Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31994 replies to this topic

#28621
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Ma da renuntasem sa mai intru pe topicul asta dar ma tot gandesc, de ce nu ia astia niste masuri sa faca tancurile electrice? Vad ca raman rusii si fara motorina, ar putea la fel de bine sa ramana si fara curent si nu ar mai polua naiba atat.
Oricum un tanc din ce vad consuma cam de 100 de ori mai mult decat dieselul meu care se poate lauda cu un consum mediu de 5.3l in ultimii 12k de km...

Parca mi se pare nedrept ca "tanc-urile" TDI sa ajunga sa fie interzise dar tanc-urile rusesti au voie sa circule si cred ca nici nu au DPF si SCR aia pe tanc... Pana la urma soldatii aia pot merge si cu bicicleta daca nu au electrice si ar fi si eco si ar si metaboliza mai eficient licorile euforice consumate inainte de atac :))

#28622
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postalin2pas, on 24 februarie 2022 - 21:36, said:

Se pare că nemții nu sunt de acord cu dispariția motoarelor termice:
https://www.promotor...n-2035-19003462
De citeste asta userul ro_explorer o sa-si ia si el un diZal numa asa de ciuda Posted Image

#28623
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostGroh, on 04 martie 2022 - 09:17, said:

Pe de alta parte,Germania a spus nu interzicerii masinilor pe benzina si motorina incepand cu 2035.Trecem pe benzina si motorina sintetica.
Ministrul transporturilor a spus ca Europa nu va fi pregatita pana atunci,infrastructura nu va fi suficienta,tehnologia este inca problematica,costurile de productie prea mari,etc,etc.
Asta e,mor hipsterii ca ii mai afuma putin cei ce nu vor sa stea sa opreasca la 3 ore sa incarce o tigaie,desi cica emisiile vor fi cu 90% mai reduse decat la o masina ce circula acum.



Să sperăm că informația este corectă.
Eu nu voi renunța la actualele mele mașini din colecția personală.
Îmi plac motoarele care funcționează cu benzină / motorină.

Voi încheia cu o glumă referitoare la mașinile electrice :
Se zice că există o campanie la nivel mondial adresată cumpărătorilor de mașini electrice.
În ce constă ?
Fiecare astfel de cumpărător va primi gratis și un câine.
De ce ?
Pentru a nu se întoarce acasă, singur, pe jos, atunci când face „pana prostului”.

P.S. : Sper ca pentru această postare să nu se întâmple ceea ce am descris mai jos. Am mai pățit-o.

Posted Image     Posted Image  Posted Image    Posted Image    Posted Image   Posted Image    Posted Image


Poate, de această dată, finalul va fi acesta :

Posted Image    Posted Image    Posted Image        Posted Image

#28624
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

View PostBaXXXon, on 04 martie 2022 - 19:59, said:

De citeste asta userul ro_explorer o sa-si ia si el un diZal numa asa de ciuda Posted Image

nu are cum sa isi ia diZal deoarece polueaza si el e nascut in masina electrica Posted Image

#28625
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mai mai .. cum nu mai puteti voi de opinia mea. Am sa imi cumpar 2 bucati diesel SH ca sa va dau peste cap algoritmul.
Cand o sa se ajunga in Europa in general cum e in Norvegia acum, cu peste 80% din vanzari sa fie masini electrice, nici nu o sa fie nevoie sa se interzica masinile ICE de la vanzare caci se vor anula singure. Vor ramane doar o nisa in industria auto, pentru niste entuziasti care vor fi dispusi sa plateasca pretul de a detine asa ceva. Restul omenirii, aia pe care ii doare in cur cu ce merge masina lor, trebuie doar sa mearga pana la supermarket si pana la piata, pe aia nu ii va interesa aspectul asta, ei vor cumpara ce va fi convenabil pentru ei la momentul respectiv.

#28626
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Deocamdata pretul energiei a luat-o in sus grav , nu mai e pont cu electricele . Tot diesel e baza .
Aerul poluat din Europa/Asia ajunge si in Norvegia ca vreti ca nu vreti tot inhalati nox Posted Image cu tot cu ecoshit de acolo....dar e ok ca de acolo vine in schimb aerul curat.

View PostFlamiheva, on 04 martie 2022 - 20:55, said:


nu are cum sa isi ia diZal deoarece polueaza si el e nascut in masina electrica Posted Image
O uitat brusc cum era in Ro cand il carau ai lui la scoala cu termica.

Edited by BaXXXon, 05 March 2022 - 01:02.


#28627
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ba îl cărau tot cu ceva ecologic: căruță!

#28628
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
De criza energetica se vorbeste de cativa ani, am zis si atunci ca va fi singura opresliste majora in "invazia" masinilor electrice, asta chiar si cand se va rezolva partea cu bateria.
Dar n-ar trebui sa ne frecam mainile, e chiar trist.

#28629
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Tancuri electrice? Bomba electromagnetica!

#28630
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Spre deosebire de petrol, electricitatea se poate genera mult mai usor si prcatic oriunde. Exista mult mai multe variante. E clar o situatie mult mai buna pentru independenta energetica.

#28631
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Da, pentru un bec. Hai,  doua...

#28632
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 05 martie 2022 - 10:50, said:

Spre deosebire de petrol, electricitatea se poate genera mult mai usor si prcatic oriunde. Exista mult mai multe variante. E clar o situatie mult mai buna pentru independenta energetica.
Dar cu ce cost de investitie ? Iti spun eu , unul urias indiferent ca e fotovoltaic , eolian sau hidro.

#28633
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Costul e urias doar daca ai hrdocarburi ieftine. Atfel devine brusc mai putin urias. Eu de exemplu produc in medie vreo 2MWh pe luna, si costul de amortizeaza in citiva ani. Asta nu e cea mai rentabila si eficienta metoda, se poate mai bine de atit.

Edited by vrajitoruldinoz, 05 March 2022 - 11:22.


#28634
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,729
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBaXXXon, on 05 martie 2022 - 01:03, said:

pretul energiei a luat-o in sus grav
Tot diesel e baza .
S-a ieftinit motorina ?

#28635
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postadrian_r5, on 05 martie 2022 - 13:28, said:

S-a ieftinit motorina ?
Consumul de carburant ( motorina ) e mai mic fata de celelalte alternative, pe aceeasi distanta de deplasare.

View Postvrajitoruldinoz, on 05 martie 2022 - 11:20, said:

. Eu de exemplu produc in medie vreo 2MWh pe luna, si costul de amortizeaza in citiva ani.
Nu zau ! Ia uimeste-ne cat ai bagat ca investitie sa produci 2MWH pe luna . ( 2000 kwh )

Edited by BaXXXon, 05 March 2022 - 13:35.


#28636
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
https://www.politico...een-deal-chief/

#28637
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBaXXXon, on 05 martie 2022 - 01:03, said:

Aerul poluat din Europa/Asia ajunge si in Norvegia ca vreti ca nu vreti tot inhalati nox
Aiurea.

NOx si emisiile de particule de la diesel sunt toxice si cancerigene local, acolo unde sunt generate.

CO2 nu este toxic dar este daunator la nivel global, prin efectul de sera duce la incalzirea globala.

View Postvrajitoruldinoz, on 05 martie 2022 - 11:20, said:

Costul e urias doar daca ai hrdocarburi ieftine.
Hidrocarburile par ieftine pentru ca se subventioneaza din greu efectele negative ale utilizarii lor.

#28638
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostYo-carman, on 05 martie 2022 - 15:22, said:

Situatii extreme cer masuri extreme ... norocul nostru este ca e doar o situatie temporara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate