Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Tamponarile iminente si aventurile mele in traficul bucurestean

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 16:42, said:

eu pe tabla asta am dat bani munciti greu pe salariu mic, nu suport ideea unui accident
Cumpara-ti si un Ford ka de 1000€ si ai sa vezi cum devii instant un sofer perfect pentru bucuresti
Se pare ca nu esti tu de vina ci masina ca trebuie sa ai grija de ea

#20
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Serafim606, on 21 august 2016 - 16:46, said:

2 km ii faci pe jos in mai putin de 30 de minute. Va doare nasu daca mergeti pe jos distanta asta?

Pai ar merge daca asta ar fi tot traseul.
Dar nu stiu cum o  mare parte din  bucuresteni stau  intr-un capat  al  orasului si  lucreaza  in centru sau mai rau,  in capatul diameteral  opus. Sunt  trasee acasa-serviciu si de 20 de  km . Insa infrastructura e la nivelul anilor '70...

Edited by ipopovici11, 21 August 2016 - 16:50.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da chiar, ce masina conduci ?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

 Nero-d, on 21 august 2016 - 16:17, said:

initiator... traficul in bucuresti nu-i pentru adormiti... daca esti claxonat si injurat inseamna ca ceva nu e in regula cu stilul tau de condus!
Mde.. stilul bucureșteanului la care te referi e să se conducă după ideea "să-mi fie mie bine, dă-i naibii pe restul".
Duminica la prînz, două mașini la semafor și alte două depășesc "coloana" pe linia de tramvai de pe contrasens și se bagă în față. După care, evident, nu mai vedeau semaforul și au trebuit claxonați s-o ia din loc la verde.
Parcarea fix pe zebră, eventual în dublu, a ajuns să fie ceva normal.
Asta, așa, două exemple la prima amintire; dacă mă apuc să înșir tot ce face concitadinul meu care se crede mare șofer dar are bunul simț lipsă, scriu cîteva ore.

#23
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 ipopovici11, on 21 august 2016 - 16:32, said:

Ford  ka? Posted Image)
aia nu e masina, e coaja...
iar pentru initiator, aproape toate situatiile mentionate de tine te recomanda drept pericol in trafic.

Edited by carens, 21 August 2016 - 17:16.


#24
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Stai linistit, asta se intampla peste tot in tara...
Dovada :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o_yorb-taHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,875
  • Înscris: 20.10.2015

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 15:57, said:

1- Cel mai frecvent e cand sunt masini pe banda 1 din 2 parcate sau pe avarii si semnalizez stanga, iar cel de pe banda 2 accelereaza ca sa nu-i "tai" fata, ca sa prind loc la semafor cumva inaintea lui. Asa presupun ca gandeste, ca altfel nu-mi explic idiotenia cu acceleratul. Avand si eu viteza de multe ori, tot ma bag ca sa nu ajung sa-l pocnesc pe cel care sta pe loc.

2- Alt exemplu frecvent, cand se circula restrans in trafic la 60kmh si apare un pieton in dreptul trecerii, nici macar nu se face ca intentioneaza sa traverseze

3-Ieseam de pe o alee si aveam cedeaza trecerea, din stanga venea un taximetrist de pe strada cu o banda pe sens, a semnalizat ca face dreapta pe aleea mea, iar eu dreapta pe strada si m-am inscris normal cand l-am vazut ca se baga. Disperat un bolid l-a depasit pe stanga de nici nu l-am vazut de unde a aparul, venea grabit din intersectia semaforizata apropiata, si era sa ma plesneasca fix in spate dupa ce m-am inscris pe jumatate. A franat brusc de la 60kmh langa mine ca sa ma injure si claxoneze in loc sa conduca preventiv sau sa dea un claxon scurt ca vine.

4-Pe o artera cu doua benzi pe sens, am plecat de la semafor eu si un camion, eu pe 1 el pe banda 2 tot demara, ceva mai tare ca mine cu masina. Pana la urma l-am depasit normal si am trecut pe banda lui ca urma sa fac stanga in intersectie. Ce m-a mai claxonat 30 secunde disperatul!!! si a pus frana in spatele meu, desi eu aveam liber in fata si nu urma sa franez ca sa se intample ceva. Intradevar ei franeaza mai greu de la greutate, probabil de asta a disperat ca sa pastreze distanta.


5-Ieseam dintr-o parcare (cu fata) si urma sa fac stanga. Cum vizibilitatea era zero in dreapta mea de la o cladire, din dreapta venea unul cu viteza fix pe mijlocul drumului si era sa-l plesnesc pe lateral. Nu m-a claxonat, nimic si mi-a vazut botul care inainta milimetric inainte sa-l vad eu pe el.


Ce sfaturi si solutii imi dati?

Sa reduc viteza? sa-mi fac abonament la metrou?

1. Conduci periculos. Ai si frana nu numai volan
2. Pastrezi distanta fata de cel din fata si circuli atent in dreptul trecerilor de pietoni, fiind pregatit sa opresti daca se impune
3. Trebuie sa te asiguri fata de TOATE vehiculele inainte sa virezi.
4. Esti periculos, daca trebuie sa faci stanga, lasi camionul sa treaca
5. Revezi 3. Daca nu ai vizibilitate NU FACI MANEVRA

Ia vreo 5 ore cu un instructor si o sa fii okay
Acum esti un pericol
Mergi la biserica. CIneva acolo sus te protejeaza

#26
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 ipopovici11, on 21 august 2016 - 16:35, said:

Serios? Ce e asa de complicat?
Aia din provincie de fapt ii  compatimesc pe cei din B cand ii vad cum stau cate  5-6  ori la un semafor si fac 30 de  minute  pe 2  km.
Am auzit  pe  la multi asta: vai, in bucuresti e  naspa, e  nu-stiu-cum, eu  nu intru cu  masina acolo. Nu mi s-a  parut  nici cand  am venit prima data.  Dupa  o s aptamana deja  nu  mai aveam niciun stres, stiam toate strazile si  "spilul"  tuturor  intersectiilor. Dupa o  luna stiam  toate stradutele si toate scurtaturile aproape.
Sunt  niste intersectii  banale cum  gasesti  in  orice oras mare, singura chestie e ca-i foarte aglomerat si sunt si multi nebuni.
Eu cred ca se exagereaza.
Asa, si pe tine care  conduci de 3o de ani  in B, daca te bag la prima  vedere in New-york sau  Londra o sa te cam ***  pe tine Posted Image)))
Sau pe  la arcul de triumf din Paris, sa  vezi acolo intersectie naspa,  nu vrajelile din  B. Rodn c u 12 strazi care vin/pleaca din el, nici  macar benzi  marcate in r rond  nu s nt desi-s  vreo 7-8 de toate, si...e  intersectie  nedirijata.  Platesti special  la polita de a sigurare daca vrei sa  te- acopere si-acolo. Acolo sa te vad,  "soferasule" de comuna cu blocuri. capitala... Posted Image)
Pai si acum mai conduci in Bucuresti ? Ai ramas aici ? Vad ca ai prins aer de "bucurestean" prin ironiile astea..

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,875
  • Înscris: 20.10.2015

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 16:42, said:

eu nu circul lent, adormit sau ca femeia, am spus ca m-am adaptat, dar incerc sa conduc preventiv,

Nu, tu nu stii, nu ai experienta, dar ai pretentia ca "tii pasul" cu agresivii.
Agresivii aia stiu mult mai multe decat tine. Nu incerca

#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 bumpocbum, on 21 august 2016 - 16:33, said:


Da de unde, mi-a luat 2.5 ore sa ajung de la Bagdasar Arseni la Otopeni ............
Ai facut si pauza in timpul asta , ai dormit ?
Indiferent de perioada a zilei si anului , indiferent pe unde te duci , prin oras sau centura , nu poti face atit decit daca mergi cu spatele si in sens invers .
Distanta se face lejer , in max 50 min .

#29
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016

 Tsunnnami, on 21 august 2016 - 17:20, said:


Nu, tu nu stii, nu ai experienta, dar ai pretentia ca "tii pasul" cu agresivii.
Agresivii aia stiu mult mai multe decat tine. Nu incerca

nu am cum sa te contrazic, ai dreptate
am sa o las mai moale, chiar daca repet traseul zilnic si mi-am format impresia ca stiu tot pe aici
un lucru e clar, nu se poate sofa din reflex ca pe autostrada

 petre69, on 21 august 2016 - 16:54, said:

Da chiar, ce masina conduci ?
focus

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,875
  • Înscris: 20.10.2015

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 17:36, said:

nu am cum sa te contrazic, ai dreptate
am sa o las mai moale, chiar daca repet traseul zilnic si mi-am format impresia ca stiu tot pe aici
un lucru e clar, nu se poate sofa din reflex ca pe autostrada

NU!

De ce sa te cenzurezi.

Ca sa mergi pe strada "bine" si adaptat, iti trebuie 2 lucruri

1. Sa stii masina si cum reactioneaza

2. Sa cunosti traficul

Tu stii masina si te cunosti si pe tine
iti mai trebuie adaptarea

Ia 5 ore cu un instructor si te va corecta ala, apoi o sa mergi ca un vis.
Nu fac misto de tine. Ar fi pacat sa "poti" merge mai tare, caci e clar ca poti, si tu sa te cenzurezi

Ai putea si singur, dar, de ce sa iei injuraturi intre timp, eventual tamponari usoare, de ce sa faci asta intr-un an cand ai putea intr-o saptamana.
Vorbesc serios

Edited by Tsunnnami, 21 August 2016 - 17:40.


#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 17:36, said:

focus
Focus, ka , tot un drac
Dai tare si fara grija ca astea sunt masini de tavaleala, si lovite si tot la fel arata

#32
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Tsunnnami, on 21 august 2016 - 17:17, said:

5. Revezi 3. Daca nu ai vizibilitate NU FACI MANEVRA
Pai.... si ce e de facut ? Te rogi poate vine cineva sa iti spuna ca e liber ? Poate e si mai nasol sa intorci/dai cu spatele...

#33
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 17:36, said:

un lucru e clar, nu se poate sofa din reflex ca pe autostrada
a circula cu autovehiculul pe autostrada pe post de conducator auto nu se numeste "a sofa"
de cand exista ACC poti chiar sa dormi in spatele volanului.....:)

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 vimann, on 21 august 2016 - 17:48, said:


Pai.... si ce e de facut ? Te rogi poate vine cineva sa iti spuna ca e liber ? Poate e si mai nasol sa intorci/dai cu spatele...
Te bagi cu tupeu cate un pic


#35
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Pai cand imbatranesti in trafic, prinzi 10 semafoare rosii consecutiv etc. evident ca este o oarecare incrancenare in trafic.

De curand am trecut prin Bucuresti cu treaba, la ora de varf era coada de masini de pe Pasajul Basarabi (efectiv de pe pod) pe Bulevardul Vasile Milea cam cat vedeai cu ochii. De la peronul de tramvai (va imaginati voi cum am ajuns acolo Posted Image ) pana la semafor mai am prins 2 rosii, in conditiile in care nu am  lasat pe nimeni sa intre in coloana, stiind ca mai am de parcurs si prelungirea ghencea in aceeasi plimbare.

Drept urmare, cu asemenea trafic e oarecum normal sa-ti pierzi mintile daca mergi mult pe acolo, si daca te grabesti tot timpul.

#36
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
mai nene, voi chiar existati, pericol public, nu altceva! Adica, cer sfaturi pe softpedia despre condus, mai mare rasul! Ce mama ma-sii, ai luat permisul la Pitesti? Chestia din primul post, cu ala care venea pe mijlocul drumului si tu era sa il lovesti din lateral, nu te-a pus pe ganduri?  Ce cladire este asa mare de astupa o strada intreaga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate