Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Reguli noi la vânzarea mașinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Asa e, dar fiecare cu nemultumirile sale.

#92
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Mi-am vandut masina luna trecuta unui cumparator din Cluj. Am primit in cateva zile amandoi contractul de tip nou vizat de directia fiscala.
Cumparatorul a inregistrat masina la Fisc in Cluj, dar cand sa o inmatriculeze... surpriza. Cei de la inmatriculari ii spun ca nu are nici o sansa sa o inmatriculeze fara fiscalul de la mine in original.
Eu am sunat la Fisc la mine, dar masina e deja radiata, si mi-au spus ca nu imi pot da decat un "certificat fiscal informativ". Nici n-au vrut sa ma creada ca cei din Cluj cer asa ceva.
Maine ma duc la ei sa incerc sa ii cumparatorului obtin un fiscal in original, sau macar ceva asemanator, dar tare mi-e ca aia din Cluj is batuti in cap si nu o sa accepte o copie sau pe cel "informativ".
Ei au spus ca sistemul asta cu contract de tip nou e implementat doar in anumite judete, la ei nu, deci le trebuie vechile acte.

#93
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Romania, mereu surprinzatoare.

Nu erau userii de acord cu mine cand spuneam ca 90% din probleme sunt create de impozitul auto si acesta trebuie desfiintat. No impozit -> no inregistrare la taxe -> no certificat -> no acte de inregistrat aiurea la alte taxe -> no problem.

#94
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSerafim606, on 31 august 2016 - 08:47, said:

Adica o copie legalizata la notar? Sau e de ajuns sa scrie "conform cu originalul" fara sa mai fie legalizata?

View PostdreaQ, on 31 august 2016 - 08:48, said:

Sau copie stampilata de directia de taxe si impozite.

Trebuie copie legalizata, sau original. Cum serv. inmatriculari in general vrea si el original, la taxe si impozite te duci cu o copie legalizata.
nu se mai accepta ca pana acum copie normala si scris conform cu originalul pe ea.

View PostMembruAnonim, on 31 august 2016 - 08:56, said:

Nou e doar registrul şi modelul de contract. Procedura de comunicare între primării e funcţională din ianuarie.
e functionala, dar nu conteaza.
de exemplu, acum la primaria botosani te duci cu 5 contracte, deci daca vrea cumparatorul sa plece cu un contract la el se fac 6 contracte.
primaria pune fiscal pe contracte, le trimiti la cumparator, ala pune fiscal la el pe contract.
trebuie sa iti trimita inapoi un contract in original, cu el te duci din nou la primarie, sa te scada de la impozit. le lasi ori originalul tau, ori copie legalizata.
deci toata plimbarea asta in conditiile in care sistemul REMTII, baza de date comuna intre toate primariile, serv. inmatriculari, este complet functional.

e amuzant cum a reusit ciolos sa debirocratizeze procedura...
a, si fisa de inmatriculare se face in continuare, nu mai e necesara la primarii, dar la serviciul inmatriculari trebuie, la ei nu e scoasa.

Edited by slai, 27 October 2016 - 13:09.


#95
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
E o mare porcarie inmatricularea continua...sunt mii de masini radiate fiscal dar nu si din circulatie...
Cat de simplu este in alte tari sa radiezi masina si sa o vinzi fara numere,nu inteleg de ce nu se poate aplica si la noi...

#96
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Am gresit.

Edited by bitiro, 09 December 2016 - 11:34.


#97
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-i problema, se mai intampla, te duci duminica la biserica, te spovedesti si vei fi iertat.

#98
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postslai, on 09 decembrie 2016 - 11:39, said:

...te duci duminica la biserica, te spovedesti si vei fi iertat.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#99
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca vand masina unui cetatean strain dintr-o tara UE in care nu se plateste impozit si care nu are rezidenta in Ro,pe ce baza pot radia fiscal ?

Edited by bolo, 10 December 2016 - 08:53.


#100
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
in principiu, te duci cu contractul, facut cu strainezul, si trebuie sa te scada.
din pacate, statul roman prezuma ca cetateanul e un hot, necinstit si ordinar, care incearca sa-l insele. vei gasi primarii care te scad de la impozit dupa ce aduci un act de inmatriculare din tara in care ajunge masina.
nu zic, statul prezuma acelasi lucru si despre proprii angajati, de-i pune sa se acopere cu hartii. vorbeam zilele trecute cu cineva stabilit in germania de 10 ani, in toti acesti 10 ani nimeni nu i-a cerut atat de necesara in romania, copie dupa buletin. orice functionar iti vede buletinul, esti tu, e o.k.

#101
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Da...in teorie,in realitate abia am reusit sa radiez masina personala pe care am inmatriculat-o in alta tara...pe acelasi nume.
El poate cumpara masina pentru pentru a o utiliza pe circuit,in curtea firmei sau in padure.De ce trebuie sa demonstraz ca el a inmatriculat-o?
Nici la mine nu se folosesc copii,doar la posta ca sa poata ridica altcineva coletul pentru mine iar copia nu o pastreaza...

Edited by bolo, 10 December 2016 - 10:19.


#102
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Pot să vă spun că am inlemnit cinci ore și patruzeci de minute, in Pipera, tot greu merge, de saptamina asta zic.
La ridicare talon + numere a durat puțin, probabil pentru că era după amiază, am mers mai tîrziu că mă așteptam la 48 ore, cum au zis ei, dar a sunat un prieten care îi cunoaște și a zis să merg ca sint gata, de pe o zi pe alta.

Multa tristețe la ghișeele alea, oamenii ăia sint terminați.
Trebuie schimbat sistemul că este jale.

La fisc, in Amzei, am scăpat in 30 minute.

Edited by crisstonne, 06 May 2017 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate