Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Traseu Venetia si Croatia, poate Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Imi cer scuze pentru inducerea in eroare.

#20
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am comandat o cartela de pe site-ul http://www.tourist.bonbon.hr/. Au fost seriosi, a venit dupa 11 zile lucratoare.

#21
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa 24 de ore, am ajuns in Venetia. Lung (sau foarte lung) drumul, prima data cand am condus 21 de ore cu 3 ore pauza, pentru ca de obicei prefer avionul, dar dupa prima impresie a meritat din plin. Orasul este ingrijit, as spune al 2 lea in preferinte dupa Paris. Am luat cazare in Lido di Jesolo si cu feribotul ia cam 35 de minute pana in Venetia.

Ciudat sentiment sa vezi multa lume, dar nici un zgomot de motor de autoturism, iar singurul mijloc de transport sa fie ambarcatiunile. Talentul de narator nu ma ajuta prea mult, dar cand va mai trece din oboseala, voi posta si niste poze si alte detalii.

#22
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Parerea ta. Parerea mea e ca nu e ingrijita Venetia. Asta nu inseamna ca nu mertia vizitat. Merita toti banii, dar nu il pot caracteriza ingrijit.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
poti detalia traseul parcurs? 24 de ore ( cu 3 din ele pt odihna, deci 21) mi se par f multe pt un traseu buc-venetia.

#24
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am luat.o spre Budapesta, Zagreb si Venetia, dar am stat 1 ora in vama si alta ora dupa Pitesti, din cauza unui accident, iar viteza a fost in jur de 120.

Dariusha - am luat.o dupa gpz

Edited by Karogs, 04 October 2016 - 21:16.


#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
zagreb? de ce?

#26
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa 2 zile in Venetia ma.declar multumit de.vizita. Transportul mi s.a parut ok, 30E pentru 2 zile cu acces la toate mijloacele de transport ACTV si ceva oferte pentru muzee, dar nu a fost cazul nostru, preferand doar "clatitul" ochilor, din lipss de timp. Am urcat in turnul din piata San Marco, cred ca punctul cel mai bun de a vedea orasul de sus, iar pozele panoramice au iesit super.

Nu mi s.a parut scump, comparativ cu alte orase europene. Insulele Murano si Burano au fost ok. De fapt, Murano parea mai interesanta prin prisma faptului ca ascunde o istorie a sticlei, dar la fata locului, multitudinea de magazine ce comercializeaza obiecte din vestita sticla de Murano, fac sa dispara rapid interesul, avand impresia, totusi, ca multi vand Murano made in China. Burano, in schimb, a fost un deliciu al unei jumatati de zi de relaxare, dupa alergatura din Venetia. Toate casele vopsite multicolor si strident, faceau sa para ceva inedit, simplu, dar eficient in a te face sa vorbesti despre insula.

Am ajuns in P.ula, sa vedem maine cum este locul, la lumina serii a parut ok si a oferit un asfintit de poveste. To be continued

Attached Files


Edited by Karogs, 04 October 2016 - 22:25.


#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
P.ula - Orasul este ok, dar imprejurimile par ca dau tonul, iar daca nu ar fi amfiteatrul si cetatea, nu ar inspira prea multe sentimente. In schimb, am vizitat un parc natural, Kamenjak, ce pare atractiv pentru timpul verii, unde, spun ei, poti vedea urmele pasilor de dinozauri, unice in lume. Foarte frumos amenajat, gandit pentru camping si plimbari cu bicicleta, dar pustiu in perioada aceasta. De acolo, ne.am intors in P.ula, sa vizitam Aquarium, unii spuneau ca este un must see. Practic au transformat un fort in Aquarium, impletind istoria locului, incepand cu sec 19, cu centrul de salvare al broastelor testoase. A iesit ceva deosebit. Internet vad ca e la tot pasul, nu a fost nevoie sa activez cartela cumparata special pentru internet. Cateva poze...

Attached Files


Edited by Karogs, 05 October 2016 - 20:19.


#28
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 dariuscha, on 04 octombrie 2016 - 12:28, said:

poti detalia traseul parcurs? 24 de ore ( cu 3 din ele pt odihna, deci 21) mi se par f multe pt un traseu buc-venetia.
Noi, dupa 16 ore de plimbat prin Venetia si 2 ore de somn inainte de vizita, am urcat in masina si am facut Venetia>Bucuresti, 21h. In 2 soferi, ceea mai lunga pauza a fost de 30 de minute la Restaurant. In rest opream cam la 250-300 km de autostrada pentru dezmortire/toaleta.
Autostrazile le-am facut ambii soferi cu 130-150 km/h ( nu sub/peste ).
Noi am mers Venezia>Slovenia>Croatia>Ungaria>Arad>Bucuresti.

Felicitari autorului ca are rabdare la asa drum cu matizul.

#29
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 Tront, on 05 octombrie 2016 - 22:30, said:

Felicitari autorului ca are rabdare la asa drum cu matizul.
Sa fii tu sanatos, cu Matizul am facut in 2009 o parte din Peloponez si am dat o fuga la Vasta si Olympia...
La Pola am fost in august 2014. Este un oras foarte frumos, cu un amfiteatru urias, un fel de Colosseum, pe care venetienii îsi pusesera în gând sa-l demonteze bucata cu bucata si sa-l remonteze în Venetia. Exista si o cafenea faimoasa, unde James Joyce venea în fiecare dimineata sa citeasca presa si sa-si bea cafeaua.

Edited by florinbad, 05 October 2016 - 23:09.


#30
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
O noua zi...de relaxare de data asta. Am vizitat in ritm piano Rovinj si Porec. Primul, un oras placut, linistit, cu un turn al bisericii ce creste ritmul cardiac la urcare, pe multe trepte inguste de lemn si o priveliste, as spune deja tipica a oraselor de pe coasta. In Porec am luat pranzul, in stil pescaresc, putin din fiecare, totul proaspat si delicios, priviti de un pescarus ce astepta sa ia ceva de pe masa intr-un moment al nostru de neatentie. Se pot lua ambarcatiuni pentru un tur al insulelor, dar am ratat din cauza ca ne expira timpul la parcare. Am notat si ziua de 6 octomrbrie ca fiind ziua cea mai tarzie din an in care am intrat in mare. A fost insorit, apa cred ca avea in jur 18 grade, asa ca m.am avantat la o tura de inot. Pacat ca plaja inseamna pietre si pietris, tare deranjant, fara papuci e o provocare sa mergi.

Attached Files


Edited by Karogs, 06 October 2016 - 23:02.


#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Hm, dupa Venezia, la cat e de frumoasa, e greu sa te mai impresioneze ceva. Trebuia sa o lasati cumva la urma :)
Concediu placut in continuare!

#32
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Multam mdt. A fost intradevar frumoasa, deosebita Venetia, dar pana acum, am gasit in fiecare zi sclipiri, momente si locuri placute. Deh, suntem chititi sa vedem doar partea plina a paharului Posted Image

Astazi am mers la Medulin, dar in perioada aceasta, era fara suflare. Posibil sa fie placut vara, unde sunt si plaje cu nisip, dar acum era o liniste mormantala. De suparare, am zis sa intram la un centru de informare turistica si dupa ce am citit o brosura, am decis sa mergem la Motovun, cetatea gigantilor. Buna alegere. Cetatea se poate vedea de la departare si odata ajunsi sus, poti avea un pranz cu o priveliste impresionanta. Plin de insemne si ruine romane. La intoarcere, ne-am oprit la Bale Valle, o cetate interesanta de asemeni, ce merita o oprire. De fapt, in loc de Rovinj si Porec, se poate face Rovinj si Bale.

Attached Files



#33
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Da si noi am fost si la Motovun si la Bale si la Groznjan si la Svetvincenat, si la Buzet, in multe locuri din Istria pe langa cele mai cunoscute, de pe coasta. Au fiecare farmecul lor, noua ne-a placut mult zona. Medulin nu ne-a placut nici noua vara, e o statiune relativ noua, nu e orasel vechi. In plus plaja e nasoala, mergi sute de m pana poti sa inoti. Plaja ne-a placut unde am stat noi, la Pjescana Uvala. Cu pietris marunt, apa limpede si frumoasa, un golfulet. Cu papuci de apa ( de snorkeling sau cum se numesc) n-ai treaba.


La Opatija mergeti?

Edited by mdt, 09 October 2016 - 19:54.


#34
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Suntem cazati in Icici, la 1 km.de Opatija, dar nu am mai postat, ca m.am ales cu o raceala si bolesc putin, probabil dupa ce am intrat in apa. Dar mai bine sa regret ce am facut, decat ce nu am facut :D

Statiunea merita din plin in mod sigur vara, micuta si cocheta. Ieri am fost in Rijeka, cam.saracut in puncte de atractie, dar astazi am compensat din plin. Am vizitat insula Krk, peisaje superbe, plaje berechet, un mic paradis. Inca nu am descarcat pozele de pe camera, probabil o sa adaug maine.

Ce m.a impresionat este calitatea si curatenia din punctele de cazsre. Am nimerit din ce in ce mai bine, iar toata lumea vorbeste cel putin engleza, germana fiind vorbits indeosebi in horeca. De fapt, m.am cam simtit ca in De raportat la nr de inmatriculare si limba vorbita pe strada. Foarte multi turisti germani si austrieci

Edited by Karogs, 09 October 2016 - 20:11.


#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Rijeka da, e oras mare, mai mult port si oras al locuitorilor decat turistic. Ar merita sa dati o raita si in insula Pag, e un peisaj arid acolo, foarte interesant. Branza din insula Pag are denumire de origine controlata, se zice ca iarba are anumite minerale in compozitie care dau gustul final branzei. Se numeste Paski sir, sir inseamna branza si Paski ca e din insula Pag. Este o branza tare, uscata si grasa, de oaie. Merge cu vin :) (Branza o gasesti la orice Studenac sau Konzum, nu trebuie sa mergi in insula pt ea)

Traseul Rieka -Zadar pe drumul de coasta merita facut.

Vacanta frumoasa si sanatate!

Edited by mdt, 09 October 2016 - 21:11.


#36
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ti-as recomanda si eu sa nu folosesti autostrada ci drumul de coasta (Rijeka - Dubrovnik. de exemplu). Este frumos si spectaculos fata de plictisitoarea autostrada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate