Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Masina noua până în 25.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 cobi1, on 02 august 2016 - 10:52, said:


Sa nu-mi zici ca in cei 120.000 km nu ai chimbat discurile si placutele de frana fata ?! Daca nu ai facut asta masina ta e o pravalitura demna de remat ,
P.S Consumabilele is mai multe decat filtre si oloi in caz ca te intrebi ce inseamna consumabil !
Placutele frana față le-am schimbat la 100.000,iar discurile de frana se cer schimbate in curand datorita faptului ca sunt foarte putin ovalizate,nicidecum ca ar fi tocite.
De la 120 km/h in sus cand pun frana se observa in volan o foarte mica bătaie stanga-dreapta,sub aceasta valoare de viteza nu bate nimic,deci ca sa glumesc,ar mai merge...foarte rar merg cu peste 110 in deplasările mele.
Nu,am fost foarte clar,consumabile insemnand doar ulei si filtre.
PIESE am schimbat acum o luna doua bucse si un pivot pe dreapta.
Masina mea e o Mazda 3 Sedan 2008,made in Japan(nu Poland,Turkey,Maroc,etc...)

Edited by missionnad, 02 August 2016 - 11:07.


#92
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
asta e ca: masina merge bine, dar daca trec de o anumita viteza incepe sa se descompuna :)
am inteles.

oricum eu cred ca e rar asa ceva....sa mergi 170k km si sa nu schimbi nimic, doar filtre si ulei, indiferent pe ce drumuri...dar daca voi ziceti asa o fi....

#93
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 spe_ripper, on 02 august 2016 - 11:23, said:

asta e ca: masina merge bine, dar daca trec de o anumita viteza incepe sa se descompuna :)
am inteles.
De ce iti place sa exagerezi,pentru tine daca bate foarte,foarte putin volanul înseamnă ca masina se descompune?
Nu e afectata deloc siguranta mea,daca rulam doar pe autostrada cu viteza ridicata era deranjant.



#94
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
imi cer scuze, doar ca mi s-a parut amuzanta situatia ta exacerbata.
si la mine la 140 km/h incepeau trepidatiile in volan...si ma gandeam, oh well, nu mai depasesc viteza asta :) .... ma rog, erau anvelopele (prea) uzate

pai si daca mergi pe autostrada ce faci?

si ne zice si noua initiatorul ce masina si-a luat? :)  ca noi am inceput sa deviem ca de obicei

#95
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 chris_t, on 02 august 2016 - 11:02, said:

Well, Baia Mare - Cluj e excelent, la fel si Baia Mare - Satu Mare. Cluj - Oradea, Cluj - Mures, Cluj - Sibiu, la fel bune. Acum, că tu mă crezi sau nu, asta e, nu o să merg la biserică să ma jur. Ce interes aș avea iar să bag din top, nu prea văd, dar, mă rog, suntem offtopic.

Ca sumarizare, am avut Megane și nu troncanea, am avut Focus și a fost o mașină excelentă, am avut un Mitsu Lancer, iar fără probleme, dar incomodă la drumuri mai lungi. Singurele probleme din istoria mea de corporatist, la firme care nu se uitau la banii de reparații, au fost cu Clio Symbol și grupul VAG. Nu le-am pățit eu, doar alți colegi. La Clio se ducea destul de frecvent caseta de direcție, în timp ce VW a fost un flop maxim. Cam 6 bucăți de Golf 6 1.6 TDI 105cp 2011, din total de 60 din flota, au intrat în service in primul an, cu probleme majore (cutii de viteze blocate in treapta 1, chiuloase, motoare praf). Curios că din vreo 10 Passat B7, aceeași motorizare și același an, niciunul nu a avut probleme. Cu alea am avut probleme la motorizarea 2.0 TDI 140CP de pe B6. Turbine duse la 30k km. Si nu una.

Daca stai sa cauti cam la orice model/marca gasesti una cu probleme. Mai stiu vreo 3 persoane cu Megane 3, masini personale, si sincer  nu mi s-a parut niciun antifonata grozav sau fara greierasi. Oamenii le-au cumparat constienti ca "asa e la reno" si cred ca s-au obisnuit cu ideea.

Problemele la VAG dupa 2010 sunt extrem de bine documentate.

In momentul asta cred ca cea mai safe alegere ca masina personala noua e tot o coreeana/japoneza cu motor pe benzina aspirat.

#96
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
De acord. Cea mai bună ofertă de acum de pe piață după mine e Civic Sedan 1.8 benzină aspirat, 140cp. Motor foarte fiabil, lista de opționale mai mult decât suficiente chiar și în echiparea de bază, preț excelent.

#97
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
daca o iei p-aia, fa un efort si ia-o full, doar 1000 euro in plus

#98
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 spe_ripper, on 02 august 2016 - 11:59, said:

pai si daca mergi pe autostrada ce faci?

Vibratia in volan E DOAR CAND FRANEZ.....in rest masina ruleaza lin.


#99
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
daca mergi pe autostrada si trebuie sa franezi, ce faci? :P

#100
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007

 chris_t, on 02 august 2016 - 08:45, said:

Da. La fel am rulat 174.000 cu un Focus 2007. Revizii + furtun turbo schimbat pe garanție.


Mie mi-au dat -5% la un Logan MCV la prima strigare, nici nu m-am chinuit deloc. Wtf?


Au avut -2000€ reducere specială de lansare la persoane fizice, și vreo -7% la firme. De asemenea, la flote au cele mai bune discounturi din piață. Megane-ul ăla din 2013 a fost luat cu -25%, redus de la 17,700 la vreo 12-13k, e drept, s-au luat vreo 40 de mașini atunci.
reducerea de care faci tu vorbire e 1.000 purcoi la lansare. Crede-ma caci am fost. Asta daca vormbin de meg IV si Talisman

Cei mai inflexibili pe care i-am întâlnit au fost cei de la Porsche Romania, max 15% la flote.


#101
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
si revenind la topic, initiator ai luat Mazda 3 165cp? ca de restul pana la 25k faci un tur al Europei

#102
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
ripper nu te mai minuna atat. si a mea masina cu 110kkm si 7 ani nu are nimic schimbat in ceea ce inseamna system de directive, telescoape etc. Nu toti circula ca voi bucurestenii. si crede-ma ca a mea masina cred ca a vazut drumuri mult mai rele decat aveti voi in bucale. Dar daca circuli cu putin simt de raspundere se poate

#103
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 tatimeu, on 02 august 2016 - 14:30, said:

Nu toti circula ca voi bucurestenii. si crede-ma ca a mea masina cred ca a vazut drumuri mult mai rele decat aveti voi in bucale. Dar daca circuli cu putin simt de raspundere se poate

si cum circulam noi bucurestii, sau eu mai exact, ca eu ma minunez si eu sunt din bucuresti? noi aici la bucuresti nici nu avem unde sa "circulam"...stam din semafor in semafor si ne uitam unii la altii. cam ce crezi tu ca facem noi aici?!

#104
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007
Noi in Bucuresti facem liniute intre semafoare si curse ilegale.

#105
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 overseas, on 02 august 2016 - 15:02, said:

Noi in Bucuresti facem liniute intre semafoare si curse ilegale.

Voi mai mult stati decat circulati !

#106
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 overseas, on 02 august 2016 - 15:02, said:

Noi in Bucuresti facem liniute intre semafoare si curse ilegale.

da liniute cu 20 km/h

#107
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
Pai nu stiu cum e la copitala Da nu voi vă plângeČ›i toată ziua de Č™antiere, linei de tramvai, borduri etc....MâncaČ›i seminČ›e Č™i vorbiti la smarfon :D

Edited by tatimeu, 02 August 2016 - 15:44.


#108
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
bai eu stiu cum e in capitala, iar cand am ajuns in Ardeal, acolo la Timisoara, unde toti se considera fruncea tarii, am ramas tampit dupa ce am vazut cum circula aia.... eu venind din Bucuresti repet....asa ca mai lasati-o p-asta cu Bucurestiul, vedeti-va de barna din ochi si mai lasati paiele din capitala....de Constanta nu mai zic nimic Posted Image

Edited by spe_ripper, 02 August 2016 - 15:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate