Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Carte si talon la DRPCIV pentru inmatriculare. Pot sa circul cu masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ok , spune la aia sa vina pe SP sa dea niste testari ca sunt de luat o gramada de carnete . Desi nu e sigur ca ei nu vor merge si fara carnet simtindu-se in legaliatate .

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postflorin1008, on 09 august 2016 - 13:29, said:

Am fost azi la DRPCIV si am intrebat. Nu e voie sa circuli cat astepti actele.

Mie mi se pare chestia asta o aiureala. Autoturismul este inmatriculat si isi pastreaza numerele. Daca sistemul informatic nu functioneaza inseamna ca ramane inmatriculat pe vechiul proprietar. Daca functioneza insemna ca se aplica :
art 11
(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.


Sunt curios ce parere au userii Althea si Claudiu1 despre acest lucru.

#21
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View Postpasilla, on 09 august 2016 - 21:59, said:

Mie mi se pare chestia asta o aiureala. Autoturismul este inmatriculat si isi pastreaza numerele. Daca sistemul informatic nu functioneaza inseamna ca ramane inmatriculat pe vechiul proprietar. Daca functioneza insemna ca se aplica :
art 11
(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.


Sunt curios ce parere au userii Althea si Claudiu1 despre acest lucru.

Nu am intrebat daca e contraventie sau infractiune. Era buluc prea mare si ma catranise cu problema sistemului informatic si intarzierile. A spus clar ca nu e voie.

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
O contraventie este sigur: aceea ca nu ai talonul la tine. De aia am si spus, pe politistul rutier il doare fund de explicatiile tale. Astia de la rutiera au mintea extrem de odihnita. Verifica pe statie si mai departe nu au nicio greata sa intocmeasca un dosar penal sau chiar sa te amendeze ptr lipsa documentelor (cazul cel mai fericit).

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca mergem pe ideea asta, te poate amenda si daca esti blonda. Au si ei , politistii, niste reguli si nu le prea incalca, mai ales cand stiu ca exista probe impotiva lor.

Edited by pasilla, 09 August 2016 - 22:47.


#24
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postflorin1008, on 09 august 2016 - 22:10, said:


Nu am intrebat daca e contraventie sau infractiune. Era buluc prea mare si ma catranise cu problema sistemului informatic si intarzierile. A spus clar ca nu e voie.

Este infractiune ca o masina care nu este inmatriculata . Cand depui talonul masina SE RADIAZA de pe numele vechiului proprietar si se inmatriculeaza pe noul proprietar . Ce inseamna ca ai numere ? Fix 0 . Cine este proprietar si cine poate fi tras la raspundere daca masina e in curs de schimbare de proprietar ?

  Ba parca sunteti copii...

#25
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Totusi,daca datele sunt introduse in sistem iar talonul e tiparit,masina e inmatriculata.

Ca fapt divers,ultima masina am inmatriculat-o trimitand un simplu email la brokerul de asigurari,cu o fotografie(eram in trafic si nu am asteptat sa ajung sa o scanez) dupa cererea de inmatriculare,fara a mai trimite alt act in original.A doua zi am avut acasa noul certificat de inmatriculare,numerele vechi pastrandu-le.Masina a fost a unei societati,nu m-a intrebat nimeni nimic despre vreo factura Cand va fi si in Ro la fel?

#26
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
La fel este la un an distanta, in Iasi.
Am depus actele vineri si mi-a zis sa vin dupa o saptamana.
Ce conteaza ca am numere rosii valabile pana pe 15 septembrie si numerele negre in portbagaj (le-am pastrat pe cele vechi).
Circul cu mijloacele de transport in comun. Traiasca Romania!

Edited by serghei, 07 August 2017 - 13:13.


#27
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Pai circuli ca vrei. Poti circula cu masina ta linistit...
Romania e ok, tu nu stii legile, sa fii sanatos...
Daca nu stii, întrebi. Apoi sa începi sa comentezi ca Romania si bla bla.

#28
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010

View Postserghei, on 07 august 2017 - 13:13, said:

La fel este la un an distanta, in Iasi.
Am depus actele vineri si mi-a zis sa vin dupa o saptamana.
Ce conteaza ca am numere rosii valabile pana pe 15 septembrie si numerele negre in portbagaj (le-am pastrat pe cele vechi).
Circul cu mijloacele de transport in comun. Traiasca Romania!
Daca ai nr. rosii valabile poti circula linistit până ies cele definitive.Am fost in aceeasi situatie in urma cu o saptamana.Apropo la mine a durat 2 zile pana am luat nr negre in Bucuresti.Am intrebat la ghiseu inainte.

#29
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Azi am depus și eu actele la Constanța tot pentru transcriere, cu păstrarea numerelor, iar dovada și cartea mașinii mi le dă joia viitoare. De întors acasă (45 km.) m-am întors cu mașina, dar pînă joi nu mai am curaj să circul.

#30
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Am vazut ca pe siteul drpciv sunt oferite niste servicii online printre care verificare stare certificat inmatriculare. Am accesat serviciul si cere seria certificatului. Sa inteleg ca viitorul talon va avea aceeasi serie? Introducand seria veche, ca am o copie, imi zice ca talonu a fost tiparit si trimis la posta si e un link de veeificare prioripost dar pe siteul deschis, al postei romane, nu e recunoscut codul dat de drpciv. Sa fie deja.emis talonu?

#31
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
buna seara
  astazi dimineata ora 9 am depus actele pentru a trece masina de pe un propietar pe altul (adica pe numele meu), numerele au ramas aceleasi, asigurare facuta pe numele meu, acte depuse fara probleme, urmand sa vin tot in cursul zilei de azi dupa ora 12 sa ridic dovada ca sa pot circula ( asa a zis cel de la ghiseu in cazul in care vreau sa circul cu ea azi).
La ora 14:30 am ajuns la ghiseu si un nene care era acolo mi-a zis, pe un ton foarte recalcitrant si plin de sictir, ca lunea viitoare dupa 12, ca nu isi bate capul cu alte chestii, avand in vedere ca pritre eliberarea dovezilor si a placutelor era si ghiseu de informatii.

Ce pot face in cazul acesta, nu pot sta cu masina pe bara o saptamana, imi vine talonul mai repede decat dovada, este parcata si intr-un loc cam nasol. Nasul meu a facut exact acelasi lucru acum 2 saptamani, dimineata a depus actele, dupa ora 13 a primit dovada si a circulat fara probleme pana o venit talonul si cartea. Fratele meu si-a inscris masina acum cateva luni, exact aceasi situatie, cu pastrarea numerelor, a fost dimineata a depus actele si la ora 15 in aceasi zi a primit dovada sa poata circula pana vine talonul, cartea a ridicat-o dupa 2 zile, talonul a venit dupa 1 saptamana.
O lege ceva pe undeva stiti de ea, unde sa ajung sa ma lamureasca cum sta treaba ?

multam fain

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
mai are cineva vreun update in speta asta?
eu azi am depus actele si cand am cerut dovada, mi-au zis ca nu se mai da. ca sa vin peste o saptamana sa imi iau actele.
mi-a zis ca ma pot duce cu masina inapoi acasa.

#33
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
cum mai e?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate