Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Sala si prafuri

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e nevoie sa iei prafuri ci doar sa maresti un pic proteinele din hrana zilnica adica ceva mai multa carne, oua si eventual fructe de mare. Care a fost regimul tau alimentar pana acum? A, si nu trebuie sa faci efort foarte mare fiindca se va topi carnea pe tine. Uita-te la alergatori, la maratonisti cum arata. Apuca-te de culturism daca vrei masa musculara.
Nu te stradui sa te ingrasi fiindca oricum dupa 30 de ani vei incepe sa pui sunci pe tine. Straduieste-te sa pui muschi si la asta cel mai mult te ajuta culturismul.

Edited by Freddy12, 25 July 2016 - 15:44.


#20
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Alergatorii si maratonistii au gene pentru asa ceva. Pentru sprint trebuie sa ai talie ingusta si umeri lati. Pentru maraton trebuie sa ai 1.60 si sa fii cat mai slabanog.

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Kevlar111, on 25 iulie 2016 - 15:30, said:

Pentru ca nu pot sa ma ingras oricat as incerca.
iar acum eiffel va inchide topicul.
Cum stai cu alimentatia?
Daca vrei sa iei "prafuri" nu e o problema, dar fundatia pe care faci constructia trebuie sa fie o alimentatie buna.
Trebuie sa mananci, pui, cartofi, peste, oua, paste, vita, fasole, branzeturi, lactate, etc.
Ce am enumerat mai sus sunt alimente care contin proteine (pui, peste, oua, etc.) si altele carbohidrati (cartofi, paste, etc.) <--- de la astia din urma vei lua in greutate.
Ce varsta ai? Si eu eram bat acum vreo 10 ani, dar intre timp metabolismul va mai incetini, si o sa pui pe tine mai usor decat acum.

#22
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Decat sa bagi prafuri mai bine iti faci un program disciplinat de sala cu alimentatia aferenta. Ninge, ploua, canicula, cutremur...tu mergi la sala. Impune-ti un obiectiv si tine-te de el.

Alege o sala unde poti sa-ti iei pentru o luna si un antrenor personal, il rogi pe respectivul sa-ti faca un program pentru ce vrei tu (masa, corp atletic, intretinere) si bagi carbuni.

Eventual poti merge si la inot unde iti lucreaza toate grupele de muschi si e si placut sa te balacesti.

#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Daca e vorba doar pentru o luna nu are rost.

#24
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Sa pui masa musculara prietene ai nevoie de multi bani. Antrenor personal si mancare sanatoasa, 6 mese pe zi si nu orice. Nu ai nevoie de prafuri - iti afecteaza ficatul si inimioara. Daca tragi de fiare ca imecilul - cum fac multi prin salile de sport - fara un antrenament bine stabilit si efectuat corect doar ca sa impresionezi, o sa te trezesti 40-45 ani cu fibrilatie atriala - lucru nasol iti spun.
Oricum, fetele nu sunt atrase de monstrii gen Lazar Angelov sau altii. Uita-te la JOhnny Depp, n-are nici un abdomen nimic. Sau Marlon Brando sau orice alt tip atractiv. 30-60 minute de miscare pe zi + mancare sanatoasa e suficient. Daca ai probleme cu batausii, exista bate, rozete. Oamenii care investesc bani si timp in sala au multe lipsuri in viata personala.

#25
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 22:14, said:

Oamenii care investesc bani si timp in sala au multe lipsuri in viata personala.
Ai uitat sa zici ca au cucu mic si le pute gura.

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 22:14, said:

Oamenii care investesc bani si timp in sala au multe lipsuri in viata personala.

Foarte corect! Nici macar nu-s muschii lor. La batranete o sa atarne carnea pe ei si o sa arate ca dracu! O au mica, nu se scoala, sunt doar umflati dar nu au forta deloc, cu muschi si fara minte..

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 22:14, said:

Oamenii care investesc bani si timp in sala au multe lipsuri in viata personala.

In schimb cei care fac fundul mare la TV si umplu masina cu baxuri de bere sunt oameni impliniti.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Inotul este sportul care dezvolta cel mai armonios corp de barbat. La femei-nu fiindca se fac umerii prea lati.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 22:14, said:

fara un antrenament bine stabilit si efectuat corect doar ca sa impresionezi, o sa te trezesti 40-45 ani cu fibrilatie atriala - lucru nasol iti spun.

Asta cu fibrilatia e interesanta.

#30
behuman

behuman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.07.2016
Prafurile induc aritmii cardiace. O sa te trezesti la cardiolog cu holterul legat de gat daca nu te interesezi de tine. Trebuie sa efectuezi un examen clinic sa vezi daca esti ok din punct de vedere medical. Apoi sa iti cauti antrenorul care o sa te ajute sa efectuezi exercitiile, sa iti fixeze programul de lucru si alimentatia.
Si asa, cu antrenor si restul, esti predispus la probleme in special cardiace. Multi sportivi profesionisti retrasi au dezvoltat fibrilatie atriala sau alta aritmie cardiaca, uneori fatala - fibrilatia ventriculara. Stii prea bine cazul Ekeng. Nu e de joaca cu asta, niciun medic nu o sa iti recomande sa mergi la sala sa tragi de fiare si sa bagi prafuri si  creatine in tine, care nu o sa te ajute. Si nu iti doresc sa dezvolti fibrilatie atriala, am auzit ca e super naspa, operatia de ablatie e scumpa (20K lei) si nu te scapa de problema din prima.
Incearca innotul, ciclismul.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 behuman, on 26 iulie 2016 - 13:33, said:

Prafurile induc aritmii cardiace.

Merg pe prezumtia de nevinovatie.
Dar "prafurile" ?!?! Vrei sa zici ca proteina de zer, dextroza si eventual faina de canepa pot crea probleme cardiace ?
Hai sa-i avertizam prima data pe astia cu McD & Cola, ce zici ?
Ekeng ti se pare ca a dezvoltat ceva najpa de la forbal ? Eu zic ca e genetic, dar ok - o sa-i avertizez pe fotbalisti.

#32
behuman

behuman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.07.2016
Prietene eu ti-am zis doar. Prima oara cand am tras de fiare a fost la 16 ani. De atunci pana la 19 am mers de 4 ori pe saptamana, de 3 ori la innot si alergari pe stadion. Primul an l-am facut cu un antrenor, dupa care m-am impretenit cu baietii care frecventau si ei sala (unii din ei erau pe cocaina) si am impartasit impresii is idei. La 17 ani mi-am luat primul tub cu prafuri; il luam post-workout pentru ca ma ajuta sa adorm rapid - un somn adanc, fara vise. Apoi a urmat creatina, la fiecare inecput de antrenament. Desi aveam grija ce mananc, m-am apucat de alcool, fumat si iarba.
Anul trecut, in seara de Craciun m-am trezit la urgente cu tpsv si angina. Mi-a trebuit 3 luni sa imi reglez inima la loc. De atunci nu am mai pus piciorul in sala, ci fac doar innot si jogging, uneori ciclism. Depinde insa foarte mult si de organism, ti-am spus, erau patroni de restaurante de 30-35 ani care erau pe cocaina si trageau de fiare fara probleme.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 behuman, on 26 iulie 2016 - 13:56, said:

baietii care frecventau si ei sala (unii din ei erau pe cocaina) si am impartasit impresii is idei.
La 17 ani mi-am luat primul tub cu prafuri; il luam post-workout pentru ca ma ajuta sa adorm rapid - un somn adanc, fara vise.
Apoi a urmat creatina, la fiecare inecput de antrenament. Desi aveam grija ce mananc, m-am apucat de alcool, fumat si iarba.
Anul trecut, in seara de Craciun m-am trezit la urgente cu tpsv si angina. Mi-a trebuit 3 luni sa imi reglez inima la loc. De atunci nu am mai pus piciorul in sala, ci fac doar innot si jogging, uneori ciclism. Depinde insa foarte mult si de organism, ti-am spus, erau patroni de restaurante de 30-35 ani care erau pe cocaina si trageau de fiare fara probleme.

Cocaina, alcool, iarba, "prafuri" de dormit (!), dar tu stii ca ti-a facut rau antrenamentul si creatina...
Ai gresit topicul.

#34
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 behuman, on 26 iulie 2016 - 13:56, said:

Prietene eu ti-am zis doar. Prima oara cand am tras de fiare a fost la 16 ani. De atunci pana la 19 am mers de 4 ori pe saptamana, de 3 ori la innot si alergari pe stadion. Primul an l-am facut cu un antrenor, dupa care m-am impretenit cu baietii care frecventau si ei sala (unii din ei erau pe cocaina) si am impartasit impresii is idei. La 17 ani mi-am luat primul tub cu prafuri; il luam post-workout pentru ca ma ajuta sa adorm rapid - un somn adanc, fara vise. Apoi a urmat creatina, la fiecare inecput de antrenament. Desi aveam grija ce mananc, m-am apucat de alcool, fumat si iarba.
Anul trecut, in seara de Craciun m-am trezit la urgente cu tpsv si angina. Mi-a trebuit 3 luni sa imi reglez inima la loc. De atunci nu am mai pus piciorul in sala, ci fac doar innot si jogging, uneori ciclism. Depinde insa foarte mult si de organism, ti-am spus, erau patroni de restaurante de 30-35 ani care erau pe cocaina si trageau de fiare fara probleme.

M-a lovit in cortex ce am citit. Posted Image

Tu ai ajuns la concluzia ca mersul la sala dauneaza grav sanatatii din propria experienta? Experienta plina de alcool, droguri si alte substante cu cap de mort si doua oase incrucisate?

Apropo, cati ani ai?

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Reynolds, on 26 iulie 2016 - 14:05, said:

Apropo, cati ani ai?

Multi sub cat arata.

#36
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Nu inteleg subiectul cocaina in acest topic?Crezi ca toti cei care mergem la sala fumam iarba si prizam cocaina?Sau este vreo cerinta obligatorie asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate