Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum transform un teren extravilan in intravilan?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Nu stiu cum e la tine insa eu m-am agitat mult pentru pasunea mea, am ajuns si pe la cadastru in audienta si asa mi s-a spus, ca acum exista registrul pajistilor si nu se mai pot scoate nici un metru, de fapt, nici macar sa-i schimbi destinatia agricola, de ex din faneata/pasune in arabil sau livada sau legumicol, sau viticol.

Uite inca un articol din legea aia absurda, berbecii aia de la cadastru mi-au spus ca asa vrea C.E., eu chiar am citit legea, am vazut ca fac aia niste referiri la niste normative europene, le-am citit pe siteul UE dar acolo nu se spune nimic ca o pasune ramane batuta-n cuie forever.

Quote


(9) Pajiştile pot fi introduse în intravilanul localităţilor cu avizul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi cu condiţia respectării prevederilor alin. (4) şi (5).

Poate ca in cazul tau tu ai trecut-o ca anexa agricola, sau pasunea ta si-a schimbat destinatia agricola dupa o anumita data, nu mai retin care e.

Pentru cine doreste sa citeasca legea din scoarta in scoarta, da click aici ca nici nu stii ce pierzi... Posted Image

Edited by draculescu, 29 August 2016 - 13:20.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcobi1, on 29 august 2016 - 12:40, said:

@ draculescu , se vede ca citesti dar nu intelegi : se scoate terenul pt casa din extravilan in intravilan nu tot terenul !! Treaba asta se rezolva printr-o cerere la primaria de care apartine si nu costa 10e/mp . Eu am scos o parte dintr-un teren extravilan ( faneata ) strict pt o constructie , a fost doar o formalitate , o cerere la primarie si niste taxe modice .

La noi nu o data legea se face dupa cum o interpreteaza aia de la primarie, dar stiu persoana care a avut 6000 mp de pasune si padure in Arges, nu stiu exact cat a scos din extravilan dar clar padurea avea pondere mult mai mare decat pasunea si l-a ajuns aproape 20.000 EUR. Deci nu spune ca e usor si ieftin, nu stiu ce portita s-a gasit la tine dar sa bagi in intravilan 100 de mp din 1000 si aia pasune iti spun ca e a dracu de greu daca nu ai usile deschise prin primarie.

Edited by althea, 30 August 2016 - 19:44.


#21
tatau_k

tatau_k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2017

View Postravy21, on 29 august 2016 - 08:33, said:

Salut tuturor,

Nu stiu daca am deschis thread-ul in sectiunea corecta (rog sa fie mutat in caz contrar) dar am o problema cu un teren si nu stiu cum sa o rezolv. Am citit pe internet mai multe articole (cu vechime de peste 5 ani) referitoare la acest caz si nu stiu daca mai exista aceleasi legi valabile si in 2016.

Doresc sa cumpar un teren de aprox. 1150mp intr-o zona deluros-montana si am aflat ca este extravilan. Este vorba de un lot de 3500 mp care poate fi parcelat in 3 parcele egale de aprox. 1150 mp. Proprietarul nu l-a parcelat fiindca mi-a spus ca va face acest lucru cand va gasi un client sigur cel putin pentru un lot de 1150 mp (nu vrea sa-l parceleze inainte ca poate exista cineva care doreste sa cumpere tot lotul).

Eu vreau sa-mi fac o mica casuta (dar in timp si nu acum) pe acest teren si stiu ca trebuie sa fie transformat in intravilan ca sa pot face acest lucru. Din ce am citit dureaza destul de mult si costa ceva bani ca sa faci asta.

Precizez ca in partea stanga si in partea dreapta a lotului de 3500mp , exista 3 case construite.

Exista stalpi de curent pe teren. Nu exista gaze si nici apa. Se pot fora puturi din ce am inteles.


Imi puteti descrie pasii care trebuie sa ii urmez?

Va multumesc anticipat.

Salut,
ai rezolvat ceva cu acest teren?  sunt si eu in aceeasi situatie. Am gasit un teren la Sirnea si nu stiu daca sa il cumpar sau nu pentru ca e extravilan. Ai mai aflat informatii noi intre timp ?
Multumesc de raspuns!

#22
stefan_iutu

stefan_iutu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2017
Buna ziua
Ati rezolvat ceva cu acest teren?  Am gasit un teren la munte si nu stiu daca sa il cumpar sau nu pentru ca e extravilan ( incadrare pasune / gradina )

#23
Cosalexso

Cosalexso

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2019

View Poststefan_iutu, on 31 august 2017 - 15:32, said:

Buna ziua
Ati rezolvat ceva cu acest teren?  Am gasit un teren la munte si nu stiu daca sa il cumpar sau nu pentru ca e extravilan ( incadrare pasune / gradina )

View Poststefan_iutu, on 31 august 2017 - 15:32, said:

Buna ziua
Ati rezolvat ceva cu acest teren?  Am gasit un teren la munte si nu stiu daca sa il cumpar sau nu pentru ca e extravilan ( incadrare pasune / gradina )

Pana la urma exista vreo persoana care sa fi reusit?

#24
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Nu este nimeni care a reusit ? Am o situatie similara in Ilfov ,un teren de 2500 extravilan padure si as vrea sa stiu daca pot sa introduc o parte din el in intravilan.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cel mai bine întrebi la primărie, fiecare primărie face un PUG prin care prevede ce parcele vor fi propuse pentru intrarea în intravilan.
Ideal e să te legi de un astfel de PUG. În caz contrar, unele primării impun mai nou pentru trecerea în intravilan inclusiv aducerea utilităților. Aparent energia electrică dă tonul ca și costuri.

#26
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

 tatau_k, on 23 august 2017 - 10:00, said:


Salut,
ai rezolvat ceva cu acest teren?  sunt si eu in aceeasi situatie. Am gasit un teren la Sirnea si nu stiu daca sa il cumpar sau nu pentru ca e extravilan. Ai mai aflat informatii noi intre timp ?
Multumesc de raspuns!

Ai fost la primarie sa vorbesti cu ei? Daca da, ce fel de oameni sunt?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate