Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Raid 1, cum se procedeaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 13:23, a scris:

RAID iti ofera siguranta integritatii datelor cand se defecteaza la nivel fizic un disc.

Asta este COMPLET falsa, RAID-ul clasic (adica nu cel din chestii mai avansate gen zfs) nu asigura NICI O INTEGRITATE (care in limbaj informatic inseamna sa ai o siguranta ca ce citesti e ce ai pus) - dimpotriva poate sa dea (si sigur da in cazul in care ai caderi de tensiune) fenomene extraordinar de ciudate in care citeodata citesti ceva si citeodata altceva dintr-un fisiere pe care nu l-ai modificat deloc (pentru ca e ceva pe un disc si ceva pe celalalt si se citeste de pe unde apuca).

Ca daca iti pica un disc e bine sa ai o copie pe un disc bun desigur, nu e nimic de discutat aici. Doar ca respectiva copie e tinuta atit fizic cit si logic in cam cel mai riscant mod imaginabil si in plus ai introdus o complexitate sporita si riscuri asupra "originalului" pe care nu le aveai inainte.

#20
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Si dupa tine care ar fi cea mai buna varianta atunci, daca RAID1 nu e OK?

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 13:58, a scris:

Si dupa tine care ar fi cea mai buna varianta atunci, daca RAID1 nu e OK?

Daca vrea datele trebuie sa aibe copii. Ideal o solutie de incremental backup (chiar si File History din Windows ar trebui sa fie suficient). Sau robocopy pentru ceva extraordinar de simplu, il pune in startup si bafta.

#22
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 13:52, a scris:

Asta e valabil la orice controller, nu trebuie neaparat sa fie discurile in RAID ca sa poti avea problemele astea.
In clipul al 2-lea era vorba de un RAID0 din 4 discuri, aici vorbim de RAID1, sunt chestii total diferite.


Nu trebuie sa le formatezi, vezi ce am scris mai sus.
Da, multumesc, am gasit si am reusit, iti dadusem Like la post ca sa vezi ca am luat in considerare postul dar urma sa-ti scriu dupa ce testam.

#23
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

Vizualizare mesajf300, pe 27 iulie 2016 - 14:04, a scris:


Daca vrea datele trebuie sa aibe copii. Ideal o solutie de incremental backup (chiar si File History din Windows ar trebui sa fie suficient). Sau robocopy pentru ceva extraordinar de simplu, il pune in startup si bafta.

File History? Cumt te ajuta asta cand se defecteaza discul?
Backup incremental la cat? la 5 minute? La o ora? De start-up nu mai spun, eu am uptime la laptop cate 2-3 saptamani.

RAID si Backup nu se exclud, sunt solutii complementare.

#24
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 14:10, a scris:

File History? Cumt te ajuta asta cand se defecteaza discul?
Backup incremental la cat? la 5 minute? La o ora? De start-up nu mai spun, eu am uptime la laptop cate 2-3 saptamani.

RAID si Backup nu se exclud, sunt solutii complementare.
Acum alta intrebare...cum reusesc sa formatez discurile? ca in Windows nu mi le deve...

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 14:10, a scris:

File History? Cumt te ajuta asta cand se defecteaza discul?

E incremental backup "normal", in ciuda numelui (evident e pe alt disc, poate sa fie si offline, ai salvat si l-ai lasat in dulap sau la matusa). Cind iti moare originalul cumperi alt disc si dai restore last version (sau ce versiune vrei). Sau iei backupul de la matusa si il pui pe alt computer daca ti-a ars casa.

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 14:10, a scris:

RAID si Backup nu se exclud, sunt solutii complementare.

Exact. Doar ca mai ales utilizatorii home n-au resurse prea mari si trebuie sa le dramuiasca mai cu atentie. Joaca de-a RAID-1 ca reactie la "am pierdut de 3 ori TOT CE AVEAM" este teribil de ineficienta si periculoasa. Daca vrei sa mai ai datele iti trebuie copii independente. Independenta la RAID-1 e cea mai mica posibila, doar platanele in sine difera in rest orice alta problema ai avea ti se propaga "by design" pe ambele copii. Nu mai poti recupera nimic nici macar in situatii banale ca ai dat click cind sa salvezi "lista cumparaturi" peste "lucrare licenta".

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
buncar: Trebuie sa instalezi driverele pt. RAID si sa faci partitii din disk management

f300: "File history" din windows nu cred ca stie sa salveze in alta parte modificarile.

Exact asta spuneam si eu, ca RAID1 te ajuta doar in cazul in care se defecteaza fizic un disc. Eu imi tin datele (chiar si cele neimportante) pe RAID-5, cu backup zilnic pe RAID-1 si disaster recovery in alt oras.

#27
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Am abandonat ideea de RAID ca m-a luat cu durere de cap, acum problema e ca desi am dezactivat modul RAID nu mai pot utiliza HDD-urile, nu le mai pot formata, am incercat si pe alt PC cu programe de DOS, nimic....ce sa fie oare?

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ti-l vede deloc in disk management? Daca e doar de la ce a fost scris pe discuri (header special, etc) se poate rezolva cu orice program de wipe/zero-out disk (inclusiv dd cu un linux live).

Vizualizare mesajAlice, pe 27 iulie 2016 - 16:11, a scris:

f300: "File history" din windows nu cred ca stie sa salveze in alta parte modificarile.

Nu ca "nu cred ca stie in alta parte" - stie sa salveze NUMAI pe alt disc (am vazut chiar pe undeva un articol extraordinar de complicat cum sa-l pacalesti sa-ti salveze pe ACELASI disc, daca insisti, cu sharing si mount la acelasi director...). NU il recomand in mod special pentru ca eu il vad ca pe un produs simplist si incomplet (nu are nici macar un indicator cit a reusit sa copieze si in ce stadiu e cu backupul!) dar pentru utilizatorul normal e ok, e un produs integrat in OS, cu suport full Microsoft. In cazul de fata colegul poate pur si simplu sa se duca la file history, sa adauge ce vrea el acolo (de exemplu d:\date_importante), sa puna unde sa se salveze filehistory-ul (din pacate poate alege doar discul nu si directorul, pune sa zicem E:)  si adio si un praz verde.

Edited by f300, 27 July 2016 - 18:38.


#29
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Am rezolvat, am reusit sa formatez direct din Windows(Manage, disk management)

#30
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Bun, azi revin cu forte noi, vreau sa mai incerc Posted image deci am reusit sa fac RAID-ul in BIOS, dar cum fac ulterior sa vad in windows drive-ul rezultat ? am facut raid-ul, dar in windows nu vad hdd-ul rezultat....cum fac sa il vad?

Edited by buncar, 28 July 2016 - 09:25.


#31
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Pune un screenshot cu disk management si cu device manager (cu "Disk drives" si "Storage controllers" expandate)

#32
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Vizualizare mesajAlice, pe 28 iulie 2016 - 09:29, a scris:

Pune un screenshot cu disk management si cu device manager (cu "Disk drives" si "Storage controllers" expandate)
Am reusit, trebuia sa formatez din Disk Management Posted image Am facut RAID 0.Am facut un benchmark la un singur HDD inainte de RAID si unul dupa ce am facut RAID 0 iar viteza e aproape dubla Posted image atasez doua foto.
Alice, multumesc pentru tot efortul si timpul acordat.

LE - ciudat, astea doua HDD puse in RAID 0 au viteza mai mare decat SSD-ul(pe SSD am average la 200 mbps(cand era mai gol am obtinut 380 mbps, acum e mai mult de jumatate plin),...Cele in RAID 0 sunt complet goale, poate de-asta au asa viteza mare....

Attached Files


Edited by buncar, 28 July 2016 - 10:03.


#33
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Pai noi discutam de siguranta datelor si tu faci RAID0???
Daca se defecteaza oricare dintre cele 2 discuri pierzi toate datele.

#34
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Vizualizare mesajAlice, pe 28 iulie 2016 - 10:00, a scris:

Pai noi discutam de siguranta datelor si tu faci RAID0???
Daca se defecteaza oricare dintre cele 2 discuri pierzi toate datele.
Da da, stiu, doar ca am uitat sa pun acolo RAID 1 si era default pe 0 :) si am zis ca daca tot am facut asa acum sa-i dau si un test, o sa fac RAID 1 evident.

#35
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Rezultatul in RAID 1, ca si un singur HDD fara RAID.

LE - Am reusit si RAID 1 deci, tot asa, trebuia formatat din disk management.

Attached Files


Edited by buncar, 28 July 2016 - 10:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate