Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pot instala o camera de supraveghere pe balcon care sa vada parcarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
inainte sa montezi camera, pt. a putea folosi ce filmeaza ea, trebuie sa ai acceptul politiei pt. utilizarea/ montarea tipului de camera folosit. se face un dosar cu cateva documente.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpaznicmare, on 13 septembrie 2016 - 14:12, said:

NU exista domeniu public sau privat al Primariei, ci al Unitatii Administrativ Teritoriale.
Asta-i acum... recunosc că nu mi-ar fi dat prin cap să scriu UAT în loc de primărie :)

#39
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostAlecsgz, on 13 septembrie 2016 - 14:19, said:

Uite care ar fi unghiul . Ma rog camera o sa fie mai pe masina, poza e la unghi mare

http://imgur.com/a/JQhRE


Aia era ca exemplu. Poza din postul asta e locatia
Tot aceeasi treaba este.
E cale de acces comuna in zona cu parcari.
Daca soliciti conform legii 544 informatii privind atestarea domeniului public al localitatii ai sa primesti raspuns despre categoria imobilului teren/terenuri pe care sunt amenajate locurile de parcare.

#40
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Omule pune cate camere vrei si  unde vrei nu te intreaba nimeni nimic e la tine pe balcon. Daca te intreaba zici ca sunt la misto, fake.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 13 septembrie 2016 - 12:28, said:

Poate exagerez, văd că sunt singura care își pune problema de legalitate pentru supravegherea unui spațiu care nu-ți aparține.
S-avem pardon. Omul vrea să-şi filmeze maşina care îi aparţine, e proprietatea lui privată (doar dacă nu a luat-o în leasing).
De asemenea, parcarea, dacă este de reşedinţă, pe durata contractului de închiriere are drept de utilizare, deci şi de a o supraveghea.
Acum, asta e - dacă în raza camerei de filmat vin vecinele să facă striptease, se numeşte bonus...

View PostdreaQ, on 13 septembrie 2016 - 14:40, said:

Daca te intreaba zici ca sunt la misto, fake.
Asta nu recomand. Dimpotrivă, ar putea să-şi pună camere fake (pe lângă cele reale) şi să spună şi despre ele că sunt reale. Eu aş pune şi un anunţ în geamul maşinii, cum că vehiculul e supravegheat video, pentru descurajare.

#42
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
da politicianii sunt scutiti de lege..... dar cetateanu nuPosted Image

#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce treaba are gigelu politician cu asta?

din ce am citit in cele 2-3 legaturi la articole, iti trebuie autorizatie daca vrei sa FOLOSESTI inregistrarile. daca le tii pentru tine, nu ai nevoie de autorizatie.

e ca si cum le-as cere autorizatie pe webcam-u de la laptop cand stau pe Skype in parc si prind in background pe careva.

PS: daca ai prins hotu, mergi frumusel la politie si ei iti vor cere inregistrarile si ei le vor folosi, nu tu. daca in schimb le-ai postat pe youtube, te-ai cam ars :)

#44
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
O altă ipoteză: Dacă am o înregistrare neclară și, pentru a obține maxim de detalii din acea înregistrare, o fac general publică sau doar unui terț?

#45
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu zic ca ti-o iei. :)

#46
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Continuarea Ipotezei: Dar dacă „mi-am luat-o” și dovada este pe acea înregistrare și am nevoie de procesare în vederea „îmbunatățirii calității” imaginii pentru că „organul de stat” consideră că detaliile sunt insuficiente? Sunt forțat să execut acea procesare individual?

Edited by Gif2D, 16 September 2016 - 09:16.


#47
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Procesare în vederea "îmbunătățirii calității" nu prea se poate face.De asta trebuia să vă orientați de la început către camere cu rezoluția mai mare

#48
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și camerele cu rezoluție cât mai mare ajută, dar… think again!
Din mai multe cadre neclare, cu un număr de înmatriculare greu lizibil, este destul de probabil să obții unul lizibil (tehnica Drizzle din observarea corpurilor cerești).

Edited by Gif2D, 16 September 2016 - 11:32.


#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate imbunatati imaginea din mai multe cadre dar nu iese ceva grozav - da un nr de inmatriculare poate il poti scoate - o fata insa nu.

Si degeaba iei camere cu rezolutie mare - o mie de linii sau peste daca DVR-ul strica imaginea la inregistrare.
Si in general astea ieftine, analogic standard o strica . Pe camera vezi numarul perfect cand te uiti in direct iar pe inregistrare vezi patratele si blur - chit ca ai pus maxim de calitate si maxim de frame.

Solutia cea mai buna - camere HD IP si NVR - au calitate de inregistrare mult mai buna.
O solutie alternativa poate fi AHD - Analog HD da aici apar probleme de comaptibilitate - camerele e bine sa fie de al acelasi producator cu DVR-ul. Si evident totul AHD. Dar nu ies la calitatea camerelor IP.

Edited by eiffel, 16 September 2016 - 11:54.


#50
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Pentru recunoașterea numerelor de înmatriculare sunt camere specializate LPR sau ANPR
Când am zis camere cu rezoluție mare m-am referit la cele IP(2MP, 3MP sau 5MP). Oricum,și la astea să nu te aștepți să recunoască fața cuiva de la 50  de metri.

#51
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Posteiffel, on 16 septembrie 2016 - 11:54, said:

O solutie alternativa poate fi AHD - Analog HD da aici apar probleme de comaptibilitate - camerele e bine sa fie de al acelasi producator cu DVR-ul. Si evident totul AHD. Dar nu ies la calitatea camerelor IP.

https://defeway.alie...om/store/609804

De aici o sa iau. Am mai luat de la ei si multumit de ei. Si camerele cat si dvr-ul

Acu mai trebuie sa imi dea si politia raspuns.

Edited by Alecsgz, 16 September 2016 - 15:10.


#52
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009
Raspuns oficial
https://i.imgur.com/y8RaCAL.png

Transcris
Sunt greseli doearece raspunsul era un pdf scanat ce l-am transformat in Word



Quote

Urmare a solicitarii dvs. adresata Inspectoratului de Poli\ie al Jude\ului Valcea i inregistrata sub nr. de mai sus vii aducem la cunotin\a urmatoarele:
Potrivit art. I alin. I din Decizia nr. 52/2012 emisa de Autoritatea Na\ionala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video ,,Colectarea, inregistrarea, stocarea, utilizarea, transmiterea, dezvQluirea sau orice alte operafiuni de prelucrare a imaginilor prin mijloace de supraveghere video, care permit identificarea directii sau indirectCi a persoanelor fizice, reprezintii operafiuni de prelucrare a date/or cu caracter personal ce intra sub incidenfa prevederilor Legii nr. 6771200 I pentru protec fia persoanelor cu privire la prelucrarea date/or cu caracter personal §i libero circulafie a acestor date, cu modificiirile i completiirile ulterioare,, .
Avand Jn vedere ca prelucrarile de date cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video intra sub inciden\a Legii nr. 677/2001 i a Deciziei nr. 52/2012, pentru clarificarea aspectelor legate de prelucrarea datelor cu caracter personal de ciitre sistemul de supraveghere video pe care inten\iona\i sa-1 achizitiona\i, vii 1ndrumam sii vii adresa\i Autorita\ii Na\ionale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, cu sediul Jn Bucureti, b-dul. Gheorghe Magheru, nr. 28-30, sector 1 i sa consulta\i site-ul institu\iei la adresa www.dataprotection.ro.
In ceea ce privete instalarea sistemului de supraveghere video, aceasta se realizeaza de catre societa\i carora Ii s-a acordat licen\a de func\ionare de catre Inspectoratul General al Poli\iei Romane, in caz contrar my1and a  fi aplicate prevederile art. 56 din Legea nr. 333/2003 republicata.


Pe scurt nu am voie

Edited by Alecsgz, 09 October 2016 - 11:01.


#53
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
nu ai voie nici daca apelezi la o firma/societate care se ocupa de acest domeniu? o firma cu licenta de funtionare emisa de Inspectorat?

#54
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006
buna seara colegi,
relansez intrebarea cu care a inceput acest topic: puteti recomanda o camera care sa supravegheze parcarea dintru-un balcon cu termopan?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate