Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

DESPRE ANVELOPE

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
17790 replies to this topic

#9307
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Stiti vreun site de anvelope unde sa scrie ce DOT au ?

#9308
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La Sigemo am vazut ca scrie an fabricatie anvelopa.

#9309
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
E-pneu are dot afisat.am luat azi de la ei continental, 2017

#9310
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 CGDBZ, on 27 mai 2017 - 12:11, said:

Stiti vreun site de anvelope unde sa scrie ce DOT au ?

Eu am cumpărat Michelin CrossClimate-urile mele de pe besttires.ro și, înainte de a le comanda, am vorbit pe chat cu un operator de-al lor care era on-line și l-am întrebat despre DOT. Când am primit anvelopele prin curier, m-am uitat imediat la DOT înainte să le plătesc și am constatat că era același cu cel comunicat de operator.

#9311
illluminatus

illluminatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2017

 flomelomanul, on 27 mai 2017 - 16:17, said:

Eu am cumpărat Michelin CrossClimate-urile mele de pe besttires.ro și, înainte de a le comanda, am vorbit pe chat cu un operator de-al lor care era on-line și l-am întrebat despre DOT. Când am primit anvelopele prin curier, m-am uitat imediat la DOT înainte să le plătesc și am constatat că era același cu cel comunicat de operator.

Cum ti se par anvelopele CrossClimate ? Am citit aici că sunt anvelope de vară care pot fi folosite legal si iarna . In altă parte am citit că sunt defapt anvelope de iarnă .

#9312
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Sunt foarte mulțumit de ele.
Uite aici topicul dedicat lor, cu toate părerile pro și contra:
https://forum.softpe...e#entry21049731
Găsești acolo și comentariile mele referitoare la anvelope.

#9313
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Michelin CrossClimate este anvelopa de vara, cu marcaj M+S, care poate fi folosită și iarna, pe zapezi ușoare. Nu e de iarna, nu e all-seasons

#9314
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asa este:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YO0zyQh2l3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9315
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 BlueHazard, on 04 iunie 2017 - 17:48, said:

Michelin CrossClimate este anvelopa de vara, cu marcaj M+S, care poate fi folosită și iarna, pe zapezi ușoare. Nu e de iarna, nu e all-seasons
Tre' sa recunosc, dac-au reusit sa convinga oamenii de ineptia asta, cei de la Michelin au un marketing genial.

#9316
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
au ajuns anvelopele
Hankook 175/65 R14 KINERGY Eco K425 82T

sunt o.k., am prins si o zi de ploaie, franeaza bine. ciudat de late spatiile dintre riduri, ma gandeam ca o sa adun toate pietricelele de pe drum, momentan nu a fost cazul. anvelodrom, dot saptamana 20 de anul asta. trei cauciucuri au avut 7.05kg, unul 7.10, ceea ce, zic eu, e excelent.

Attached Files



#9317
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Sal all, îmi poate descifra cineva, va rog, acest DOT din poza ??? Mulțumesc anticipat.

Attached Files



#9318
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
@floryn-dof, DOT-ul complet e pe partea cealalta.
Doar atat iti pot spune: anvelopa e produs la fabrica Debica din Polonia.

 Barboso, on 04 iunie 2017 - 18:00, said:

Tre' sa recunosc, dac-au reusit sa convinga oamenii de ineptia asta, cei de la Michelin au un marketing genial.
He he, asa este. :lol:

 slai, on 04 iunie 2017 - 18:15, said:

au ajuns anvelopele
Hankook 175/65 R14 KINERGY Eco K425 82T

sunt o.k., am prins si o zi de ploaie, franeaza bine. ciudat de late spatiile dintre riduri, ma gandeam ca o sa adun toate pietricelele de pe drum, momentan nu a fost cazul. anvelodrom, dot saptamana 20 de anul asta. trei cauciucuri au avut 7.05kg, unul 7.10, ceea ce, zic eu, e excelent.
K425 sunt excelente, din feedback-urile primite de la clienti. Hankook se ridica incet-incet. Sunt Made in Hugary, cumva?

#9319
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 floryn-dof, on 07 iunie 2017 - 07:23, said:

Sal all, îmi poate descifra cineva, va rog, acest DOT din poza ??? Mulțumesc anticipat.
Pe partea cealalta, te-ai uitat?

#9320
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Nu m-am uitat ptr că trebuie să dau roata jos și nu am avut timp. O sa mă uit și pe partea cealaltă dar se anunță ploi. Va mulțumesc tuturor ptr sfaturi.

#9321
dan_baciu

dan_baciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.02.2012
Pe cealalta parte a masinii nu a rotii.

#9322
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
😂😂E gluma sau sfat ?? 😂😂 Logic că pe partea cealaltă a roții, adică pe dinăuntru...

#9323
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

 illluminatus, on 27 mai 2017 - 22:37, said:

CrossClimate

Hype-ul asta cu CrossClimate , desi uneori e enervant, are si-o parte buna: mai desfunda mintile, multi incep sa gandeasca realist, sa-si dea seama ca Romania, cu aia cativa km pisati de autostrada, nu-i un circuit de F1 dintr-un capat in altul, cu viteze medii de 240/h; si ca nici zapezi infricosatoare nu-s la tot pasul.

Adica nu toti au nevoie de Pirelli PZero vara si de senile/cauciucuri cu tinte iarna.

In plus ritualul schimbarii cauciucurilor toamna si primavara o devenit ceva aproape religios.
Barbosso l-a descris f frumos aici https://forum.softpe...4#entry21041591
Ar trebui sa se instituie doua zile ne-lucratoare prin lege, una la sf. de oct., alta la inceput de apr. Posted Image  

In fine, asa suntem noi astia din Est, tinem la tigaile noastre, ca suntem descendentii scitilor, aia care erau ingropati calare pe cal, in armura, cu toate armele, trusa de scule si cu nelipsita bormasina-n mana forever. Posted Image
Megiesii nostri rusi, inainte de a se urca in avioane la razboi, salutau uneori avionul de lupta ca pe-o fiinta vie. Frumos.
Astia suntem, Posted Image brava noua, nu tre' sa ne fie rusine. Nu pentru asta.

..............................

Deci, pentru cei interesati de All-Season modern, mai "de vara", dar cu care sa nu te faci de kko/amenda iarna, exista o alternativa cel putin la fel de interesanta: Pirelli Cinturato AllSeason.

Aparute in 2014-2015, nu cred c-a auzit multa lume de ele, si-i pacat.
Ce-i drept, n-au batut toba ca Michelin.
Marketing dar si info interesante aici http://www.motorvers...ll-season-tyre/


Plus-uri:

- aderenta B pe ploaie, ca si CrossClimate+   (cat ziceati ca-i viteza medie pe sosele in Ro? )

- proiectate cu accent pe rezistenta anti-acvaplanare, v. desenul benzii de rulare

- au varianta Seal Inside (nu am luat-o, n-am mai facut pana de 7 ani)

- mai ieftine, in plus am prins si o promotie aici in FR (pt 2 cauciucuri de 17, deci 2 x 90eur + ~35eur montaj, Pirelli imi da 50 euro inapoi... ce sa  mai ceri... sar'na Pirelli)

Fix astea-s https://www.anvelope...r17-94-w-xl.htm

Le-am tinut vreo 250km pe fata (timp in care m-au uimit cu linistea de catedrala), dupa care le-am zburat pe puntea spate, ca sa uzez Conti SportCo3 din fabrica.
Deci nu pot sa dau un verdict, si nici n-o sa zic ca-s mai bune ca CC la toate aspectele , de vreme ce nici macar n-am avut CC
Si nici n-o sa intru in discutii pro si contra cu trolii ariei Auto (apropo, Barbosso si echipa, poate chiar ar trebui sa va mobilizati oleaca...)

Atata zic: la cerintele mele (mers mai infipt, dar: -2...18grC in aceeasi zi iarna, ploi torentiale pe autostrazi , incl la <7grC, zapada 2cm odata la 3 ani) sunt fix ce-mi trebuie.
Si-s o alternativa f interesanta la CC
Attached File  20170522_120149.jpg   298K   38 downloads

Edited by zveroboi78, 08 June 2017 - 12:50.


#9324
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Poate nu ai auzit de:
https://en.wikipedia...cle_Maintenance

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate