Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

mintit CV

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
GodfatherCR

GodfatherCR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.02.2008
Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cauza ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar defapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Un angajator inteligent nici nu-ti citeste CVul. Din cateva intrebari isi da seama daca stii meserie.

#3
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016
In toate situatiile mai devreme sau mai tarziu te dai de gol. Daca minti ca ai absolvit cursuri fara sa treci pe acolo o sa-ti ceara diplomele, daca treci ca ai vechime si te pun sa faci ceva ce tine de meseria ta iar te dai de gol. Nimeni nu se naste invatat ca sa treaca date false in CV

#4
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Poti sa minti,dar daca iti cere diploma?

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In ce domeniu este vorba?

#6
Ashteroff

Ashteroff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2015
Exact...sau te testeaza 2-3 saptamani. CV-ul e doar orientativ, degeaba scrie acolo ca ai zeci de diplome si cursuri absolvite, daca nu-l convingi pe angajator ca reusesti sa-l ajuti sa faca bani, degeaba.N-o sa puna diplomele tale pe peretele firmei si sa-ti dea salariu pe baza alora.

#7
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016

 Chifteluta, on 10 august 2016 - 15:16, said:

Un angajator inteligent nici nu-ti citeste CVul. Din cateva intrebari isi da seama daca stii meserie.
Bine spus sau si mai tare, nici macar nu cere CV la angajare... baga concurs si vede pe urma cine se descurca si cine nu. Abia pe urma cere diplome si alte dracii ca sa-ti faca formele de angajare. Referitor la anii in munca ... sa fim seriosi.... poti sa muncesti 20 de ani fara sa stii sa faci nimic.

Edited by macarony1980, 10 August 2016 - 15:22.


#8
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
poti sa minti cat vrei chiar nu verifica nimeni ce scri acolo
cv-ul e doar prima faza. rar e eliminat cineva din cauza cv-ului. defapt trb sa fi cam idiot sa nu treci de faza cu cv-ul=))
faza a 2a e interviul. si acolo poti sa minti cat vrei numa ca aici trb sa fi capabil sa minti omul in fata si nu toti pot asta. la interviu trb sa ai carisma.
si ultima faza e testarea. in fuctie de ce lucrezi angajatorul isi da seama daca esti bun pt el dupa ce te pune la lucru. de la 5 minute la cateva zile in cazul muncii fizice

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Nimeni nu mai angajeaza si tine dupa perioada de proba dupa CV prezentat. CV este folosit la triere sau ca o carte de vizita. Daca angajatorul are multi candidati citeste inainte CV si cheama pe cine vrea el iar daca are o recomandare cere CV inainte pentru a sti cu cine sta de vorba. CV este o carte de vizita mai mare si mai detaliata dar nu o poveste a vietii.
In principiu nu este bine sa minti in CV ca minciuna aici are picioare foarte scurte... in fiecare domeniu "patronii" se cam cunosc si se invart in aceleasi cercuri. In general lumea e mica si nu dau mai mult de trei luni pana se afla ca ai mintit in CV. Daca vine in vizita tocmai ala unde ai lucrat tu si nici macar nu il cunosti ?
Plus ca acum cu facebook, link si toate prostiile unde isi pun romanii viata, se uita pe profilul tau si vede ca nu ai nici o legatura cu ala din CV ...cum am spus lumea e mica si riscul mare. Daca vrei sa te mai bage careva in seama sau sa nu te faci de ras mai bine nu minti grav in CV .
Acum depinde de domeniu, de responsabilitatea postului si de lege ... nu poti fi arhitect, contabil, psihlog, medic, sofer sau cine stie cate meserii fara parafa/permis sau inscrierea intr-o chestie a lor unde nu intri fara acte clare ...
In rest scrii ce vrei ca nu e declaratie pe propria raspundere la notar, e o foaie pana la urma ...

Edited by superm, 10 August 2016 - 15:32.


#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Poti minti in CV, dar ai grija ce scrii ca s-ar putea sa te dai de gol. De preferat sa zici adevaraul chiar daca iti scad sansele. Daca vrea sa te angajeze, te va angaja chiar daca cv-ul e mai chel.

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Intr-un CV se poate minti in legatura cu orice.

Tocmai de aceea are valoare relativa pentru angajator. Evident, vei fi prins in cel mai scurt timp.

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 superm, on 10 august 2016 - 15:28, said:


In principiu nu este bine sa minti in CV ca minciuna aici are picioare foarte scurte... in fiecare domeniu "patronii" se cam cunosc si se invart in aceleasi cercuri. In general lumea e mica si nu dau mai mult de trei luni pana se afla ca ai mintit in CV. Daca vine in vizita tocmai ala unde ai lucrat tu si nici macar nu il cunosti ?


Sunt domenii in care daca nu minti nu te cheama la interviu. Un interviu ratat e o sansa irosita! In zilele noastre ai obligatia sa nu irosesti nici o ocazie altfel poate iti ia locul altul mai prost decat tine! In 3luni pana se prinde patronul(daca) ca tu l-ai mintit, poti invata meserie la locul de munca! Stiu persoane care au mintit ca au experienta, altfel nu-i chema la proba practica, au trecut de proba fiind usoara, iar acum sunt egalii celor care chiar stiau meserie cand s-au angajat. Vorbesc de meserii care nu necesita studii superioare ci doar experienta practica. La inceput patronul oricum te pasuieste, te lasa mai usor fiind in primele zile de acomodare. Daca esti baiat destept si te adaptezi repede poti reusi.

#13
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Chifteluta, on 10 august 2016 - 15:16, said:

Un angajator inteligent nici nu-ti citeste CVul. Din cateva intrebari isi da seama daca stii meserie.

 andutza15, on 10 august 2016 - 15:24, said:

poti sa minti cat vrei chiar nu verifica nimeni ce scri acolo
cv-ul e doar prima faza. rar e eliminat cineva din cauza cv-ului. defapt trb sa fi cam idiot sa nu treci de faza cu cv-ul=))


Fara cv imi poate spune vreunul dintre voi cum ajunge la interviu cu angajatorul?

In afara de cazurile in care e trimis de cineva pe scurtatura sau e unul dintre cei 3 care au aplicat la jobul ala.

Cv-ul e cartea ta de vizita, e oferta ta de vanzare. Tu iti vinzi acele servicii. Tu si inca vreo 156 altii. Cum ajungi tu in cei 10 chemati la interviu, FARA cv??

#14
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Olteanul_sfios, on 10 august 2016 - 15:42, said:

Intr-un CV se poate minti in legatura cu orice.

Tocmai de aceea are valoare relativa pentru angajator. Evident, vei fi prins in cel mai scurt timp.

Pe bune? stiu pe cineva care a fost atat de convingator incat in scurt timp a devenit om de baza in firma. Dar evident voi v-ati nascut direct invatati  cu studii superioare si ati fost direct incadrati in munca datorita meritelor din facultate...

Edited by sandu222, 10 August 2016 - 16:04.


#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Un angajator inteligent nici nu-ti citeste CVul. Din cateva intrebari isi da seama daca stii meserie.
Asa am patit eu.
L.E. A nu se interpreta ca am mintit ceva...doar ca am stat de vb cu ei. Culmea, lucram si pentru un proiect de-al lor la o alta firma ( subcontractori ). Posted Image

Quote

Pe bune? srtiu pe cineva care a fost atat de convingator incat in scurt timp a devenit om de baza in firma
E si normal, cand toti celalti sunt mai prosti decat invididul cu pricina e normal sa se intample asa. Nu de alta,dar oricum majoritea sunt creduli.

Quote

Fara cv imi poate spune vreunul dintre voi cum ajunge la interviu cu angajatorul?
Mail. Trimit actele necesare si daca ii arde buza si esti printre sigurul disponibil, nu mai e nevoie de CV.

Edited by tehnics, 10 August 2016 - 16:09.


#16
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 GodfatherCR, on 10 august 2016 - 15:08, said:

Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cauza ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar defapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)
ca idee, toata lumea infrumuseteaza cv-ul. Incearca sa il faca, cat mai atragator, sa se diferentieze din masa de aplicanti prin ceva. astfel incat citirea cv-ului sa nu para o pierdere de timp pentru recrutor.
Normal ca poti sa minti in cv dar conteaza cum o faci. Nu mintii ca ai calificari pe care nu le ai. De exemplu nu spui ca ai permis cat C daca nu ai. Nu spui ca ai diploma daca nu ai. Asemenea minciuni iti descalifica orice, dar ORICE alta calitate ai avea.
LA ce poti mintii sunt lucrurile pe care deja le ai, le stapanesti. Cunoasterea limbii straine de la inceptor la conversational, de exemplu. si nicidecum una pe care nu o stapanesti deloc. Poti sa ridici un pic nivelul la experienta cu lucrul pe calculator, sau whatever e in descrierea postului pe care vrei sa il ocupi.
Impostura exista, angajatorul stie asta, dar nu sarii peste cal cu minciunile. Nu te da mai mare decat esti ca platesti diferenta si e scumpa. Infrumuseteaza ceea ce esti si stii.

 tehnics, on 10 august 2016 - 16:04, said:

Asa am patit eu.
inca o data: ca sa ajungi la ei, la angajator, iti trebuie ceva, trebuie sa ii dai ceva ca sa stie de tine. Altfel cum plm ajungi la interviu? Prin spiritism??

 tehnics, on 10 august 2016 - 16:04, said:

Asa am patit eu.
L.E. A nu se interpreta ca am mintit ceva...doar ca am stat de vb cu ei. Culmea, lucram si pentru un proiect de-al lor la o alta firma ( subcontractori ). Posted Image

acu am vazut si restul. Nu mai spune ca nu conteaza cv-ul. Cu ala ajungi la interviu. Tu ai ajuns la interviu pentru ca lucrai cu ei! E altceva!! Altfel nu ai fi avut nevoie de un cv??? Cum poate cineva sa te angajeze daca nu stie de tine? DAca nu stie ce poti face???

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 sandu222, on 10 august 2016 - 16:00, said:

Pe bune? stiu pe cineva care a fost atat de convingator incat in scurt timp a devenit om de baza in firma. Dar evident voi v-ati nascut direct invatati  cu studii superioare si ati fost direct incadrati in munca datorita meritelor din facultate...

Depinde ce minti ca initiatorul dadea exemple care nu cred ca le-a facut cunoscutul tau sau a avut mare noroc  ...
-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate/master cand defapt nu ai
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)

Sa nu spui ca merge sa minti ca stii chineza si apoi sa afle ca nu ... sau ca ai bac/facultate/master si cand te trimite la un curs/training sa ti ceara hartia ... Nu te da afara dar nici bine nu te vei simti .
Asa toti stim cazuri cu persoane care au renuntat la facultatea sau scoala ca le mergea bine la un moment dat dar apoi au revenit pe bancile scolilor ca au avut nevoie de diploma chiar la un loc de munca unde aveau vechime.

Edited by superm, 10 August 2016 - 16:11.


#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Daca vrei sa intri in politica atunci e musai sa minti in CV ca altel e de porc.
Daca vrei sa e angajezi la o firma onesta atunci multe succesuri cu minciuni in CV, chiar daca prinzi un post nu vei face multi purici acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate