Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Imbogatirea propriului vocabular

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Salutare tuturor,

asa cum am avut ocazia sa precizez de mai multe ori nu sunt roman.
Fiindca vreau sa vorbesc cat mai corect din punctul de vedere gramatical si din dorinta sa-mi imbogatesc vocabularul va intreb ce site-uri as putea accesa pentru a citi in timpul meu liber editoriale si articole de cultura generala care mi-ar putea fi de ajutor in acest sens.
Ii multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta realmente.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu iti recomand sa citești. Orice. Limba este o lucrare arhitecturala cu elemente care conlucreaza, pentru transmiterea mesajului. Daca vrei, poti citi romane celebre, dar adevarul este ca orice citesti, te ajuta sa inveti a-ti structura gandurile in cuvinte potrivite.

Cu cat transmiti mai multe informatii cu mai putine cuvinte, cu atat esti un utilizator mai experimentat al unei limbi.

Edited by YOUR_GOD, 08 September 2016 - 21:51.


#3
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Completează rebusuri. Rebusuri, nu integrame.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te mai gandi la site-uri. Acolo nu e limba romana. Citeste mai bine romane clasice romanesti, ori mergi in strada si vorbeste cu oamenii.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Contributors.ro se potriveste la fix cu ce vrei tu: editoriale interesante, chiar si de cultura generala, limba romana corecta.

#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Citeste stiri, carti.

adevarul.ro e un ziar bun.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Prima data felicitari si respectele mele. Toata stima si jos palaria in fata dumitale..
Si eu recomand cititul marilor clasici din literatura romana. Astfel dincolo de vocabular vei intelege si cate ceva din spiritul poporului.
De ex Marin Preda,"Morometii" si "Cel mai iubit dintre pamanteni", Zaharia Stancu, "Padurea nebuna",  sau cineva mai putin cunoscut, dna Ileana Vulpescu, dar cu o carte superba,  "Arta conversatiei"..
Si poezii. Nu numai Eminescu..Nichita Stanescu..Cand i-am zis unei fete..
“Spune-mi, daca te-as prinde-ntr-o zi
si ti-as saruta talpa piciorului,
nu-i asa ca ai schiopata putin, dupa aceea,
de teama sa nu-mi strivesti sarutul?”

Initial a ramas fara aer..Apoi a ras si m-a intrebat daca o cred inculta..
Nu, deloc, dar eu nu pot spune ceva la fel de frumos ca maestrul..

Edited by Prien, 08 September 2016 - 22:24.


#8
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View PostHAL9000, on 08 septembrie 2016 - 21:41, said:

Ii multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta realmente.
le (plural) multumesc....tuturor (plural)Posted Image
......
sa citesti in romaneste cu dictionarul la indemana pentru orice cuvant nou... :)

Edited by GRATEFUL, 08 September 2016 - 22:15.


#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
+1 pentru carti.

#10
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! In completarea celor scrise mai sus, poate ar fi oportun sa lucrezi in particular (meditatii) cu o profesoara de lb. romana, poate ar reusi sa iti ofere informatiile necesare pentru intelegerea gramaticii si exprimarea corecta. Apoi citind, totul va fi mai limpede. Succes!

#11
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Evita Facebook, site-urile de stiri si articolele dubioase de pe diverse site-uri. Acolo numai romana nu o sa inveti.
Cat despre carti...iti recomand sa le eviti pe cele vechi din cauza ca o sa intalnesti multe expresii/ cuvinte care au cam iesit din uz, adica nu se mai folosesc in ziua de zi.
Ai putea la fel de simplu sa inveti limba romana stand de vorba cu romani, dar sa fii atent ca se mai folosesc si prescurtari care te pot deruta.
Iti mai recomand si aplicatia Duolingo pentru telefon, este foarte utila in special pentru invatarea gramaticii limbii romane.
Succes!

#12
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostHAL9000, on 08 septembrie 2016 - 21:41, said:

Salutare tuturor,

asa cum am avut ocazia sa precizez de mai multe ori nu sunt roman.
Fiindca vreau sa vorbesc cat mai corect din punctul de vedere gramatical si din dorinta sa-mi imbogatesc vocabularul va intreb ce site-uri as putea accesa pentru a citi in timpul meu liber editoriale si articole de cultura generala care mi-ar putea fi de ajutor in acest sens.
Ii multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta realmente.
Daca vrei sa inveti romaneste si sa nu te faci de ras, sa nu vorbesti gresit sau ceva, uita-te la vloggeri romani, vorbeste cu cineva roman chiar si pe retelele de socializare, o sa te ajute. Noi folosim multe argouri, expresii si nu vorbim intotdeauna complet gramatical.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate