Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Papa mai putin. Sa ma îngrijorez?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Micutul nostru, pe nume Mario, care împlinește maine nu mai putin de doua luni, papa de vreo  sãptãmâni, mai putin decât înainte.
Practic, înainte pãpa cate 5 mãsuri de lãptic praf, acum, numai  echivalentul a o suta mililitri de amestec.
Medicul ne-a spus ca ar trebui sa pape 6 x 150 mililitri, adica 900 mililitri pe zi. El ajunge aici, dar doar cu 5 mese de laptic si doua sau trei ceaiuri Baby Drink...
Sa ne facem griji?

PS: dpdv compartmental, nicio schimbare: doarme noaptea, este activ, ma rog, cat poate el la doua luni, vorbeste pe limba lui, ne urmareste cu privirea etc.

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 YOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:23, said:

împlinește maine nu mai putin de doua luni...
doua sau trei ceaiuri Baby Drink...
Wtf? Copilul pana in sase luni nu trebuie sa bea decat lapte de tzatza sau lapte praf. Ce dumnezeu e Baby drink si de ce ii dati asa ceva?!

#3
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Doar de curiozitate, de ce nu e alaptat natural?

#4
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Eu cand eram mic mancam si pateu si margarina ca erau moi

baby drink,
pai e ptr bebelusi, are niste chestii nutritive putin artificiale dar merge si asa, oricum va ingera apoi euri prafuri fumuri si gunoaie la greu dupa vreo 6 ani.

Edited by pisoiu22, 07 September 2016 - 21:32.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu este normal sa pape mai putin. Incercati sa ii schimbati laptele. Poate asta de acum nu ii place.
Si apa , daca vrea.

Edited by pasilla, 07 September 2016 - 21:37.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Dev, on 07 septembrie 2016 - 21:26, said:

Baby Drink este un cea recomandat de medic, cu efect de calmare asupra colicilor la sugari.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 maxtron_69, on 07 septembrie 2016 - 21:29, said:

Mamica nu i-a putut asigura necesarul.

 pasilla, on 07 septembrie 2016 - 21:36, said:

N-em gandit si noi sa i-l schimbam, dar bea mereu cam  mililitri. Astazi, de exemplu, pe la pranz, a papat  cat ii dadeam normal, 5 masuri laptic si 150 mililitri apa.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Vom merge maine la medic sa vedem ce si cum. In principiu, ar trebui sa fi trecut la 6 măsuri.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 YOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:23, said:

înainte păpa cate 5 măsuri de lăptic praf, acum, numai  echivalentul a o suta mililitri de amestec.

Realizezi ca cele doua marimi sint incomparabile in mod direct ? 1 masura poate avea oricat.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 crisstonne, on 07 septembrie 2016 - 21:39, said:

Puiiii mei, așa este la moda acum, a spus si Bianca Dragușanu Posted Image
Haideti sa incercam sa mentinem tipicul nepoluat. Chiar ma astept sa gasesc un raspus/o idee aici.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Ion_de_la_Raion, on 07 septembrie 2016 - 21:40, said:

Nu chiar. Ii dam Milumil si cutia cu lapte vine cu masura proprie. Pe cutie apare dozajul, dupa luni. Medicul face recomandari in functie de asta. Sau poate nu am inteles intrebarea si alte marci au masuri mai mici? Dar asta nu explica de ce papa mai putin.

#12
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 YOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:37, said:

Baby Drink este un cea recomandat de medic, cu efect de calmare asupra colicilor la sugari.
Mi-am inchipuit eu ca e un astfel de ceai. Faptul ca nu mai papa laptic in aceeasi cantitate cred ca poate avea trei cauze.Ori trebuie schimbat laptele ca nu i mai place,deci ceva s a produs ,iar daca il schimbi si tot asa face ,eu zic sa l duci la medic,ori s-au intensificat colicii si asta-i cam taie din pofta de mancare,ori varianta a treia care totusi la sugari e cam cu semnul intrebarii ,are o perioada in care papa mai putin.Copii au astfel de perioade.Oricum urmareste-l cu atentie.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Noi n-avem de unde stii. Trebuie vorbit cu un doctor de copii, habar n-am, poate un nutritionist, nu stiu. Orice sfat, chiar de la cei care au mai trecut prin asta, nu e aplicabil la copilul tau neaparat. Oamenii sint diferiti, ce tine la unul, nu neaparat merge la altul.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 YOUR_GOD, on 07 septembrie 2016 - 21:39, said:

Vom merge maine la medic sa vedem ce si cum. In principiu, ar trebui sa fi trecut la 6 măsuri.
Pe mine m-a ajutat foarte mult [sa inteleg ce vor bebeii ] o carte scrisa de dr. Spock.  Nu pot sa spun care,  cineva poate considera ca e reclama si imi sterge postarea.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 isisceanoua, on 07 septembrie 2016 - 21:43, said:

Este primul si singurul copil si pentru ca traim in 2016, cam complicam totul. Citim peste tot, intreb pe la prieteni, mergem saptamanal la medic... Problema este ca am o perioada nebuna si sotia nu poate merge singura la medic. Maine voi face orice si vom merge iarasi la medic. Sa reiau ideea de inceput... Nu stim nimic despre copii si orice sfat este bine primit, asa ca va rog.
De exemplu, eu ii observ comportamentul. Este la fel de activ, nu doarme neintrerupt se trezeste scancind, apoi plange tare pentru papa..am cateva secunde sa-i prepar. Dupa ce papa, se calmeaza. Nu observ nimic negativ..dar nici nu stiu si ce altceva ar fi de observat.

#16
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Eu zic ca daca o sa continue sa manance mai putin sa mergeti la medic.Sfaturile ar fi inutile pt ca e foarte micut .

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 isisceanoua, on 07 septembrie 2016 - 21:51, said:

Asa este. Mine vom merge oricum la medic, doar ca ma intereseaza si experientele celorlalti cu copilasii.

#18
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Si ei la o problema aparuta cred ca tot la medic  s-au dus:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate