Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

mintit CV

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in general e o idee proasta sa treci minciuni in CV, mai ales daca pot fi descoperite cu usurinta.
daca treci ca ai muncit la negru pe ceva post de necalificat, sau in alta tara, atunci nu te va verifica nimeni. dar chestiile care conteaza cu adevarat intr-un cv sunt fix cele care pot fi relativ usor verificate.

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
De ce nu poti trece ca ai fost angajat(ca agent de vanzari de exemplu, sa dea bine) cand defapt nu ai fost?  Daca postul pe care candidezi e de sofer categ B de exemplu, ce il intereseaza pe patron daca ai abilitati de agent vanzari sau nu? Pur si simplu treci in CV sa dea bine, sa nu zica ca ai frecat menta in fata blocului in ultimii 3 ani si ca esti baiat serios, muncitor si platitor  model de taxe si impozite.

Sau daca te angajezi chiar ca sofer categ B si iti cer 2 ani de experienta ca sofer, tu nu ai lucrat ca sofer dar evident ca stii sa conduci o masina, un VAN sau chiar o duba. Iti faci treaba, conduci, iti iei salariul si aia e. Daca nu minti in CV, te mai cheama la interviu?


Aaaaa da, mai sunt unele firme care stiu ca minti dar pt. ca au nevoie de tine(ca sclav practic) te angajeaza direct.
Si inca o chestie: cand ai de-aface cu un patron mincinos care incearca si el sa te traga in piept, ce faci? esti tu cel mai corect din curtea scolii si ii spui ca esti varza? Nu! El te tepuieste oricum pe tine, tu il minti la angajare, ca asta e treaba.

Edited by sandu222, 10 August 2016 - 16:27.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 GodfatherCR, on 10 august 2016 - 15:08, said:

-ca ai lucrat la negru in Anglia

Pentru ce job te-ai lauda cu asa ceva si daca ar fi adevarat?


#22
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
CV-ul in sine este in mare proportie o exagerare a ceea ce ai facut pana acum, acolo incerci sa te vinzi cat si cum poti mai bine, practice foarte multe CV-uri sunt la limita minciunii.
Cu totii incercam sa bagam cat mai multe chestii si mai ales cat mai pompoase sa atraga privirea si sa te cheme la interviu. Odata ajuns la interviu cu putina/multa experienta pe care o ai in spate poti arata ca ai ceva idee.
Diplomele si calificarile sunt unele lucruri cu care nu prea poti minti si nu prea are rost sa te complici sa minti.

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Engineer_xxl, on 10 august 2016 - 16:42, said:

CV-ul in sine este in mare proportie o exagerare a ceea ce ai facut pana acum, acolo incerci sa te vinzi cat si cum poti mai bine, practice foarte multe CV-uri sunt la limita minciunii.
Cu totii incercam sa bagam cat mai multe chestii si mai ales cat mai pompoase sa atraga privirea si sa te cheme la interviu. Odata ajuns la interviu cu putina/multa experienta pe care o ai in spate poti arata ca ai ceva idee.
Diplomele si calificarile sunt unele lucruri cu care nu prea poti minti si nu prea are rost sa te complici sa minti.


Corect postul!
Insa vezi tu, aici pe softpedia multi sunt  foarte corecti si sinceri, au o vasta experienta inca din facultate, pe unii ii angajeaza chiar direct de pe strada probabil pt. ca patronii simt potentialul din ei de la distanta, nici nu mai conteaza daca au sau nu CV.

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Engineer_xxl, on 10 august 2016 - 16:42, said:

Diplomele si calificarile sunt unele lucruri cu care nu prea poti minti si nu prea are rost sa te complici sa minti.

... se mai intampla sa spuna sa aduci actele pentru angajare inclusiv diploma de la ultima scoala absolvita sau bac/facultate/master, in majoritatea cazurilor cere un act de asemenea natura la angajare

#25
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
eu fac invers, pun mai putine detallii in CV, insa pun destule cat sa fie interesat angajatorul. Astept sa ma invite la interviu, si acolo imi e mult mai usor sa ma vand, doar prin discutie libera cu el.

#26
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 taosil, on 10 august 2016 - 16:55, said:

eu fac invers, pun mai putine detallii in CV, insa pun destule cat sa fie interesat angajatorul. Astept sa ma invite la interviu, si acolo imi e mult mai usor sa ma vand, doar prin discutie libera cu el.

Exact in asta consta un CV bun, putine detalii dar care "lovesc" acolo unde trebuie si cu cateva cuvinte potrivite si exagerarea de rigoare atragi imediat interes. Dar te vei descurca mai greu daca angajatorul cere din prima un CV foarte detaliat, pt ca am intalnit si astfel de firme...

#27
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 dani.user, on 10 august 2016 - 16:40, said:

Pentru ce job te-ai lauda cu asa ceva si daca ar fi adevarat?
Dealer...si esti un om cu relatii, subtil, atent la detalii. Posted Image

On: unde am fost la interviu mi-au dat proba practica. Un tip mi-a zis franc ca pe el nu-l intereseaza ce diplome am, daca am absolvit facultate in domeniu sau nu. Daca ii fac testul, ma angajeaza.
Poti sa minti cat vrei in CV, mai devreme sau mai tarziu te ingropi singur.

Edited by Reynolds, 10 August 2016 - 17:06.


#28
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Deobicei nu e bine sa minti prea mult pentru ca se vede. Sunt unii care vin cu 5 ani exp in IT si sunt praf si vor bani raportati la exp., nu la capacitatile profesionale Posted Image . Pe astia nu prea ii mai angajeaza cineva. Posted Image Angajatorii deobicei isi seteaza un minim de exp. Cu cat te aproprii mai mult de minim si ai calitati profesionale ridicate, cu atat esti un candidat mai bun, decat unul cu 100 de ani exp., dar la acelasi nivel profesional.

Edited by andy1992, 10 August 2016 - 17:12.


#29
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Scrisoarea de intenție și CV-ul sunt primul pas cu care încerci să atragi atenția unui angajator, reprezentat printr-un om din conducerea societății sau un om din departamentul de resurse umane sau, în unele cazuri, direct printr-o persoană tehnică ce se va ocupa ulterior și de instruirea ta când vei fi proaspăt angajat.

CV-ul este important atunci când concurezi cu zeci sau sute de angajați pe un număr foarte mic de poziții deschise, iar asta se întâmplă când aplici la o companie mare, la un angajator de top, iar un angajator de top are suficiente pârghii prin care să verifice dacă datele din CV sunt corecte. În concluzie, nu minții în CV, nu are niciun rost.
Doar dacă ai un CV bun cu iformații corecte ai șansa să ajungi la un interviu.

Dacă aplici pentru un post la o companie mai mică, unde și concurența este mai mică, vei ajunge oricum mai ușor pe ista scurtă și va trebui să demonstrezi la interviu că deții abilitățile, cunoștințele și eventual diplomele pe care le-ai menționat în CV, iar dacă CV-ul nu corespunde cu realitatea faci din start o impresie proastă și adio angajare. Deci nici în acest caz nu are rost să minți în CV.

Lipsa de experiență poate fi compensată în CV cu detalii despre tine, cu o scurtă autocaracterizare, cu studierea mai multor modele de CV-uri și împrumutarea din acestea a lucrurilor care ți se potrivesc și nu în ultimul rând cu un aspect grafic îngrijit și pe cât posibil original al CV-ului.


Succes!

#30
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Reynolds, on 10 august 2016 - 17:03, said:

On: unde am fost la interviu mi-au dat proba practica. Un tip mi-a zis franc ca pe el nu-l intereseaza ce diplome am, daca am absolvit facultate in domeniu sau nu. Daca ii fac testul, ma angajeaza.
Poti sa minti cat vrei in CV, mai devreme sau mai tarziu te ingropi singur.

Mda... intr-o lume corporatistica lumea inca se mai imbata cu apa rece... daca vrei sa te angajezi la Gicu de dupa colt, afirmatia ta e complet adevarata, dar atunci cand mergi la ditamai corporatia atunci trebuie sa le arati diplome, certificari etc. si surpriza functie de alea ai si un nivel de salarizare... dupa ce ai intrat in angrenaj e foarte improbabil ca cineva sa mai stie ce ai vorbit tu cu el la interviu, sa nu mai zic ca deja ti se fac tot felul de traininguri...
Sunt multe de zis si trebuie sa specifici din prima daca vrei sa lucrezi intr-un atelier sau la Google! (am exagerat si eu putin dar idea se intelege)

Edited by Engineer_xxl, 10 August 2016 - 17:12.


#31
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 Engineer_xxl, on 10 august 2016 - 17:11, said:

Mda... intr-o lume corporatistica lumea inca se mai imbata cu apa rece... daca vrei sa te angajezi la Gicu de dupa colt, afirmatia ta e complet adevarata, dar atunci cand mergi la ditamai corporatia atunci trebuie sa le arati diplome, certificari etc. si surpriza functie de alea ai si un nivel de salarizare... dupa ce ai intrat in angrenaj e foarte improbabil ca cineva sa mai stie ce ai vorbit tu cu el la interviu, sa nu mai zic ca deja ti se fac tot felul de traininguri...
Partial corect, pentru un job entry level chestia de sus nu e mereu valabila.

#32
nevident

nevident

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2016
ai talent - faci ca Manolescu:
http://www.historia....gele-punga-ilor

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Chifteluta, on 10 august 2016 - 15:16, said:

Un angajator inteligent nici nu-ti citeste CVul.

Normal ca nu ti-l citeste. Postul e deja dat dinainte de a fi publicat.

Si ce inseamna angajator ? Pentru ca eu am patit de mai multe ori sa trec cu brio testele de aptitudini si abilitati si sa ma pice putoii de la HR. Aia cu intrebari cretine gen "daca ai fi o culoare, ce culoare ai fi", etc.

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 August 2016 - 18:03.


#34
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Merge să mai minţi dar nu cu aiureală mare ca să te prindă.
Că dacă tu te duci pe un post de admin de reţea şi nu prea le ai cu reţelele mai mult de a lega 2 pc-uri prin router şi scrii că ai faculta de info deşi ai cea de inginerie mecanică nu prea ar merge bine. De fapt ar fi un lucru aberant că nici nu ştii, nici nu prea poţi recupera învâţînd şi nu ai nici diploma respectivă.

Sau să mergi pe un post unde vor doar femei şi tu eşti bărbat si te treci femeie in CV

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 sandu222, on 10 august 2016 - 16:00, said:

Pe bune? stiu pe cineva care a fost atat de convingator incat in scurt timp a devenit om de baza in firma. Dar evident voi v-ati nascut direct invatati  cu studii superioare si ati fost direct incadrati in munca datorita meritelor din facultate...

Posted Image si tu ai crezut ca devenit om de baza in firma datorita minciunilor din cv???
"mamma mia ce cv are omul asta, cu asa cv il angajam om de baza in firma!"

#36
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
si daca nu are omul experienta deloc?E normal sa minta putin in CV ca a lucrat 1 an -2 la o firma de profil apropiat celei la care se duce la interviu.
Altfel CV-ul lui gol ajunge direct in cosul de gunoi si nu-l va chema la interviu nimeni in veci.
Daca CV-ul arata cat decat bine, macar este chemat la interviu si cu putin noroc si inspiratie poate il angajeaza.
Si daca angajatorul insista ii poate spune ca aia de la fostul serviciu nu i-au facut formele legale si l-au dus asa cu vorba luna de luna (stiu persoane la care a tinut faza asta la angajare)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate