Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce inseamna sa intelegi muzica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostArianna-D, on 09 august 2016 - 17:24, said:

Cand incepi sa compui exista deja ideea/melodia in minte iar notele o externalizeaza, nu sunt simple puncte si linii pe hartie.

Am compus cateva zeci de piese, si la niciuna n-am avut melodia in minte. A fost totul mecanic: asezare de note pe portativ astfel incat sa arate bine. Sa pun aici 2 exemple:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbYjw3W4ESs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8_n-Ljl8MU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postr_murphy, on 09 august 2016 - 15:41, said:

sa se zbirleasca pielea pe tine cind asculti jean michel jarre, equinox IV, ceva profund de vanghelis, sau mai sti, o ragaotura de la ghiudem sau babic, cum naiba il cheama...
Daca ti se zbarleste pielea pe tine la "o ragaotura de la ghiudem sau babic" nu inseamna ca intelegi muzica, inseamna ca iti place ce auzi.
Pentru a intelege muzica ai nevoie de cultura muzicala. Trebuie sa asculti multa muzica de toate genurile si sa citesti mult despre muzica.
Nu ai cum sa intelegi muzica rock, daca ai ascultat numai manele.

#21
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
@Abc2001ro
O partitura o poti citi si intelege, eventual reproduce? Care e procesul compunerii facut de tine: ai tinut cont de tonalitate, ritm, structura? Ai inteles ce ai facut?
Putem avea aceeasi abordare si vis-a-vis de intrebarea topicului? Doar daca auzi ceva si nu te deranjeaza nu inseamna si ca trezeste emotii ori intelegi.

Edited by Arianna-D, 09 August 2016 - 18:44.


#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postpasilla, on 09 august 2016 - 18:26, said:

Pentru a intelege muzica ai nevoie de cultura muzicala. Trebuie sa asculti multa muzica de toate genurile si sa citesti mult despre muzica.

sublim de extraordinar de adevarat, dar daca "uoamenii" nu asculta d'alea de nu le inteleg, iar orizontul lor de cunoastere este larg cit punctul lor de vedere, ce poti sa le ceri. este bine ca inteleg si rîgîiturile (rectificare pentru mai sus ;) ) produselor de mezelarie, desi am mari rezerve ..

bucata asta iti zice ceva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/78AJwRDUFwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 15:11, said:

Ce inseamna sa intelegi muzica ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zWHLZ8sLTdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Insemna sa intelegi ce a vrut sa exprime Vivaldi prin muzica sa.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 09 August 2016 - 19:31.


#24
robinson9

robinson9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.05.2016

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 18:21, said:


Am compus cateva zeci de piese, si la niciuna n-am avut melodia in minte. A fost totul mecanic: asezare de note pe portativ astfel incat sa arate bine. Sa pun aici 2 exemple:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbYjw3W4ESs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8_n-Ljl8MU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ai COMPUS? MELODII? Fii serios Posted Image

#25
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu-l veti intelege pe abc.

#26
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostArianna-D, on 09 august 2016 - 18:39, said:

@Abc2001ro
O partitura o poti citi si intelege, eventual reproduce? Care e procesul compunerii facut de tine: ai tinut cont de tonalitate, ritm, structura? Ai inteles ce ai facut?
Putem avea aceeasi abordare si vis-a-vis de intrebarea topicului? Doar daca auzi ceva si nu te deranjeaza nu inseamna si ca trezeste emotii ori intelegi.

N-am pic de cultura muzicala. Totul e la nimereala.

Referitor la intrebarea topicului, n-am nicio idee clara. Dar oricum, intelesul unei melodii n-are treaba cu ce a intentionat compozitorul. Ascultatorul simte cu totul altceva. Poate chiar exista cineva in lumea asta care sa cada in extaz la melodiile mele, desi eu ca si compozitor nu simt absolut nimic la ele. Si mai sunt chestii. De exemplu mai am din cand in cand vise in care aud cele mai minunate melodii din lume. Dar tare ma indoiesc ca daca as avea abilitatea de a transpune acele melodii in realitate, mi s-ar mai parea la fel de frumoase ca in vis. Fenomenul asta se intampla si cand auzi o melodie noua si esti ravasit de sentimente, ca mai apoi dupa cateva zeci/sute de ascultari sa nu mai simti nimic. Asta m-ar duce cu gandul la o explicatie evolutiva. O melodie place la inceput pentru a determina fiinta sa fie atenta la noutate pentru a isi creste sansele de supravietuire, acea noutate putand reprezenta un pericol. Dar dupa ce fiinta se obisnuite cu sunetul respectiv si vede ca n-a patit ceva rau, interesul scade si deci melodia nu mai suna frumos.

View Postxmanyacs77, on 09 august 2016 - 19:27, said:

Insemna sa intelegi ce a vrut sa exprime Vivaldi prin muzica sa.....Posted Image

Poate n-a vrut sa exprime nimic. Nu putem stii. Compozitorilor astora le mai si placea sa se joace matematic cu notele, deci poate chiar n-au intentionat sa transmita nimic prin melodiile lor. Plus de asta, ma indoiesc ca muzica clasica, daca as intelege-o, m-ar face sa traiesc sentimente mai profunde si frumoase decat ma face sa traiesc muzica pe care o plac eu. Am melodii pe care simt iubire cosmica, melodii pe care simt divinul. Putin probabil ca vreo alta muzica sa poata trezi sentimente mai profunde de atat.

Edited by Abc2001ro, 09 August 2016 - 21:34.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postr_murphy, on 09 august 2016 - 18:48, said:


bucata asta iti zice ceva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/78AJwRDUFwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine intelege, asculta muzica, cine nu intelege asculta zgomote comerciale.
Exista de toate , pentru toti. Pentru unii Bianca D este o diva, altii cred ca Concordia joaca fotbal , iar unii ca  Ponta este salvatorul Romaniei.

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postpasilla, on 09 august 2016 - 21:41, said:



Cine intelege, asculta muzica, cine nu intelege asculta zgomote comerciale.
Exista de toate , pentru toti. Pentru unii Bianca D este o diva, altii cred ca Concordia joaca fotbal , iar unii ca  Ponta este salvatorul Romaniei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/78AJwRDUFwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt note care ma deranjaza teribil pana la 0.40(parca auncate cu prastia,fals,moarte).Daca nu-i place creierului...banuiesc ca e un material pt testare deoarece  dupa 0.40 coloana este extrem de calmanta(place creierului,viitor,traire).

Edited by ionutz_joe2009, 09 August 2016 - 22:22.


#29
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 21:33, said:


Poate ar trebui sa stabilesti intai ce intelegi tu prin conceptul de "muzica". General vorbind, nu orice insiruire de sunete inseamna neaparat muzica (referitor la comparatia cu sunetele necunoscute -> pericol).

"Dar oricum, intelesul unei melodii n-are treaba cu ce a intentionat compozitorul. Ascultatorul simte cu totul altceva."
Da si nu. Aparent fara legatura (asocierea melodie - filme, perioade din viata etc), insa genul/intentia melodiei (simplist: dragoste/drama/etc) va duce la asocierea, de cele mai multe ori, cu o situatie similara celei exprimate de/in melodie (din viata personala, de ex.).

Edited by Arianna-D, 10 August 2016 - 00:19.


#30
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostArianna-D, on 10 august 2016 - 00:16, said:

Poate ar trebui sa stabilesti intai ce intelegi tu prin conceptul de "muzica". General vorbind, nu orice insiruire de sunete inseamna neaparat muzica (referitor la comparatia cu sunetele necunoscute -> pericol).

Tocmai asta e si problema pe care o ridica topicul asta: Ce anume face diferentierea intre orice insiruire de sunete si muzica ? De exemplu, diferenta dintre orice insiruire de sunete si intelegerea limbii chineze o face detinerea la nivel rational a intelesurilor cuvintelor din limba chineza. Acele intelesuri determina ca acea insiruire de sunete numita "chineza" sa capete o alta perceptie in constiinta celui care o intelege. In cazul muzicii ce anume creeaza percepetia asta de intelegere ?

Edited by Abc2001ro, 10 August 2016 - 08:12.


#31
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Cred ca inseamna sa reusesti sa descifrezi ceea ce a vrut compozitorul sa transmita.

#32
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postwinter_dream, on 10 august 2016 - 08:15, said:

Cred ca inseamna sa reusesti sa descifrezi ceea ce a vrut compozitorul sa transmita.

N-are legatura. Pentru aceeasi piesa, daca iei 10 oameni diferiti care inteleg melodia si ii intrebi ce simt, o sa primesti toate felurile de raspunsuri posibile, de la tristete la fericire.

#33
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostAbc2001ro, on 10 august 2016 - 08:24, said:


N-are legatura. Pentru aceeasi piesa, daca iei 10 oameni diferiti care inteleg melodia si ii intrebi ce simt, o sa primesti toate felurile de raspunsuri posibile, de la tristete la fericire.
Zici? Eu n-as prea crede asta. Cred ca toti cei care asculta Chopin ti-ar spune contrariul.

#34
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postwinter_dream, on 10 august 2016 - 08:33, said:

Zici? Eu n-as prea crede asta. Cred ca toti cei care asculta Chopin ti-ar spune contrariul.

Pai nu conteaza Chopin. E de ajuns si o singura melodie care sa fie perceputa diferit de 2 oameni diferiti si gata teoria cu ce a vrut compozitorul sa transmita pica. Plus ca poti face si programe care sa genereze muzica unde n-ai niciun compozitor.

#35
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Un compozitor care reuseste sa transmita aproape oricui emotiile sale nu inseamna nimic? Cati oameni sunt capabili de asa ceva?

#36
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Discutia este despre fenomenologia muzicii, deci nu transmiterea de emotii este relevanta, ci in cazul acesta al compozitorului este despre cum anume a facut compozitorul legatura dintre emotii si muzica pe care a compus-o. Mai profund spus, de ce muzica are legatura cu emotiile ? De ce a intelege muzica inseamna a experimenta emotii ? Un caz similar este la mirosuri. Un miros nu poate exista daca nu este bun sau rau. Nu exista mirosuri neutre. Asa si aici: muzica nu poate exista daca nu este simtita la nivel emotional. Nu exista muzica neutra. Daca e neutra nu e muzica, e doar o insiruire de sunete. De ce este asa ? Si mai e o chestie: muzica este o qualie temporala. Cum legi toate elementele astea pentru a da o explicatie adecvata ?

Edited by Abc2001ro, 10 August 2016 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate