Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vreau sa plec in Italia, dar am probleme cu CI

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View Postammazon, on 29 august 2016 - 12:15, said:

Sincer nu cred că-ți pune nimeni viză de flotant pe un buletin expirat.
De ce nu dai un telefon aici, să le explici situația și să vezi ce ai de făcut?

Multumesc. Mai  repede  cred ca le  scriu un email.  Am  vazut  ca exista si  adr de  email.  Sunt  intr-o  situatie  foarte  jenanta.  Vreau sa  fac  ceva  si nu reusesc.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
ce e asa greu?

1. scoti adeverinta provizorie
2. scoti pasaport provizoriu
3. pleci unde vrei

citeste de cate ori e nevoie, pana intelegi si tu.

#21
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View Postslai, on 29 august 2016 - 12:44, said:

ce e asa greu?

1. scoti adeverinta provizorie
2. scoti pasaport provizoriu
3. pleci unde vrei

citeste de cate ori e nevoie, pana intelegi si tu.

Pana scoti "adeverinta"  trebuie dovedite niste lucruri.  Cu  ce dovedesc  ca  loc la  adresa x  daca nu am  contract de  inchiriere ?  Si  inteleg  foarte  bine ceea ce  spui. Dar  CI provizoriu  nu  iei  ca  painea de la magazin.

Edited by alexsilver1, 29 August 2016 - 13:05.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
NU ITI TREBUIE ADRESA PENTRU ADEVERINTA PROVIZORIE DE identitate

#23
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View Postslai, on 29 august 2016 - 13:06, said:

NU ITI TREBUIE ADRESA PENTRU ADEVERINTA PROVIZORIE DE identitate

Eu  caut  pe  google "adeverinta  provizorie de  identitate"  si  rezultat  imi  da  "CI provizoriu".  Deci  regula  este aceasi . Adica asta :

https://extranet.bra...alii.aspx?n=255

Nu stiu ce  tot  spui tu  acolo. Sau  vorbim despre lucruri diferite ?

Sau  stai sa  inteleg. Referitor la  ce  spune "slai".  Tu  ce  vrei sa  zici  este  ca  pot merge la  evidenta  populatiei de  unde  apartin cu  CI asa expirat si sa  solocit  un CI provizoriu  tot pe  aceeasi  adresa ?  sau adevetinta...cum numesti tu. Se  poate asa ceva ??

#24
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Am mai  gasit  pe  internet  aceasta

În cartea de identitate provizorie, rubricile “Motivul eliberării” sau, după caz, “Domiciliu” se completează după cum urmează:
„Lipsă certificat de naştere”, „lipsă certificat de căsătorie” sau „lipsă dovadă divorţ” - pentru persoanele care nu pot prezenta dovada numelui, a prenumelui, a datei de naştere ori a stării civile;
„Lipsă locuinţă” – pentru persoanele din categoria celor lipsite de adăpost, care nu pot declara adresa unui imobil cu destinaţie de locuinţă;
* Notă:  La rubrica „domiciliu” se înscrie localitatea, unde a fost identificat solicitantul, la data eliberării actului de identitate
„Lipsă dovada adresei de domiciliu” – pentru persoanele care locuiesc într-un imobil cu destinaţie de locuinţă şi nu pot prezenta documentul cu care să facă dovada adresei de domiciliu.
* Notă:   În cartea de identitate provizorie, la rubrica „domiciliu”, se înscrie adresa la care solicitantul declară că locuieşte efectiv.

#25
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
solutia: muta-te in chirie cu contract

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
poate ne expplici si la ce il ajuta daca s'ár muta asa cum spui tu.

#27
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
De unde esti ? Fa-ti inoirea la ci in localitatea unde ai stat cu parintii , restul e can can cu flotant si alte basini ...

#28
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
1. Viza flotant nu se pune pe CI expirat.
2. Daca cineva te ia in spatiu definitiv, unde locuiesti efectiv, atunci se reinnoieste CI si il vei preda pe cel vechi cu ocazia asta. Si vei avea o noua CI valabila 10 ani.
3. Mai simplu, te prezinti cu actele necesare in localitatea unde ai avut domiciliul trecut in actuala CI expirata si se va reinnoi cu adresa veche (a parintilor, presupun). pct 4.a) de aici: http://depabd.mai.go...e_necesare.html adica:

Quote

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate şi cartea de alegător, după caz;
- certificatul de naştere şi certificatul de căsătorie, după caz, original şi copie;
- certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
- certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă,  original şi copie;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate.
În cazul modificării numelui şi/sau prenumelui titularului, prenumelui părinţilor, a datei ori a locului de naştere, precum şi în situaţia schimbării sexului, se prezintă şi hotărârea judecătorească sau, după caz, actul administrativ în baza căruia s-au modificat datele de stare civilă.


#29
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Cred ca  am  sa  las  eu moarta  cu  Italia. In situatia  in care ma aflu eu nu ajung niciodata. Si  buletinul nimeni nu ti-l face  pentru ca  nu are incredere.  Am  facut  un calcul la  cat  platesc pt  un buletin provizoriu + pasaport provizoriu 220  lei ,plus transport dus-intors sa  zicem 150  euro... Iar eu  care  voi  sta  in it  numai doua saptamani... nici nu merira  deranjul. Decat  numai sa ma laud numai  ca am  vazut it ,mai bine stau acasa. Varianta  cea mai  buna  ar fi  sa ma ia cineva in spatiu. Dar vrabia malai viseaza. Exista o vorba "la omul sarac,nici boii nu  trag".

#30
Albatraoz

Albatraoz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.08.2016
Ai avut curiozitatea sa cauti pe net: Ofer buletin?

Pretul e maxim 200 lei...

#31
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View PostAlbatraoz, on 29 august 2016 - 21:36, said:

Ai avut curiozitatea sa cauti pe net: Ofer buletin?

Pretul e maxim 200 lei...


Ma  mai  iei  si  la  misto.  Un  buletin  provizoriu  nu  costa mare avere.  Dar  un pasaport provizoriu valabil un an  costa 219 lei . Pentru mine  sunt bani 219 lei. Daca  stateam  in it  sa  zicem 3-4 luni,mai merita deranjul. Dar asa..

#32
Albatraoz

Albatraoz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.08.2016

View Postalexsilver1, on 29 august 2016 - 21:47, said:

Ma  mai  iei  si  la  misto.  Un  buletin  provizoriu  nu  costa mare avere.  Dar  un pasaport provizoriu valabil un an  costa 219 lei . Pentru mine  sunt bani 219 lei. Daca  stateam  in it  sa  zicem 3-4 luni,mai merita deranjul. Dar asa..
Eu nu vorbeam de provizorat, vorbeam de CI normal, valabil 10 ani.

Si nu mai ai nevoie de pasaport... si aici nu e vb de Italia, ce faci, stai fara buletin? Vezi sa ai (parca 20 lei) pusi deoparte pt amenda, amenda pt neschimbarea la termen e intre 40 si 80 lei, si in 48 de ore jumatate din minim... 20 lei.
Nu e obligatoriu sa primesti amenda, de regula nu se aplica...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate