Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

casa cu mansarda sau doar parter?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postionutz_joe2009, on 20 august 2016 - 11:32, said:

E mai ieftin cu mansarda.De ce?

Daca amprenta la sol este aceeasi in ambele cazuri ( situatia la care m-am gandit eu ) e mai scump cu mansarda.
Daca vrei sa mentii constant spatiul locuit, e mai ieftin cu mansarda.

:)

View Postrich1974, on 20 august 2016 - 11:41, said:

daaaaa, e dat dracu de usor de facut mansarda. frate, mansarda este buna pentru climatul oceanic, nu pentru climatuil nostru continental.
si daca initiatorul ne spune si cati oameni vor locui in casa, ii vom spune si de ce suprafata are nevoie.

Nu te supara dar ceea ce sustii tu, adica "casa parter cu terasa all the way", contrazice conditiile climatice de la noi.
Argumentul ar fi faptul ca de-a lungul timpului s-au construit foarte putine case cu terasa in tara asta, asa cum si casele din lemn s-au construit preponderent la munte.
Acoperisul in 2 sau mai multe ape este caracteristic zonei noastre, asa cum acoperisul cu pante foarte inclinate este caracteristic zonelor montane ... se stie de ce .

#20
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

View Postrich1974, on 20 august 2016 - 11:41, said:

daaaaa, e dat dracu de usor de facut mansarda. frate, mansarda este buna pentru climatul oceanic, nu pentru climatuil nostru continental.
si daca initiatorul ne spune si cati oameni vor locui in casa, ii vom spune si de ce suprafata are nevoie.

in casa vom locui permanent un unchi
in concedii o sa stau si eu cu sotia si al nostru copil.

Dupa cum am spus as vrea doar 2 dormitoare sau maxim 3 dormitoare living baie si bucatarie , cred ca m-as incadra undeva la vreo 80-90mp la sol ca parter iar la mansarda nu stiu cum as putea face, momentan inclin spre parter insa citind pe aici vad ca nu e exclus nici mansarda , pana Marti cand ajung la arhitect mai citesc pe forumuri si o sa merg la el cred hotarat cu ce vreau a face

mi-a placut aceasta CASA BRANDUSA
http://www.catalogde...a-brandusa.html

Edited by m_adi, 20 August 2016 - 11:58.


#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stau intr-o zona a Ro unde s-a construit extrem de mult in 20 de ani.Nu exagerez, s-a construit f mult.Case cu parter s-au construit doar cateva ( nici 1% cred).

Eu si mai toate rudele plus cunostine avem f putin mansardat( am pus cateva randuri de caramida, nu murim de cald vara.Cel putin la mine e cam cum e la o casa din bca cu etaj (placa pod) si placata.Mansarda o scoti din izolatie (2 straturi vata plus 1 polistiren intre patrati , e bine si fara AC chiar).Eu mom am doar 2 straturi de vata, tre sa mai pun polistiren intre patrati (am vazut la cineva, e f bine la mansarda)

Cel mai bine pt initiator ar fi sa puna randurile alea de caramida si sa termine doar parterul daca nu are toti banii acum.O va termina pana la urma , imp e spatiul care va fi creat.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 12:04.


#22
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postm_adi, on 20 august 2016 - 11:55, said:

mi-a placut aceasta CASA BRANDUSA

Frumoasa casuta dar :

Nu ai un spatiu tehnic, nu ai camara, nu ai niciun spatiu de depozitare.
Nu ai WC de serviciu. Din experienta iti spun, la 2 dormitoare e foarte util si comod sa ai asa ceva.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am crescut intr-un apartament cu 3 camere, si faptul ca erau 2 bai, a contat destul de mult. si inca ajuta acest lucru, mai ales cand vine lumea buluc la ai mei acasa.

in principiu este util pt locuit o baie de serviciu si ceva spatii de depozitare.

#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mansardat la mine.Nu tre s-o cocoti nici atat.

Daca ma apuc si filmez mai toate casele noi au mansarda chiar daca au parter plus etaj.

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Doar parter

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mansardat la mine.Nu tre s-o cocoti nici atat,eu am caramida pana la nicelul geamurilor(ceva de genul)

Daca ma apuc si filmez mai toate casele noi au mansarda chiar daca au parter plus etaj.

Attached Files



#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postionutz_joe2009, on 20 august 2016 - 11:56, said:

Stau intr-o zona a Ro unde s-a construit extrem de mult in 20 de ani.Nu exagerez, s-a construit f mult.Case cu parter s-au construit doar cateva ( nici 1% cred).

Eu si mai toate rudele plus cunostine avem f putin mansardat( am pus cateva randuri de caramida, nu murim de cald vara.Cel putin la mine e cam cum e la o casa din bca cu etaj (placa pod) si placata.Mansarda o scoti din izolatie (2 straturi vata plus 1 polistiren intre patrati , e bine si fara AC chiar).Eu mom am doar 2 straturi de vata, tre sa mai pun polistiren intre patrati (am vazut la cineva, e f bine la mansarda)

Cel mai bine pt initiator ar fi sa puna randurile alea de caramida si sa termine doar parterul daca nu are toti banii acum.O va termina pana la urma , imp e spatiul care va fi creat.
stiu foarte bine situatia, majoritatea si-au facut case inalte ca "sa moara dujmanii". eu stiu in ce tara traiesc. de asemenea, se exagereaza mult si la suprafete. in schimb, casa trebuie sa fie musai cu fata la drum, chiar daca drumul este la nord.  
pentru initiator, ii este suficient spatiul unui apartament cu 4 camere. gaseste pe net partiuri sau ii trimit cadastrul de la apartamentul meu. am si camara si "doo" bai.

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Conteaza extrem de mult proiectul.Mie unul mi-a placut proiectul asteia alese(vazut mii de proiecte, unele peste  si nu aveam bani , chiar si la asta aveam luminator sus pe hol si a zburat), am micsorat-o cat am putut.In proiectul de baza nu era mansardata.Am vrut neaaparat dormitor si jos si living mare pt a-al putea compartimenta pe viitor cu rigips de ex.Situatia mea.
Acum...ca are 160 sau 200 nu mai conteaza atat de mult la final pt ca daca e ceva mai mare ai cantitati mai mari si automat negociere mai multa.Nu se uita nimeni cand vrei sa cumperi 3 geamuri termopan de ex.La final este f posibil ca una de 150 sa coste aproape cat una de 210 daca are proiect prost, echipa proasta, cantitati mici.

Aaa...ca-i f inalta cu parter si etaj...bani bagati degeaba, merge deja duplex in anumite situatii in banii aia.

Nici eu nu o puteam termina cu banii initiali, planul era sa las mansarda macar la tencuiala.Dar...am reusit intr-un final.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 13:42.


#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Și eu sunt în proces de plan/avize pentru casă.

Parter și atât. Motiv? Am 52 și nu vreau să urc scări.

Ca o observație: celor mai multe planuri de pe net le lipsesc spațiile tehnice, cămară, debara etc. O baie de serviciu este obligatorie, indiferent de numărul locatarilor.

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postrich1974, on 20 august 2016 - 11:16, said:

casa parter cu terasa all the way. o casa parter este mult mai comoda. casa cu mansarda isi fac oamenii imaturi (scuze, dar asta este) care au ramas cu ideea de casa din desenele copilariei. ati observat ca in cartile cu povesti toate casele sunt cu acoperisul inalt? de acolo vine trauma asta. si mai este si ideea ca sa vada lumea ca ai casa inalta, nu stiu daca e cazul de fata.  
si atentie, bca-ul nu are portanta, trebuie sa faci stalpi si grinzi.
Ai spus o prostie mare mare cu " terasa acoperis " care costa cat 2 case la un loc ( daca e facuta ca la carte ) . Amu daca , o faci sa fie facuta ( prost ) iesi mai ieftin dar nu cu mult ca platesti pe partea cealalta ( incalzirea iarna / racirea vara )

View Postrich1974, on 20 august 2016 - 11:41, said:

daaaaa, e dat dracu de usor de facut mansarda. frate, mansarda este buna pentru climatul oceanic, nu pentru climatuil nostru continental.
si daca initiatorul ne spune si cati oameni vor locui in casa, ii vom spune si de ce suprafata are nevoie.
Alta prostie colosala ... cati ani ai nene ?

View Postrich1974, on 20 august 2016 - 13:10, said:

stiu foarte bine situatia, majoritatea si-au facut case inalte ca "sa moara dujmanii". eu stiu in ce tara traiesc. de asemenea, se exagereaza mult si la suprafete....

Stii prost , adica nimic . Pun pariu ca stai in garsoniera , dar esti constructor de " meserie " ....

#31
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcobi1, on 20 august 2016 - 13:40, said:

Ai spus o prostie mare mare cu " terasa acoperis " care costa cat 2 case la un loc ( daca e facuta ca la carte ) . Amu daca , o faci sa fie facuta ( prost ) iesi mai ieftin dar nu cu mult ca platesti pe partea cealalta ( incalzirea iarna / racirea vara )

Alta prostie colosala ... cati ani ai nene ?

Stii prost , adica nimic . Pun pariu ca stai in garsoniera , dar esti constructor de " meserie " ....
Nu stiu cum a nimerit pe aici, frustrarea e mare cand stai la comun si vezi dujmanii ca isi fac case... De cand citesc pe aici nu am mai auzit sa zica vreunul ca cei care fac case cu eraj sunt imaturi, cocalari sau fac case sa se laude la vecini... te intrebi unde cum a crescut...
Dar asa e omul sa critice deciziile altora fara sa argumenteze.
Acum ar trebui sa ne mutam si noi pe auto sa dam cu pietre in aia de isi iau audi sau ce s-o mai purta acuma sa moara dujmanii lui richnustiucum...

Edited by dell99, 20 August 2016 - 13:56.


#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu credeam ca dicutia se axeaza pe relatia  suprafata/costuri...grandomania ?

Cu terasa(gazon si alte nebunii) sus pe casa nu faci mare lucru, costa f mult/pierzi spatiu locuibil deja creat 50%.Intretinere mare in timp, intra in alta gama de utilizatori.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 14:24.


#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fratilor, casa, masina, reprezinta si un anumit statut social, nu poti sa iti faci palat dar tu sa castigi 1000 de ron pe luna. e un dezechilibru. din pacate, vad o gramada de oameni cu statut modest care isi fac niste case mult peste nevoile lor. vorbesc de familii compuse din 2-3 persoane. pur si simplu e vorba de un grad mare de frustrare. si de obicei, femeile au frustrarea asta, ele avand si decizia finala.

#34
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu cred ca sunt diferente de cost semnificative intre constructia cu bca sau caramida. Am trecut si noi prin faza analizei, final la noi casa cu mansarda, 150 construiti, aprox 115 utili, din bca, finisaje medii, acoperis simplu a fost cam 55000 euor. La rosu parca in jur de 35000.

#35
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
În funcție de izolație , o semi-mansardă sau pod scund, pot deveni un tampon termic.
Ca izolație, eu am ales să-mi fac casa din sistem AMVIC. Te muti mai repede si economisești cel puțin pe partea de manoperă, dacă nu si la materiale.
Ca aspect de urbanism, am luat o mică teapa, că nu m-am informat, am neglijat aspectul asta si am făcut cu demisol ( așa am vrut eu, să am juma' de parter în pământ ) si am platit cca 27 de milioane doar pe aspectul asta la urbanism, restul a fost 3 milioane.

#36
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postdell99, on 20 august 2016 - 14:22, said:

Eu nu cred ca sunt diferente de cost semnificative intre constructia cu bca sau caramida. Am trecut si noi prin faza analizei, final la noi casa cu mansarda, 150 construiti, aprox 115 utili, din bca, finisaje medii, acoperis simplu a fost cam 55000 euor. La rosu parca in jur de 35000.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate