Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Carte si talon la DRPCIV pentru inmatriculare. Pot sa circul cu masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Am cumparat o masina si am fost la DRPCIV sa o inscriu pe numele meu. Actele nu se mai fac in 2 ore. Eu le-am depus pe 4 august si mi-a spus sa vin pe 10 august sa le ridic. Am RCA, ITP valabil, numerele le-am pastrat si copie de pe talonul depus cu numele fostului proprietar pe el.

In mod normal stateam linistit dar m-am trezit cu o urgenta in familie si trebuie sa plec. Pot sa circul? Ce statut are masina in timpul asta? Sa nu ma trezesc ca ma opreste politia si imi spune ca nu e inmatriculata.

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ai dovada de la militie ?

#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
@cobi1 - de la militie?

#4
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Ce dovada? I-am dat actele la ghiseu si la revedere. Nu mi-a dat nimic.

#5
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
...mai bine stai acasa. Fara dovada inlocuitoare pt certificatul de inmatriculare nu poti circula.

Edited by ciumiki, 05 August 2016 - 20:10.


#6
PravaleBaba

PravaleBaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2009
Salut!

Ei știu că nu ai voie să circuli pentru că până ce nu se emit noile acte mașina nu este înmatriculată.
Eu am trecut prin asta prin 2006 și țin minte că mi-a spus polițistul să nu circul cu mașina.

Cel mai bine întrebi direct la ei, dacă poți să mai treci.
Dacă nu ești sigur, nu risca (te oprește poliția, accident etc).

Numai bine!

Edited by PravaleBaba, 05 August 2016 - 20:10.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu circuli cateva zile pana sunt gata actele....

Edited by Mihai_3, 05 August 2016 - 20:23.


#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
nu circula ca e posibil ca masina sa fie deja radiata in sistem (adica daca verifica in sistem numarul tau actual apare ca fiind neatribuit)si te baga la circulatie cu numere false, masina neinmatriculata..
crede ma astia pe la rutiera nu stiu prea multe...

eu nici nu m as gandi sa circul cu masina.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pana la urma de ce dureaza atat o inmatriculare? In ce oras?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu stiu ca in momentul in care  ti-au preluat actele, masina este deja inmatriculata pe numele tau si poti circula linistit. Certificatul de inmatriculare il primesti prin posta sau il ridici personal.
Nu ai spus daca ai schimbat numerele de inmatriculare. Daca le-ai schimbat , ai nevoie de cele noi, montate pe masina,  pentru a putea circula.

LE: am vazut ca ai scris ca ai pastrat numerele. Eu cred ca poti sa circuli linistit.
Incearca sa iti faci cont pe http://www.drpciv.ro...rAppTracking.do si sa verifici daca certificatul este emis.

Edited by pasilla, 05 August 2016 - 21:14.


#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa e, dar nu i-au dat dovada! Aia se da cu numerele. Cum demonstreaza ca a depus actele?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arab, on 05 august 2016 - 21:07, said:

Asa e, dar nu i-au dat dovada! Aia se da cu numerele. Cum demonstreaza ca a depus actele?
Nu i-au dat dovada pentru ca a pastrat numerele si autoturismul este inmatriculat oricum. In caz ca este oprit de politie , spune ca certificatul de inmatriculare este la preschimbat. Daca aia au chef, pot verifica. Nu se intampla nimic si nu are cum sa primeasca amenda

Edited by pasilla, 05 August 2016 - 21:17.


#13
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Va multumesc pentru raspunsuri, Nu am schimbat numerele. In Bucuresti dureaza 6 zile sa iti scrie numele pe carte si sa tipareasca un talon nou. Mai bine plec cu trenul. A avut tata un accident si e in spital in tara. Si la buletin e la fel. Dureaza lejer o saptamana. O intreb pe aia ce fac daca ma legitimeaza politia/jandarmeria in timpul ala si imi zice sa fac in asa fel incat sa nu ma legitimeze. Te doare mintea.

Edited by florin1008, 05 August 2016 - 21:17.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin1008, on 05 august 2016 - 21:17, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, Nu am schimbat numerele. In Bucuresti dureaza 6 zile sa iti scrie numele pe carte si sa tipareasca un talon nou. Mai bine plec cu trenul. A avut tata un accident si e in spital in tara. Si la buletin e la fel. Dureaza lejer o saptamana. O intreb pe aia ce fac daca ma legitimeaza politia/jandarmeria in timpul ala si imi zice sa fac in asa fel incat sa nu ma legitimeze. Te doare mintea.
Daca vrei sa mergi cu masina , poti sa mergi linistit. Masina este inmatriculata, chiar daca acel certificat nu exista fizic. Autoturismul nu se radiaza si apoi reinmatriculeaza, se schimba numai proprietarul.

Edited by pasilla, 05 August 2016 - 21:22.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru initiator:

OMAI nr. 1501/2006
Art.6
(3) Înmatricularea permanentă este continuă, în sensul că de la admiterea în circulaţie în România şi până la scoaterea definitivă din circulaţie a unui vehicul, acesta este înscris permanent în registrul naţional al vehiculelor înmatriculate, pe numele proprietarului sau, după caz, al proprietarilor succesivi.

Edited by Dany_Darke, 06 August 2016 - 18:46.
eliminat raspunsul la un offtopic


#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Si mie imi plac copiii care spun lucruri trasnite . Dar daca intrebi pe unu de cl a 3 a poate spune in baza de logica simpla - Daca masina ar avea drept de circulatie i-ar fi lasat talonul vechi pana la eliberarea unuia nou .

Art pus de tine este 0 , nu se refera la perioadele in care se schimba proprietarii ca ar avea cineva drept de circulatie . Daca tu esti in curs de a schimba buletinul si nu posezi nici un act inlocuitor nu inseamna ca nu mai esti cetatean roman dar nu te poti legitima in caz de vreo tranzactie la autoritati .

Am inmatriculat zeci de masini si pentru ca eram stangos cu pile am mers in situatia lui , m-a prins si mi-a cam tremurat cwru . Daca nu gaseam pe cine trebuia in timp util imi scria numele pe dosar penal . Si de sarbatori era .

#17
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
corect ,lasa cazanu acas si fuga la tren ,eu nici n as mai fi n trebat pe aici

#18
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Am fost azi la DRPCIV si am intrebat. Nu e voie sa circuli cat astepti actele. Cica a fost o problema cu sistemul informatic si e posibil sa apara intarzieri. Ajungi sa stai saptamani ca sa inmatriculezi o masina.

Edited by florin1008, 09 August 2016 - 13:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate