Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Garaj de 120 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 andutza15, on 01 august 2016 - 11:44, said:

ce autorizatie? e in curtea mea. fac ce vreau in curtea mea
Bravo , sa vezi cand te paraste un vecin ce faci in curtea ta cum vinzi casa sa platesti amenzile !!

#20
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
nu e casa. e un fel de sopron
pt ce imi trebuie avize atunci???
n-am nevoie de instalatie electrica facuta imediat. la inceput trag un cablu din casa si am curent. cand o sa mai adun bani o sa-i fac si instalatie electrica si electricianul o sa se ocupe de avize si ce mai trebuie.

#21
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Orice constructie , indiferent de destinatie , necesita autorizatie , proiect . In functie de zona acestea costa mai mult sau mai putin . Ce vrei sa faci tu este ilegal si periculos chiar ...

#22
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007

 pasilla, on 30 iulie 2016 - 23:30, said:

Descrierea ta este mult prea vaga. Depinde ce vrei sa faci, cum vrei sa faci si cu cine vrei sa faci..
Fa un proiect si calculeaza macar materialele si pretul lor.
Fa un proiect, chiar daca il desenezi tu de mana pe o hartie. Nimeni nu iti va putea da un sfat util, pe o descriere atat de vaga ( hala, 3-4-5 m inaltime,cu sau fara beci, etc). In schimb uite, deja esti luat la rost cu autorizatii, hartii, probleme.
Eu sincer nu inteleg cum vine aia o hala cu beci. Nu ca nu s-ar putea face, dar ma indoiesc ca e sustenabil sa faci un beci de 120 mp , peste care sa torni o placa, ca sa ridici o hala.

#23
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
pai beciul nu trebuie sa aiba 120 mp. 20-30 mp e suficient. in mijlocul halei. eu am beci la casa dar nu strica sa am inca unul
daca trebuie autorizatie o sa fac rost si de aia dar mi se pare stupid sa ai nevoie de asa ceva. cui ii pune viata in pericol un sopron de 100 mp?
daca fac cusca la caine iar imi trebuie autorizatie?

#24
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

 andutza15, on 01 august 2016 - 14:19, said:

cui ii pune viata in pericol un sopron de 100 mp?
Tie si familiei tale. De ce? Te gandesti singura...

 andutza15, on 01 august 2016 - 14:19, said:

daca fac cusca la caine iar imi trebuie autorizatie?
Teoretic da.

#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 andutza15, on 01 august 2016 - 14:19, said:

pai beciul nu trebuie sa aiba 120 mp. 20-30 mp e suficient. in mijlocul halei. eu am beci la casa dar nu strica sa am inca unul
daca trebuie autorizatie o sa fac rost si de aia dar mi se pare stupid sa ai nevoie de asa ceva. cui ii pune viata in pericol un sopron de 100 mp?
daca fac cusca la caine iar imi trebuie autorizatie?
Cu 4k euro faci doar beciul . Hala , iti imaginezi ca e acolo ... proiect si autorizatie e necesar ca de ai un musafir caruia ii arati ce grozavie ai construit si-i cade in cap acoperisul si-l omoara esti buna de bagat in temnita !
Stiu ca topicul e facut la misto dar totusi zic acestea sa nu-ti vana idei sa construiesti de capul tau ceva ..

#26
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
nu e la misto daca cineva intreaba cum sa construiasca o casa ti se pare ca e la misto?
si nu o fac eu o sa platesc 2-3 barbati,, si nu cu de 4x pretul materialelor cum zicea unu pe aici ca nu m-am tampit=))
daca materialele costa 4000 de euro platesc 16.000 de euro manopera?? pt 3 zile de lucru?doamne ce mai debiteaza unii
cateva milioane ma costa mana de lucru ca sudori gasesti pe toate drumurile

#27
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Hahahaha , e chiar la misto topicul daca tu ai impresia ca in 3 zile de lucru si cu 4000 euro gasesti oameni sa-ti faca o hala de 120 mp + beci . Visezi tare frumos ! Sa vad eu sudorii aia care vin sa lucre pe parizer cu pita si- o apa de robinet , sa-ti faca hala care la primul vant o sa fie pe jos .
Numai materialele trec de 10 000 euro lejer .

Edited by cobi1, 01 August 2016 - 16:43.


#28
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
hahahaha

topicul asta este curat stand-up comedy

omule :
arunca aici niste cote exacte si o sa vezi ca o sa primești sfaturi foarte bune

#29
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
daca urmatoarele iti sunt straine, apucate de altceva:
- cu
- pot
- cut
- regim inaltime
- proiect, rezistenta vant, incarcare la zapada
- masuratori geo, topo
- avize electrica, mediu
- acord vecini
- ac
- b150, b200, b250 rezistenta, mod turnare si timpi de uscare
- ferme, contravanturi
- tabla vs isopan
- electrice
- incalzire
- iluminare naturala, ferestre
- usi de acces
- norme psi

o fi terenul tau, dar regulile ti se aplica.

respectand toate regulile si mergand pe eco la toate capitole, asta doar daca ai experienta si nu prea o ai, iesi la minim 200 eur + tva/mp. altfel la un 300-350 eur/mp

Edited by kiwy, 01 August 2016 - 20:18.


#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Încă mai sunt prosti care muncesc degeaba? Am avut si eu un client de genu. Dar mai ambițios. Voia hala de genu si sa îmi dea manopera 5000 de lei :lol:. Asta a fost în urma cu un an. Nici acum nu și-a găsit fraier să-i construiască.

#31
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
La 120 mp, ceva elegant, pe structura metalica, placa de beton la sol si panouri sandwich de jur imprejur si acoperis o sa te coste undeva la 7000 euro la care mai adaugi costul unei usi industriale(600-2000 euro in functie de dimensiuni si automatizare). Asta daca te ocupi personal de problema si coordonarea unor meseriasi care sa lucreze la ea. Timp de executie cam 2 saptamani in modul asta.

#32
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014

 cobi1, on 01 august 2016 - 16:42, said:

Hahahaha , e chiar la misto topicul daca tu ai impresia ca in 3 zile de lucru si cu 4000 euro gasesti oameni sa-ti faca o hala de 120 mp + beci . Visezi tare frumos ! Sa vad eu sudorii aia care vin sa lucre pe parizer cu pita si- o apa de robinet , sa-ti faca hala care la primul vant o sa fie pe jos .
Numai materialele trec de 10 000 euro lejer .
N'ai inteles nimic mah Posted Image . O sa gasesca pana la urma meseriasi aia de o sa le dea maaaxim 1.000 lei pt lucrare. Dupa prima vijelie, baietii stiu deja ca au iar de lucru. Si tot asa. Like in Romania :((

#33
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

 teRRa, on 01 august 2016 - 20:25, said:

La 120 mp, ceva elegant, pe structura metalica, placa de beton la sol si panouri sandwich de jur imprejur si acoperis o sa te coste undeva la 7000 euro la care mai adaugi costul unei usi industriale(600-2000 euro in functie de dimensiuni si automatizare). Asta daca te ocupi personal de problema si coordonarea unor meseriasi care sa lucreze la ea. Timp de executie cam 2 saptamani in modul asta.
isopanul este cam 14-15 eur/mp de perete si 16-17 de acoperis cu tot cu tva. deci doar isopanul costa vreo 6000 eur.

#34
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
si de ce trebuie isopan? nu se poate face din tabla zincata? e mult mai ieftina

#35
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Tu nu realizezi ca iti trebuie cateva tone de metal , nu mai vorbim de pahare la stalpi si placa . Dupa tine se poate face din niste cutii de carton , ce iti trebuie tabla ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate