Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

ACDSee - salvare jpeg "as you see"

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
petroniux

petroniux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.04.2007
Buna!

Obisnuiesc sa fac selectia fotografiilor RAW cu ajutorul ACDSee, din motive lesne de inteles - viteza inainte de toate ;-) .

As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate sa pot salva fotografiile din RAW in JPEG exact asa cum sunt afisate ele in ACDSee (adica foarte sharp si clare). Spun asta deoarece am observat ca dupa fiecare salvare, jpeg-urile isi "pierd" din toate aceste calitati....


Banuiesc ca ACDSee se foloseste in vizualizarea RAW - urilor de editarile facute de fiecare utilizator in camera foto pentru fisierul JPEG, insa ma gandesc ca poate exista anumite setari care sa iti permita sa pastrezi toate parametrii utilizati in  vizualizare si in momentul salvarii Jpeg-ului..


Desi poate nu am folosit cel mai potrivit limbaj, sper sa ma fi facut inteles.. :-)

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri!

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Nu poti salva in format png? Pentru jpeg incearca sa setezi comprimarea la 100%, daca ai o asa setare.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
JPEG este un format comprimat nu ai cum sa le faci la fel de clare. E ca si cum ai vrea sa faci dintr-un film HD un dvdrip de 700MB si ai vrea sa se vada tot HD.

Edited by gerbil, 28 July 2016 - 16:56.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Incearca Photoshop, are niste algoritmi de compresie mult mai buni ca ACDSee.

Edited by Mizu, 28 July 2016 - 17:01.


#5
petroniux

petroniux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.04.2007

View Postgerbil, on 28 iulie 2016 - 16:56, said:

JPEG este un format comprimat nu ai cum sa le faci la fel de clare. E ca si cum ai vrea sa faci dintr-un film HD un dvdrip de 700MB si ai vrea sa se vada tot HD.

elocvent!! ms mult!
ar fi o idee sa salvez intr-un alt format, cum a spus  asasinuxp mai sus?

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Vezi png cum a zis si el.

#7
esotic

esotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2012
acdsee are posibilitatea de conversie rapida in jpeg, dar si altele (inclusiv png si gif). Chiar langa optiunea de convert… exista butonul format settings. Daca imaginea jpeg se incetoseaza, puteti varia incet variabilele din format settings si o sa se vada bine.

Nu inteleg ce legatura vreti sa faceti intre jpeg si raw si conversie automata... Nici chiar in vs mai noua de acdsee nu aveti "raw" . ce este raw?

Attached Files



#8
petroniux

petroniux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.04.2007

View Postesotic, on 28 iulie 2016 - 17:29, said:

acdsee are posibilitatea de conversie rapida in jpeg, dar si altele (inclusiv png si gif). Chiar langa optiunea de convert… exista butonul format settings. Daca imaginea jpeg se incetoseaza, puteti varia incet variabilele din format settings si o sa se vada bine.

Nu inteleg ce legatura vreti sa faceti intre jpeg si raw si conversie automata... Nici chiar in vs mai noua de acdsee nu aveti "raw" . ce este raw?

asa cum vad raw-ul sa vad si jpegul echivalent dupa salvare..asta ar fi legatura intre cele 2..;)

multumesc mult pentru sfat!

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
PNG pe color iese cam nasol si la dimensiuni mai mari ca JPG. Dar, de ce nu, poti incerca.

#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
salvezi jpeg 95%, poti incerca si irfanview + pluginuri ca sa vezi raw, il foloseam cand eram pe win, foarte rapid la rasfoire, insa acum pe kububtu am gwenview care vede orice.

Attached Files


Edited by c_anicai, 28 July 2016 - 18:15.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
N-am ACDSee, dar Irfanview, care, la fel, arata JPG-ul infipt in RAW cand iti afiseaza un raw, te lasa sa apesi File -> Save As si sa salvezi imaginea ce-o vezi exact asa cum o vezi.

Edited by dani.user, 28 July 2016 - 20:45.


#12
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Intotdeauna am vrut sa stiu de ce la imagine 1/1 sau "fit screen", un tiff apare mult mai sharp si detaliat in AcdSee, desi la zoom 100% pare sa aiba cam acelasi nivel de detalii cu jpeg-ul. Ok, stiu ca un jpeg are aplicat un nivel mai ridicat de compresie, dar paradoxal asta se vede la fit screen mai mult si nu la 100%. Poate o fi de la monitor.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
E doar modul deficitar in care face AcdSee scalarea. Si eu folosesc programul deoarece acdsee quick view e foarte rapid si am ramas pe el din vremurile in care eram pe Windows 98 cred, dar m-am obisnuit cu limitarile lui. Poate ar fi totusi cazul sa caut ceva mai bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate