Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Școala Informală de IT

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
just0rz

just0rz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.01.2014
@RedDev nu stiu cu cine ai tinut tu interviuri, dar daca m-ar intreba cineva la interviu definitia a nu stiu carei functii obscure uitate de lume m-as ridica, l-as saluta si i-as ura mult noroc in cautarea candidatilor.

EDIT: Plus ca eu nu ma duc la interviu sa le rezolv problemele lor. Pentru asta urmeaza sa fiu platit in urma angajarii.

Edited by just0rz, 26 August 2016 - 15:54.


#38
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postrumegus, on 25 august 2016 - 11:49, said:

Cum le stii tu pe toate, ca un om mare! Ai urmat cumva cursurile astea, de ii sustii? Ce scoala e aia care nu specifica clar, de la inceput, cat dureaza, cate ore pe saptamana, cand incep cursurile? Din moment ce scrie "probabil", inseamna ca asteapta sa se adune banii de la un anumit numar de fraieri, nu zic nici de cati fraieri au nevoie sa binevoiasca sa inceapa, sa se adune odata pe saptamana, sau o luna, sa le spuna povesti.
Ma refeream la cursuri in general v citit din carti ciobanas... nu da cu batul in balta asa repede.
Nu ma intereseaza cursul x sau y ca exemple si nici tu habar nu ai cat sint aia de profi.
Insa tu citeste din carti si nu mai merge la scoala.

View Postneagu_laurentiu, on 25 august 2016 - 12:09, said:

In Romania ? N-am vazut scoala privata si buna. E un paradox mioritic.
Nici nu le-ai incercat pe toate, insa ma gandesc ca tre sa existe, nu?
La noi sint multe paradoxuri mioritice, insa eu vorbeam de principiu in general.
Nu cred ca scoala nu are rolul ei. Nu putem invata totul din carti. Desi nu e imposibil si exceptii exista, evident.
E ca si lucrul de acasa, teoretic se poate, practic, multi nu se pot motiva ca la un job.

View PostOriginalCopy, on 25 august 2016 - 22:22, said:

La facultate nu inveti nimic din lucrurile aplicabile direct, 1:1 in industrie.

La facultate inveti terminologie, concepte, noi moduri de gandire si de abordare, si faci networking cu viitori colegi de breasla, inveti sa lucrezi in echipa cu ei, etc.

Sunt lucruri foarte importante care iti permit sa cresti apoi mai rapid pe plan profesional.

Eu mereu m-am inteles mai bine dpv profesional cu colegi de munca ce au urmat o facultate in domeniu.
Nu imi plac "niciodata" exprimarile care contin generalizari... nu poti spune ca facultatile in general nu te invata "nimic aplicabil"...
Depinde de facultate, de universitate, de profesori, de cursul respectiv, de student... insa cu siguranta nu se poate folosi cuvantul "nimic".

Ca te invata putin... e altceva. Cuvantul putin e ok. Nimic e total gresit.

View PostOriginalCopy, on 26 august 2016 - 08:28, said:

Sunt specializări, dar nu înveți fix ceea ce are nevoie firma X cu dedicație, ci înveți lucruri general valabile, principii, terminologie.

În plus, legile fizicii nu se schimbă foarte des, în informatică însă da. Dacă ai învăța o tehnologie concretă în facultate, poate până ieși din ea acea tehnologie e deja expirată, înlocuită de alta mai bună, etc.
Algoritmii si multe altele raman neschimbate.
Tehnologii concrete se invata totusi in facultate, evident se alege una, si poti sa pici pe ea la job sau nu, se poate schimba sau nu.
Asta e vina vitezei de schimbare, nu a facultatilor insa. E ca si cum ai spune ca in industrie inveti tehnologii azi care maine se schimba... e adevarat de multe ori.
Evident nu inveti fix ce are nevoie firma X... cine a spus asta? Construim un strawman argument aici.
Oricum nici cu fizica nu te angajezi fix pe ce ai invatat (legile, adica cam ca algoritmii?) ci ceva aplicat in industrie, si de obicei inveti acel ceva la un curs de specializare la locul de munca etc.
Facultatea nu are cum sa te pregateasca pt firma X. Case closed. Nu face facultatea rea.

View Postjust0rz, on 26 august 2016 - 15:50, said:

@RedDev nu stiu cu cine ai tinut tu interviuri, dar daca m-ar intreba cineva la interviu definitia a nu stiu carei functii obscure uitate de lume m-as ridica, l-as saluta si i-as ura mult noroc in cautarea candidatilor.

EDIT: Plus ca eu nu ma duc la interviu sa le rezolv problemele lor. Pentru asta urmeaza sa fiu platit in urma angajarii.
Nici nu a zis ca l-a intrebat asa ceva... faptul ca nu poti rezolva o problema la interviu e o mare problema pt tine... probabil pici toate interviurile cu atitudinea asta.
Google te pune sa scrii pe whiteboard cod, fara editor, fara net... sa pui ; si {}... si te pune sa rezolvi si probleme. In mai multe etape de interviu, nu doar una.
In rest, daca tu te duci la interviu tehnic dar refuzi o proba tehnica, eu ti-as ura success mult si te-as invita afara.
No offence, that's just me.
google, FB, uber, amazon si altii din astia mari au procesele de interviu descrise pe net, youtube, glassdoor etc.

Chiar, un fizzbuzz esti capabil sa programezi rapid? Evident eu sau firma nu avem nevoie de acel cod nici inainte nici dupa angajare, e doar un test, codul e deja pe net.

#39
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu ai citit macar titlul topicului, ciobanas-adjunct?
Initiatorul cerea lamuriri despre un anumit curs, tu, care urasti generalizarile, vii cu generalizari, total pelanga subiect.

#40
just0rz

just0rz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.01.2014

View PostRedDev, on 25 august 2016 - 11:05, said:

Yeah, yeah, interviuri. Nu am știut răspunsul la o problemă pe care, ajuns acasă, am rezolvat-o în 2 minute. Deci interviatorul a înțeles că nu știu, iar eu mi-am demonstrat că da.
Interviurile sunt aproape inutile. Pui omul să lucreze la o problemă reală din proiect, lucrezi cu el vreo 4 ore, vezi ce poate. Cu Google, cu stackoverflow. Lucrez de 10 ani, tot trebuie să mă uit la definița vreunei funcții pe șiruri de caractere.

Ti-am boldat eu la ce am raspuns, poate nu a fost evident.

Cat despre atitudine sa imi dai si mie adresa de mail sa te chem la "interviu" cand am nevoie de oameni care lucreaza pe nimic.

O seara placuta.

#41
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postmaxtron_69, on 26 august 2016 - 21:16, said:

Ma refeream la cursuri in general v citit din carti ciobanas... nu da cu batul in balta asa repede.
Nu ma intereseaza cursul x sau y ca exemple si nici tu habar nu ai cat sint aia de profi.
Insa tu citeste din carti si nu mai merge la scoala.
Nu stiu care e interesul tau vis-a-vis de domeniu(ca e clar ca nu lucrezi), dar tin sa te anunti ca toti programatorii reali ie ciobanasi - adica invata din carti, caci asta e natura meseriei, spre deosebire de medicina sau... sudura... acolo trebuie sa mergi la cursuri practice, nu merge altfel... da, pt. programare, facultatea se face in primul si in primul rand pt. hartie, nu pentru ce te "invata"... daca nu poti pe cont propriu(adica din carti acasa singur), domeniul nu e pentru tine... iar un curs care iti cere o galagie de bani pt. niste chestii care se pot invata lejer individual, avand in vedere ca net-ul colcaie de resurse moka extrem de bune, mai mult sau mai putin legale, nu poate starni decat ceva zambete ironice din partea celora intrati deja in domeniu...

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am un prieten care a fost la astia si s-a lasat dupa citeva cursuri (ca sa nu mai arunce banii degeaba).

#43
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMrReason, on 27 august 2016 - 11:59, said:

Nu stiu care e interesul tau vis-a-vis de domeniu(ca e clar ca nu lucrezi), dar tin sa te anunti ca toti programatorii reali ie ciobanasi - adica invata din carti, caci asta e natura meseriei, spre deosebire de medicina sau... sudura... acolo trebuie sa mergi la cursuri practice, nu merge altfel... da, pt. programare, facultatea se face in primul si in primul rand pt. hartie, nu pentru ce te "invata"... daca nu poti pe cont propriu(adica din carti acasa singur), domeniul nu e pentru tine... iar un curs care iti cere o galagie de bani pt. niste chestii care se pot invata lejer individual, avand in vedere ca net-ul colcaie de resurse moka extrem de bune, mai mult sau mai putin legale, nu poate starni decat ceva zambete ironice din partea celora intrati deja in domeniu...
Nu vad legatura intre programatorii reali si ciobanasi. Si nici legatura intre ciobanasi si invatat din carti.
Poti sa imi spui cateva carti pe care le-ai citit tu cu ajutorul carora te-ai angajat, fara sa faci o scoala in domeniu?
Poate tu ai facut facultatea doar pt hartie. Totusi ai facut-o.
Altii o fac pt baze care nu le prea invata nimeni din carti, pt ca sint f greu de prins si considerate f dificile si implicit plictisitoare.
De ex algoritmi, baze de date, tot ce tine de computer science.
Lumea invata php (prost) din tutoriale de pe net si crede ca e programator. Daca ne referim la acesti programatori, in general nici nu pot trece un interviu serios.
Insa inca o data, conexiunile alea cu ciobanasii si cititul si generalizatul, precum si faptul ca faci afirmatii despre ce lucrez eu... sint cam deplasate.

#44
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postmaxtron_69, on 06 septembrie 2016 - 19:16, said:

Nu vad legatura intre programatorii reali si ciobanasi. Si nici legatura intre ciobanasi si invatat din carti.
Pai tu te-ai exprimat ca cei care invata din carti sunt ciobanasi.

View Postmaxtron_69, on 06 septembrie 2016 - 19:16, said:

Poti sa imi spui cateva carti pe care le-ai citit tu cu ajutorul carora te-ai angajat, fara sa faci o scoala in domeniu?
Sapi prin posturile mele mai vechi si gasesti. Pot sa-ti dau si o singura carte, care bate la cur, cam tot ce se face prin facultate, in materie de programare reala, aplicabila.

Cateodata ma intreb daca merita sa vin cu astfel de sfaturi, recomandari de carti. Mi-am pierdut o buna parte din timp explorand nenumarate titluri si invatand din carti, ca sa stiu care e mai buna. Si sa va dau voua informatii moca aici? Ca sa ce...? Ca sa apara cate un ignorant semi-analfabet, sa-mi spuna el, care  nici nu a "rasfoit" cartile de care vorbesc, ca "doar la facultate inveti"??? Hmm.... eu zic ca nu merita! ;) (stai linistit, nu ma refer la tine, povestea e mai veche)

Edited by MrReason, 07 September 2016 - 12:16.


#45
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMrReason, on 07 septembrie 2016 - 12:14, said:

Pai tu te-ai exprimat ca cei care invata din carti sunt ciobanasi.


Sapi prin posturile mele mai vechi si gasesti. Pot sa-ti dau si o singura carte, care bate la cur, cam tot ce se face prin facultate, in materie de programare reala, aplicabila.

Cateodata ma intreb daca merita sa vin cu astfel de sfaturi, recomandari de carti. Mi-am pierdut o buna parte din timp explorand nenumarate titluri si invatand din carti, ca sa stiu care e mai buna. Si sa va dau voua informatii moca aici? Ca sa ce...? Ca sa apara cate un ignorant semi-analfabet, sa-mi spuna el, care  nici nu a "rasfoit" cartile de care vorbesc, ca "doar la facultate inveti"??? Hmm.... eu zic ca nu merita! Posted Image (stai linistit, nu ma refer la tine, povestea e mai veche)
Ai inteles gresit partea cu ciobanasii... era strict adresata respectivului datorita exprimarii.
Nu esti atat de important sa sap prin posturile tale... nu sint interesante nici astea din topicul asta.
Vezi tu, la facultate se recomanda cele mai bune carti... Tu ti-ai pierdut timpul explorand si invatand, cuvintele tale :) Daca nu ai mers la scoala...

Nu a zis nimeni ca doar la facultate inveti... insa daca tu inveti algoritmi si structuri de date acasa, sa-mi spui si mie. 99,999% nu fac asta.
De fapt, nici o carte nu sint in stare sa citeasca. Rasfoit, inceput o carte aia e altceva.

Uite si aici altii care vad importanta invatatului in scoala si dezavantajele invatatului "pe youtube"...
http://forum.softped...8#entry19786467

#46
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postmaxtron_69, on 08 septembrie 2016 - 17:55, said:

Vezi tu, la facultate se recomanda cele mai bune carti... Tu ti-ai pierdut timpul explorand si invatand, cuvintele tale Posted Image Daca nu ai mers la scoala...
Aia presupui tu...

View Postmaxtron_69, on 08 septembrie 2016 - 17:55, said:

Nu a zis nimeni ca doar la facultate inveti... insa daca tu inveti algoritmi si structuri de date acasa, sa-mi spui si mie. 99,999% nu fac asta.
Iti spun si tie. Multe carti serioase si cuprinzatoare de C++ sau Java trateaza asa ceva. Pe langa cele specializate pe algoritmi. Cele de PHP probabil nu.

O carte serioasa nu-i chiar tot una cu youtube.

Edited by MrReason, 08 September 2016 - 20:20.


#47
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu stau sa citesc topicu, nu stau sa scriu raspunsuri complicate.
Daca scriu direct ca tre sa fii putin prost si naiv sa te inscrii la asa ceva, si ca sint alte metode prin care poti sa devii programator, imi iau avertisment ?

#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
De 1050 de euro e mult mai eficient si productiv sa inveti din carti gratuite de pe net, si sa mai platesti cate un programator de pe freenode cateva ore sa te indrume din cand in cand.

Sunt programatori carora le place oricum sa ajute, ii platesti practic ca sa aiba rabdare cu tine si sa te bage mereu in seama - pentru timpul platit.

De 1050 de euro poti beneficia de 40-50 de ore de consultare individuala, mult mai punctuala pe nevoile tale.

#49
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostOriginalCopy, on 19 decembrie 2016 - 18:04, said:

De 1050 de euro e mult mai eficient si productiv sa inveti din carti gratuite de pe net, si sa mai platesti cate un programator de pe freenode cateva ore sa te indrume din cand in cand.
Aici sunt de acord,

Per total cand ajungi la interviu fix in fund o sa il doara pe nenea ala de te " interogheaza"  ce cursul lu peste prajit ai absolvit, vei primi intrebari la obiect, cum faci una alta, cat de dispus esti sa inveti una alta, cat despre bani dati, mai bine dai 3000 E la o facultate de profil pe taxe si te duci la ID si daca inveti ai si o diploma si tot esti mai castigat.

Edited by AMAN_SER, 19 December 2016 - 21:13.


#50
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
https://medium.com/l...b1bc#.p05yi0ho1
https://medium.freec...7885#.nufonrrhx
https://medium.com/l...a63c#.gxj25xoej

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate