Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Școala Informală de IT

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
just0rz

just0rz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.01.2014
Nu ai inteles, cel care tine interviul isi va da seama daca ai trecut prin materie ca gasca prin apa. Daca nu-si da seama atunci isi merita soarta.

#20
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Yeah, yeah, interviuri. Nu am știut răspunsul la o problemă pe care, ajuns acasă, am rezolvat-o în 2 minute. Deci interviatorul a înțeles că nu știu, iar eu mi-am demonstrat că da.

Interviurile sunt aproape inutile. Pui omul să lucreze la o problemă reală din proiect, lucrezi cu el vreo 4 ore, vezi ce poate. Cu Google, cu stackoverflow. Lucrez de 10 ani, tot trebuie să mă uit la definița vreunei funcții pe șiruri de caractere.

Edited by RedDev, 25 August 2016 - 11:06.


#21
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postneagu_laurentiu, on 25 august 2016 - 07:26, said:

De banii astia cumperi destule carti iar daca din ele n-ai gasit bazele/principiile pentru acele proiecte proprii atunci e timpul sa te intrebi despre alegerea facuta !
Si tot de banii astia, platesti un meditator personal (daca tot vrei sa stea de capul tau), cat sa-ti iei zborul apoi tot la cartile anterioare ajungi.
Cati au cumparat carti si nu le-au citit... sau abonamente la sala si au mers o data pe luna...
Un curs are rolul lui, te motiveaza, in rest sint doar speculatii, ca inveti ca nu inveti... ca e doar o data pe sapt... in scoala cum e?
Unii invata, unii nu. Doar ca aici e scoala privata, sansele sa fie ceva mai ok sint mult mai mari.
Asa cum in scoala din occident se invata ceva.

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum le stii tu pe toate, ca un om mare! Ai urmat cumva cursurile astea, de ii sustii? Ce scoala e aia care nu specifica clar, de la inceput, cat dureaza, cate ore pe saptamana, cand incep cursurile? Din moment ce scrie "probabil", inseamna ca asteapta sa se adune banii de la un anumit numar de fraieri, nu zic nici de cati fraieri au nevoie sa binevoiasca sa inceapa, sa se adune odata pe saptamana, sau o luna, sa le spuna povesti.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaxtron_69, on 25 august 2016 - 11:37, said:

Doar ca aici e scoala privata, sansele sa fie ceva mai ok sint mult mai mari.
In Romania ? N-am vazut scoala privata si buna. E un paradox mioritic.

#24
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postvyctoras1985, on 25 august 2016 - 10:28, said:

una e sa te asculte cineva la interviu timp de 2-3 ore si alta e sa faci studii timp de luni intregi in care profesorul te cunoaste foarte bine..... ca atare la final iti poate da chiar o recomandare pentru cv......si apoi la centru de cursuri poate suna chiar firma care te angajeaza sa intrebe de plusuri si minusuri
Tu ai impresia ca facultatea iti garanteaza multa educatie aplicabila in industrie? Te inseli... multi profesori universitari nu ar trece nici ei interviurile practice de angajare... in programare cheia e studiul individual pe partea de (viitor) angajat, respectiv interviu pe partea de angajator... dupa hartii nu prea poti sa te iei...

#25
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
tu crezi ca profesorii la ore se rezuma la ce anume e scris in programa care e veche de 10 ani? multi dau teme in plus si vin ei cu exemple

View Postjust0rz, on 25 august 2016 - 10:53, said:

Nu ai inteles, cel care tine interviul isi va da seama daca ai trecut prin materie ca gasca prin apa. Daca nu-si da seama atunci isi merita soarta.

sunt n parti in programare unde poti avea lacune. numai in timp iti dai seama daca cineva stie sau nu

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Vyctoras1985 ai fost vreodata la vreun interviu in programare sau ai urmat o facultate de profil?

Eu presupun ca nu, asa ca de unde pareri atat de hotarate?

Edited by dani.user, 25 August 2016 - 18:17.


#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai Victoras a recunoscut ca n-a vazut scoala de mai aproape de 100m, a stat mai mult internat la psihiatrie si indopat cu pastile, deci e normal sa abereze pe forum, fifi e idolul sau!

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrumegus, on 25 august 2016 - 21:38, said:

fifi e idolul sau!
Fifi e geniala, dar pentru niste motive greu de explicat. Cine ii vede genialitatea, stie sa citeasca printre randuri.

View Postvyctoras1985, on 25 august 2016 - 15:34, said:

sunt n parti in programare unde poti avea lacune. numai in timp iti dai seama daca cineva stie sau nu
Iti dai seama destul de rapid daca cineva stie chiar si dupa cum cauta pe web atunci cand nu stie ceva.

#29
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
De acord cu RedDev :) Desi nu am experient in IT, as putea trage o paralela cu domeniul juridic unde la fel, e mai important sa stii ca exista niste notiuni, stii unde le gasesti(aka documentatie), apoi stii sa le analizezi/interpretezi corespunzator. Dar la fel, sunt chestii pe care nu le inveti in scoala/facultate. Parerea mea e ca cei mai buni profesori sunt tot aia care la materiile reale te lasau cu carti/calculatoare etc pe masa.

Cursurile alea ar fi bune(daca nu ar fi asa scumpe) in masura in care iti da o oarecare directie pe care trebuie sa o aprofundezi singur mult si bine.

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
La facultate nu inveti nimic din lucrurile aplicabile direct, 1:1 in industrie.

La facultate inveti terminologie, concepte, noi moduri de gandire si de abordare, si faci networking cu viitori colegi de breasla, inveti sa lucrezi in echipa cu ei, etc.

Sunt lucruri foarte importante care iti permit sa cresti apoi mai rapid pe plan profesional.

Eu mereu m-am inteles mai bine dpv profesional cu colegi de munca ce au urmat o facultate in domeniu.

Edited by OriginalCopy, 25 August 2016 - 22:22.


#31
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostOriginalCopy, on 25 august 2016 - 21:52, said:

Fifi e geniala, dar pentru niste motive greu de explicat. Cine ii vede genialitatea, stie sa citeasca printre randuri.


Iti dai seama destul de rapid daca cineva stie chiar si dupa cum cauta pe web atunci cand nu stie ceva.

1 fifi geniala? ma rog
2 in marea majoritate toti programatorii au auzit de google translate si search ......din cate imi dau eu seama in programare sunt n feluri in care poti aborda aceeasi problema si se cauta un cod cat mai frumos si putin consumator de resurse. evident ca vezi din prima daca angajatul (posibil) e jos de tot sau stie ceva ..ca ii pui in fata sa iti faca trei patru programele scurte insa care trebuiesc sa aplice niste structuri complicate. insa diferentele intre angajati asemenea se vede mai greu. si de multe ori sunt programe care dau mai multa bataie de cap si necesita momentul ala de sclipire ........asta face diferenta intre un programator banal si unul bun sau foarte bun. cum fiecare are un altfel de creier fiecare e predispus sa aranjeze altfel codul. asta se observa numai la o privire mai atenta. sigur in trei ore de interviu iti poti da seama cam ce poate ....insa vin la un moment anumite programe care necesita un alt tip de rutina ...si atunci....
ca sa fiu totusi de acord si cu tine nimic nu tine angajatorul sa nu ceara pentru un exercitiu sa zicem cel putin 2 metode de rezolvare.... dar asta tine numai de el....

View PostOriginalCopy, on 25 august 2016 - 22:22, said:

La facultate nu inveti nimic din lucrurile aplicabile direct, 1:1 in industrie.

La facultate inveti terminologie, concepte, noi moduri de gandire si de abordare, si faci networking cu viitori colegi de breasla, inveti sa lucrezi in echipa cu ei, etc.

Sunt lucruri foarte importante care iti permit sa cresti apoi mai rapid pe plan profesional.

Eu mereu m-am inteles mai bine dpv profesional cu colegi de munca ce au urmat o facultate in domeniu.

aici vreau sa te contrazic umpic. sa zicem ca avem o firma care face un produs gen tuneup utilities. ei bine ce opreste un profesor sa dea o tema legata de memorie iar cand studentul termina facultatea sa stie lectia cu tema respectiva si sa se angajeze la firma ce face softul similar tune up? parca dupa cate inteleg eu un profesor trebuie sa te treaca prin cat mai multe. nu mai zic ca de multe ori produse software sunt concepute chiar in timpul lectiilor .......

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvyctoras1985, on 26 august 2016 - 07:23, said:

aici vreau sa te contrazic umpic. sa zicem ca avem o firma care face un produs gen tuneup utilities. ei bine ce opreste un profesor sa dea o tema legata de memorie iar cand studentul termina facultatea sa stie lectia cu tema respectiva si sa se angajeze la firma ce face softul similar tune up? parca dupa cate inteleg eu un profesor trebuie sa te treaca prin cat mai multe. nu mai zic ca de multe ori produse software sunt concepute chiar in timpul lectiilor .......
Un profesor universitar trebuie sa faca un singur lucru: sa te pregateasca pentru a face cercetare. Acesta e scopul universitatii. Da, nu toti reusesc, si majoritatea intra in industrie, insa universitatea ca atare e o masinarie menita sa formeze cercetatori (at the forefront of human knowledge), care intamplator mai genereaza si balast (oameni care intra in industrie, adica foarte mult balast).

In sistemul de invatamant romanesc lipseste asa-numita university of applied sciences, aia e cea despre care vorbesti si care ar trebui sa te pregateasca pentru industrie.

#33
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
te-as contrazice umpic...nu stiu cum sta la facultatea de info sau ceva....insa stiu ca la aia de fizica spre exemplu ai pe langa fizica teoretica inca nu stiu cate specializari inclusiv stiinta materialelor...adica exact ce trebuie in industrie.....probabil ca si la info sunt niste specializari

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Sunt specializări, dar nu înveți fix ceea ce are nevoie firma X cu dedicație, ci înveți lucruri general valabile, principii, terminologie.

În plus, legile fizicii nu se schimbă foarte des, în informatică însă da. Dacă ai învăța o tehnologie concretă în facultate, poate până ieși din ea acea tehnologie e deja expirată, înlocuită de alta mai bună, etc.

#35
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta asa e...dar ma gandesc ca in 4 ani de facultate te trece profesorul prin n metode de a face lucrurile.......
din cate stiu eu la baza toate limbajele de programare sunt la fel......difera pe ici pe colo...in sensul ca o metoda anume poate usura mult lucrurile cu rutine folosite foarte des

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, doar te gandesti, presupui, iti imaginezi. Se vede ca n-ai fost la facultatea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 26 August 2016 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate