ca psihoistoria să fie doar unul dintre factorii de care trebuie ținut cont în prezicerea viitorului.

Dar,nu prea sună bine(nu pare a fi corectă) afirmația:"Comportamentul unui om nu poate fi prezis cu precizie,dar comportamentul maselor da."
Cum ar putea fi prezis cu precizie comportamentul maselor făra a se ști comportamentul individului?
Și apoi,dacă ar fi adevărată acea afirmație,nu s-ar putea prezice comportamentul individului din comportamentul maselor?

#4
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 aeon, on 14 septembrie 2016 - 08:34, said:

probabil ca da, numai ca tot in "Fundatie" se spunea ca are nevoie de un numar urias de oameni
Eu nu cred că e necesar sa ai un număr uriaș de oameni. Nu văd de ce nu ai putea lucra cu milioane de oameni, sau miliarde.

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cu cat este mai mare nr de oameni cu atat se poate prezice mai corect viitorul si chiar si asa Fundatia avea un plan de rezerva in caz ca predictia nu este corecta

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sa nu uitam ca Asimov a scris SF, iar pshihoistoria e inca doar un concept, care suna bine, dar nu are nici macar prima ecuatie scrisa..

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 a3e6u9, on 14 septembrie 2016 - 08:22, said:

Psihoistoria se ocupă de studiul motivațiilor psihologice din spatele evenimentelor istorice. În același timp, ar putea fi folosită pentru a prezice viitorul, prin extrapolare.

Credeți că putem prezice viitorul cu ajutorul psihoistoriei?
Făcând abstracție de "Fundația", eu nu cred că psihoistoria sau orice altă teorie poate prezice ceva. Pentru predictibilitate ar trebui să existe aceleași cauze iar asta e absolut imposibil.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
O masa mare,uriasa de oameni poate fi predictibila in actiuni doar in situatia in care unul,doi maximum trei indivizi apartinatori acelei mase sunt invatati,dresati,manipulati.
Acesti indivizi sunt conducatorii acelei mase uriase de oameni.
Doar manipuland unul poti prevedea viitorul masei.
O masa amorfa nu va putea fi predictibila niciodata,doar in cazul cand este ordonata.Ori in acest caz vorbim de o persoana,un singur om,acela care dirijeaza.
Comparatia dintre om-mase de oameni si molecula de apa-apa mi se pare aiuritoare.
Bineinteles,cine sunt eu sa ma opun lui Asimov,Asimov care este,printre alte rezultate de exceptie, unul dintre parintii Sci-Fi-ului.
Comportamentul uman nu fost inca descifrat si inteles,asa ca nici pronosticurile/predictiile/prezicerile nu sunt decat fictiuni,sa mai bine zise niste dorinte ale unor oameni care doresc sa iasa in evidenta din masa amorfa.

#9
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 althea, on 14 septembrie 2016 - 09:37, said:

Făcând abstracție de "Fundația", eu nu cred că psihoistoria sau orice altă teorie poate prezice ceva. Pentru predictibilitate ar trebui să existe aceleași cauze iar asta e absolut imposibil.
Unii au făcut predicții economice corecte, bănuiesc că și crizele economice ar fi putut să fie prezise, poate chiar au fost prezise, nu știu. Alt exemplu e popularitatea partidelor extremiste în Europa, care nu e semn bun, dar nu știu ce înseamnă și cum va afecta viitorul. Părerea mea e că dacă mai vine o criză economică, partidele astea extremiste vor ajunge la putere. Evident, astea sunt doar păreri, dar cred că e posibil să vezi repercusiunile anumitor factori psihologici în societate.

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Poate functiona pentru preziceri da'i la nivel de arta deocamdata.
Cand/daca va deveni stiinta va functiona mai bine. Problema e ca stiinta fiind, te poti apuca sa obtii diferite rezultate modificand diverse in sistem. Si altii fac alte modificari, pt. alte rezultate. Si nu va functiona bine nici o prezicere nici atunci.

Singurul mod in care prezicerile sa functioneze e ca aceasta stiinta sa fie cunoscuta doar de un grup foarte restrans de oameni.

ps - parerea mea e ca o mama omida cinstita, in glubul ei de cristal sau in matele de rata poate prezice acceptabil viitorul; psihoistoria e in fiecare, trebuie doar adusa la suprafata

Edited by theMisuser, 14 September 2016 - 09:55.


#11
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 theMisuser, on 14 septembrie 2016 - 09:53, said:

Singurul mod in care prezicerile sa functioneze e ca aceasta stiinta sa fie cunoscuta doar de un grup foarte restrans de oameni.
Asimov zicea că psihoistoria poate funcționa doar dacă numărul de oameni e suficient de mare și dacă populația nu cunoaște predicțiile. :)

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 a3e6u9, on 14 septembrie 2016 - 09:55, said:

Asimov zicea că psihoistoria poate funcționa doar dacă numărul de oameni e suficient de mare și dacă populația nu cunoaște predicțiile. Posted Image
Nu se contrazice cu ce zic eu :)
Ba chiar seamana...

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 a3e6u9, on 14 septembrie 2016 - 09:44, said:

Unii au făcut predicții economice corecte, bănuiesc că și crizele economice ar fi putut să fie prezise, poate chiar au fost prezise, nu știu. Alt exemplu e popularitatea partidelor extremiste în Europa, care nu e semn bun, dar nu știu ce înseamnă și cum va afecta viitorul. Părerea mea e că dacă mai vine o criză economică, partidele astea extremiste vor ajunge la putere. Evident, astea sunt doar păreri, dar cred că e posibil să vezi repercusiunile anumitor factori psihologici în societate.
Cred că au fost prezise toate crizele economice și încă vreo câteva în plus :) Iar dacă ne mai încalecă vreuna e foarte posibil ca, alături de ceilalți factori care ne întorc cu susu-n jos, să aducă extremiști la putere pentru că așa s-a întâmplat întotdeauna.  

 theMisuser, on 14 septembrie 2016 - 09:53, said:

Singurul mod in care prezicerile sa functioneze e ca aceasta stiinta sa fie cunoscuta doar de un grup foarte restrans de oameni.
Și atunci la ce folosește? Că mi-am adus aminte de maică-mea și de al ei Ți-am spus eu? Ți-am spus! cu care mă scotea din minți Posted Image

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 a3e6u9, on 14 septembrie 2016 - 09:55, said:

Asimov zicea că psihoistoria poate funcționa doar dacă numărul de oameni e suficient de mare și dacă populația nu cunoaște predicțiile. Posted Image

Populatia,adica masa aceea amorfa,nici nu cunoste predictiile si nici nu este interesata de asa ceva.
Predictiile sunt insusite/emise de un numar foarte mic.restrans,de oameni.Acestea sunt emise pentru a justifica o actiune in viitor.

 althea, on 14 septembrie 2016 - 10:14, said:

Și atunci la ce folosește? Că mi-am adus aminte de maică-mea și de al ei Ți-am spus eu? Ți-am spus! cu care mă scotea din minți Posted Image

Acest Ți-am spus eu? Ți-am spus!  nu este rodul unei clarviziuni,a unei predictii.Este experienta acumulata de-a lungul anilor.Sunt convins ca acum si tu folosesti aceleasi expresii cand dialoghezi cu cineva mai...verde decat tine.Posted Image

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Ar putea sa foloseasca la fel ca orice alta stiinta. Cum ar fi cea economica de pilda; faci A,B,C (taxe, legi) obtii X,Y,Z (PIB, crestere). Pt. ca stiinta.
La fel cu psihoistoria de mase. SInucidem cutare ambasador => raboi. Taiem fondurile pt. refugiati => razboi.

Si cand masele cunosc una alta, le bagi mortu-n casa ca trebe sa plateasca taxe ca sa fie liniste si bine :)

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adisz, on 14 septembrie 2016 - 10:23, said:

Acest Ți-am spus eu? Ți-am spus!  nu este rodul unei clarviziuni,a unei predictii.Este experienta acumulata de-a lungul anilor.Sunt convins ca acum si tu folosesti aceleasi expresii cand dialoghezi cu cineva mai...verde decat tine.Posted Image
Mă abțin mai des decât o spun  Posted Image  
Da, n-are legătură, doar îmi adusesem aminte.

 theMisuser, on 14 septembrie 2016 - 10:25, said:

Ar putea sa foloseasca la fel ca orice alta stiinta. Cum ar fi cea economica de pilda; faci A,B,C (taxe, legi) obtii X,Y,Z (PIB, crestere). Pt. ca stiinta.
Nu cred că are legătură, predictibilitatea economică folosește date, statistici etc.

 theMisuser, on 14 septembrie 2016 - 10:25, said:

La fel cu psihoistoria de mase. SInucidem cutare ambasador => raboi. Taiem fondurile pt. refugiati => razboi.
Mie asta îmi seamănă a manipulare dar poate mă înșel.

Edited by althea, 14 September 2016 - 10:31.


#17
marasesti38

marasesti38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.09.2016
aceste preziceri "psihoistorice" cu efect de hoarda, nu prea pot fi puse in practica pe Terra !
actualii locuitori "cu constiinta de sine" ai acestei planete sunt egoisti ! ... i-a facut capitalismul, astfel !
asadar, nu exista in tot Universul o rasa mai egoista si mai usor "predictible" decat homo-sapiens !
cine cunoaste "reteta" si are mijloace financiare, poate face "exact" ce vrea cu acesti "oameni moderni"
fara sa "consulte" retete arhaice, cum este cea a lu' Issac Asimov !   Posted Image

Edited by marasesti38, 14 September 2016 - 10:36.


#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca stiinta prezisa de Asimov era reala, se punea in aplicare pana azi.
Da, se pot induce niste stari in care logica sa fie lasata la o parte. Dar pt asta iti trebuie niste factori deosebiti de puternici, si aplicati multa vreme. Si la fel, rolul liderului si charisma lui este esential, precum si momentul istoric.
De ex Hitler. A ajuns la putere cu un mare suport popular. Dupa o foarte mare criza..
Dar cum a lasat Germnaia la moartea lui si ce generat pt poporul lui, cel ales? Sa nu mai comentam..
Caz trait de mine la sfarsitul lui decembrie 89, cand deja aveam 26 de ani. Fiind student la Electronica, la cursul de Televiziune ni s-a predat structura unui lant de televiziune..
Plus ca citisesem deja multe carti de razboi in care aratau si planificare atacurilor de comando..
Ok, incepe Revolutia si aud .."Veniti sa ne aparati, TVR-ul este atacat"..
M-am imbracat, am ajuns in fata lui, si am avut bafta. Glontul l-a lovit pe un altul..
Dar dupa ce am vazut mortul, Saracul.. Asa ca am inceput sa ma gandeam cum dracu de teroristii atat de bine atrenati, lunetisti si altii, nu tasnesc in strada, paraie din AKM, si intra in TVR.
Dupa ce primii 100 de oameni erau secerati si iti mureau in fata, cand le vedeai matele cum explodeaza si sa iti intra sangele lor in gura, sa vedem cine mai misca.. Toti ar fi tuns-o urget spre casele lor...
Apoi am realizat ca sunt cretin. Si ca un comando isi pregateste actiune astfel incat sa faca pagube colaterale minime.
Asa ca eu as fi atacat emitatoarele care difuzau semnalul primit de la TVR. Intram in sala de comanda, ii aliniam pe cei de acolo la un zid si ii intrebam care e mufa prin care vine semnalul din TVR..Normal, m-as fi asteptat la un raspuns initial de genul, te bag in mata, Nu iti spun. Asa ca am gandit mai departe. Ok, aduceti femeia de serviciu. Muiere, tu ai copi/copii  acasa, Da. Ai un sot, nepoti, familie. Da. OK. Du-te acolo la peretele ala.. Acolo ii trageam o rafala, sa ii sara creieri pe perete si sangele pe cei de langa ea..
Dupa ce mai astept cateva secunde, ca sa aiba timp sa intelega ca nu ma joc, ma indrept spre primul de la tehnica. Ai copii si nevasta acasa? Da. Imi scoti mufa de la TVR si imi dai semnalul asta, sau te impusc. Ai 5 secunde. OK, primul Nu. Il impusc, la fel cu creieri pe perete. Urmatorul aceiasi intrebare . Pana la urma unul va ceda..
Si ar fi trimis TVR-ul ce semnal ar fi vrut el, pt ca la telespectator ar fi ajuns doar semnalul meu..
Si de fapt, as fi pregati in echipa de comando si un om cu aplicatii tehnice. Pe care l-as fi pus sa studieze inainte planul statiei de transmisie, unde sunt salile, panourile de comutare, etc. Sa stie tot, inclusiv ca semnalul vine pe cablul J23..in panoul P58..
Ce dracu, planurile se fac in dubu exemplar, din care unul trebuie sa ajunga la o arhiva..
Asa ca lasati-ma cu psihopupu istorie. Un lider decis scrie ISTORIA dupa cum vrea EL. Stalin, Pol Pot,..

Sau mai nou..E frumos, moral si legal sa executi un om fara sa treaca prin tribunal si mai ales intr-o tara straina? Nu.
Dar daca esti presedintele SUA, dupa 11 septembrie ai o problema cu Bin Laden. Poate nu mai apuci tu, dar urmasul tau stie ce are de facut... Deja la nivelul asta cat co$$$ta nu mai conteaza.. Asa ca pana la urma se rezolva..
Eu, om obisnuit, am gandit, mda, nu prea a fost corect, nu prea frumos..Dar pana la urma Bin Laden comandase atacul ..Asa ca a gasit ce merita..Sa fiu al dracului daca mi-a parut rau ca a fost executat...
Daca incercau sa il aduca viu in SUA ar fi fost un circ prea mare..Multi fanatici s-ar fi aruncat in aer, luand cu ei si pe altii nevinovati, ar iesit miscari de protest, asa mort, asta e. Gata..Cine l-a citit si inteles pe Machiavelli, ii aplica lectiile.
Chiar, cititi "Principele" si vorbiti dupa..
Altfel, da Asimov e un geniu. Si SF-ul lui e super..Dar e SF..

Later edit.
Si mama mea m-a inebunit cu "ti-am zis eu"..Dupa un timp am inteles ca experienta ei de viata e mai valoroasa. Si am inceput sa o ascult, abia dupa mai multi ani, nu pt ca zicea ea, ci pt ca era in interesul meu sa nu mai iau plasa....
Acum il asasinez pe fiul meu care are 19 ani. Dar spre deosebire de mama, eu si rad de el, "Ba, ti-am zis si explicat ca asa o sa fie...Dar tie iti place sa o furi.." Asa ca parca a inceput sa se mai gandesca....
Mie mi-au trebut mai multe plase..

Edited by Prien, 14 September 2016 - 10:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate