Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Tamponarile iminente si aventurile mele in traficul bucurestean

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
Salutare. Am ras mult timp de oameni care ziceau ca nu baga masina in Bucuresti si circula cu metroul sau ratb-ul datorita nebunilor si nebuniei din trafic. Am crezut ca sunt doar fricosi, pentru ca eu nu am avut evenimente si ma adaptez usor, dar am ajuns sa ma intorc de la munca in fiecare zi cu senzatia asta nasoala, ca ma va tampona cineva. Si se va intampla eventual.

Sunt sofer de multi ani in in capitala locuiesc de mult timp, cunosc toate arterele etc doar ca nu am condus aici pentru ca am lucrat la periferie mult timp. Am circulat doar noaptea sau cand am fost in trecere.

Problema sta in felul urmator, in ultimele 3 luni am avut aprox 30 de evenimente in trafic in care am fost claxonat sau sicanat la cel putin jumatate din ele.
Nu am cum sa spun ca nu este si vina mea, pentru ca circul la ore de varf si sunt nevoit sa traversez 3 cartiere dormitor, berceni-titan-pantelimon, deci desi traficul e mai lejer decat spre centru unde merg toti, aici toata lumea e grabina, inclusiv eu. Daca nu ma grabesc, se gasesc disperati sa ma depaseasca si prin dreapta, si pe linie dubla continua, si regulamentar, doar ca sa nu stea in spatele meu si sa prinda loc la semafor. Nici nu se pune problema sa conduca vreunul economic. Se accelereaza pana in ultimul moment ca sa franeze in 10m brusc inainte de semafor pentru loc in fata.

Va voi da si niste exemple ce imi vin in minte acum:

- Cel mai frecvent e cand sunt masini pe banda 1 din 2 parcate sau pe avarii si semnalizez stanga, iar cel de pe banda 2 accelereaza ca sa nu-i "tai" fata, ca sa prind loc la semafor cumva inaintea lui. Asa presupun ca gandeste, ca altfel nu-mi explic idiotenia cu acceleratul. Avand si eu viteza de multe ori, tot ma bag ca sa nu ajung sa-l pocnesc pe cel care sta pe loc. Ma bag mai ales cand ii vad ca accelereaza, accelerez si eu mai tare ca sa ma incadrez si ma claxoneaza tot ei in spate nervosi ca au fost nevoiti ei sa franeze si nu eu. Dar daca ar lasa toti de la ei sau ar pastra viteza constanta pe care o aveau deja, m-as inscrie lejer de fiecare data, ca altfel nu as mai semnaliza. Eu pe toata lumea las si circul preventiv cand vad ca intentioneaza cineva sa se inscrie in fata mea, le mai dau si flash sa se bage de multe ori. Mai ales in intersectii cand de pe 3 benzi cu marcaje stanga fata dreapta toti vor sa mearga inainte pe o straduta. Sunt mai multi oameni care imi multumesc prin avarii in trafic decat jigodii care ma claxoneaza intradevar.

- Alt exemplu frecvent, cand se circula restrans in trafic la 60kmh si apare un pieton in dreptul trecerii, nici macar nu se face ca intentioneaza sa traverseze omul cand vede ca vin cu viteza masini (asa fac si eu ca pieton), intotdeauna se gaseste cate un disperat sa calce frana BRUSC de zici ca i-a sarit pietonul in fata masinii. Nu am mai intalnit in nici un oras din tara astfel de fenomene paranormale. Ma aduce pe mine si pe cel din spatele meu in risc de carambol cu el ca a auzit la radio ca se dau amenzi mai mari la neacordare de prioritate. Intradevar trebuie sa pastrezi distanta, dar cand toti plecam de la semafor in coloana in demaraj.... se circula restrans orice ar fi. Daca nu dai talpa, ii faci pe altii sa blocheze intersectia in spate.


-Ieseam de pe o alee si aveam cedeaza trecerea, din stanga venea un taximetrist de pe strada cu o banda pe sens, a semnalizat ca face dreapta pe aleea mea, iar eu dreapta pe strada si m-am inscris normal cand l-am vazut ca se baga. Disperat un bolid l-a depasit pe stanga de nici nu l-am vazut de unde a aparul, venea grabit din intersectia semaforizata apropiata, si era sa ma plesneasca fix in spate dupa ce m-am inscris pe jumatate. A franat brusc de la 60kmh langa mine ca sa ma injure si claxoneze in loc sa conduca preventiv sau sa dea un claxon scurt ca vine.

-Pe o artera cu doua benzi pe sens, am plecat de la semafor eu si un camion, eu pe 1 el pe banda 2 tot demara, ceva mai tare ca mine cu masina. Pana la urma l-am depasit normal si am trecut pe banda lui ca urma sa fac stanga in intersectie. Ce m-a mai claxonat 30 secunde disperatul!!! si a pus frana in spatele meu, desi eu aveam liber in fata si nu urma sa franez ca sa se intample ceva. Intradevar ei franeaza mai greu de la greutate, probabil de asta a disperat ca sa pastreze distanta.


-Ieseam dintr-o parcare (cu fata) si urma sa fac stanga. Cum vizibilitatea era zero in dreapta mea de la o cladire, din dreapta venea unul cu viteza fix pe mijlocul drumului si era sa-l plesnesc pe lateral. Nu m-a claxonat, nimic si mi-a vazut botul care inainta milimetric inainte sa-l vad eu pe el.


Alt lucru pe care nu il inteleg, e de ce simte fiecare frustrat nevoia sa vina in dreptul meu daca l-am sicanat eu cu ceva, sa-mi gesticuleze si sa-mi comunice tot felul de lucruri, verbal sau prin semne obscene, desi avem amandoi geamurile inchise, sau eventual sa ma depaseasca si sa-mi puna frana in fata, sau daca ne intalnim la semafor sa incerce sa se dea jos din masina si sa vina la mine.
Azi m-a injurat unul ca am ridicat capul si m-am uitat la el in oglinda cand eram la semafor.

Bai dar astia nu sunt sanatosi la cap? Ma uit pe youtube in China unde se circula haotic PESTE TOT, in intersectii nu se tine cont de semne sau de semafoare, toata lumea ignora trecerile de pietoni si toate, iar la ei tot se poate conduce civilizat fara sa se claxoneze intre ei. Asta pentru ca s-au obisnuit cu haosul. La noi de ce fiecare trebuie sa aiba dreptate si prioritate in tot ceea ce face?

Sunt doar eu in situatia asta? Va rog sa-mi spuneti daca sunt absurd sau vi se intampla si voua frecvent. Stiti cum e vorba aia, cand toti iti spun ca esti nebun, iar tu spui ca esti sanatos, trebuie sa-ti pui un semn de intrebare...
Iar eu deja consider ca un eveniment limita la 3 zile inseamna prea mult, ca riscul e prea mare, iar impactul este iminent, fie intr-o luna sau un an.
Nu am avut accident in viata mea, nici macar o zgarietura, dar daca sofez in fiecare zi in conditiile astea, poate pot empatiza de ce s-au coborat oamenii atat de jos in trafic si practic s-au imbolnavit cu capul de la stres si nervi unii?

Ce sfaturi si solutii imi dati?

Sa reduc viteza? sa-mi fac abonament la metrou?

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
O fi misto sa ai atat de mult timp liber?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai imbatranit cumva? Au aparut noi legi nescrise in trafic, in Ro!

Edited by arab, 21 August 2016 - 16:16.


#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Stai. sa vezi cand apare nero.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Pt bucuresti e un trafic normal

Daca mergi cu viteza nu are nimeni treaba cu tine

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nero doar va zambi condescendent
initiator... traficul in bucuresti nu-i pentru adormiti... daca esti claxonat si injurat inseamna ca ceva nu e in regula cu stilul tau de condus!
sfatul meu e sa-ti perfectionezi stilul... sa nu mai conduci ca o femeie!
aia cu frana la trecerea de pietoni, se intampla...
iar niste table indoite sunt inerente...
de asemenea, mai poti sa-ti iei o masina fara bot!

foarte multi soferasi de provincie se cred ași ai volanului pana sa ajunga sa conduca in bucuresti!... Posted Image

Edited by Nero-d, 21 August 2016 - 16:22.


#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Da  sunt si multi  nebuni dar parca tie prea des ti se intampla...Daca deja  se  dau  oamenii jos din  masina la tine ceva cred ca e in neregula :))

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zi mersi ca nu stai in Ploiesti. Uite ce fain e pe aici

http://www.observato...-la-gara-de-sud

La voi in Buc se circula fain, chiar am fost impresionat placut.

In ultima vreme vad ca bietii sunt indragostiti de podul ala si tin mortis sa il demoleze....

Ca sfat, multa rabdare si  atentie la cel din fata. In rest vata in urechi. Si circuli mai pe langa bordura...

PS: vezi ca spray-urile cu piper sunt ieftine...doar in cazul in care se gaseste unul sa doreasca sa iti modifice look-ul...

La mine aici se circula ca la nebuni....dar te inveti sa iti pazesti tablele...

Vad ca esti baiat finut...inca mai semnalizezi la schimbarea benzii :)..

Edited by bumpocbum, 21 August 2016 - 16:28.


#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Nero-d, on 21 august 2016 - 16:17, said:

nero doar va zambi condescendent
initiator... traficul in bucuresti nu-i pentru adormiti... daca esti claxonat si injurat inseamna ca ceva nu e in regula cu stilul tau de condus!
sfatul meu e sa-ti perfectionezi stilul... sa nu mai conduci ca o femeie!


Pai exista o  "chestie" numita cod  rutier. Cat timp se circula legal si in limita de viteza, hai un  plus 5-10  km/h, restul disperatilor pot sa faca ca toti dracii cat vor...

 bumpocbum, on 21 august 2016 - 16:19, said:

La voi in Buc se circula fain, chiar am fost impresionat placut.



Zau? Cred ca ai mers doar duminica...ce fain poate fi sa stai de 5-6  ori  la un semafor si sa faci 2 km in 15-30 minute?

 bumpocbum, on 21 august 2016 - 16:19, said:

Si circuli mai pe langa bordura...


Cel mai inaplicabil sfat... pe langa bordura , uneori si  pe  B2 chiar, dai numai de masini oprite de-amboulea. Mai mult vei sta ca sa acorzi priopritate sa  le  poti depasi decat  vei merge.
Cel  mai bine este  pe banda din  mijloc atunci cand sunt 3  benzi.

Edited by ipopovici11, 21 August 2016 - 16:30.


#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Acu' nici sa conduci ca si cand Noe insusi si-ar conduce pe ultimul drum juma' din clientii de  pe Arca, loviti de uraganul Katerinqa.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Vezi ca sunt masini speciale pt traficul din bucuresti
Un hint- mici, nervoase, ieftine

Nu dau numele ca se considera reclama

#12
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 petre69, on 21 august 2016 - 16:32, said:

Vezi ca sunt masini speciale pt traficul din bucuresti
Un hint- mici, nervoase, ieftine

Nu dau numele ca se considera reclama

Ford  ka? :))

#13
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 Nero-d, on 21 august 2016 - 16:17, said:

nero doar va zambi condescendent
initiator... traficul in bucuresti nu-i pentru adormiti... daca esti claxonat si injurat inseamna ca ceva nu e in regula cu stilul tau de condus!
sfatul meu e sa-ti perfectionezi stilul... sa nu mai conduci ca o femeie!
aia cu frana la trecerea de pietoni, se intampla...
iar niste table indoite sunt inerente...
de asemenea, mai poti sa-ti iei o masina fara bot!

foarte multi soferasi de provincie se cred ași ai volanului pana sa ajunga sa conduca in bucuresti!... Posted Image
Frumos spus condescendent.Sper ca zambetul este pe masura.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ipopovici11, on 21 august 2016 - 16:26, said:

Zau? Cred ca ai mers doar duminica...ce fain poate fi sa stai de 5-6  ori  la un semafor si sa faci 2 km in 15-30 minute?
Cel mai inaplicabil sfat... pe langa bordura , uneori si  pe  B2 chiar, dai numai de masini oprite de-amboulea. Mai mult vei sta ca sa acorzi priopritate sa  le  poti depasi decat  vei merge.
Cel  mai bine este  pe banda din  mijloc atunci cand sunt 3  benzi.

Da de unde, mi-a luat 2.5 ore sa ajung de la Bagdasar Arseni la Otopeni. Dar imi place stilul vostru. Toata lumea circula tare, schimba benzile brusc dar evita sa dea peste tine. La mine aici daca e unu in paralel cu tine trebuie sa fii foarte atent. Sunt sanse mari sa vireze direct peste tine.
Daca sunt 3 benzi atunci pe centru. Daca nu, e bine sa stai mai pe margine...

#15
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Nero-d, on 21 august 2016 - 16:17, said:

foarte multi soferasi de provincie se cred ași ai volanului pana sa ajunga sa conduca in bucuresti!... Posted Image

Serios? Ce e asa de complicat?
Aia din provincie de fapt ii  compatimesc pe cei din B cand ii vad cum stau cate  5-6  ori la un semafor si fac 30 de  minute  pe 2  km.
Am auzit  pe  la multi asta: vai, in bucuresti e  naspa, e  nu-stiu-cum, eu  nu intru cu  masina acolo. Nu mi s-a  parut  nici cand  am venit prima data.  Dupa  o s aptamana deja  nu  mai aveam niciun stres, stiam toate strazile si  "spilul"  tuturor  intersectiilor. Dupa o  luna stiam  toate stradutele si toate scurtaturile aproape.
Sunt  niste intersectii  banale cum  gasesti  in  orice oras mare, singura chestie e ca-i foarte aglomerat si sunt si multi nebuni.
Eu cred ca se exagereaza.
Asa, si pe tine care  conduci de 3o de ani  in B, daca te bag la prima  vedere in New-york sau  Londra o sa te cam ***  pe tine Posted Image)))
Sau pe  la arcul de triumf din Paris, sa  vezi acolo intersectie naspa,  nu vrajelile din  B. Rodn c u 12 strazi care vin/pleaca din el, nici  macar benzi  marcate in r rond  nu s nt desi-s  vreo 7-8 de toate, si...e  intersectie  nedirijata.  Platesti special  la polita de a sigurare daca vrei sa  te- acopere si-acolo. Acolo sa te vad,  "soferasule" de comuna cu blocuri. capitala... Posted Image)

Edited by ipopovici11, 21 August 2016 - 16:48.


#16
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016

 marcusdefeis, on 21 august 2016 - 16:28, said:

....cand ploua e si mai misto

cand ploua se circula incet si esti mai in siguranta chiar daca faci fix dublu la timp, cel putin pe traseul meu



eu nu circul lent, adormit sau ca femeia, am spus ca m-am adaptat, dar incerc sa conduc preventiv, iar turma in jurul meu parca nici macar nu incearca
eu pe tabla asta am dat bani munciti greu pe salariu mic, nu suport ideea unui accident

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 ipopovici11, on 21 august 2016 - 16:26, said:



Zau? Cred ca ai mers doar duminica...ce fain poate fi sa stai de 5-6  ori  la un semafor si sa faci 2 km in 15-30 minute?


2 km ii faci pe jos in mai putin de 30 de minute. Va doare nasu daca mergeti pe jos distanta asta?

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai pune si ceata, zapada si uneori chiar caldura si frigul excesiv. In B nu o sa gasesti prea des o masina circulata fara zgarieturi macar.

 jack-cuceritorul, on 21 august 2016 - 16:42, said:


cand ploua se circula incet si esti mai in siguranta chiar daca faci fix dublu la timp, cel putin pe traseul meu



eu nu circul lent, adormit sau ca femeia, am spus ca m-am adaptat, dar incerc sa conduc preventiv, iar turma in jurul meu parca nici macar nu incearca
eu pe tabla asta am dat bani munciti greu pe salariu mic, nu suport ideea unui accident


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate