Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce inseamna sa intelegi muzica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Am inteles, vrei sa spui cum reuseste un compozitor ca o anumita insiruire de sunete sa fie decodificata in mintea cuiva drept tristete, o alta bucurie. Asa?

#38
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Imi aminteam vag de cartea asta. Uite aici recenzia. Pare a fi foarte interesanta.
http://blog.cartures...stra-neuronala/

#39
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAbc2001ro, on 10 august 2016 - 08:11, said:

Tocmai asta e si problema pe care o ridica topicul asta: Ce anume face diferentierea intre orice insiruire de sunete si muzica ? De exemplu, diferenta dintre orice insiruire de sunete si intelegerea limbii chineze o face detinerea la nivel rational a intelesurilor cuvintelor din limba chineza. Acele intelesuri determina ca acea insiruire de sunete numita "chineza" sa capete o alta perceptie in constiinta celui care o intelege. In cazul muzicii ce anume creeaza percepetia asta de intelegere ?

Poti vedea muzica tot ca limbaj. Asa cum in vorbire folosesti accente, intonatie, frazare, toate invatate (constient sau luate din mediu) si vei fi capabil sa recunosti patternuri, chiar la nivel inconstient, asa vei avea si pentru muzica note, intervale, ritm, sens dat intervalelor etc.

View PostAbc2001ro, on 10 august 2016 - 10:42, said:

De ce a intelege muzica inseamna a experimenta emotii ?
Defineste "emotii". Poti intelege o melodie doar dpdv tehnic?

Edited by Arianna-D, 10 August 2016 - 16:13.


#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postionutz_joe2009, on 09 august 2016 - 22:06, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/78AJwRDUFwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt note care ma deranjaza teribil pana la 0.40(parca auncate cu prastia,fals,moarte).Daca nu-i place creierului...banuiesc ca e un material pt testare deoarece  dupa 0.40 coloana este extrem de calmanta(place creierului,viitor,traire).

hai sa-ti povestesc cum "vad" eu melodia asta ;) in primele 40 de secunde se aude/vede un ciobanas care cinta la caval (presupun ca nu sti cum suna instrumentul asta) un fel de doina, o improvizatie, dupa care imaginea se "largeste" ca filmata dintr-o drona si vedem pajistea pe care pasc niscai-va behaitoare, o panoramare, o padure, un sat indepartat, munti, dealuri in departare etc ..
asta vad eu, ce a vazut vanghelis, nu prea stiu, dar transpune povestea scrisa de mine in proaspat nou descoperita "america", unde ciobanasul este inlocuit cu indigen care cinta la nai (mayas, incas, luntras, papuas), iar pajistea si satul cu padurea amazoniana si oaresce piramide ..

aceeas melodie, doo interpretari ;)

#41
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 21:33, said:

Asta m-ar duce cu gandul la o explicatie evolutiva.
Da. E posibil ca talentul muzical s-o fi aparut la putin timp dupa aparitia limbajului, ca apoi sa se dezvolte odata cu acesta.
Si animalele canta si o fac in special pentru a atrage atentia unui partener de sex opus.Trebuie sa tinem cont de asta, intrucat si la oameni, majoritatea cantecelor au ca tema dragostea.

View Postr_murphy, on 10 august 2016 - 16:45, said:

hai sa-ti povestesc cum "vad" eu melodia asta Posted Image in primele 40 de secunde se aude/vede un ciobanas care cinta la caval (presupun ca nu sti cum suna instrumentul asta) un fel de doina, o improvizatie, dupa care imaginea se "largeste" ca filmata dintr-o drona si vedem pajistea pe care pasc niscai-va behaitoare, o panoramare, o padure,
Mie imi creeaza senzatia de straniu plus ceva trist.

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 15:11, said:

Ce inseamna sa intelegi muzica ?
Probabil sa o simti.

#42
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostCristi_E, on 10 august 2016 - 17:10, said:

Mie imi creeaza senzatia de straniu plus ceva trist.

https://en.wikipedia...Paradise_(album)

normal, melodia se numeste eternity, din coloana sonora a filmului cu descoperirea americii de catre columb ..

#43
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostArianna-D, on 10 august 2016 - 16:08, said:

Defineste "emotii". Poti intelege o melodie doar dpdv tehnic?

Nu poti. Ori o simti, ori nu e muzica, e doar sunete.

#44
Motansky

Motansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.08.2016

View PostCristi_E, on 10 august 2016 - 17:10, said:



Probabil sa o simti.
http://9gag.com/gag/aWMgKrn

#45
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostAbc2001ro, on 10 august 2016 - 22:56, said:

Nu poti. Ori o simti, ori nu e muzica, e doar sunete.
Poti macar incerca. E pacat sa moara topicul asta curand, chiar e interesant. O sa incerc eu.
Pentru mine emotia este unul dintre raspunsurile pe care organismul le poate da influentat fiind de diversi factori.
M-am gandit cum e posibil ca muzica sa poata declansa anumite emotii si singura explicatie pe care am gasit-o este aceea ca diferitele combinatii de sunete pot sa trezeasca in creierul nostru crampeie de amintiri, pe care acesta sa le lege de anumite stari pe care le-am trait candva, astfel, putem recunoaste intr-o melodie tristetea sau bucuria, suspansul, teama etc. Toata chestia asta se intampla de multe ori atat de rapid, incat nu ne dam seama care a fost amintirea ce ne-a adus la o anume stare, insa, odata ajunsi la starea respectiva si odata ce ea este constientizata, poate fi amplificata de alte amintiri, care de data asta sunt, la randul lor, constientizate.

Edited by winter_dream, 11 August 2016 - 20:38.


#46
lristea25

lristea25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2016
Nu stiu daca am inteles-o dar ...am fost la un concert , festival...o tinut patru zile.In ziua a treia or cantat trupa favorita.Superb.Lumini,sonorizare,atmosfera...Perfecte.Am inteles si versurile chiar daca era intr-o limba straina si am simtit asa o liniste,bucurie,impacare toate la un loc si fiecare pa rand.Parca nu iti mai pasa de tot si de nimic.Incredere,putere si uneori o simpla pala cum ii spune , domnule infinit,nemarginit, parca.  O energie imensa.Am cumparat discul,albumul bineinteles si aproape de fiecare data cand ascult muzica  e la fel.Ne intelegem foarte bine.Sta de multe ori linistita si ascultatoare pa raft , ba mai mult uneori o iau cu mine si ne bucuram in calatorii reale sau imaginare.Ritmul , tobele, chitara : minunat,sublim.

#47
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postwinter_dream, on 11 august 2016 - 20:36, said:

M-am gandit cum e posibil ca muzica sa poata declansa anumite emotii si singura explicatie pe care am gasit-o este aceea ca diferitele combinatii de sunete pot sa trezeasca in creierul nostru crampeie de amintiri, pe care acesta sa le lege de anumite stari pe care le-am trait candva, astfel, putem recunoaste intr-o melodie tristetea sau bucuria, suspansul, teama etc.

Asta e o chestie interesanta si nu stiu daca iti dai seama de adevarata profunzime a acestor lucruri. Pentru ca de obicei discursurile astea au mai multe nivele de intelegere. Unul e cel in care observi la nivel superficial ca intr-adevar muzica are legatura cu emotiile si cu amintirile, iar altul e cel in care plecand de la aceasta observatie incerci sa intelegi adevarata structura a constiintei care permite astfel de lucruri sa aiba loc. Ca la urma urmei nu e nimic evident ca ar fi o legatura intre muzica, amintiri, emotii, privind strict la nivelul fenomenologic cel mai de suprafata. Si atunci incepi sa cauti mai in profunzime si sa incerci sa intelegi mai bine ce anume sunt emotiile si memoria si de ce muzica faciliteaza legaturile dintre acestea. Voi reflecta la asta mai mult.

#48
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostAbc2001ro, on 11 august 2016 - 21:59, said:


Asta e o chestie interesanta si nu stiu daca iti dai seama de adevarata profunzime a acestor lucruri. Pentru ca de obicei discursurile astea au mai multe nivele de intelegere. Unul e cel in care observi la nivel superficial ca intr-adevar muzica are legatura cu emotiile si cu amintirile, iar altul e cel in care plecand de la aceasta observatie incerci sa intelegi adevarata structura a constiintei care permite astfel de lucruri sa aiba loc. Ca la urma urmei nu e nimic evident ca ar fi o legatura intre muzica, amintiri, emotii, privind strict la nivelul fenomenologic cel mai de suprafata. Si atunci incepi sa cauti mai in profunzime si sa incerci sa intelegi mai bine ce anume sunt emotiile si memoria si de ce muzica faciliteaza legaturile dintre acestea. Voi reflecta la asta mai mult.
Ei, as, eu sunt superficiala, n-am treaba cu profunzimile!
Dar la bebelusi cum ai explica fenomenul? Practic, ei nu au memorie, asa ca nu se pune problema ca muzica sa le trezeasa amintiri, totusi, reactiile lor la auzul muzicii sunt aceleasi cu ale celorlalti oameni.

#49
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postwinter_dream, on 12 august 2016 - 09:15, said:

Ei, as, eu sunt superficiala, n-am treaba cu profunzimile!
Dar la bebelusi cum ai explica fenomenul? Practic, ei nu au memorie, asa ca nu se pune problema ca muzica sa le trezeasa amintiri, totusi, reactiile lor la auzul muzicii sunt aceleasi cu ale celorlalti oameni.
Asta pentru ca muzica se simte mai mult decat se intelege:)

#50
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postwinter_dream, on 12 august 2016 - 09:15, said:

totusi, reactiile lor la auzul muzicii sunt aceleasi cu ale celorlalti oameni.

pentru ca ei NU sunt conditonati mental sa le placa sau displaca ceva anume, asa ca reactioneaza  .....instinctual la frumos si urit, altfel spus sunt mult mai inteligenti decit "oamenii mari" ;)

#51
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postisisceanoua, on 12 august 2016 - 09:19, said:

Asta pentru ca muzica se simte mai mult decat se intelege:)

Totul e intelegere. A intelege muzica nu inseamna a intelege notele pe portativ, ci a o simti. Simtitul e intelegere. Toate qualiile sunt intelegere. Cand cauti un obiect pe intuneric, motivul pentru care te chinui nu e ca nu il "vezi", ci ca nu il intelegi. Cand ai aprins lumina, imediat intelegi obiectul (aspect, pozitie, distanta, etc.). E fix acelasi lucru ca atunci cand un elev se chinuie cu integralele cand nu le intelege, iar cand le-a inteles le rezolva imediat. Totul e intelegere.

Edited by Abc2001ro, 12 August 2016 - 15:54.


#52
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View Postr_murphy, on 12 august 2016 - 15:04, said:

pentru ca ei NU sunt conditonati mental sa le placa sau displaca ceva anume, asa ca reactioneaza  .....instinctual la frumos si urit, altfel spus sunt mult mai inteligenti decit "oamenii mari" Posted Image
Si reactia aia instinctuala trebuie sa aiba ceva "in spate". Am vazut astazi o emisiune cu niste iepuri care crescusera pe o insula unde nu existau animale de prada care sa-i vaneze. Rezultatul? Iepurii aia nu se temeau de nimic. Dupa parerea mea, cred ca lipsa fricii se transmisese genetic, n-aveau de ce sa se teama, asa ca nu-si dezvoltasera un sistem de aparare, nu le-ar fi fost de folos. Posibil ca si bebelusilor sa le fie transmise prin intermediul genelor tipare care se activau la auzul muzicii, declansand astfel emotiile.

Edited by winter_dream, 12 August 2016 - 17:10.


#53
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 15:59, said:

N-are nicio legatura compunerea cu ascultatul. Ca la urma compunerea aia poti sa o vezi si doar ca note pe portativ. Asta nu inseamna ca imaginea notelor iti creeaza vreo senzatie. Sau e ca si cum o pictura ti-ar fi transmisa ca sunete pixel cu pixel: rosu, verde, albastru, rosu, galben, portocaliu. Doar pentru ca auzi cuvintele astea pronuntate nu inseamna ca vezi pictura.

Inainte de a filosofa pe tema intelegerii muzicii, cred ca ar trebui sa faci diferenta intre concepte de baza:
- procesul creatiei muzicale - in primul rand ca nu toti compozitorii folosesc note in compozitie (unii dintre ei nici macar nu stiu sa citeasca notele); in al doilea rand ca nu scrii note pe portativ dupa niste reguli abstracte si apoi vezi ce iese, intai ai o melodie in minte pe care o redai prin note (ca si cum ai avea un gand pe care il redai prin litere).
- diferenta dintre intelegerea obiectiva (tehnica) si cea subiectiva; poti sa intelegi tehnic muzica, adica sa intelegi game, progresii, schimbari de cheie etc. si poti sa intelegi subiectiv muzica, adica sa o traiesti, sa te atinga, sa rezoneze cu tine. Tu despre care dintre intelegeri vrei sa discuti?

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 18:21, said:

Am compus cateva zeci de piese, si la niciuna n-am avut melodia in minte. A fost totul mecanic: asezare de note pe portativ astfel incat sa arate bine. Sa pun aici 2 exemple:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbYjw3W4ESs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8_n-Ljl8MU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia nu se cheama ca ai compus, si un bebelus poate sa zdragane o chitara sau un pian, dar daca nu exista sensul si scopul nu poti spune ca e vorba de compozitie, ci doar de o insiruire de note. Hai sa facem diferenta intre zgomot si muzica.

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 21:33, said:

Dar oricum, intelesul unei melodii n-are treaba cu ce a intentionat compozitorul.

Asta face diferenta intre un compozitor bun si unul prost - unul care stie sa transmita ascultatorului ce a simtit el si sa il poarte in lumea lui, si unul care spera ca cineva o sa ii atribuie cine stie ce sens unei zdranganeli careia el nu i-a atribuit niciun sens.

View PostAbc2001ro, on 09 august 2016 - 21:33, said:

Plus de asta, ma indoiesc ca muzica clasica, daca as intelege-o, m-ar face sa traiesc sentimente mai profunde si frumoase decat ma face sa traiesc muzica pe care o plac eu. Am melodii pe care simt iubire cosmica, melodii pe care simt divinul. Putin probabil ca vreo alta muzica sa poata trezi sentimente mai profunde de atat.

Asta tine de o serie de criterii care nu au neaparat de a face cu muzica, ci cu persoana care o asculta. De aceea si apreciem arta, pentru ca fiecare vine cu o parte din el atunci cand o descifreaza, fiecare simte ca vibreaza cand asculta sau vede anumite lucruri.

View PostAbc2001ro, on 10 august 2016 - 10:42, said:

Discutia este despre fenomenologia muzicii, deci nu transmiterea de emotii este relevanta, ci in cazul acesta al compozitorului este despre cum anume a facut compozitorul legatura dintre emotii si muzica pe care a compus-o. Mai profund spus, de ce muzica are legatura cu emotiile ? De ce a intelege muzica inseamna a experimenta emotii ?

Pentru ca muzica este arta, iar arta nu exista independent de dorinta unui artist de a exprima ceva. Asta face diferenta intre muzica creata de cineva, cu intentie si cu scop, si "muzica" programata de un calculator care este de fapt o insiruire de sunete fara semnificatie si care nu comunica nimic.

#54
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
Nu e nimic de inteles in muzica pentru ca ea nu se adreseaza laturii noastre rationale, cea care se ocupa cu calculul Euribor pe luna.
Dialogul instrumentelor cu sentimentele nu trece pe acolo.
Daca si muzica trebuie inteleasa, atunci doar cei cu conservatorul sau matematica ar asculta-o. O parte din ei adica, numai premiantii.
S-ar intra la Atheneu pe baza de examen, test grila ceva.
Mozart insa era bucuros cand auzea birjarii fredonand melodiile sale. Si-a atins scopul. Si pe portativ nu desena grafice complicate,
ci transpunea doar sentimentele pe care le avea, muzica pe care deja o auzea. Era entuziast cand i se nastea un copil si foarte deprimat
cand se prapadea (din 6 nascuti au trait 2), sau cand a murit tatal sau.
Vangelis cred ca nici acum nu stie notele, dar sa le mai si aseze matematic. El spune ca aude muzica de undeva din univers.
Nu tot timpul inteleg politica UE de exemplu, iar muzica pare mult mai complicata.
E ceva de inteles din transpunerea grafica a acestei capodopere a lui Beethoven? Poate doar ca si grafic este foarte frumoasa.
Dar asta nu e un raspuns rational, ci tot emotional.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ixQ9gKxynqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asadar muzica se poate "aprecia" de catre oricine si e bine asa.
Daca ne-am propune sa "intelegem" frumusetea unei femei si am studia anatomia, stiind cum arata organele ei interne ar fi mai bine ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate