Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Constructie casa fara firma

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Se mai poate construi o casa in regie proprie,acum in 2016?
Am auzit ca se poate trage curent electric la teren,chiar inainte de a incepe constructia .
Cum,cu ce acte,cum se numeste aceasta operatiune?
Peicizez ca nu am stalp la teren ci cam la 30 metri .
Vecinul nu vrea sa-mi dea ,cineva mi-a zis ca a facut asa,dar avea stalp in fata teren,si a costat sub 200 lei,au venit de la EON,si i-au pus pe stalp un contor si o priza.
Aveti idee cat va costa?

Multumesc

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Un coleg de serviciu a solicitat la enel un bransament trifazic;cost total 3500lei tip [organizare de santier].Dupa toata treaba si-a dat seama ca de fapt l-au tepuit cei de la o firma capusa,care au executat lucrarile;practic a triplat pretul.
In concluzie,cauta un electrician autorizat ,care iti poate face dosarul/proiectul si eventual lucrarea cat mai ieftin.Cred ca preturile difera f mult de zona si de tipul bransamentului (monofazic/trifazic).Colegul meu a optat pt trifazic pt ca este un tip care tot timpul bricoleaza cate ceva.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
La mine, 4000ron de peste drum.
Depinde de multe variabile, asa ca vorba colegului, cauti electrician/firma si intrebi.
La distanta aia trebuie musai stilp, care costa (dar aerian e interzis de o vreme, dar se mai pun ici-colo...) sau ingropat.
Se pare ca exista posibilitate de definitiv din prima, dar nu sint sigur.
Vezi ca e un topic "bransamente electrice" unde da consultanta @anaki.

Edited by viotl, 10 August 2016 - 18:58.


#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
In 2014 mi-am cumparat un teren. Intravilan. Arabil. Nici gard n-avea, era in camp. Pe el aveam stalpul meu si bransament trifazic tras de vechiul proprietar. S-au cam mirat astia de la Electrica in momentul in care am fost sa preiau abonamentul, dar n-au avut ce face. Deci, cumva se poate.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Schimbarea proprietarului abonamentului,se poate face si online;important este ca adresa respectiva sa existe, in evidenta electricistilor astia ..,. bransata  si tipul de bransament.

#6
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 viotl, on 10 august 2016 - 18:58, said:

La mine, 4000ron de peste drum.
Depinde de multe variabile, asa ca vorba colegului, cauti electrician/firma si intrebi.
La distanta aia trebuie musai stilp, care costa (dar aerian e interzis de o vreme, dar se mai pun ici-colo...) sau ingropat.
Se pare ca exista posibilitate de definitiv din prima, dar nu sint sigur.
Vezi ca e un topic "bransamente electrice" unde da consultanta @anaki.
Deci inainte de a incepe constructia sa am bransament definitiv?
Meseriasii au nevoie de curent electric.

#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am inteles ca nu se mai trage curent pentru "organizarea de santier", ci va fi tras definitiv, mai rar inainte, pentru ca la capitolul acte, se cere facuta receptia lucrarilor si sa ai tabloul montat. Daca ai asa vecin binevoitor, nu-ti ramane decat varianta generatorului.

Edited by St3garu, 11 August 2016 - 00:28.


#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De cand nu se mai permite organizare de santier?!... Colegul meu s-a bransat anul asta in iunie...Si eu am avut initial organizare de santier.Regula este simpla:cutie cu inpamantare ,contoar,sigurante si minim 1 buc priza.Dupa priza nu-i intereseaza(pe cei de la electrica mai ales)ce si cum...Din pacate se gasesc [firme autorizate] care cer dosar autorizare instalatie,s.a.m.d.
A... sa nu uit;nu mai vor instalare contor direct pe stalp ci cutii (sau cum se numesc)montate langa stalp(in caz ca se schimba stalpul)...
Totul este sa gasesti omul potrivit.
Daca cineva a fost prin vre-o localitate cu turnulete,sigur a vazut contoarele montate la 4m inaltime pe stalpi si de acolo cablul de bransament pana la turnulete...insa acolo nu se baga decat mascatii...nu firmele capusa.

Edited by gcom61, 11 August 2016 - 07:27.


#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Odata ce ai autorizatia de construire poti sa-ti faci bransament la curent . Poti construi in regie proprie dar un diriginte de santier tot trebuie sa ai , care la fiecare din etape sa dea ok-ul .
Bransamentul costa in functie de distanta fata de stalp si de reteaua existenta in zona .

Edited by cobi1, 11 August 2016 - 08:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate