Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

casa cu mansarda sau doar parter?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu, mai stiu un garaj pt 3 masini (am locut la adresa resp), e facut din bca(am fost in 2007 cel ce s-a ocupat de toate cele) si e cald in el.Garajul este terminat, neplacat.

Pur si simplu nu-mi pot schimba parerea pt ca simt pe propria piele si-n plus exista si explicatii mai mult decat logice.

Si eu am facut calculul atunci, garaj, bca mai ieftin.La mn nu am mai facut gresala pt ca poate vreau sa-l transform in spatiu locuibil/cladire mansardata(are placa de beton).

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 15:38.


#56
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ionutz_joe2009, on 20 august 2016 - 15:29, said:

.... si-n plus exista si explicatii mai mult decat logice.
Care -s alea ma ?? Zi-le si scoate si fisa tehnica din care sa rezulte ca e cancerigen ! Vorbesti aiurea si scoti mizerii fara sa ai habar despre ce vorbesti .
Una e sa zici ca e parerea ta ca nu-ti place ( ca nu stii cum ) sa construiesti cu BCA si alta e sa afirmi ca BCA ul e cancerigen si ca e mai " prost " decat caramida = aici la ce te referi ? la gradul de termoizolare , la rezistenta , la ce ?
As dori sa ti se baneze contul daca nu esti capabil sa produci dovezile conform afirmatiilor tale !

#57
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Uite :

LAMBDA [W/mK]

Caramida plina (ρ = 2000 kg/mc)   = 0,6
Caramida termoizolanta (ρ = 950 kg/mc)  = 0,15-0,25
Ytong = 0,13

Fiecare alege ce crede ca-i mai bun.
Chestia cu cancerul era legata de azbest, aluminu ...s-a mai discutat aici.

Edited by argonaut, 20 August 2016 - 15:39.


#58
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 cobi1, on 20 august 2016 - 15:37, said:


Care -s alea ma ?? Zi-le si scoate si fisa tehnica din care sa rezulte ca e cancerigen ! Vorbesti aiurea si scoti mizerii fara sa ai habar despre ce vorbesti .
Una e sa zici ca e parerea ta ca nu-ti place ( ca nu stii cum ) sa construiesti cu BCA si alta e sa afirmi ca BCA ul e cancerigen si ca e mai " prost " decat caramida = aici la ce te referi ? la gradul de termoizolare , la rezistenta , la ce ?
As dori sa ti se baneze contul daca nu esti capabil sa produci dovezile conform afirmatiilor tale !

Scot mizerii, dar nu am ac si am 22 -24 de grade max pe timp de vara.

Parerea mea e ca va place sa bagati banii in izolatii in loc sa faceti din caramida.Cine zice ca face economie...e departe de realitate cand bca e usor mai ieftin decat caramida.In plus , pe la mine pe aici nici babau nu mai face din bca(fac un balcon sau te miri ce pe la exterior(gard)/vad imediat chitrosenia miros de la 500 de metri, uneori chiar nu-si are rostul).

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 16:00.


#59
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008

 maxtron_69, on 20 august 2016 - 14:33, said:


De ce e diferenta asta? Poti explica un pic cum e cu urbanismul?
Daca te informai, schimbai casa?

Dacă știam , nu făceam demisol, adică practic , având terenul în pantă , am ales să sap în teren astfel încât o parte a casei a intrat cca 160 cm în pământ , am declarat demisol la Inspectoratul pentru construcții și am plătit în consecință.
Dacă aș fi urcat fundația nu plăteam atâta  taxa.


#60
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce legatura are una cu alta ??
Tu , inainte sa mai postezi , adu dovezile in sprijinul afirmatiei tale cum ca BCA-ul e cancerigen si apoi putem continua .

P.S Si eu am casa din ytong de 40 fara termosistem si la suprafata de 300mp platesc incalzirea iarna la fel ca vecinu cu casa de caramida la o suprafata de 150 mp , aceeasi temp interioara , permanent . Si n-am facut cancer !

Edited by cobi1, 20 August 2016 - 15:45.


#61
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ca idee, nici gardul nu e din bca la mine.Nu-ti voi cumpara o casa din bca, am locuit in una facuta in 96 si stiu care-i diferenta in realitate.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 15:48.


#62
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ionutz_joe2009, on 20 august 2016 - 15:47, said:

Ca idee, nici gardul nu e din bca la mine.Nu-ti voi cumpara o casa din bca, am locuit in una facuta in 96 si stiu care-i diferenta in realitate.
Gardul nu se face din BCA !
Diferenta nu o stii ca daca ai sti-o ai tacea malc .

#63
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai da, plateste mai mult decat mine la gaze iarna , e mai cald decat la mine cel putin la parter in conditiile in care ambele sunt placate cu acelasi polistire si cam acelasi geam termopan (suprafata de geam termopan e cam acolo la ambele).Singura diferenta o face caramida, alta diferenta nu vad de unde.Nu vb din calcule, nici nu ma intereseaza(vb pt ca am stat 20 de ani in casa din bca, cativa in casa din caramida) dar daca vine acum la mine sa-mi spuna ca bca (mai ales cel normal) izoleaza mai bn decat caramida il dau afara pe poarta cu tot cu oferta  cum l-am mai dat pe unu cu o tabla falsificata.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 18:57.


#64
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 m_adi, on 20 august 2016 - 08:37, said:

as vrea sa imi fac o casuta formata din 2 dormitoare 1 living baie si bucatarie.

am cateva intrebari despre asta :
1-Care din cele 2 variante se construieste mai ieftin ?
2-Iarna e vreuna din ele mai calduroasa ?
3-Caramida Porotherm sau BCA , ce ati alege?
4-cam cat ar costa constructia la rosu si cat cu finisaje pe metru patrat , ca sa am si eu o idee estimativa atunci cand ma hotarasca daca e sa fie cu mansarda sau doar parter


multumesc anticipat
3. Parerea mea este sa mergi pe BCA Ytong de 50 cm http://www.ytong.ro/Ytong_A+.php .

#65
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cam dubios, nu inteleg de ce Ytong nu se foloseste si la noi.S-au facut decat aici in localitate 10-12 mii de case (cu firme, investitori, etc) si n-am vazut nici macar una.Sunt oameni cu milioane de euro si au facut din caramida desi puteau face din materiale mult mai scumpe din mom ce au cumparata aplice de 2000 euro bucata sau geamuri securizate etc.

Proiectantul la care am facut proiectul are casa din caramida, mai are un cartier la vanzare tot pe caramida.

Cum se explica?

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 19:13.


#66
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Poate la " voi " nu se foloseste Ytongul . In Ardeal e la mare cautare .
P.S. Nu e mai scump ca si caramida porotherm la suprafata construita . E  si mai usor si are proprietati termoizolante mult mai bune ca orice caramida , in fapt Ytongul de 50 cm nu are nevoie de termoizolatie suplimentara din polistiren . Cu Ytong se construieste mult mai usor si mai repede decat cu caramida porotherm . Avantaj la tencuit tot Ytongul il are , max 1cm grosime pe cand la caramida ... La fel si la taiere canale pt traseele de curent /sistemul de incalzire etc . Numai plusuri pt Ytong dar adevarul este ca lumea habar nu are si de aceea si reticenta => parerea mea e ca acei oameni care sustin ca Ytongul nu e bun , fara sa se documenteze sau sa lucreze cu acest material , nici nu merita luati in seama !

Edited by cobi1, 20 August 2016 - 19:21.


#67
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La noi chiar nu se foloseste, eu ma uit mereu cand apare cate o casa.Sunt oameni care dau 7000-8000 roni pe un mesteacan de ex.

In schimb , se mai merge pe lemn uneori.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 19:24.


#68
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Pe structură metalică nimeni?

#69
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am avut 2 -2.5 cm tencuiala, din cate stiam nu e recomandata sub 2 2.5 , dar...Eu de ex o puteam scoate si la 1.5, dar nu am vrut, citisem in jur de 20 mm minim.

Edited by ionutz_joe2009, 20 August 2016 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate