Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Garmin Fenix 3 / Fenix 3 HR

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Swatchul dinaintea astuia (e drept, nu smart, doar quartz) m-a servit timp de 11 ani in orice fel de apa. Daca un ceas e water proof 10ATM atunci ar trebui sa "tina la apa" indiferent daca e sarata sau nu.
Cred ca nu are nimic in apa de mare, cu conditia sa torni un pic de apa dulce pe el dupa ce iesi, ca sa se curete eventualele saruri ce ar putea afecta semeringurile/garniturile de la butoane.
Eu nu am de gand sa il menajez, caci nu mi-am luat ceas multisport/rugged ca sa il pot la costum. Oricum, mai mult de 2-3 ani nu ma vad purtandu-l caci tehnologia evolueaza si vor aparea modele mult mai performante in intervalul asta de timp.

Edited by ro_explorer, 09 August 2016 - 12:37.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
And the winner is....  :)

Attached File  Screenshot_20160815-152513~01.png   1.07MB   100 downloads

#21
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Merita cu varf si indesat.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Noua linie bazata pe Fenix3 : http://www.dcrainmak...os-details.html

#23
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Au schimbat doar materialul carcasei. Sper sa scoata si un Fenix 4.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ei, au imbunatatit si senzorul de puls si au facut designul mai subtire. Dar la baza tot un Fenix 3 e. Oricum, nu o sa dau prea curand 1000 usd+ pe un ceas ...
Cu banii aia mai degraba imi fac un upgrade la Macbook.

Edited by ro_explorer, 25 August 2016 - 19:10.


#25
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nu prea imi place. A disparut forma aceea sport pe care o are Fenix 3.  Asta zic eu acum, daca il vad live poate imi schimb parerea.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Astia de la Garmin au luat-o razna. Ultimile 2 versiuni beta puse oficial pentru testare (3.52, respectiv 3.60 pentru Fenix3 HR) au trecute ca principal update: "dog tracking widget improvements".
Ce naiba s-a intamplat cu seriozitatea unei firme orientatae spre fitness tracking?

Sunt probleme cu acuratetea estimarilor de calorii, a treptelor urcate, etc etc etc ... si ei fac update la un widget pe care il folosesc probabil 1% din utilizatorii de Fenix. Am impresia ca lumea mai are putin si se intoarce cu susul in jos.

#27
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Interesant ceasul, l-am vazut si eu la cineva, arata foarte bine si foarte multe functii sport &outdoor activities.
Eu sunt in cautarea unui sport watch pt triatlon (deci cu functii de monitorizare pt alergare, inot si ciclism)...oscilez intre Garmin forerunner 920 xt si Suunto Ambit 3 Sport HR (cu HR belt pt monitorizare puls si in apa).

Edited by the_lion, 09 September 2016 - 16:18.


#28
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2016 - 10:04, said:

Astia de la Garmin au luat-o razna. Ultimile 2 versiuni beta puse oficial pentru testare (3.52, respectiv 3.60 pentru Fenix3 HR) au trecute ca principal update: "dog tracking widget improvements".
Ce naiba s-a intamplat cu seriozitatea unei firme orientatae spre fitness tracking?

Sunt probleme cu acuratetea estimarilor de calorii, a treptelor urcate, etc etc etc ... si ei fac update la un widget pe care il folosesc probabil 1% din utilizatorii de Fenix. Am impresia ca lumea mai are putin si se intoarce cu susul in jos.

La trepte trebuie sa le urci alert si le detecteaza pe toate. Am avut doua update-uri si la ultimul parca nu mai tine bateria asa de mult. La penultimul update a functionat 5 saptamani fara priza.

View Postthe_lion, on 09 septembrie 2016 - 16:16, said:

Interesant ceasul, l-am vazut si eu la cineva, arata foarte bine si foarte multe functii sport &outdoor activities.
Eu sunt in cautarea unui sport watch pt triatlon (deci cu functii de monitorizare pt alergare, inot si ciclism)...oscilez intre Garmin forerunner 920 xt si Suunto Ambit 3 Sport HR (cu HR belt pt monitorizare puls si in apa).


Intra pe topicul de alergare sa ii intrebi pe cei de acolo. Din ce am vazut comenteaza mult la Garmin Fenix 3. Lauda multi Polar si Suunto.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In momentul de fata daca vrei sa cumperi un ceas de genul asta si sa il utilizezi vreo 2 ani macar, nu mai sunt convins ca Fenix 3 HR este o solutie asa de buna (exceptand situatia in care nu te intereseaza 3rd party apps).
Aparent hardware-ul din fenix 3/HR nu suporta noul SDK 2.1 si va ramane limitat la SDK 1.x ( update-ul curent este 1.3). Asta inseamna ca developerii se vor orienta usor usor spre platformele noi.

In afara de aceasta limitare ceasul este o bestie. Cu ultimul beta au mai corectat un pic din bug-uri si, spre suprinderea mea, senzorul HR este destul de precis (deci poate fi folosit fara centura de monitorizare). SIngura situatie in care HRM nu functioneaza corespunzator este in apa.

Daca ai extra cash ... seria Cronos arata super si are si hardware mai noi, cu suport pentru noul SDK (si noile API implementate, bineinteles).

View PostSheHateMe, on 09 septembrie 2016 - 16:25, said:

La trepte trebuie sa le urci alert si le detecteaza pe toate. Am avut doua update-uri si la ultimul parca nu mai tine bateria asa de mult. La penultimul update a functionat 5 saptamani fara priza.
Azi am instalat ultimul beta si vad ca s-a imbunatatit treaba cu senzorii.

P.S.: Mi-am cumparat un senzor Garmin Tempe ca sa am o inregistrare corecta a temperaturii in timpul biciclitului. Functioneaza "as advertised" ... nu am plangeri in priviinta asta :).

#30
kerberos29

kerberos29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.09.2013
Salut.
De ceva vreme ma dau cu bicicleta , alerg si merg pe munte, am tot cautat un ceas bun, Si am ajuns la concluzia ca un GF3 este ce cred eu ca as avea nevoie.Ce ziceti?
Merita invetitia?
Sa iau sapphire  hr. sau normal .Si inca o nelamurire am vazut pe net ca poti sau pui un traseu oarecare si chiar am intrebat pe garmin cluj,dar nu au stiut sa-mi raspunda.
De exemplu ,daca merg in Muntii Rodnei cum descarc traseul sa il pun pe GF3,
Am tot selectat  , intial am vrut Sunnto amb3 vertical. pe urma am ales, gf3, acu mi-a zis cineva ca si Sunnto Amb3 Peak, e un ceas foarte bun.

MS...!!!

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
F3 Sapphire HR e un super device. Trebuie insa sa tii cont de limitarile SDK-ului descrise mai sus. In afara de asta, mai ales cu reducerile de acum, merita clar.
Fara discutie, versiunea HR ... merita cu varf si indesat.

Ca sa incarci un traseu pe care sa il urmezi iti construiesti tu un GPX (folosind ce utilitar vrei) si apoi il incarci pe ceas conectand ceasul la computer si punand GPX-ul in directorul New Files din Garmin.
Eu pentru trasee de bicicleta folosesc bikemap.net iar pentru trasee de hiking gaiagps.com .

Am vazut in ultimile zile (dupa ce s-a lansat SDK 1.3 pentru Fenix) o explozie de watchface-uri pe Connect IQ. Unele chiar cu super rezolutie si o multime de informatii.

Acum, de exemplu, folosesc HandsFive.

Attached File  IMAG1189-01-01.jpg   215.37K   56 downloads

Edited by ro_explorer, 13 September 2016 - 11:11.


#32
joker

joker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.05.2005
Salut!
Am o intrebare, un pitic pe creier mai degraba :), ati reusit sa faceti cu Garmin filmuletele acelea 3D care se pot face cu Suunto Movescount?
Multumesc!

#33
IntenseEnergy

IntenseEnergy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2010
Vreau sa l achiziționez , ma sfătuiți sa iau varianta Saphir HR ? Vreau sa i gasesc o utilitate si in sala de forța sau box nu numai alergat înotat etc. Credeți ca mi va fi util in sporturile enunțate mai sus ? Cei ce l utilizați ce Spune-ți ?

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Versiunea Sapphire e "mai rezistenta" decat versiunea cu sticla obisnuita (mineral glass) ... dar in nici un caz indestructibila. La preturile de acum de la F3HR Sapphire (ca tot a aparut Fenix 5) nu merita sa economisesti bani pentru versiunea cu sticla obisnuita caci nu salvezi cine stie ce.

In ceea ce priveste activitatile de care spui, nu exista profiluri predefinite din ce stiu. Oricum, lumea pe forumul dedicat se plangea ca acuitatea senzorului de puls are de suferit in conditii de "body building".

#35
mihugl

mihugl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.01.2007
Singura diferenta la Saphire e rezistenta geamului, tu stii daca il izbesti de pereti sau nu. In rest fenix 3 hr e identic cu fenix 3 saphire hr. Nu stiu exact ce asteptari ai de la ceas insa cred ca e foarte bun pentru un sportiv. Ritmul cardiac este monitorizat permanent si in baza lui se fac multe evaluari. Daca vorbim de inot iti spun sigur ca in apa ceasul nu monitorizeaza pulsul, pentru asta este necesara folosirea centurii de ritm cardiac pe care o cumperi separat sau achizitionezi un pachet care o include. Tu decizi daca iei un saphire sau la un fenix 3 hr adaugi si o centura de puls, depinde de buget.



#36
sorin74iv

sorin74iv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 09.07.2009
De unde pot sa-l cumpar mai ieftin,ebay,amazon?!Este cineva care a cumparat de pe aceste saituri acest ceas?Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate