Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Limita de inghet in Moldova-Romania si fundarea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

 blackiesasha, on 01 septembrie 2016 - 06:39, said:


care aviz de la geolog? asta n-am mai auzit.....
Exista un proces verbal numit, proces verbal de verificare a cotei de fundare, si acolo se gaseste la o rubrica si un geolog.

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010

 mishale, on 01 septembrie 2016 - 09:45, said:

Va rog explicati mai clar!
Beton de egalizare??In ce stadiu de constructie al casei?
Inainte de turnarea fundatiei efective, se toarna un strat de beton de egalizare sau ”mort” cum zic constructorii cu o grosime de 10-20 cm, sau cat da proiectantul. Inainte de turnarea acelui beton de egalizare, se formeaza o comisie.
Spoiler

Daca nu respecti adâncimea de inghet, cota de fundare care este data in studiu, geologul este indreptatit sa refuze sa semneze acel PV si implicit iti blocheaza lucrarea. E misto, când apa izvoraste si ei nu fac fata cu epuismente si vor sa toarne beton. Daca le dai avizul esti cel mai bun, altfel sunt in stare sa te manance de viu. Am mai refuzat astfel de avizari, in zone in care nu erau respectate conditiile din studiul geotehnic. Toti fac cum il taie capul, dar la un cutremur, incep sa planga ca le-a cazut casa sau la ploi puternice.

#21
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 aris86, on 02 septembrie 2016 - 13:33, said:

Inainte de turnarea fundatiei efective, se toarna un strat de beton de egalizare sau ”mort” cum zic constructorii cu o grosime de 10-20 cm, sau cat da proiectantul. Inainte de turnarea acelui beton de egalizare, se formeaza o comisie.
Spoiler

Daca nu respecti adâncimea de inghet, cota de fundare care este data in studiu, geologul este indreptatit sa refuze sa semneze acel PV si implicit iti blocheaza lucrarea. E misto, când apa izvoraste si ei nu fac fata cu epuismente si vor sa toarne beton. Daca le dai avizul esti cel mai bun, altfel sunt in stare sa te manance de viu. Am mai refuzat astfel de avizari, in zone in care nu erau respectate conditiile din studiul geotehnic. Toti fac cum il taie capul, dar la un cutremur, incep sa planga ca le-a cazut casa sau la ploi puternice.
Cum deci geotehnistul,cel care face studiul geo,trebuie sa mai vina odata in teren,
cand se toarne efectiv fundatia??

#22
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Exact. De obicei trebuie sa vina cel care întocmește studiul, dar uneori nu poate ajunge, e terenul cam slab sau sunt probleme și nu mai vine. Atunci, vine alt geolog, consulta studiul și își da avizul sau refuza, ca este o răspundere mare, dacă nu se respecta cota de fundare. Personal, am avizat PV, dar am și refuzat, la lucrări care nu respectau studiul sau nu au ținut cont de ce scrie în el. Avizarea acelui PV costa, acu depinde cat este la tine în zona.

Edited by aris86, 02 September 2016 - 20:18.


#23
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 aris86, on 02 septembrie 2016 - 20:17, said:

Exact. De obicei trebuie sa vina cel care întocmește studiul, dar uneori nu poate ajunge, e terenul cam slab sau sunt probleme și nu mai vine. Atunci, vine alt geolog, consulta studiul și își da avizul sau refuza, ca este o răspundere mare, dacă nu se respecta cota de fundare. Personal, am avizat PV, dar am și refuzat, la lucrări care nu respectau studiul sau nu au ținut cont de ce scrie în el. Avizarea acelui PV costa, acu depinde cat este la tine în zona.
O intrebare: am vazut o casa cu un fel de trotuar in fata case,turnat cred odata cu fundatia.
Sub trotuar,s-a lasat pamantul.Ca si cum a fugit la vale.
Care este adevarul?Fuge terenul acolo,ca e un deal cu case?
Cum vad daca o casa s-a inclinat?

#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Daca terenul este PSU (pamant sensibil la umezire) este normal sa se lase acel trotuar si sa o ia la vale la un moment dat.

Edited by aris86, 16 September 2016 - 08:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate