Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vreau sa plec in Italia, dar am probleme cu CI

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Buna ziua  si scuzati-ma  daca  gresesc  categoria. Dar  nu  stiu  unde si pe  cine sa  intreb. Deci am  vorbit cu cineva care  are restaurant  in Italia si pe perioada sarbatorilor  de iarna vrea sa ma ia acolo ca sa mai  ajut. Pentru  inceput  pare in  regula si pana  la "sarbatorile de  iarna" mai  este destul. Eu  in Italia  nu am fost  plecat niciodata,iar de  pe  site-ul al MAE am  aflat  ca la  granita se  poate  trece  numai cu  buletinul. Alta  parte buna , pentru ca  nici pasaport n-am.   Dar  numai  ca buletinul meu a  expirat  din luna  Decembrie a  anului  trecut si nu am  avut  unde  sa  fac  altul  pentru  ca  locuiesc  numai prin chirii,iar  atunci cand am  cerut  viza de  flotant proprietarii s-au  cam c**at pe  ei si  ori nu au  vrut,ori mi-au  cerut  bani pentru asta.

Si  acum locuiesc  tot  cu chirie,iar  cine mi-a  propus sa ma  ia  in Italia  este  chiar  fata  proprietarilor.Dar  poate  nu  stie  ca am  probleme  cu buletinul. Eu  am  dat  copie  dupa CI ,dar probabil nu a sesizat asta.  


Ce vreau sa va  intreb... Daca  imi  face viza de flotant ( ce sigur se va intampla...zic eu ) se  poate  trece  la  granita cu aceasta ? Sau ce  altceva  imi recomandati ?

Si  orice  sfat despre  Italia este binevenit. Care  este cea mai accesibila firma  de  transport  persoane  inspre si din spre  Italia,cat costa,cat timp faci pe drum,cum se procedeaza cand ajungi la  granita,etc..
Multumesc!

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Păi te duci la evidența persoanelor cu contractul de chirie și obții CI nou. Nu e mare lucru. Doar să ai contract de închiriere. Bănui că n-ai, ca altfel nu mai întrebai pe aici. În cazul ăsta proprietarul locuinței trebuie să declare că e de acord cu stabilirea reședinței fie în fața ghișeului, fie în scris la notar sau polițistul de zonă.
Vezi că dacă nici una, nici ailaltă, ești ilegalist total. Nu numai că nu vezi Italia dar te mai amendează și localnicii dacă se prind că umbli fără acte valabile.

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Mergi și îți faci buletinul în județul unde ai domiciliul stabil.
Dacă vrei să ieși afară cu un buletin expirat mai mult ca sigur vei avea probleme.

#4
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View Postradunic, on 29 august 2016 - 09:36, said:

Păi te duci la evidența persoanelor cu contractul de chirie și obții CI nou. Nu e mare lucru. Doar să ai contract de ĂŽnchiriere. Bănui că n-ai, ca altfel nu mai ĂŽntrebai pe aici. ĂŽn cazul ăsta proprietarul locuinței trebuie să declare că e de acord cu stabilirea reședinței fie ĂŽn fața ghișeului, fie ĂŽn scris la notar sau polițistul de zonă.
Vezi că dacă nici una, nici ailaltă, ești ilegalist total. Nu numai că nu vezi Italia dar te mai amendează și localnicii dacă se prind că umbli fără acte valabile.

Nu am  contract de  inchiriere.  Nici nu  ar  avea pe  ce sa faca  pentru ca eu  stau  intr-un fel de gazda.  In schimbul  unei  chirii  accesibile mai ajut la  cumparaturi ,prin curte etc.  Stiu  cum se  face  viza de  flotant. Si eu   intrebam  daca  poti  trece la  granita  cu  acea viza de flotant.

#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Viza de flotant se aplica pe CI. Tu ai CI expirat, deci oricum ai nevoie sa il schimbi.

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Da , si transport nu stii de unde pana incotro dar vrei sa stim noi .

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postalexsilver1, on 29 august 2016 - 09:53, said:

Nu am  contract de  inchiriere.  Nici nu  ar  avea pe  ce sa faca  pentru ca eu  stau  intr-un fel de gazda.  In schimbul  unei  chirii  accesibile mai ajut la  cumparaturi ,prin curte etc.  Stiu  cum se  face  viza de  flotant. Si eu   intrebam  daca  poti  trece la  granita  cu  acea viza de flotant.

Da, poți trece granița cu viza de flotant. Poți trece granița cu orice act de identitate valabil.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu. iti trebuie ci din ala, plasticat.

fara dimiciliu poti obtine adeverinta de identitate. cu ea nu iesi din tara, dar cu ea poti scoate un pasaport simplu, temporar, valabil un an.

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postalexsilver1, on 29 august 2016 - 09:53, said:

Si eu   intrebam  daca  poti  trece la  granita  cu  acea viza de flotant.

Poti sa treci si marea cu viza de flotant , important e sa fie buletinul valabil . Ca sa obtii viza flotant ( luare in spatiu de catre un proprietar ) nu ai nevoie de nici un fel de contract de chirie . Proprietarul casei cu actul de proprietar pe casa in mana la ghiseu isi da acceptul prin semnatura si ai domiciliul la el . Ca tu esti chirias , nevoias , servitor , adoptat , nepot sau spargator de lemne nu te intreaba nici dracu .

#10
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Unii  zic  ca  da,se  poate. Altii  ca nu,nu se  poate.

#11
Albatraoz

Albatraoz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.08.2016
Du-te la Ciolos sa te ia ala in spatiu, **** in ele de legi comuniste de rahat.

Nu o sa mearga nimeni cu tine la Politie, sa te ia in spatiu, ca dupa aceea nu te mai poate da afara din casa...
Sau in fine, trebuie atacat domiciliu in instanta, trebuie facuta evacuare... timp in care tu ai drept la ala in spatiu.

Ca boschetarii, fara domiciliu, doar asa poti face, nu stiu insa cat e valabil si ce poti face cu acel buletin.
Incearca si tu sa preschimbi actele fara domiciliu, si daca nu poti, macar te poti judeca cu Statul Rromanes, pt tratament discriminatoriu si ingradirea mai multor drepturi ca si consecinta a lipsei unui CI.

Edited by Albatraoz, 29 August 2016 - 10:26.


#12
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View PostAlbatraoz, on 29 august 2016 - 10:24, said:

Du-te la Ciolos sa te ia ala in spatiu, **** in ele de legi comuniste de rahat.

Nu o sa mearga nimeni cu tine la Politie, sa te ia in spatiu, ca dupa aceea nu te mai poate da afara din casa...
Sau in fine, trebuie atacat domiciliu in instanta, trebuie facuta evacuare... timp in care tu ai drept la ala in spatiu.

Ca boschetarii, fara domiciliu, doar asa poti face, nu stiu insa cat e valabil si ce poti face cu acel buletin.
Incearca si tu sa preschimbi actele fara domiciliu, si daca nu poti, macar te poti judeca cu Statul Rromanes, pt tratament discriminatoriu si ingradirea mai multor drepturi ca si consecinta a lipsei unui CI.

Tara de  rahat. Romania.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce vina are tara ca tu nici macar un buletin in regula nu ai ? Posted Image
Fa-ti buletinul acolo unde l-ai avut cand ti-a expirat, cum ai stat 1 an cu el expirat ? Posted Image

#14
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Cred ca tot tu ai mai deschis odata un topic cu titlul 'Nu vreau aur, nu vreau averi', in care sperai sa gasesti pe cineva sa te ia in spatiu.

Altadata nu voiai sa platesti stricaciunile de la locul unde stateai in chiriei, ca nu ai contract.
Iar tot tu, nu voiai sa pleci din chirie cand proprietarul nu vrea sa te mai tina in acel spatiu. Posted Image

Parca ti se spusese sa ceri un buletin provizoriu, pe un an. Dar tu tot o tii pe a ta ca vrei sa fii luat in spatiu...

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
N-ai parinti, rude, etc sa iti faca actul pe adresa lor? Cu CI expirat nu poti iesi din tara in mod normal si nici nu vad de ce ai vrea sa faci asa ceva, ai putea avea probleme nasoale in Italia din cauza asta.

#16
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostMadB91, on 29 august 2016 - 10:58, said:

Cred ca tot tu ai mai deschis odata un topic cu titlul 'Nu vreau aur, nu vreau averi', in care sperai sa gasesti pe cineva sa te ia in spatiu.

Altadata nu voiai sa platesti stricaciunile de la locul unde stateai in chiriei, ca nu ai contract.
Iar tot tu, nu voiai sa pleci din chirie cand proprietarul nu vrea sa te mai tina in acel spatiu. Posted Image

Parca ti se spusese sa ceri un buletin provizoriu, pe un an. Dar tu tot o tii pe a ta ca vrei sa fii luat in spatiu...

Taci, mai... e România tara de kkt. Mai convenabil asa, nu?

#17
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View PostMadB91, on 29 august 2016 - 10:58, said:

Cred ca tot tu ai mai deschis odata un topic cu titlul 'Nu vreau aur, nu vreau averi', in care sperai sa gasesti pe cineva sa te ia in spatiu.

Altadata nu voiai sa platesti stricaciunile de la locul unde stateai in chiriei, ca nu ai contract.
Iar tot tu, nu voiai sa pleci din chirie cand proprietarul nu vrea sa te mai tina in acel spatiu. Posted Image

Parca ti se spusese sa ceri un buletin provizoriu, pe un an. Dar tu tot o tii pe a ta ca vrei sa fii luat in spatiu...

Amintiri din copilarie. Ce  vorbesti tu  face  parte din  trecut.  Am  schimbat de mult chiria.  Si  oricum  cu  buletinul provizoriu nu aveam sanse pentru ca nu puteam  dovedi resedinta. Doi,era si  proprietarul  varza si  refuza sa ma  ia  in spatiu. Trei,ma lua in spatiu contra cost.  Patru ,am  plecat de acolo.

Acum alta  parte,alti oameni  . Si  nici aici nu pot obtine CI provizoriu pentru  ca nu pot dovedi ca  locuiesc cu adevarat aici. Contract  nu am. A ,sa merg la politie sa declar apoi vine agentul.. aia e pierdere de  timp.  Deci  ce  face un roman  fara acte in Romania ?  Si  nu  urmaresc sa  raman in casa nimanui. Si nu stiu ce legatura are subiectul topicului cu ce intrebare am pus eu ???  Eu  intrebam  daca pot  trece  granita  cu  flotant. Atata tot.

View Postutopium, on 29 august 2016 - 11:05, said:

N-ai parinti, rude, etc sa iti faca actul pe adresa lor? Cu CI expirat nu poti iesi din tara in mod normal si nici nu vad de ce ai vrea sa faci asa ceva, ai putea avea probleme nasoale in Italia din cauza asta.

Buletinul  este expirat,dar m-am  gandit  ca  odata lipita  viza  de  flonat  pe verso  poti  pleca liber in Europa. Zic eu.

View Postutopium, on 29 august 2016 - 11:05, said:

N-ai parinti, rude, etc sa iti faca actul pe adresa lor? Cu CI expirat nu poti iesi din tara in mod normal si nici nu vad de ce ai vrea sa faci asa ceva, ai putea avea probleme nasoale in Italia din cauza asta.

Am  o  mama care si ea  este  in aceeasi  problema  ca si mine. Alte rude  nu am.  De fapt am,dar rele,egoiste si  avare.  Daca  intelegi ce  vreau sa spun.  Mai bine apelezi la  straini decat la ai mei.

View PostTruculMagic, on 29 august 2016 - 10:42, said:

Ce vina are tara ca tu nici macar un buletin in regula nu ai ? Posted Image
Fa-ti buletinul acolo unde l-ai avut cand ti-a expirat, cum ai stat 1 an cu el expirat ? Posted Image

Vorbesti  ca sa te  afli in treaba. Si  cum sa fac buletinul daca locuiesc numai prin chirii ? Nu tu o casa,nu am nimic. De aceea vreau sa plec afara. Sa  strang  un ban  pentru aceasta. Am  avut  odata,dar na. fiecare cu probleme lui.

Ce  este  tara  asta.  Sa nu  ai  tu  buletin ,sa  vrei sa faci ,sa cauti solutii,sa nu  stii  incotro sa o apuci... Nu  stiu  unde  ajungem  in  ritmul acesta. Umblu ca  disperatul sa  imi  fac CI si nu am la  cine apela.

Edited by alexsilver1, 29 August 2016 - 12:07.


#18
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Sincer nu cred că-ți pune nimeni viză de flotant pe un buletin expirat.
De ce nu dai un telefon aici, să le explici situația și să vezi ce ai de făcut?

Edited by ammazon, 29 August 2016 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate