Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Papa mai putin. Sa ma îngrijorez?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sa va traiasca bijuteria si sa va bucurati de el!
Il cheama ca pe fiu-miu, Mario! Posted Image

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postericmario, on 07 septembrie 2016 - 21:55, said:

Sa va traiasca si voua puiul!

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostYOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:56, said:

Sa va traiasca si voua puiul!
Multumesc, dar al meu e ditamai calul, la 12 ani.
Sa fugiti maine la pediatru cu el!

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mergem maine.
Am citit pe net ca daca nu se schimba nimic in comportmentul sau si uda scutecul ca inainte, e normal. Eu nu observ nicio diferenta... Dar as vrea mult sa pape ca inainte. Vreau sa stiu ca este bine.
Nu inteleg de ce astazi a papat tot...

#23
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Pai la cat e de mic nu ai de unde sti.Scaderea apetitului poate fi si de la o urechiusa care il doare si in acest caz capusorul si l freaca de perna mai des decat pana acum,sau poate avea ceva la burtica,plamani,oriunde ,dar faptul ca nu plange  se pare ca nu ar avea ceva,deci...pt linistea ta mergi cu el la un control.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vad pe unii cu mistouri pe aici. Ia roiu de pe topicul asta, ca nu e frumos ce faceti.

YG, mergi la medic. Este cel mai in masura sa iti spuna ce si cum.
Oricum, sa te obisnuiesti cu faptul ca are si micutul perioade si perioade. Uneori mananca de rupe, alteori nu prea are chef. E normal lucrul asta dar sa fluctueze intre niste limite.
In functie de greutate, varsta si alte alea, medicul o sa-ti spuna cum e mai bine.

Aveti mare grija de el. Stiu ca aveti. Dar sa o faceti cu ratiune, nu din dragoste, din disperare, panica, etc.

Succes si sa va traiasca si sa se faca mare si puternic!

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostYOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 22:00, said:

Mergem maine.
Am citit pe net ca daca nu se schimba nimic in comportmentul sau si uda scutecul ca inainte, e normal. Eu nu observ nicio diferenta... Dar as vrea mult sa pape ca inainte. Vreau sa stiu ca este bine.
Nu inteleg de ce astazi a papat tot...
Este foarte frustant pentru parinti cand bebeii nu manaca, dar nu stiu de ce, cand plang, dar nu stiu de ce, etc. si mai ales ca nu prea sti ce sa faci. Lucrurile astea se invata si in final ai "satisfactia" ca iti spune copilul ce nu ii convine.
mamaaa. tataaaa nu mai am iarba !Posted Image

Edited by pasilla, 07 September 2016 - 22:08.


#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostYOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:37, said:

Baby Drink este un cea recomandat de medic, cu efect de calmare asupra colicilor la sugari.
Am citit intre timp prospectul. Pai daca ii dati 100-150 ml de apa cu prafuri din alea mi se pare normal ca bea mai putin lapte, n-are stomacul cat un dinozaur. Daca esti ingrijorat poti incerca sa-i faci ceaiul cu lapte praf (adica apa necesara + praf de ceai + lapte)

PS: apropo, e normal sa mai aiba si zile cand mananca mai putin si altele in care sa vrea mai mult; masurile alea de pe cutie sunt o indicatie generala, dar nu sunt toti copiii la fel. Daca ar fi alaptat nici macar n-ai sti cat consuma, atata timp cat creste bine, e alert si face pipi/caca, ar trebui sa fie ok.

PS: da' chiar are colici sau e recomandat asa... preventiv?

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDev, on 07 septembrie 2016 - 22:12, said:

Tot asa bea si inainte cand papa tot.

Stiu ca sunt zile si zile, dar el, dupa vreo doua-trei saptamani, abia astazi la pranz a mai papat cinci masuri. Ce-i drept, bea mai mult ceai, ca i-l mai diluam deoarece are mult zahar si cum ii este sete si-i place, medicul ne-a spus ca putem proceda asa.

View Postpasilla, on 07 septembrie 2016 - 22:07, said:

Intr-adevar. Noi ne-am dorit acest copil. Si stiu ca suna tabu, dar nici nu am visat c ava fi asa scump. De cand s-a nascut, am realizat ca el este noua mea pasiune peste tot ce stiam.
Pana la a ne spune el ce doreste, maia vem de papat laptic...

Merg la somnic pentru ca pe la miezul noptii, urmeaza ultimul laptic..sau cand se va trezi. Am uitat sa va intreb asta: medicul ne-a spus sa-i eliminam masa de noapte, dar el se trezeste de doua ori uneori..asa ca i-am inlocuit o masa de noapte, cu ceiuț. Asta pentru a-i face tranzitia mai usoara.
Am invatat altceva: sa nu-l mai trezesc noaptea pentru a papa. Se pare ca se supara cand o fac. il las pe el sa ne anunte si am impresia ca-i convine. Cred ca-i convine si cu a doua masa de noapte inlocuita cu ceiut. Adica, asa mi-a dat impresia, pentru ca a dormit bine dupa aceea si mai mult. De regula, se trezea plangand.

Edited by YOUR_GOD, 07 September 2016 - 22:18.


#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostYOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 22:13, said:

Stiu ca sunt zile si zile, dar el, dupa vreo doua-trei saptamani, abia astazi la pranz a mai papat cinci masuri. Ce-i drept, bea mai mult ceai, ca i-l mai diluam deoarece are mult zahar si cum ii este sete si-i place, medicul ne-a spus ca putem proceda asa.
Daca ma intrebi pe mine, medicu' ala nu stie ce vorbeste. NU se da apa la sugari tocmai pentru a nu diminua din cantitatea de lapte pe care o beau. Cu atat mai putin apa cu zahar, ahem, ceai.
Dar, na... daca a zis medicul -_-.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDev, on 07 septembrie 2016 - 22:18, said:

Ceaiul respectiv ne-a fost recomandat de mai multi medici.

Edited by YOUR_GOD, 07 September 2016 - 22:28.


#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDev, on 07 septembrie 2016 - 21:26, said:

Wtf? Copilul pana in sase luni nu trebuie sa bea decat lapte de tzatza sau lapte praf. Ce dumnezeu e Baby drink si de ce ii dati asa ceva?!
Poate alapteaza natural dar nu e suficient... de la 5-6 luni deja incepe diversificarea.

Edited by andreic, 07 September 2016 - 22:28.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 07 septembrie 2016 - 22:28, said:

Nu era suficient. A fost o perioada de chin grozav. Sotia mea a incercat orice, dar nu s-a putut...ne-ar fi fost mai usor, iti dai seama.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Dar e foarte bine nu te mai lua dupa orice fitza, natural merge o vreme dupa aia slabeste, e important la inceput pentru anticopri ca nu are imunitate proprie dar dupa aia se merge in paralel pe formule samd... la genul odata pe zi natural dupa care formule... eu de ex a mers pe nan 1, 2, 3 si a iesit foarte bine si sanatos, o sa fac la fel si la al doilea copil cand va fi Posted Image

Edited by andreic, 07 September 2016 - 22:34.


#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
La noi, nu s-a putut decat, sa zic, vreo doua saptamani.
Ca ideea, eu tot cu lapte praf am crescut, dar am suferit de bronsita. Din fericire, m-am vindecat pana la 6 ani. Nu stiu daca are vreo relvanta. Sper ca puiul nostru sa fie bine.

Daca ne recomanda medicul sa-i schimbam lapticul, cum procedam, cu o masura lapte nou si restul din cel vechi? In cat timp sa facem tranzitia?
Voi reveni maine aici, poate si cu detalii. Trag un pui de somn acum...

#34
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa ce se ,,alimenteaza,, tineti-l vertical, culcat pe umarul vostru si bateti-l usor pe spate pana ragaie usor. Poate inghite cu aer.........







Si, apropo, desi SPER sa nu se ajunga niciodata la asa ceva, totusi e bine sa se stie resuscitarea la bebelusi!



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4JBO15O_QMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Et5_dHsziEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Procesele de reanimare:

Respiratia gura la nas:
• se elibereaza caile aeriene de mucozitati, sange, lichid de varsatura;
• se aseaza copilul in decubit dorsal, pe un plan dur, perfect orizontal, cu capul flectat pe spate;
• reanimatorul se aseaza lateral, cu o mana tine barbia astfel ca gura copilului sa fie inchisa, iar cu cealalta mana, aplicata pe crestetul capului, mentine flexia capului;
• reanimatorul aplica etans buzele in jurul nasului copilului si insufla propriul aer expirator sub presiune moderata, in acest moment cutia toracica a micutului se ridica; apoi se indeparteaza, iar aerul insuflat se evacueaza spontan si cutia toracica coboara.


Respiratia gura la gura:
• aceeasi tehnica folosita la respiratia gura la nas, doar ca insuflarea aerului se face pe gura victimei, tinandu-se nasul pensat; la sugar si copilul mic se pot cuprinde concomitent gura si nasul. Frecventa insuflarilor difera in functie de varsta : pentru scolar si adult 20 pe minut, pentru copilul mic 30 pe minut, pentru sugar 35 pe minut.


Masajul cardiac extern:
• se practica atunci cand bataile inimii au incetat iar pulsul este absent : copilul este culcat pe un plan dur, cu capul intors lateral;
• reanimatorul se aseaza lateral de victima si apasa ritmic peretele anterior toracic. Cand compresiunea inceteaza, inima se umple din nou cu sange; la sugar este indicat sa se faca aceasta apasare doar cu doua degete, frecventa compresiunilor fiind de 120 pe minut. La copilul mic se practica masajul cardiac cu o singura mana, cu o frecventa de 90 pe minut. La copilul mare si adult se foloseste tehnica bimanuala, cu cele doua maini suprapuse si cu un ritm de 60 de compresiuni pe minut.

Reanimarea asociata cardio-respiratorie:
• aceasta imbina ambele metode. Daca reanimatorul este singur, executa intai sase insuflatii, apoi 15 compresiuni toracice. Daca are un ajutor se practica concomitent cele doua tehnici, in functie de varsta copilului. O masura ajutatoare este ridicarea in pozitie verticala a membrelor inferioare ale copilului, pentru a asigura o cantitate mai mare de sange circulant pentru organele vitale.
Un lucru foarte important de retinut se refera la durata acestor masuri de resuscitare. In caz de eficienta, ele vor fi intrerupte cand pielea copilului se coloreaza in roz, pupilele se micsoreaza iar miscarile respiratorii se fac spontan. In cazul in care se constata ineficienta acestor masuri, ele vor fi continuate pana la venirea medicului sau pentru cel putin 60 de minute.
In cazul in care v-ati aflat in situatia de a acorda primul ajutor, urmatorul gest pe care este bine sa-l faceti este sa mergeti la spital, policlinica, institutie sanitara, pentru a va asigura ca micutul vostru este in afara oricarui pericol.


- See more at: http://www.itsybitsy...h.jyQ82zz1.dpuf

Edited by autom2, 07 September 2016 - 22:45.


#35
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Baby drink NU ne-a fost recomandat de nici un medic, sub nici o forma, deoarece contine zahar...destul de mult, se pare. Si am intrebat, doar ca informare, mai multi medici.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postisisceanoua, on 07 septembrie 2016 - 22:04, said:

Nouă ni se pare că se comportă normal. Azi-noapte, a păpat tot pe la 3 când s-a trezit.

View Postautom2, on 07 septembrie 2016 - 22:38, said:

Dupa ce se ,,alimenteaza,, tineti-l vertical, culcat pe umarul vostru si bateti-l usor pe spate pana ragaie usor. Poate inghite aer
Îl ținem mereu așa și în 90% din situații, râgâie.

View PostDarkage_, on 08 septembrie 2016 - 06:58, said:

Știu căci conține zahăr. Ca și laptele praf, de altfel. Mai multe cunoștințe au folosit acest ceai. Nu știu, cred că vom continua să-l folosim.

Edited by YOUR_GOD, 08 September 2016 - 07:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate