Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pot instala o camera de supraveghere pe balcon care sa vada parcarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 13 septembrie 2016 - 12:21, said:

Si daca filmezi in parc, trebuie sa ceri consimtamantul tuturor trecatorilor ?

E cam cu dus-intors cu filmatu in parc. Sa vezi cand iti sar mamele disperate ca pe filmezi/pozezi puradeii. Era cat pe ce sa iasa un scandal cat casa cand faceam cateva teste cu un obiectiv nou pe o turla de biserica, cu un parc langa. A trebuit sa chem disperata si sa ii arat ce poze am facut.....
E spatiu public dar s-ar putea sa te trezesti cu moaca redesenata daca ai ghininul sa filmezi pe unu .... care nu doreste acest lucru.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar daca omul pune camere pe masina si filmeaza din masina ce se intampla in jurul ei ?

View Postbumpocbum, on 13 septembrie 2016 - 13:15, said:


E cam cu dus-intors cu filmatu in parc. Sa vezi cand iti sar mamele disperate ca pe filmezi/pozezi puradeii. Era cat pe ce sa iasa un scandal cat casa cand faceam cateva teste cu un obiectiv nou pe o turla de biserica, cu un parc langa. A trebuit sa chem disperata si sa ii arat ce poze am facut.....
E spatiu public dar s-ar putea sa te trezesti cu moaca redesenata daca ai ghininul sa filmezi pe unu .... care nu doreste acest lucru.

Si acel "unu" are dreptul sa faca ce face ? Pentru el nu exista repercursiuni ?

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine eviti decat sa vina aia cu sabia peste tine. Lucrurile astea degenereaza foarte usor. Si pana la repercursiuni te alegi cu o moaca noua....

View Postalthea, on 13 septembrie 2016 - 12:28, said:

În topic e vorba despre supravegherea video a unui punct fix,  

Cat de fix e punctul ? Tu personal daca vezi o camera indreptata aproximativ spre balconul tau te simti bine ? Chiar daca vecinul zice ca a reglat zoom-u pe masina lui ?

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbumpocbum, on 13 septembrie 2016 - 13:24, said:

Cat de fix e punctul ? Tu personal daca vezi o camera indreptata aproximativ spre balconul tau te simti bine ? Chiar daca vecinul zice ca a reglat zoom-u pe masina lui ?
Posted Image
Nu înțeleg ce vrei să spui cu asta.

#23
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
bumpocbum: nu te simti bine...
insa i te poti adresa intial civilizat, apoi daca consideri ca nu te
satisface actiunea sa ii poti face reclamatie.

Iar intr-un final va vedeti in sala de judecata pentru pe parte civila.
atata timp cat nu face public ceea ce filmeaza
poate sa isi puna si un FakeCam ...

Edited by Mihai_3, 13 September 2016 - 13:32.


#24
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Fiind in balcon si mare pasionat de flori poate fimeaza floarea din ghiveci si intamplator in fundal se vede si masina! Ce draq de aprobari iti trebuie pentru asta!?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 13 septembrie 2016 - 13:31, said:

Posted Image
Nu înțeleg ce vrei să spui cu asta.

Camerele au unghiuri destul de mari. Chiar eu am una in blocul vecin orientata spre parcare. Dar care prinde foarte bine si apartamentul meu. Daca vecinul regleaza zoom-ul mai aproape de masina e ok dar sigur nu face asta.

@Mihai_3 incerca sa fii mai politicos !

PS: sunt 2 blocuri fata in fata. Deschizi si tu geamul sa intre aer curat. Sigur te simti excelent sa stii ca esti filmat nonstop...Nu ?

Edited by bumpocbum, 13 September 2016 - 13:41.


#26
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016
Eti ash.... am camere montate pe 2 balcoane in curtea blocului si n-am mai luat nici o autorizatie. Sunt montate (pe proprietatea mea) in casa mea si ajuta la prinsul eventualilor hoti de masini din curtea blocului. Autorizatie ar trebui, daca montez asa ceva in scara blocului sau pe peretele extern al blocului. De unde si pana unde porcaria asta

Edited by dorin111180, 13 September 2016 - 13:40.


#27
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
bumpocbum: adica cum mai politicos ?!?!
Ce am scris de te-ai simtit lezat ?....

#28
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dacă prinzi hoţul nu care cumva să-lloveşti că faci  pîrnaie
apoi cere locatarilor voie să-l predai organului
dacă nu stă pînă apare primăria, invită-l să fure şi din maşina vecinului
iar dacă-l vezi în infraroşu că-ţi zgîrie maşina, trimite-i bileţel în linişte să le zgîrie pe toate...să se piardă urma.
într-o ţară de tîmpiţi ce am scris mai sus e perfect valabil.

apropos, cum stai cu aprobările? nu de alta...să nu ţi'o fure pînă aprobă ăia ceva...sau nu...

Edited by sarac.lipit, 13 September 2016 - 13:46.


#29
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostAlecsgz, on 13 septembrie 2016 - 12:02, said:

De asta si intreb ca la IR se vad LED-urile. Si sa nu ma trezesc cu politia la usa

Complicate vieti au unii.
Acoperi ledurile cu banda izolier neagra, mama ei de treaba.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbumpocbum, on 13 septembrie 2016 - 13:39, said:

Camerele au unghiuri destul de mari. Chiar eu am una in blocul vecin orientata spre parcare. Dar care prinde foarte bine si apartamentul meu. Daca vecinul regleaza zoom-ul mai aproape de masina e ok dar sigur nu face asta.
Eu te-am întrebat pentru că sunt singura care are îndoieli în privința montării unei camere de supraveghere îndreptată spre un spațiu public (posibil public privat).
Și asta e una dintre probleme, cât e perimetrul filmat.

În rest, chiar nu pricep de ce nu se poate discuta fără nervi sau exagerări de genul porcării, bilețele pentru hoți, țară de tâmpiți etc. Posted Image

Edited by althea, 13 September 2016 - 13:47.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihai_3, on 13 septembrie 2016 - 13:31, said:

bumpocbum: nu te simti bine...
Spune-mi te rog de ce ai facut acesta afirmatie.

#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
bumpocbum: exagerezi !!!! ....  si imi rastalmacesti vorbele.
si pentru ca vad ca esti pus pe harta am decis sa te ignor.
PUNCT.

Edited by Mihai_3, 13 September 2016 - 13:51.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 13 septembrie 2016 - 13:45, said:

Eu te-am întrebat pentru că sunt singura care are îndoieli în privința montării unei camere de supraveghere îndreptată spre un spațiu public (posibil public privat).
Și asta e una dintre probleme, cât e perimetrul filmat.
Intrebarea ar fi cat e de cinstit e vecinul sa regleze perimetrul doar spre masina lui si nu prin casele vecinilor.

@Mihai_3 nu am rastalmacit nimic. Ce am scris mai sus e perfect real. Imi pare rau ca ai considerat ca sunt pus pe harta. Nu sunt.
Fas, sory acum am inteles ca era raspunsul la intrebarea mea de mai sus. Scuze.

Edited by bumpocbum, 13 September 2016 - 13:56.


#34
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
tot este ceva....Posted Image

#35
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postalthea, on 13 septembrie 2016 - 13:03, said:

Eu am zis de domeniu public privat, adică al primăriei - alea-s spațiile care pot fi vândute, închiriate sau concesionate. Aici am și eu o nelămurire, pentru că dacă e public privat ar însemna că e proprietatea primăriei și înclin să cred că ar fi nevoie de aprobarea lor.
Știu că pare aiurea ca pentru atâta lucru să pui 1000 de întrebări dar legislația mi se pare destul de interpretabilă iar abuzuri cu amendatul se fac destule, de-aia am zis să întrebe în scris și să ne spună și nouă ce i-au răspuns.
Dacă răspunsul în scris e că nu are nevoie cu atât mai bine, măcar ne-am lămurit, nu?
NU exista domeniu public sau privat al Primariei, ci al Unitatii Administrativ Teritoriale.
Conform plansei foto din link-ul dat de initiator este vorba de o parcare amenajata pe marginea unui drum(categoria nu se stie) ceea ce mai mult ca sigur este domeniul public al UAT. si nu privat.

#36
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Postbumpocbum, on 13 septembrie 2016 - 13:39, said:

Camerele au unghiuri destul de mari. Chiar eu am una in blocul vecin orientata spre parcare. Dar care prinde foarte bine si apartamentul meu. Daca vecinul regleaza zoom-ul mai aproape de masina e ok dar sigur nu face asta.


Uite care ar fi unghiul . Ma rog camera o sa fie mai pe masina, poza e la unghi mare

http://imgur.com/t3Ox65T

View Postpaznicmare, on 13 septembrie 2016 - 14:12, said:

Conform plansei foto din link-ul dat de initiator este vorba de o parcare amenajata pe marginea unui drum(categoria nu se stie) ceea ce mai mult ca sigur este domeniul public al UAT. si nu privat.
Aia era ca exemplu. Poza din postul asta e locatia

Edited by Alecsgz, 13 September 2016 - 14:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate