Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Traseu Venetia si Croatia, poate Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu am mai mers pe autostrada deloc si am incercat diferite rute. Oricum, distantele nu sunt mari, am ales punctele de cazare la maxim 60km de ceea ce am gandit ca voi vizita. Oricum, excursia este mult peste asteptarile ce le.am avut. Astept cu interes Dubrovnik si Muntenegru.

In program bagasem si parcul Plitvice, dar nu stiu daca sa mai merg sau nu. In Premantura si al ei parc era liniste, nu se putea inchiria nimic, in speta un buggy m.ar fi interesat, in Krk era iar liniste la.capitolul asta. De fapt, ma gandesc sa nu fim.singurei pe acolo, un fel de Tarzan si Jane :))

#38
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Pâna la Dubrovnik mai ai Sibenik (în afara de catedrala nu prea ai ce vedea.), Trogir (vizitezi orasul vechi - este superb) si Split (Palatul lui Diocletian), daca tot ti-ai pus în minte sa vizitezi orasele de pe coasta.
Daca vrei si un parc natural, ai chiar lânga Sibenik Parcul National Krka, destul de spectaculos, mai micut dar mai salbatic decât Plitvice. La Plitvice nu are rost sa te întorci, este prea departe. Dupa Dubrovnik mergi înainte spre Kotor, apoi spre Podgorica - Mojkovac (intrarea în Canionul Tara) apoi la sfârsitul canionului ai un pod faimos, Podul de la Durdevica Tara si apoi o tii catre România, spre Drobeta sau Vidin-Calafat.

Edited by florinbad, 10 October 2016 - 06:22.


#39
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mie Sibenik mi-a placut, si orasul vechi si e frumos si sa urci sus, la cetate. Merita si Zadar, e o biserica fost templu roman, si orga marina e interesanta. Eu le-as lua la rand, cate jumatate de zi in fiecare daca aveti timp. (Zadar - Sibenik - Trogir - Split - Dubrovnik).
Buggy? Sunteti cu copil mic?

#40
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu suntem cu copil. Buggy pentru off road, ca erau niste trasee interesante, unde puteam intra si cu masina, dar nu stiu daca mai iesea intreg Matiz-ul si trebuie sa ne mai si intoarcem acasa.

Cateva poze din Rijeka, facute seara, de fapt prima seara petrecuta in oras, ca pana in acel moment ne-am trezit numai de dimineata si rar ne prindea ora 23. Azi am bifat 2700km in total (1200km de plimbari)

Attached Files


Edited by Karogs, 10 October 2016 - 20:43.


#41
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Pe insula Krk am vizitat orasele Krk si Baska, cel din urma placandu-mi mai mult. Pana acum, este locatia unde as merge pe timpul verii, marea si muntii se imbina perfect, plaje destule si multe serpentine, condusul nefiind chiar monoton si plictisitor. Am trecut pe insula pe cel mai spectaculos pod vazut pana acum in Croatia si am descoperit si uleiul lor de masline, am cumparat dintr-o piata, la gust foarte bun, sper ca si obtinut asa cum se laudau.

Mi.au placut bisericile acelea mici, iar cele, sa zicem, normale, nu sunt acoperite de picturi, sa te pierzi in simboluri si imagini, foarte putine vitralii, nimic extravagant

Attached Files



#42
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
De ieri, as fi vrut sa merg la Trsat, aveam un sentiment ca e un loc interesant, dar am zis ca mergem azi. Inainte de asta, ne-am uitat pe harta si decis sa mai mergem totusi undeva. Am ales si Kastav. Este o cetate micuta, unde poti vedea ruinele unor biserici, as spune un loc unde poti savura linistit o cafea. Insa, Trsat este un loc deosebit. Papa Ioan Paul al II lea a fost acolo si au avut grija ca acest lucru sa creasca notorietatea zonei. Au facut o sculptura in bronz, cum Papa se roaga, iar pe un deal, langa catedrala, au refacut istoria lui Iisus, de cand a fost prins pana la ridicarea la cer, totul expus in statui. Cetatea din Trsat, mica si bine mentinuta, gazduieste un bar/cafenea, ofera o ampla panorama a orasului si o mica expozitie fotografica.

Attached Files


Edited by Karogs, 10 October 2016 - 21:25.


#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ce mai faceti? Pe unde va mai plimbati?

#44
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri dimineata am ajuns acasa. Din pacate, nu am putut sa ne plimbam deloc in Muntenegru, ca mi-a recidivat raceala si am fost "prizonieri" cele trei nopti planificate acolo. Dar am reusit sa vedem cam tot ce ne-am planificat in Croatia, Zadar, Trogir, Split si Dubrovnik.

In Zadar mi-a placut cam cel mai mult dpdv al  locurilor vizitate, multe monumente in cetate, nu ai cum sa te plictisesti, doar ca in acelasi timp, mi s-a parut si cel mai neingrijit loc...tarabe si piete, cred ca ar fi putut evita constructia blocurilor si eventual, sa mai renoveze cate ceva. Orga marina merita o vizita, am citit ca este unica in lume, nu este chiar melodica, dar faptul ca cineva a conceput si construit asa ceva, te face sa zici wow. http://www.informal....a-orga/Â Â Am vizitat un muzeu al istoriei sticlei, in poza atasata, este o miniatura facuta in jurul anului 300 si am urcat in toate turnurile deschise.

Attached Files


Edited by Karogs, 18 October 2016 - 14:34.


#45
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din Zadar, am luat-o spre Trogir. Mi s-a parut putin supraevaluat locul, dar ne-a luat cam 5 ore sa vizitam. Placut, cetatea si turnul in stare f buna, iar o data cu trecerea timpului si a apei infiltrate, s-au format si cateva stalagmite si stalactite. Catedrala intampina inca de la intrare cu sculpturi interesante, evidentiindu-se sculpturile lui Adam si Eva, fiecare cu cate un leu in dreptul lor.

Attached Files



#46
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
In Split, palatul lui Diocletian e absolut remarcabil, impozant. Toate punctele de interes erau cu plata, dar se putea lua un bilet pentru toate, mai avantajos decat sa fi fost cumparate individual. Am mancat la un local micut, am incercat Pasticada de vita(https://en.wikipedia...wiki/Pašticada), un preparat foarte gustos, iar pozele cred ca vor spune mai mult decat pot eu scrie.

Attached Files



#47
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dubrovnik - arata de parca ar fi fost construit ieri, arata f bine, foarte aglomerat si au facut din cetate si oras o poveste interesanta. Dar ca orice poveste de succes, vine cu niste costuri, mai ales la cazare. Mancarea la localuri nu era mult mai scumpa decat in alte locuri, chiar mai ieftin decat in Trogir. Dupa tura din cetate, incercand sa urcam pe zidurile cetatii, am vazut ca un bilet era 120kn de persoana si am preferat sa urcam cu telecabina, la acelasi pret. Panorama superba asupra orasului, iar terasa de acolo, priceless.

Attached Files



#48
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Iar in Muntenegru, din pacate, nu am facut nimic altceva decat sa stau inchis in hotel, sa imi revin. In drum spre hotel, am trecut prin Kotor, golful la lasarea serii arata spectaculos, dar ce am vazut la lumina zilei, nu a impresionat. S-a simtit trecerea granitei, drumurile destul de rele, palmierii indelung admirati in Croatia, erau numerosi si aici, dar neingrijiti, necuratati, chiar diferenta mare. Hotelul este in munti, l-am ales de curiozitate sa vad zona, am auzit povesti despre sezonul de iarna ca ar fi super si au partii ok, in mare asa este, iar drumul pana acolo a fost o aventura in plina bezna, pe anumite portiuni pana si Matiz-ul mi s-a parut mare. Preturile sunt mici(sau f mici), as spune ospitalieri, dar ceva mai dificil cu limbile straine, fata de Croatia. Drumul spre tara a fost o mica aventura, in care GPS-ul a facut misto de mine. Imi arata doua optiuni pentru intoarcere, sa o luam prin Muntenegru si apoi Serbia sau Albania, Kosovo si apoi Serbia. L.am setat pe prima varianta, dar intr-un moment de sclipire, l-a modificat si am ajuns pe ruta 2. Daca Mercedes-urile au un rai, acela se numeste Albania. Cred ca 3 din 4 masini erau Mercedes, am vazut de la cele mai vechi, la cele mai noi si o aglomeratie si lipsa de conduita in trafic ca nicaieri. Masini, motociclete, biciclete, pietoni, toate la un loc. Iar in Kosovo, a trebuit sa platim 15 euro cartea verde, pentru ca asigurarile de la noi nu o includ, dar autostrada foarte buna si mult mai linistit fata de Albania si de ce m-am asteptat. Si dupa un drum de 18 ore, nu am mai facut pauza pe drum, am ajuns acasa.

In afara de punctele de atractie, pentru a alege un loc de a sta mai multe zile, as alege P.ula sau insula Krk. Ambele ofera tot ce ai nevoie pentru un concediu reusit, combinatie f buna de activitati, locuri si diferite plaje. Dubrovnik a fost ok de asemeni, dar mi se pare ca platesti prea mult pentru ce ofera sau nu e stilul meu, posibil sa fiu subiectiv, iar Venetia....este Venetia, am mai fi putut sta inca o noapte.

Aici se cam incheie povestea, iar eroul "misiunii", Matiz-ul, a facut 4700km fara sa gafaie si fara sa dea nici cea mai mica durere de spate, foarte incantat de buburuza.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate