Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Bani falsi primiti de la casa de schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Hatti, on 27 iulie 2016 - 10:03, said:

Cred ca prima data o sa ma duc la casa de schimb valutar si sa incerc sa rezolv cu ei. Daca nu coopereaza, anunt politia... parca nu prea as lasa lucrurile asa.

Oare e realista varianta sa dau in judecata casa de schimb valutar?

Asa cum zicea si un alt coleg, o sa fie cuvantul tau vs cuvantul lor.
Sa presupunem ca se duce garda si face perchezitii la casa de schimb cu pricina (ma indoiesc) si ii gaseste in regula...ghici pe cine mai ia la serie de declaratii/intrebari?

Ai vreo dovada ca bacnota aia de 500 euro cu seria aia ai luat-o de la casa aia de schimb valutar? NU! Asa ca ia un pachet de tigari si cantareste bine problema. Stiu ca vrei sa-ti faci dreptate apeland la aia cu grade, dar mi-e teama ca o sa intri si mai mult in rahat.

Ori iti iei un trabuc scump si-l aprinzi cu bacnota aia in timp ce te filmezi in slow motion cu iphone-ul ori iti pui in practica cele 2-3 fetishuri cu vreo femeie ori mergi la politie si iti faci cruce! Cine stie? Poate chiar o sa fie primul caz mediatizat in care politia romana iti face dreptate si asociatia "Restore your faith in humanity" te face membru de onoare.

P.S.: incearca sa schimbi la banca data viitoare si ceri in mod expres sa-ti dea in bacnote mai mici. Pentru cativa lei salvati la cursul de schimb nu merita stresul asta.

Edited by Reynolds, 27 July 2016 - 10:28.


#38
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Schimb-o in lei exact la casa de la care ai cumparat-o.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

 Hatti, on 27 iulie 2016 - 10:03, said:

Cred ca prima data o sa ma duc la casa de schimb valutar si sa incerc sa rezolv cu ei. Daca nu coopereaza, anunt politia... parca nu prea as lasa lucrurile asa.

Oare e realista varianta sa dau in judecata casa de schimb valutar?
n-ai ce da in judecata. problema e de natura penala, nu civila. faci plangere penala si de restul se ocupa politia/parchetul.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca au schimbat-o aia din Thailanda ?

#41
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 pisoiu2, on 27 iulie 2016 - 10:35, said:

Schimb-o in lei exact la casa de la care ai cumparat-o.
Exact la asta ma gandeam si eu !!!
Ce sa zica : "nu o primesc ma nene nu vezi ca e falsa"
si tu zici : fa' date-n gatu' matii' ca nu tu mi-ai dat-o , vrei sa sun pa' fratimio' Pardalian acu'?

 pasilla, on 27 iulie 2016 - 10:49, said:

Si daca au schimbat-o aia din Thailanda ?
Si asta e posibil!!!
Ai avut contact vizual PERMANENT cu euroii ? Banuiesc ca nu...

Ce sa zic?!?!?  Lasand gluma la o parte 500 de euroi pentru mine inseamna cam 1 luna -2 luni de "strans ban pe ban"
NASOL

#42
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 Hatti, on 27 iulie 2016 - 10:03, said:

Cred ca prima data o sa ma duc la casa de schimb valutar si sa incerc sa rezolv cu ei. Daca nu coopereaza, anunt politia... parca nu prea as lasa lucrurile asa.

Oare e realista varianta sa dau in judecata casa de schimb valutar?
E infractiune, poti cere despagubiri acolo, daca te faci parte vatamata la procesul penal.

Iti recomand sa te uiti dupa semnele vizibile, cauta pe net semnele de siguranta, nu cred ca e falsa, daca era falsa erai retinut pe loc, si tu, si bancnota.
De asemenea nu iti recomand sa incerci sa o plasezi, ai sanse sa castigi 30 de zile de arest preventiv.

 pasilla, on 27 iulie 2016 - 10:49, said:

Si daca au schimbat-o aia din Thailanda ?
Aia de la casa de schimb ii luau bancnota si buletinul, si n-avea unde si de ce sa fuga, statea de vorba la militie...

Edited by Hedonist, 27 July 2016 - 11:27.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
de obicei se falsifica bancnotele uzuale, nu bancnotele mari, fiindca de obicei daca primesti o bancnota mare te uiti mai cu atentie la ea. dar daca zici ca ti-au refuzat-o la cateva case de schimb clar e cu probleme.

#44
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 Hatti, on 27 iulie 2016 - 09:19, said:

Salut,

Asadar a fost in felul urmator: am schimbat niste bani din lei in euro pentru ca urma sa plecam din tara in vacanta. Planul a fost sa schimbam din lei in euro si imediat ce ajungem la destinatie (Thailanda) sa schimbam euro in valuta locala. De asta am acceptat bancnota mare, ne-am zis ca vrem sa avem un teanc de bani cat mai mic in Bangkok la aeroport. Acolo ne-a fost refuzata bancnota de 500 prima data de vreo 2-3 case de schimb valutar, fara multe explicatii, ne-au spus ca nu o accepta. Restul banilor (de la aceeasi casa de schimb valutar) au fost acceptati fara probleme. Ulterior, din Thailanda am ajuns in Irlanda, unde am incercat sa schimbam bancnota la o banca. Nu au acceptat-o, au examinat-o si au spus ca este falsa. Au vrut sa o retina, dar le-am spus ca este din Romania si ca vrem sa incercam sa recuperam banii din tara. Schimbul valutar a avut loc acum aproximativ o luna, nu am fost in tara in aceasta perioada.

Ma gandesc ca putem incerca sa mergem la casa de schimb valutar mai intai, nu stiu ce sanse am sa imi recuperez banii daca implic Politia direct. 500 euro este o sume destul de mare pentru mine, nu ma dau banii afara din casa.

Bancnota de 500 EURO se schimba ff greu. Si se poate folosi si mai greu. Nu o accepta nimeni. Cred ca aia de ti-au dat-o si-au facut cruce ca au scapat de ea.
Problema e la "banca irlabdeza", asa cum spui . Pai ,frate, daca te duci la o banca cu o bancnota falsa de 500 EURO , mai ales in Europa , roman fiind , eu nu cred ca scapi asa usor ...si cu banii la loc in buzunar.
Si cat de mare era "caramida" de a trebuit sa luati hartie de 500 ??!!Posted Image

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ușor OFF dar:
ați avut un motiv anume de ați vrut banii numerar și nu ați recurs la plăți cu cardul?

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
In multe locuri nu e acceptata bancnota de 500 de euro. Eu am scapat greu de ea desi nu era falsa. Pana la urma am platit ratele pe vreo la credit cu ea. MI-au luat-o fara probleme la Banca Romaneasca dupa ce au verificat sa nu fie falsa dar au refuzat-o mai multe case de schimb valutar inainte.

#47
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Pai as putea sa incerc sa o schimb si eu la Banca Romaneasca, sau macar sa le cer sa verifice daca e falsa sau nu? poate s-au inselat cei de la banca din Irlanda si nu e falsa.

 radunic, on 27 iulie 2016 - 13:03, said:

Ușor OFF dar:
ați avut un motiv anume de ați vrut banii numerar și nu ați recurs la plăți cu cardul?

Am facut si plati cu cardul in Thailanda, dar nu peste tot se poate. Am fost pe o insula destul de retrasa. Intentia noastra a fost sa avem cu noi vreo 800 euro in numerar, asadar am schimbat aici lei in euro iar euro i-am schimbat in baht pe aeroportul din Bangkok.

#48
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Rosebud09, on 27 iulie 2016 - 01:05, said:

Ce-si face omul cu mana lui.... Dar in acelasi timp este pus in capcana.
Bancnota de 500 e prea mare ca valoare, un nonsens azi cand se folosesc carduri, cecuri sau virament bancar pentru cumparaturi de valori mai mari. Nici o cumparatura obisnuita, curenta nu se face la asa sume ca sa ai nevoie de bancnote. Parca facuta special pentru a fi probleme, incuraja evaziunea si plata la negru.

De fapt multi comercianti stramba din nas si la 100 sau de-a dreptul afiseaza ca nu primesc, si atunci pentru ce accepti de la casa de schimb (nici macar banca) asa bancnota??
Pa si pu.
Ia mai lasa-ne tu cu cliseele astea! Banii de hartie (inca) sunt legali si chiar daca n-ar fi legali, ce crima a facut?
Auzi, comercianti care sa refuze bani. Singurul motiv pentru care comerciantii refuza banii "mari" e ca raman fara marunt.

#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Friskey, on 27 iulie 2016 - 21:52, said:

Auzi, comercianti care sa refuze bani.
In tarile normale la cap, nu acolo unde populatia are impresia ca face vreun favor afaceristilor/comerciantilor, chestia aceasta este normala, LEGALA si se intampla.
De exemplu, daca eu consider ca tu imi poti produce pierderi [rapide sau pe termen lung] atunci cand cumperi de la mine sau cand vrei sa inchei un contract cu mine, am tot dreptul sa te refuz.

Daca riscul de a primi bani falsi sau de a avea ulterior probleme este "mai costisitor" decat profitul pe care il obtin in urma vanzarii/contractarii, te pot refuza - si o voi face.
Sau daca ma costa masinaria de verificat bani mai mult decat castig de pe urma tranzactiilor facute de cei care vin cu bancnote de 500 euro.

Si nu numai...

Edited by dexterash, 27 July 2016 - 22:12.


#50
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Imi place faza cu "eram in Tailanda pe o insula mai retrasa si nu puteam plati cu cardul". Si cu bancnota de 500 euro ce faceai cumparai un suc si asteptai 499 euro rest ? sau cumparai insula ?

Mergi la aceeasi casa de schimb si incearca sa iei lei pe bancnota aia. Vei pierde la cursul de schimb , dar nu e mare paguba. Daca nu vor sa o schimbe le arati bonul fiscal ca ai luat-o de la ei si vezi pentru ce motiv nu o mai doresc.

Edited by keta, 27 July 2016 - 23:48.


#51
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pe bonul fiscal nu se trece seria bancnotelor schimbate.

De fapt, 1) ce bon fiscal in thailanda, 2) omul e deja in ro si intreaba cum sa le plaseze.

Edited by don_dannielo, 28 July 2016 - 08:07.


#52
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 don_dannielo, on 28 iulie 2016 - 08:03, said:

Pe bonul fiscal nu se trece seria bancnotelor schimbate.

De fapt, 1) ce bon fiscal in thailanda, 2) omul e deja in ro si intreaba cum sa le plaseze.
Se referea la bonul fiscal de la casa de schimb.

#53
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 keta, on 27 iulie 2016 - 23:44, said:

Imi place faza cu "eram in Tailanda pe o insula mai retrasa si nu puteam plati cu cardul". Si cu bancnota de 500 euro ce faceai cumparai un suc si asteptai 499 euro rest ? sau cumparai insula ?

Mergi la aceeasi casa de schimb si incearca sa iei lei pe bancnota aia. Vei pierde la cursul de schimb , dar nu e mare paguba. Daca nu vor sa o schimbe le arati bonul fiscal ca ai luat-o de la ei si vezi pentru ce motiv nu o mai doresc.

Keta, am explicat mai sus... aveam de gand sa schimbam euro in baht pe aeroportul din Bangkok, ceea ce am si facut de altfel, mai putin bancnota de 500. Nu aveam de gand sa ne plimbam cu ea pe acolo.

UPDATE: problema s-a rezolvat, oarecum neasteptat. Dupa ce am citit recomandarile de aici de pe forum, m-am gandit ca cea mai buna varianta e sa merg la aceeasi casa de schimb si sa incerc sa schimb inapoi in lei, si daca aia comenteaza sa le spun ca tot de la ei provine bancnota. La casa de schimb am dat peste alt casier, un arabete care abia rupea doua vorbe in romana, a luat bancnota, s-a uitat la ea, a comparat-o cu altele de 500 (avea vreo 3-4 acolo) si imi zice "Comision !! 30 euro !! asta greu de schimbat nicio banca nu schimba la tine, eu stiu bine!"

Nu eram pregatit de loc pentru scenariul asta, m-a luat ca din oala, eu eram pregatit pentru un scandal, eventual politie etc. Am zis da aproape imediat si fara sa comenteze altceva mi-a dat lei pentru 470 euro, si bon fiscal, toate cele. Sper ca leii nu sunt si ei cu probleme.

Dupa ce am plecat pe strada ma gandeam de cate ori s-o fi intors la el bancnota aia, cu 30 euro comision. In fine, o experienta interesanta din care am invatat cate ceva, chiar daca m-a costat 30 euro.

#54
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Nicio casa de schimb valutar nu risca sa elibereze bani falsi sau contrafacuti, tot timpul, autorizarea si functionarea a fost supusa unor reglementar stricte privind aceasta speta.
Orice institutie de credit, banca sau casa de schimb valutar are obligatia sa retina si sa trimita prin subunitatile DIICOT la verificat, autenticitatea, celei mai mici suspiciuni de contrafacere sau fals!
PS; Nu cred nimic din toata povestea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate