Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Bani falsi primiti de la casa de schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 focuscsv, on 28 iulie 2016 - 09:36, said:

Nicio casa de schimb valutar nu risca sa elibereze bani falsi sau contrafacuti, tot timpul, autorizarea si functionarea a fost supusa unor reglementar stricte privind aceasta speta.
Orice institutie de credit, banca sau casa de schimb valutar are obligatia sa retina si sa trimita prin subunitatile DIICOT la verificat, autenticitatea, celei mai mici suspiciuni de contrafacere sau fals!
PS; Nu cred nimic din toata povestea!
Sefuuuuu!!! Ai uitat pe ce pamant traiesti?
Pai astia au facut GENOCID cand au bagat apa de ploaie in locul dezinfectantilor din spitale ....

#56
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Reynolds, on 28 iulie 2016 - 08:20, said:

Se referea la bonul fiscal de la casa de schimb.
Si eu la ce?

#57
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Pai banii i-a schimbat aici. La casa de schimb de aici. Despre ce bon fiscal in Thailanda e vorba?

#58
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
si 500 e nu poti depune la banca in contul curent sau la depozit?

#59
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 sfantu.dracu, on 27 iulie 2016 - 07:27, said:

Nu am întâlnit nici o casă de schimb valutar care să bată cursul de la Carpatica.
Dezavantaj: nu există Carpatica peste tot.
Mai cauta, la casele de schimb se poate diferenta de 2 bani intre cumparare si vanzare.


Edit: Cusuta cu ata alba povestea.

Ca idee, eu cand primesc bani mai dubiosi, ma duc cu ei direct la banca imediat ce i-am luat.

Cash de obicei tot de la banca.

Edited by yndy, 29 July 2016 - 21:48.


#60
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 yndy, on 29 iulie 2016 - 21:42, said:

Mai cauta, la casele de schimb se poate diferenta de 2 bani intre cumparare si vanzare.


Edit: Cusuta cu ata alba povestea.

Ca idee, eu cand primesc bani mai dubiosi, ma duc cu ei direct la banca imediat ce i-am luat.

Cash de obicei tot de la banca.

So.... am inventat toata povestea?

#61
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Eu nu cred că era falsă bancnota, dar fiind scoasă din circulație, cei din Irlanda (parcă de ei ai zis) fie nu au fost informați că se mai utilizează, fie nu au vrut să se mai complice. În Thailanda aceeași poveste.

#62
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 Hatti, on 30 iulie 2016 - 10:28, said:


So.... am inventat toata povestea?
Pot sa cred ca n-ai inteles tu si de fapt bancnota era buna dar n-au vrut sa ti-o primeasca in diverse locuri.

Ca era falsa si ai pacalit inapoi aceeasi casa de schimb, nu prea imi vine sa cred. Oricum daca e asa, inca mai e posibilitatea sa te gaseasca si sa te aresteze pentru punere in circulatie de bani falsi, pedeapsa este intre 3 si 12 ani de inchisoare.

#63
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 yndy, on 30 iulie 2016 - 17:37, said:

Pot sa cred ca n-ai inteles tu si de fapt bancnota era buna dar n-au vrut sa ti-o primeasca in diverse locuri.

Ca era falsa si ai pacalit inapoi aceeasi casa de schimb, nu prea imi vine sa cred. Oricum daca e asa, inca mai e posibilitatea sa te gaseasca si sa te aresteze pentru punere in circulatie de bani falsi, pedeapsa este intre 3 si 12 ani de inchisoare.

Si eu inclin sa cred ca bancnota era buna dar scoasa din circulatie. Dar asta nu ma ajuta neaparat foarte mult. Ce m-a speriat au fost cei de la banca din Irlanda, care s-au dus cu bancnota undeva in spate sa o verifice... nu stiu ce i-au facut acolo dar cand au venit inapoi au declarat ca e falsa si au vrut sa o retina.

#64
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Sigur ai inteles ce ziceau? Pentru ca daca ei considerau ca e falsa te retinea si pe tine Politia.

#65
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 Hatti, on 28 iulie 2016 - 09:30, said:


Keta, am explicat mai sus... aveam de gand sa schimbam euro in baht pe aeroportul din Bangkok, ceea ce am si facut de altfel, mai putin bancnota de 500. Nu aveam de gand sa ne plimbam cu ea pe acolo.

UPDATE: problema s-a rezolvat, oarecum neasteptat. Dupa ce am citit recomandarile de aici de pe forum, m-am gandit ca cea mai buna varianta e sa merg la aceeasi casa de schimb si sa incerc sa schimb inapoi in lei, si daca aia comenteaza sa le spun ca tot de la ei provine bancnota. La casa de schimb am dat peste alt casier, un arabete care abia rupea doua vorbe in romana, a luat bancnota, s-a uitat la ea, a comparat-o cu altele de 500 (avea vreo 3-4 acolo) si imi zice "Comision !! 30 euro !! asta greu de schimbat nicio banca nu schimba la tine, eu stiu bine!"

Nu eram pregatit de loc pentru scenariul asta, m-a luat ca din oala, eu eram pregatit pentru un scandal, eventual politie etc. Am zis da aproape imediat si fara sa comenteze altceva mi-a dat lei pentru 470 euro, si bon fiscal, toate cele. Sper ca leii nu sunt si ei cu probleme.

Dupa ce am plecat pe strada ma gandeam de cate ori s-o fi intors la el bancnota aia, cu 30 euro comision. In fine, o experienta interesanta din care am invatat cate ceva, chiar daca m-a costat 30 euro.
daca chiar ai primit bancnota aia de la o casa de schimb trebuia sa te duci frumusel la politie si declarai. mai ales daca aveai si bonul...
2 am primit si eu odata o plata pe o lucrare tot 2 de 500. sincer sa fiu eram mai tanar... habar n-aveam daca exista asa ceva...
am fost la schimb valutar si la prima casa la care am intrat mi-a schimbat-o
inte timp mai am schimbat, primit si dat la casele de schimb valutar bancnote de 500 de euro. si niciodata, dar niciodata nu mi-a cerut comion. cred ca ala era comision de fraieri... scuza ma dar asa e.
daca bancnota chiar era falsa poate te cheama pe tine arabetele la declaatii si sa vedem pe unde mai scoti camasa...

#66
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 vacaroz, on 24 octombrie 2016 - 16:51, said:

daca chiar ai primit bancnota aia de la o casa de schimb trebuia sa te duci frumusel la politie si declarai. mai ales daca aveai si bonul...
2 am primit si eu odata o plata pe o lucrare tot 2 de 500. sincer sa fiu eram mai tanar... habar n-aveam daca exista asa ceva...
am fost la schimb valutar si la prima casa la care am intrat mi-a schimbat-o
inte timp mai am schimbat, primit si dat la casele de schimb valutar bancnote de 500 de euro. si niciodata, dar niciodata nu mi-a cerut comion. cred ca ala era comision de fraieri... scuza ma dar asa e.
daca bancnota chiar era falsa poate te cheama pe tine arabetele la declaatii si sa vedem pe unde mai scoti camasa...

Aveam bon si martor ca tot de la el am luat-o.

#67
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

 Hatti, on 26 iulie 2016 - 23:56, said:

Salutare,

Am schimbat recent lei in euro la o casa de schimb valutar si am primit o bancnota mare (500 Euro) care ulterior s-a dovedit a fi falsa. Am bonul fiscal in original si atunci cand am schimbat am fost doua persoane in casa de schimb valutar, asadar as avea si martor. Ce ma sfatuiti sa fac? obiectivul principal este sa imi recuperez banii.

Dute la politie , nu i-ti complica situatia , si de pierzi 500 ii putin , pe linga ce probleme iti poti face .

#68
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 floringhe, on 24 octombrie 2016 - 17:07, said:

Dute la politie , nu i-ti complica situatia , si de pierzi 500 ii putin , pe linga ce probleme iti poti face .

Am scris mai sus, problema s-a rezolvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate