Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Împământare priza

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 21.01.2013
sigurantele Posted Image

#56
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mda... dupa ce ca sunt de o calitate indoielnica, mai sunt si prost dimensionate. O sa ia foc intr-o zi.

#57
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ma crucesc pe zi ce trece..........
Am ceva vreme decand activez in ramura asta si am zis ca le-am vazut cam pe toate.Nimic mai mai fals.....Apar unii cu lucruri noi la care chiar ramai masca.
Isi merita pe deplin soarta cei care se zgarcesc la bani si apeleaza la serviciile unor astfel de indivizi.Sa zici mersi ca nu ti-a furat si din casa. Dupa lucrarea care a facut-o imi e clar in minte profilul "meseriasului"

Dar cu mirosul........,  cu mirosul de caine; ce ai facut?  http://orum.softpedi...rosul-de-caine/
A demolat absolut  toata casa pentru un amarat de miros care se scotea elegant prin alte metode  dar la instalatia electrica care e foarte importanta si de care depinde viata a apelat la un tepar.
O sa scapi si de mirosul de caine dupa ce-ti va arde casa de la instalatia electrica.
E mare paranoia Posted Image

Edited by geo123, 03 August 2016 - 14:04.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003

 robert8197, on 03 august 2016 - 11:39, said:

Uitați cum arată tabloul.
Este ceva în plus?
Ce conexiuni aberante sunt astea ? Ala face misto sau... ?

#59
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Stați ca nu am spus bine.

Eu așa am cumapar casa, cu acel tablou așa cum vedeți.

Doar că electricianul care a venit a  pus un fir in tablou acolo și o siguranță de 40a

(Siguranță a scoso cineva ieri)


Eu am spus hoțului ca vreau priză pt Masina de spălat și să aibă împământare.

Si hotul a pus siguranță de 40 si a băgat un fir în tablou .
( si firul ala pe care la băgat in tablou a zis ca este pt împământarea prizei)



#60
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Prietene,lasa-l incolo de electrician.. Ce tot insisti cu electrozugravul ala. Cauta unul autorizat si pune-l sa verifice TOT. De la A la Z. Nu conteaza cat costa. Cand m-am mutat la prietena,tot asa arata tabloul,ca la tine..

Am chemat un electrician adevarat,l-am pus sa scoata tot si sa faca de la 0. A fost singurul meserias caruia i-am dat banii din toata inima.

#61
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 mariovrs, on 03 august 2016 - 18:46, said:

Am chemat un electrician adevarat,l-am pus sa scoata tot si sa faca de la 0. A fost singurul meserias caruia i-am dat banii din toata inima.
Pai aici e problema, la cuvantul ala „magic”, bani! Fara suparare, dar de atatea zile de cand colegul cu problema tot scrie si pune poze cu tabloul, un electrician „adevarat” il rezolva de 10 ori pana acum. Un astfel de electrician insa costa bani, asa ca mai bine ne scarpinam si vorbim discutii o saptamana pe forum atunci cand ne tremura mana pe portofel. Problema este ca „bomba cu ceas” din poze nu se va rezolva prin vorbitul discutiilor on-line.

#62
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cand nu ai bani la discretie normal este sa cheltui banul cu cap.
Cand ai instalatiile electrice si sanitare pulbere si esti in pericol de incendiu si inundatii il lasi dracu de pisat de caine si de nu stiu ce finisaje scumpe si canalizezi banii acolo unde trebuie, sau cel putin daca nu faci alta instalatie de la 0 dup normativ  macar schimbi saracia aia de panou cu unul nou cu sigurante cablibrate dupa conductorii existenti in instalatie, refaci toate legeturile in doze, anulezi ce e pulbere sau imai inlocuiesti din conductoare pe unde se mai poate(daca nu vii aperent cu 2-3 circuite pentru locurile de consum ridicat)si cu 1000-1500 lei faci o mcrpeala cat de cat asa incat sa poti dormi listit si sa-ti mearga consumatorii in siguranta.
Eu oricum nu sfatuiesc sa faci asa ci sa reprooiectezi de  zero o instalatie dupa normativ adecvata cerintelor contemporane pentru ca ea fiind ingropata nu mai poti sa revii asupra ei odata ce ai facut finisajele si asa mori cu ea.
Nu se pune niciodata caruta inaintea boilor.Se poate sta o perioada si fara finisaje pana se aduna bani.Nu pot intelege niciodata pe astia care nu au bani pentru intreaga renovare dar vor sa faca totul de odata.
Si ghici de unde taie bugetul:Fix de la instalatii deoarece nu stiu cu ce se mananca si la ce pericol se expun.Ei cred ca ce nu se vede si nu pot intelege cum functioneaza nu e important.
Ei realizeaza importanta abia cand se defecteaza sau si mai rau cand se lasa incendii si victime.Aceeasi gandire puerila o avea si nevasta-mea cand am cunoscut-o.
Am intarzial finisajele la casa cu un an datorita banilor cheltuiti cu instalatiile dar nu regret nici un gram alegerea facuta.

Edited by geo123, 03 August 2016 - 19:55.


#63
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Pai noroc cu voi , am aflat si eu ca nu e în regulă instalația.

Cu instalația sanitara cred că rezolv mai ușor ca vine o rudă să mă ajute

(este instalator)

#64
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Salut !
Am desfacut si eu capacul de la panoul de sigurante si m-am uitat acolo, pare incurcatura si la mine, e normal sa fie acele punti facute intre ele la partea de jos a sigurantelor ?
As vrea sa stiu daca sunt bine facute legaturile si daca se mai poate monta acolo o siguranta diferentiala inaintea acestora, conductorii negri cred ca sunt alimentarea principala, sunt doar 2, nu trebuiau sa fie 2+1(impamantare) ?
Si inca o intrebare, am vazut ca cineva scria aici pe thread ca pentru o casa/apartament  sigurantele trebuie sa fie de 10A pentru iluminat si 16A pentru prize, nu sunt cam mari cele de 25A ?

Multumesc !

Attached Files

  • Attached File  sig1.jpg   361.2K   58 downloads
  • Attached File  sig2.jpg   376.31K   55 downloads


#65
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
E normal sa fie acele punti pt ca prin ele se face distributia dar numai ca nu trebuia verde/galben ca sa nu se confunde cu impamantarea. In locul puntilor ai fi putut sa folosesti pieptan 1P ca era mai estetic.
Sigurantele de 25 sunt pe general. Cele de 20 sunt prea mari, astea se puteau folosi in cazul cand in instalatie ai cablu CYY-F. Pt conductor FY trebuia de 16A.
Pentru iluminat iti trebuie de 10A. Cred ca meseriasul le-a pus ca sa tina (e ca si cum nu le-ar fi pus). Oricum cand o sa dea astea afara la suprasarcina... trebuie sa schimbi si  instalatia ca n-o sa mai fie buna de nimic.

#66
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Deci ar trebui schimbate cele de 16A cu unele de 10A si cele de 20A cu unele de 16A ?
Banuiesc ca a pus mai mari ca  sa tina un eventual aparat de sudura sa nu sara mereu siguranta, asa tin minte ca i-a spus tatal meu electricianului care a facut lucrarea in panou.
Dar se poate monta acolo o siguranta diferentiala langa celelalte sigurante sau se poate inlocui sigurantele de 25 de amperi cu unele diferentiale ? cum e mai bine ?

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003

 Danosul, on 04 august 2016 - 13:32, said:

e normal sa fie acele punti facute intre ele la partea de jos a sigurantelor ?
Da, acolo e distributia, normal se distribuie sus si jos se preiau catre sarcini, adica asa mi s-ar parea normal insa se poate si invers la fel de bine, probabil asa i-a fost mai comod.
Alea negre de jos sunt dinspre contor, mai e ceva ce nu-mi place, sunt conectate la sigurantele de 16 si de acolo puntile insa ele sunt mai subtirele, normal trebuiau sa conecteze la sigurantele cele mai puternice (25 in cazul tau) si cu punti catre cele mai slabe. Puintile normal se fac din tije de cupru care tin cel putin 40A dar sunt destul de scumpe. La tine le-a facut cu fir FY de 2.5 Asta inseamna ca daca toate circuitele sunt in sarcina mare (putin probabil dar oricum) pe punti o sa cada suprasarcina.

Edited by andreic, 04 August 2016 - 14:40.


#68
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 andreic, on 04 august 2016 - 14:36, said:

Da, acolo e distributia, normal se distribuie sus si jos se preiau catre sarcini, adica asa mi s-ar parea normal insa se poate si invers la fel de bine, probabil asa i-a fost mai comod.
Alea negre de jos sunt dinspre contor, mai e ceva ce nu-mi place, sunt conectate la sigurantele de 16 si de acolo puntile insa ele sunt mai subtirele, normal trebuiau sa conecteze la sigurantele cele mai puternice (25 in cazul tau) si cu punti catre cele mai slabe. Puintile normal se fac din tije de cupru care tin cel putin 40A dar sunt destul de scumpe. La tine le-a facut cu fir FY de 2.5 Asta inseamna ca daca toate circuitele sunt in sarcina mare (putin probabil dar oricum) pe punti o sa cada suprasarcina.
N-are importanta sensul de trecere pt ca nu-i vorba de semiconductoare, ci de niste amarate de sigurante.

 Danosul, on 04 august 2016 - 14:00, said:

Deci ar trebui schimbate cele de 16A cu unele de 10A si cele de 20A cu unele de 16A ?
Banuiesc ca a pus mai mari ca  sa tina un eventual aparat de sudura sa nu sara mereu siguranta, asa tin minte ca i-a spus tatal meu electricianului care a facut lucrarea in panou.
Dar se poate monta acolo o siguranta diferentiala langa celelalte sigurante sau se poate inlocui sigurantele de 25 de amperi cu unele diferentiale ? cum e mai bine ?
Daca le-a pus mai mari sa nu sara, trebuia sa puna si conductorul mai gros (in loc de 2,5 sa fi pus 4mmp) in cazul asta era ok.
Diferentiala nu-ti recomand pe general pt ca in caz de defect... n-ai sa stii unde e "buba". Diferentiala de 30mA mai bine pui pe consumatorii care te intereseaza, iar daca n-ai circuite dedicate pune pe prize de 16A/30mA.

#69
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

 GeorgeTrisina, on 04 august 2016 - 13:44, said:

Sigurantele de 25 sunt pe general.

Eu nu inteleg ceva, sigurantele de 25A sunt pentru un singur circuit separat facut cu impamantare pentru masina de spalat si AC, cum sunt acestea pentru general ?  daca le ridic am tensiune pe celelalte circuite in afara de masina de spalat si AC, si nu inteleg de ce trebuiesc 2 sigurante pentru un singur circuit, e normal ?

Edited by Danosul, 04 August 2016 - 17:42.


#70
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
Se discuta de priza cu impamintare fara a fi siguri ca exista priza de impamintare. Se intilneste frecvent confuzia -  Am  impamintare!  -  bazindu-se pe al treilea fir de la priza care duce niciunde, sau un tarus(teava) batut aiurea. Despre masuratori PRAM nici vorba.

#71
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Da, impamantarea facuta pentru acel circuit separat la priza la care e alimentata masina de spalat si AC-ul are impamantare facuta dintr-o teava ingropata in pamant, nu e facuta ca la carte, in acest caz nu functioneaza impamantarea ?

#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003

 GeorgeTrisina, on 04 august 2016 - 14:54, said:

N-are importanta sensul de trecere pt ca nu-i vorba de semiconductoare, ci de niste amarate de sigurante.
Normal, insa este un principiu schematic care in mod normal se resepcta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate