Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum transform un teren extravilan in intravilan?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut tuturor,

Nu stiu daca am deschis thread-ul in sectiunea corecta (rog sa fie mutat in caz contrar) dar am o problema cu un teren si nu stiu cum sa o rezolv. Am citit pe internet mai multe articole (cu vechime de peste 5 ani) referitoare la acest caz si nu stiu daca mai exista aceleasi legi valabile si in 2016.

Doresc sa cumpar un teren de aprox. 1150mp intr-o zona deluros-montana si am aflat ca este extravilan. Este vorba de un lot de 3500 mp care poate fi parcelat in 3 parcele egale de aprox. 1150 mp. Proprietarul nu l-a parcelat fiindca mi-a spus ca va face acest lucru cand va gasi un client sigur cel putin pentru un lot de 1150 mp (nu vrea sa-l parceleze inainte ca poate exista cineva care doreste sa cumpere tot lotul).

Eu vreau sa-mi fac o mica casuta (dar in timp si nu acum) pe acest teren si stiu ca trebuie sa fie transformat in intravilan ca sa pot face acest lucru. Din ce am citit dureaza destul de mult si costa ceva bani ca sa faci asta.

Precizez ca in partea stanga si in partea dreapta a lotului de 3500mp , exista 3 case construite.

Exista stalpi de curent pe teren. Nu exista gaze si nici apa. Se pot fora puturi din ce am inteles.


Imi puteti descrie pasii care trebuie sa ii urmez?

Va multumesc anticipat.

Edited by ravy21, 29 August 2016 - 08:44.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Prima intrebare: are utilitati curent, gaz, apa?

#3
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Am modificat acum thread-ul. Exista doar stalpi de curent si sunt montati chiar pe teren.

Edited by ravy21, 29 August 2016 - 08:46.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru a trece o suprafata in intravilan trebuie sa oferi in concurs aceiasi suprafata de extravilan catre stat gratuit . Mai multe detalii consulta juristul din comunitatea locala .

#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
ei din ce situ, e primaria care decide, nu il transformi tu ca asa vrei. Tu doar platesti o taxa de trecere din extravilan in intravilan, parca. POsibil sa gresesc dar.....

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Fiecare zona are regulile ei privitor la taxele si procedura de trecere in intravilan , deci cel mai competent raspuns il primesti la primaria de care apartine terenul .

Edited by althea, 30 August 2016 - 19:46.
flame, calmeaza-te


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
"Va trebui obţinerea unui certificat de urbanism, ce va cuprinde un extras din PUZ-ul sau PUG-ul în vigoare pentru terenul ce se doreşte a fi scos din circuitul agricol.
Va trebui un dosar in care sa atasati:
-fotocopie a certificatului de urbanism;
-actul de proprietate în copie legalizată;
-plan de încadrare a amplasamentului;
- plan de situaţie a amplasamentului obiectivului de investiţie;
-intabulare - documentaţie pentru obţinerea numărului cadastral provizoriu;
-studiu pedologic - cercetarea fertilităţii solului ( întocmită de Oficiul de studii Pedologice şi Agrochimice);
-expertiza de evaluare a terenului - efectuată de evaluatori atestaţi de Ministerul Agriculturii;
-dispoziţie de plată (chitanţe) a taxelor de scoatere a terenului din circuitul agricol.
Taxele se plătesc la poştă, iar documentele vor fi prezentate în fotocopii. Apoi, printr-un PUZ ulterior, se pot reglementa lotizări, racordarea la utilităţi, statutul juridic al terenului, circulaţiile aferente, dar şi limitele intravilanului.
Pentru a analiza şi a verifica documentaţiile pentru scoaterea terenurilor din circuitul agricol, ANCPI percepe un tarif de 250 de lei pentru un teren cu o suprafaţă de sub un hectar, iar dacă doriţi să aplicaţi pentru rezolvarea în regim de urgenţă, tariful este de 1.500 de lei.
Dacă intenţionaţi să construiţi ceva pe suprafaţa terenului trebuie să aveţi şi un plan cu o propunere arhitecturală a viitoarei clădiri."

Edited by daniMMM, 29 August 2016 - 09:00.


#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Este complicat sa treci din extra in intravilan.
Insa, legea iti da voie sa construiesti si in extravilan, maxim 100 mp, cu conditia sa fie anexa agricola, o varianta simpla si putin costisitoare.
Mai bine fa un drum la primarie si intereseaza-te, la tara nu sunt asa exigenti.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Primaria este organul care stabileste statutul terenurilor si trecerea de la o forma la alta.
Si nu-i chiar asa de complicat sa se faca trecerea de la extra la intravilan.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Si inca ceva, ce este terenul, extravilan arabil? Sau pasune/faneata?

#11
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Cred ca este pasune/faneata, nicidecum arabil. Pai mai mult de 100mp nu va fi suprafata casei fiindca o voi face cu etaj (living jos si 2 camere sus).

Asa mi-a spus si proprietarul ca pot construi doar pe suprafata pe care va fi casa daca iau aprobare de la primarie. Cred ca cel mai bine trebuie sa fac un drum pana la primaria din comuna.

#12
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007
De curiozitate, unde este locatia terenului, in ce judet(comuna)? Poate imi vine vreo idee!

#13
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Zona Sirnea - Fundata (mai sus de Bran).

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E mai complicat decat crezi sa scoti din extravilan, intereseaza-te la primarie si aratate dispus sa fii atent cu lumea de acolo. Sper sa ai obtinut un pret de nimic pe metru patrat de extravilan, ca de obicei nu se scoate din extravilan decat o sprafata mare ca trebuie sa faci PUZ acolo te costa arhitectul si taxele la primarie aproape cat terenul. Sa nu crezi ca proprietarul nu l-a bagat in intravilan ca nu avea cumparatori, ci pentru ca e o operatiune foarte scumpa iar el probabil in afara de faptul ca a mostenit o bucata de deal sau a mai cumparat teren de la vecini, alta legatura nu are cu imobiliarele. :)

#15
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Pai imi dau seama ca este complicat. Citisem si eu ca trebuie sa ai minim 1ha ca sa il poti transforma in intravilan. Ce este mai putin de 1ha nu se poate transforma prea usor in intravilan. Din ce am citit se face PUD si nu PUZ. PUZ-ul se face doar pentru loturi mari. 10E/mp costa terenul dar nu ii pot da atat mai ales ca am descoperit ca este extravilan. Pana nu vad cat ma costa si cat dureaza nu fac nici un act.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Si racordarea la curent electric+ gaze.

Edited by arg, 29 August 2016 - 12:00.


#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postravy21, on 29 august 2016 - 09:57, said:

Cred ca este pasune/faneata, nicidecum arabil. Pai mai mult de 100mp nu va fi suprafata casei fiindca o voi face cu etaj (living jos si 2 camere sus).

Asa mi-a spus si proprietarul ca pot construi doar pe suprafata pe care va fi casa daca iau aprobare de la primarie. Cred ca cel mai bine trebuie sa fac un drum pana la primaria din comuna.

Daca e vorba de psaune/faneata, e **tere de mama ca e foarte greu de construit, te sfatuiesc sa cauti pe net dupa Legea pajistilor sa vezi daca ai putea incerca cu o anexa agricola.
Nici pomeneala sa treci in intravilan o pasune, legea este complet cretina, ei zic ca vor sa protejeze pasunile, e mai usor sa construiesti intr-o padure decat pe o amarata de pasune. In lege sunt niste conditii atat de idioate ca iti trece cheful, de ex. trebuie sa cumperi o suprafata de teren echivalenta care este degradata si prin imbunatatiri funciare sa o faci pasune.

Uite ce inseamna Legea pajistilor

Quote

Art. 5.
(1) Pajiştile se folosesc pentru păşunatul animalelor şi producerea de furaje.
(2) Se interzice scoaterea definitivă sau temporară din circuitul agricol a pajiştilor din extravilanul localităţilor.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), scoaterea definitivă sau temporară din circuitul agricol a pajiştilor situate în extravilan se poate face cu avizul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, pentru:
a) amplasarea obiectivelor de interes naţional, judeţean sau local, declarate de utilitate publică, în condiţiile legislaţiei în vigoare;
B) înfiinţarea de noi capacităţi de producere a energiei regenerabile, în condiţiile legii, care să nu afecteze buna exploatare a pajiştilor;
c) lucrări privind apărarea, ordinea publică şi siguranţa naţională, declarate de utilitate publică în condiţiile Legii nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, republicată;
d) operaţiuni şi lucrări legate de explorarea, dezvoltarea, exploatarea ţiţeiului şi a altor resurse minerale naturale, desfăşurate în baza acordurilor de concesiune petrolieră, operaţiuni şi lucrări de construcţii în legătură cu acestea şi operaţiuni legate de extracţia, depozitarea, procesarea, transportul, distribuirea şi comercializarea producţiei de ţiţei şi resurse minerale naturale;
e) reconstituirea dreptului de proprietate în condiţiile Legii nr. 165/2013 privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, în natură sau prin echivalent, a imobilelor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist în România, cu modificările şi completările ulterioare;
f) lucrări privind apărarea ţării, ordinea publică şi siguranţa naţională, declarate de utilitate publică în condiţiile Legii nr. 33/1994, republicată;
g) lucrări în cadrul unor programe de dezvoltare locală/judeţeană/regională iniţiate de autorităţile administraţiei publice locale.
(4) Excepţiile prevăzute la alin. (3) lit. a), c) şi d) se realizează cu obligaţia ca beneficiarul suprafeţei scoase definitiv din circuitul agricol al pajiştilor să recupereze din terenurile neproductive o suprafaţă egală cu cea aprobată a fi scoasă din circuitul agricol. Avizarea scoaterii definitive din circuitul agricol fără obligaţia de recuperare se face până la echivalarea suprafeţei de pajişti din România cu suprafaţa prevăzută la art. 6 alin. (2) din Regulament. Recuperarea acestor terenuri se face până la data stabilită în actul prin care se avizează scoaterea definitivă din circuitul agricol a acestor suprafeţe, astfel încât să nu scadă suprafaţa de pajişti la nivel local, judeţean sau naţional, după caz, sub cea prevăzută la art. 6 alin. (2) din Regulament.
(5) Excepţiile prevăzute la alin. (3) lit. B) se realizează cu obligaţia ca beneficiarul pajiştilor scoase definitiv din circuitul agricol să recupereze din terenurile neproductive o suprafaţă egală cu cea aprobată a fi scoasă definitiv din circuitul agricol. Recuperarea acestor terenuri se face până la data stabilită în avizul de scoatere definitivă din circuitul agricol a acestor suprafeţe, astfel încât suprafaţa de pajişti la nivel local, judeţean sau naţional să nu scadă, după caz.
(6) Pe terenurile recuperate prevăzute la alin. (4) şi (5) se efectuează toate lucrările necesare pentru refacerea covorului vegetal.

Eu zic sa-ti iei adio, doar daca

Quote

lucrări în cadrul unor programe de dezvoltare locală/judeţeană/regională iniţiate de autorităţile administraţiei publice locale.

primaria e dispusa sa se implice si sa spuna ca vrea sa  extinda localitatea si sa scoata din extravilan.
Si eu am niste pasune si am avut noroc pentru ca primaria s=a miscat repede si a bagat rapid in intravilan agricol cateva sute de ha.

Edited by draculescu, 29 August 2016 - 12:14.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
@ draculescu , se vede ca citesti dar nu intelegi : se scoate terenul pt casa din extravilan in intravilan nu tot terenul !! Treaba asta se rezolva printr-o cerere la primaria de care apartine si nu costa 10e/mp . Eu am scos o parte dintr-un teren extravilan ( faneata ) strict pt o constructie , a fost doar o formalitate , o cerere la primarie si niste taxe modice .

Edited by althea, 30 August 2016 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate