Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

DESPRE ANVELOPE

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
17824 replies to this topic

#11413
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,753
  • Înscris: 29.10.2017

View Postburkina, on 16 ianuarie 2019 - 02:31, said:


Ia Kleber cu B la aderenta, ca sa fii fancy si trendy.

De ce sa iei cu A? Ce, esti prost? Posted Image

Cum de ce, pentru ca plm.

https://www.anvelope...205-55r16-91h-1

Grad de aderenta: A

Ala e doar indicele de franare pe umed, scopul unei anvelope allseason/all weather e sa poti merge in siguranta tot anul indiferent de vreme

http://www.tyrerevie...n-Tyre-Test.htm
Cand au testat bridgestone-ul asta 005 la AutoBild a iesit pe ultimul loc, asta pentru ca nu e bun pe zapada/gheata

Culmea, in testele facute de ei (bridgestone) invingea michelin crossclimate+ in toate testele :)

#11414
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
'Dăcat' 60% in plus diferenta pe aceeași dimensiune.

#11415
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

View Poststalker2142, on 16 ianuarie 2019 - 08:04, said:



Ala e doar indicele de franare pe umed, scopul unei anvelope allseason/all weather e sa poti merge in siguranta tot anul indiferent de vreme

http://www.tyrerevie...n-Tyre-Test.htm
Cand au testat bridgestone-ul asta 005 la AutoBild a iesit pe ultimul loc, asta pentru ca nu e bun pe zapada/gheata

Culmea, in testele facute de ei (bridgestone) invingea michelin crossclimate+ in toate testele :)

Tot de pe site-ul ala, acelasi cauciuc, aceeasi publicatie, test preliminar inainte de testul complet:
- locul 1 din 27 (!) la teste pe ud / uscat (fara zapada)

http://www.tyrerevie...re-Shootout.htm

V. paragraful 3

Edited by zveroboi78, 16 January 2019 - 21:05.


#11416
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu m as descurca cu anvelope allseasson. Singura diferență ar fi că alea 10 dați pe an de mers la limita m as tempera și aș merge încet. Nu conduc sportiv, am perioade când merg tare și acolo uneori o anvelopa dedicata face diferența.

Cu mașina și anvelope de iarna noi calitative reușeam fara probleme sa ies de pe strada cu zăpada in timp ce vecinii trebuiau împinși să iasă. Toate mașinile tracțiune față.

O anvelopa super buna face diferența în alea 2-3 dați pe an. In rest nu este nici o diferență. Daca îți adaptezi stilul de mers la condiții atunci nu merita luat cele mai performante anvelope.

#11417
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
E vorba de clima mainly si de ocupatie. Daca faci tara-n lung si in lat, e de inteles sa vrei dedicate. Daca traiesti in zone de campie unde iarna e foarta blanda, cume  cazul meu de ex., anvelopele de iarna sunt un moft. Daca traiesti in California sau Malaga...

#11418
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,753
  • Înscris: 29.10.2017

View Postzveroboi78, on 16 ianuarie 2019 - 21:03, said:

Tot de pe site-ul ala, acelasi cauciuc, aceeasi publicatie, test preliminar inainte de testul complet:
- locul 1 din 27 (!) la teste pe ud / uscat (fara zapada)

http://www.tyrerevie...re-Shootout.htm

V. paragraful 3

Da, il stiam, intradevar sunt bune pe uscat/umed...dar din nou zic ca nu ar avea logica sa iau o anvelopa allseason buna vara si slaba iarna.
Prefer sa sacrific din performanta de vara ca sa fie bune si iarna pe zapada/gheata

#11419
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Anvelopele de iarnă pot fi vechi sau cu o valabilitate extrem de redusă chiar dacă sunt nou cumpărate din magazin. Titi Aur explică faptul că valabilitatea unui cauciuc este de maxim cinci ani. Cauciucul nou, scos din cuptor, are aderența cea mai bună. Pe măsură ce trece timpul, aderența cauciucului, fără să fie uzat, scade. Dar normal că îl folosești și la un an și la doi ani și la trei ani, dar niciodată mai mult de cinci ani. Deci dacă a trecut de cinci ani, chiar dacă e nepus niciodată pe mașină nu mai trebuie folosit, a declarat Titi Aur pentru DCNews

#11420
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
n-are valoare ce spune el, nu e chimist ca sa spuna asa ceva.

#11421
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,753
  • Înscris: 29.10.2017
Daca te uiti pe recomandarile producatorilor de anvelope, majoritatea zic ca  "10 years is a maximum"

#11422
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
10 ani o fi maxim, dar daca mergi cu ele in loc sa le tii in magazie, isi pierd floarea dupa 4-5 ani oricum, chiar mai repede in functie de cati KM faci. Poti sa le faci slickuri si intr-o luna daca insisti. Chiar si intr-o zi lol.

#11423
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,753
  • Înscris: 29.10.2017
Era vorba de anvelopele cu rulaj putin, care nu au ajuns la markerii de uzura...dilema fiind la al catelea an sa fie trase pe dreapta

#11424
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Iti dai seama singur ca nu mai au aderenta pe care o aveau. Cand nu isi mai fac treaba, le schimbi.

#11425
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Un coleg de munca a schimbat anul trecut anvelope din 2000. Masina era un Opel astra H din 2006.

#11426
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Plm, le mai tinea un an-doi, faceau 2 decenii. Unele chestii imbatranesc ca vinul.

Edited by burkina, 22 January 2019 - 08:16.


#11427
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pentru drumuri acoperite de zapada si gheata, cele mai bune cu care am mers sunt Nokian Hakkapeliitta 8. Nu se compara cu ale mele, Nokian WR D4.

Aderenta super, chiar si la viteze de 80-90, cu curbe, coborari si urcusuri.

Le am acum pe un Peogeot 108 închiriat si imi fac treaba cu ele prin Norvegia(Narvik).



#11428
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
La noi parca nu e voie cu tinte daca nu e polei sau zapada mare....

#11429
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu stiu, dar la noi nu prea vad zone unde ar fi util si necesar asemenea gume fara sa le tot schimbi.



Plus ca asfaltul la ei este mai calitativ din ce stiu.

Ideea e ca nu ma asteptam sa imi faca viata asa de usoara pe o masina de oras niste anvelope.

Edited by qew, 23 January 2019 - 13:27.


#11430
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Am un Focus Mk3 din ian. 2013 si in oct. 2013 am pus Nokian WR A3 205/55/16 (made in Finlanda), in toamna trecuta ma intrebam daca sa le mai pun pe masina sau sa cumpar altele. Suprafata de rulare arata bine, facusem cu ele aprox. 40.000 km. M-am riscat si le-am pus pe masina.
Pina la ora actuala nu am avut probleme.
Stau in Italia, in 20 dec. am venit in concediu in Romania. Pe 27 dec. am fost la Poiana Brasov, a nins destul de bine acolo in perioada aia. De acolo am fost si la Azuga, zapada la greu. Pe 2 ian. m-am intors in Italia, in zona unde stau a nins aproape in fiecare zi.
Urmatorul cauciuc de iarna va fi tot Nokian (made in Finlanda).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate