Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

ce sa fac cu 20.000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Maryus89, on 03 septembrie 2016 - 12:00, said:

Singurul lucru care imi vine in cap acum ar fi un magazin de haine, jucarii, chinezarii. Cauti un spatiu, il inchiriezi, in weekenduri umpli o dubita cu chinezarii din europa-dragonul rosu, pui adaos si vinzi in valcea. Bisnita, dar nu iti trebuie foarte multe cunostinte. Si investitia nu cred ca ajunge la 20000 euro.

Asa, sa se umple piata de alte cacaturi. Nu sunt destule prostii acum.

#56
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu se vand, am locuit langa vama si era uimitor cat de multi stateau la coada doar pentru o mizerie de husa cumparata din china, asteapta 2 luni in loc sa plateasca cu cativa lei mai mult in romania.
Huse, incarcatoare, iesea vamesul la o tigare/cafea si stateam de vorba, majoritatea erau veniti pentru produse de 1-2 dolari, genul de poti sa cumperi si din magazinele noastre, pe loc, cu cativa lei in plus, asta in loc sa stai o ora la coada.

#57
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 byea, on 03 septembrie 2016 - 10:58, said:

Asta sau un cimitir as face eu.

Subscriu.
Sau o agentie de pompe funebre, dar cred ca si aici e bataie pe morti.

#58
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
De a doua variantam mai gasesti, sunt destule ca este piata saturata, dar parca un teren pe care sa parchezi cadavrul... asta da.
Teren + etchipa sa traga un beton, o groapa, poate si o cruce cu ceva scris. Ma surprinde ca nu m-am gandit la afacerea asta.

#59
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Oare ce acte iti trebuie sa deschizi un cimitir?

#60
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
La asta ma gandeam si eu, ca tot am citit pe la ziar ca nu mai au loc si vor sa prelungeasca vechiul cimitir.
Tehnic este o groapa betonanta, terenul nu trebuie pregatit, probabil o autorizatie de la primarie.

#61
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 Reynolds, on 03 septembrie 2016 - 12:08, said:

Asa, sa se umple piata de alte cacaturi. Nu sunt destule prostii acum.

Oricum cacaturile alea ajung pe piata (sau sunt deja pe piata), nu am zis sa comande de afara, am zis sa le ia din dragonul rosu. Ori le ia el ori le iau altii... Am zis si haine, nu toata lumea isi permite mallul.  Sa iei bluza cu 5 lei din dragon si sa o dai cu 15 in magazin e destul de bine.

 u-k, on 03 septembrie 2016 - 12:13, said:

Nu se vand, am locuit langa vama si era uimitor cat de multi stateau la coada doar pentru o mizerie de husa cumparata din china, asteapta 2 luni in loc sa plateasca cu cativa lei mai mult in romania.

Mai nu chiar, uite eu am cautat pentru tata o husa de lg (ceva curbat, nu mai stiu modelul) de mi-au iesit ochii. Pana la urma am apelat la aliexpress. Sau acumulator pt laptop, in magazin de la 250 in sus (inclusiv olx) dar pe aliexpress acelasi acumulator 90 lei. Pai sa nu astept eu 1 luna? Nu sunt chiar cativa lei.

 Reynolds, on 03 septembrie 2016 - 12:15, said:

Subscriu.
Sau o agentie de pompe funebre, dar cred ca si aici e bataie pe morti.

era odata un articol despre cum sunt "racolati" mortii direct din spital cu ajutorul asistentelor...

Edited by Maryus89, 03 September 2016 - 12:30.


#62
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Maryus89, on 03 septembrie 2016 - 12:23, said:


Oricum cacaturile alea ajung pe piata (sau sunt deja pe piata), nu am zis sa comande de afara, am zis sa le ia din dragonul rosu. Ori le ia el ori le iau altii... Am zis si haine, nu toata lumea isi permite mallul.  Sa iei bluza cu 5 lei din dragon si sa o dai cu 15 in magazin e destul de bine.
Corect, nu toata lumea isi permite mall-uri, dar m-am saturat sa tot aud placa asta cu chinezariile.

Ca fapt divers: acum vreo doua saptamani am avut niste treaba la Lujerului. M-am plimbat un pic pe acolo si dau de Calif. Langa el, era o chicineta cu cafea. Cat am stat sa-mi prepare tipul ce comandasem, am analizat un pic pe acolo. Dragut, cu gust, altceva.

#63
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Da, uite alta idee. Tot la lujerului, in diagonala de cora e o toneta cu cafea. Nu mare, cat o toneta de ratb. Dar au o cafea buna rau. E numai buna de cumparat in drum spre metrou, tramvai, cat stai sa astepti etc.
Ai putea deschide una, investitie....chirie, un expressor bun, consumabile si poate un angajat.
Am inteles ca tu ai 20 000 dar daca nu te pricepi mai la nimic, ii investesti degeaba si ii pierzi.
Daca zici ca esti in constructii poti sa gasesti 2-3 dorei si sa renovati apartamente. Cumperi utilajele necesare (stii mai bine ca mine care) si te apuci de treaba. Poti sa te extinzi si mai departe de valcea.

Edited by Maryus89, 03 September 2016 - 12:46.


#64
cosmin0417

cosmin0417

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2016

 Reynolds, on 03 septembrie 2016 - 11:59, said:

@Initiator, daca ti-ai rupt carca sa strangi aia 20k euro si vrei sa investesti in ceva...mai stai de nspemii de ori si te gandeste inainte sa faci acest lucru. Mai bine ii tii la ciorap.

Daca te poti lipsi de ei in caz de esec, te sustin! Oricum ar fi, este o experienta.

Mi-am rupt carca pt 20k, dar nu vreau sa mi-o rup in continuare, am 23 ani, consider ca daca astept pana la 30 nu o sa mai am acelas curaj si aceeasi dorinta sa fac ceva

#65
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009

 Reynolds, on 03 septembrie 2016 - 12:18, said:

Oare ce acte iti trebuie sa deschizi un cimitir?

Acum vreo 5 ani cand m-am gandit eu mai serios la asta, era o lista de 2 pagini de autorizatii.
Dar acum sunt alte vremuri, iar daca ai si spatiu de capela decent eu zic ca ai succes asigurat.
In Ramnic sunt niste capele de te doare capul, inghesuite si murdare. Plus ca sunt doar doua cimitire, si alea pline.

Cat de morbid suna asta "succes asigurat" acum realizez.

#66
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 cosmin0417, on 03 septembrie 2016 - 13:33, said:


Mi-am rupt carca pt 20k, dar nu vreau sa mi-o rup in continuare, am 23 ani, consider ca daca astept pana la 30 nu o sa mai am acelas curaj si aceeasi dorinta sa fac ceva

Respect!

Dar eu asa as proceda: am suma x de investit. Daca se intampla ceva prost sa nu mearga, asta e. Am suma y de backup.

Nu pun toate economiile intr-o idee care din nspemii de motive (pentru ca Romania, trage-mi-as palme!) poti sa dai esec. Si dupa aia ce faci? Aplici pe BestJobs?

Fa ceva cu cap daca tot vrei sa faci si priveste situatia asta din toate unghiurile.

#67
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
Aaaa, iar asta cu cafeaua nu te sfatuiesc. Am un prieten care are o cafenea si inca unul care isi deschide acum una. Ambii ofera si cafea to go, dar cei care cumpara in drum catre job sunt doar prietenii.
O cafenea nu e o idee rea, dar te va costa investitia initiala mai mult de 20000E, stiu de la ei.

#68
cosmin0417

cosmin0417

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2016

 Reynolds, on 03 septembrie 2016 - 13:38, said:


Respect!

Dar eu asa as proceda: am suma x de investit. Daca se intampla ceva prost sa nu mearga, asta e. Am suma y de backup.

Nu pun toate economiile intr-o idee care din nspemii de motive (pentru ca Romania, trage-mi-as palme!) poti sa dai esec. Si dupa aia ce faci? Aplici pe BestJobs?

Fa ceva cu cap daca tot vrei sa faci si priveste situatia asta din toate unghiurile.

Multumesc! asta fac si acum, ma informez peste tot, citesc, intreb si incerc sa trag o concluzie cu ce as putea sa incep sa nu fie un risc prea mare si sa am si un plan B

#69
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 cosmin0417, on 03 septembrie 2016 - 13:42, said:


Multumesc! asta fac si acum, ma informez peste tot, citesc, intreb si incerc sa trag o concluzie cu ce as putea sa incep sa nu fie un risc prea mare si sa am si un plan B
Intotdeauna sa ai backup!

#70
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 cosmin0417, on 02 septembrie 2016 - 23:36, said:


am un total de vreo 3000 mp in Galicea
Apuca-te de comertul cu cherestea . E super profitabil .

#71
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Afacerile sigure s-au dus de mult, le-au facut alti.
Un prieten si-a facut magazin general, ce vanzare facea, vindea cafea la propriul tonomat, aducea si paine. Si-a facut inca un vecin si apoi alt vecin, acum stau toti 3 cu marfa de zici ca este magazin de tara, aduc doar ce se cere.

#72
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
DD zicea ca da fiecarui ruman 20 000 euro. Zicea ca uamenii se vor uni (rude peste paparude) si vor cumula astfel sume, unindu-se cat mai multi in jurul unei afaceri.
Deci, nu prea erau suficienti gologanii. Apoi, statistic, mai sunt si esece, cum spunea cineva. Afaceri sigure se fac cu bani multi.
Poti incerca ceva cu albinele, daca te descurci acestea se inmultesc de la sine. Iti sugerasem ceva cu mierea, mai in gluma,mai in serios. Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate